ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa mirosne » 18 Júl 2018, 16:14

Neboj,on sa vráti.Lebo príčina odpálenia tej poistky,nebola vyriešená,či?
0
Pozdravuje vás Miro.

Používateľov profilový obrázok
iqlogic
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 904
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Ružomberok

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa iqlogic » 18 Júl 2018, 17:42

Keď mi to doniesol, tá poistka tam už nebola a popravde neviem čo sa s ňou stalo, ale usúdil som, že bola odpálená.
0

kubbecc
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 693
Dátum registrácie: 16 Sep 2014, 15:03
Bydlisko: čataj
Vek: 35

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa kubbecc » 23 Júl 2018, 15:23

poradí čo to je za kondenzátor ktorí vypadá jak odpor žltý troma čiarkama oranžová,čierna,hneda. schéme je to pod označením C460 VJ599100 C.CE.TUBLR 0.1uF 50V
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa alidedko » 23 Júl 2018, 15:26

Ved ti to tam pise.

100nF 50V.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

kubbecc
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 693
Dátum registrácie: 16 Sep 2014, 15:03
Bydlisko: čataj
Vek: 35

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa kubbecc » 23 Júl 2018, 16:11

ale aky tip .. ele. folia keramika atd.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa Mek » 23 Júl 2018, 17:26

Daj fotku, pomoze viac nez tisic slov.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 23 Júl 2018, 17:38

Ak je to ako na fotke, tak keramika.
Prílohy
cond.jpg
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

kubbecc
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 693
Dátum registrácie: 16 Sep 2014, 15:03
Bydlisko: čataj
Vek: 35

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa kubbecc » 23 Júl 2018, 19:00

presne ako je na tej fotke . tak potom keramika ďakujem
0

Používateľov profilový obrázok
iqlogic
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 904
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Ružomberok

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa iqlogic » 25 Júl 2018, 14:16

Seruste, v tomto module by som chcel vymeniť mechanické tlačidlá za dotykové tlačidlá. Predstavujem si to nejak tak, že výstup z dotykového tlačidla zopne LED v optocoupleri a tranzistor v optocoupleri by nahradil funkciu mechanického tlačidla.
Ale niečo mi hovorí, že to nebude tak jednoduché :mrgreen:

Obrázok
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa breta1 » 25 Júl 2018, 14:40

Nebude to nic složitého.
Mechanické tlačítko prostě nahradíš optronem (třeba PC817, AQY212 atd).
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6202
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 25 Júl 2018, 14:40

vyzera, ze vies priamo ten vystup pichnut na ten BT modul, ci co to je. Len pozor na napatove urovne, aby boli rovnake (co vyzera, ze podla napajania ma vystup, takze vyriesene) a neviem ten dotykovy, ci ma vystup log. 0, alebo 1 - ale to sa da osetrit v programe.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
iqlogic
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 904
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Ružomberok

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa iqlogic » 25 Júl 2018, 14:47

Takto to bude fungovať?

Obrázok
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa breta1 » 25 Júl 2018, 14:54

Ano, takto by to mohlo fungovat.
Ale pozor - ověř si, jaké napětí je v klidu na těch odporech R19..., abys zvolil správnou polaritu připojení výstupu z optronu.
Bude-li to napětí na R19 větší než 1,8V, musíš otočit výstupní tranzistor v optronu.
Pokud použiješ optron AQY212, nemusíš polaritu řešit.
0

Používateľov profilový obrázok
iqlogic
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 904
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Ružomberok

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa iqlogic » 25 Júl 2018, 15:08

Ďakujem za radu, zmeriam hneď ako sa domov dostanem. Mimochodom, v datasheete som k tým pinom našiel poznámku "Digital bidirectional with Strong pull-up".
0

Hopikmajo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 780
Dátum registrácie: 18 Okt 2014, 11:15
Bydlisko: Prievidza
Vek: 25

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa Hopikmajo » 27 Júl 2018, 15:51

Chlapi deje sa to len u mňa či aj u vás? Zapnem video na youtube a vyskočí mi namiesto toho iné video/reklama napr. dlhá 3 minúty a nedá sa to preskočiť, jedine refreshnúť stránku aj to nie vždy pomôže.
0
Kto sedí v kostole v očakávaní, že z neho bude dobrý človek,
ten môže kľudne sedieť v garáži a čakať kým z neho bude auto.

Používateľov profilový obrázok
iqlogic
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 904
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Ružomberok

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa iqlogic » 27 Júl 2018, 17:35

To budeš mať v PC nejakého škriatka :|
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa Mek » 27 Júl 2018, 18:06

Mam otazocku... ako urobit mono vystup zo stereo vystupu zosilovaca na repro? Co som googlil, tak vsetci to robili na linkovej urovni, ale ja by som to potreboval az za zosilovacom. Bolo by to lepsie, nez pouzit iba "left" :) Ako najlepsie sa to da spravit?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Hopikmajo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 780
Dátum registrácie: 18 Okt 2014, 11:15
Bydlisko: Prievidza
Vek: 25

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa Hopikmajo » 27 Júl 2018, 21:55

Este jedna otázočka. Máte niekto skúsenosť so soundbarmi? Chcel by som niečo k TV, aj som pozeral ale neviem. Strop mám okolo 150eur. Ďakovala, a príjemný večer :)
0
Kto sedí v kostole v očakávaní, že z neho bude dobrý človek,
ten môže kľudne sedieť v garáži a čakať kým z neho bude auto.

aladar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 04 Jún 2018, 21:22

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa aladar » 28 Júl 2018, 02:16

Hopikmajo napísal:Máte niekto skúsenosť so soundbarmi? Chcel by som niečo k TV, aj som pozeral ale neviem. Strop mám okolo 150eur. Ďakovala, a príjemný večer :)
Ide ti konkretne o soundbar, alebo o lepsi zvuk z TV? Ja som vyviedol zvukovy vystup z pred reproduktorov v TV do reporduktorov z veze cez prepinac a sme doma spokojni. Su tam vsak urcite komplikacie, pretoze tie vystupy z dosky TV nie su urcene pre vonkajsie repro - nie je to oddelene od siete, takze to este treba oddelit...
Drakoush napísal:Otec mal problémy so skapínaním motora. ... Jeden hovoril, že sú to vstrekovače, druhý, že palivové čerpadlo, tretí riadiaca jednotka a tak ďalej... Nakoniec to otec zobral do vlastných rúk, ... Nakoniec to našiel - relé. Áno, mal šťastie, ale hanba mechanikom - každý, kto totiž vie, na čo tam je, mal začať meraním, či je prítomné to, čo to relé má spínať... Žiaľ, všetci sa zmohli len na napichnutie diagnostiky. Bez tohoto vynálezu by bolo mechanikov o poznanie menej :)
Kludne mohli byt aj 2 suciastky pokazene, pricom rele sa pokazilo az po prvotnom probleme, ked mozno spinalo 1000x/sec. :D Ale mas pravdu v tom, ze mechanici veria diagnostike ako veriaci fararovi v kostole. Alebo su spokojni s tym, co im diagnostika zabezpecuje. Ked povedia zakaznikovi, ze je to to, co vyhlasila diagnostika, zakaznik to bez reptania objedna a necha vymenit a ked sa ukaze, ze to nepomohlo, mechanik ma alibi, ze "vsak to diagnostika tvrdila a nie ja, ja muzikant!". A potom je mechanik este kral, ked dodatocne najde problem inde. Kludne to mohol predpokladat uz ked daval auto na diagnostiku podla popisu zavady a kaslal na to, len aby mall zisk z viac vymen suciastok. Ked sa tomu nerozumies, tak nevies, ci je mechanik len hlupak, alebo figliar, alebo sa s tym konkretnym zahadnym problemom, co diagnostika nevedela presne pomenovat este nestretol. Je X zaujimavych pripadov, ktore diagnostika a ani mechanik bez skusenosti neodhali a niektore su napriklad popisane v serii clankov: http://www.apm.cz/category/autoprofitea ... y-z-praxe/ A z nich vidno, ze skuseny mechanik tiez hlada najprv bezne problemy, ale ked uz si nevie rady, nasadzuje osciloskop a sedu koru mozgovu. To vsak casto cloveku, co nema maturitu, znalosti z elektroniky, alebo vypoctovej techniky, ale vie motor rozobrat, pohladom posudit, vymenit chybne diely a zase zlozit a nastavit obcas chyba, alebo to nepouziva v takej miere, aku treba na najdenie zlozitejsieho problemu a pred tym skonci. Na Yt je video, kde byvaly predajca AAA popisuje, ako k nim prisiel clovek s autom, ktore nemalo vykon a predtym, ako k nim prisiel ho dal do X servisov az im ho ako neopravitelne predal za babku. A ti nasli pod plynovym pedalom zarolovany kobercek...
Hopikmajo napísal:Ako som pisal mne tak vo fabii ktora sa stale dusila. Vsetko mozne povymienali, mechanik ani elektrikar si s tym uz nevedeli rady a to tam to auto bolo mesiac, otcov kamarat to mrkol, vymenil lambdu a auto slape ako nove :)
Niekedy to zas vyzera na lambdu, pise to aj diagnostika, vymenis lambdu a nic, vymenis druhu nic. Alebo vymenis, opravene na mesiac, vymenis, znova. Az najdes chybu inde. Riadiaca jednotka je totiz blba skrinka, ktora je napojena na par senzorov a ked je diera na zvodoch/vyfuku, alebo zly senzor teploty a tlaku vzduchu, filter, klapka, vstreky, sviecky... vsetko, nemusi sa o tom dozvediet, alebo to pochopit a nerobi dobru zmes. Alebo vyhlasi, ze je zla LS. Niekde som cital, ze je 6 druhov poruch LS, ktore ked su, RJ to nevie zaznamenat. Tak kludne mechanici uz vyskusali vsetko, len toto im nedoslo a tvojho otca kamarat po tejto info uz vyskusal iba predposlednu vec od konca - vymenit LS. Posledna by bola vymenit RJ. :) Alebo aktualizovat, ako popisujem v tomto prispevku pripad tykajuci sa priamo Fabie 1: https://svetelektro.com/modules.php?nam ... 20#p705636
Milos66 napísal:Viem, ze to nie je elektro, ale potreboval by som nakopnut.
Vie mi niekto poradit kde na SK kupim takyto spatny ventil? Je to nizkoprofilovy nafukovaci ventil M10x1 mm.
Na Ali som ich nasiel, aj v zahranici, ale skusam nejaky SK obchod so vzduchotechnikou a nedari sa mi. Je to do prace, takze Ebay ani Ali nehrozi.
Cches mat fakturu zo slovenska, alebo istotu, ze to ten slovensky dodavatel nekupil na Aliexpresse, alebo inde v Cine? :D A co takto iPhony, ktore su vyrabane v Cine? Tie mate tiez zakazane kupovat, alebo iba nemozete na Aliexpresse a Ebay nakupovat? :mrgreen:
0

Hopikmajo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 780
Dátum registrácie: 18 Okt 2014, 11:15
Bydlisko: Prievidza
Vek: 25

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa Hopikmajo » 28 Júl 2018, 08:46

Konkrétne o soundbar mi nejde, chcem len dobrý zvuk keď pozerám filmy. Nech to duní keď to má lebo je to také suché ináč.
0
Kto sedí v kostole v očakávaní, že z neho bude dobrý človek,
ten môže kľudne sedieť v garáži a čakať kým z neho bude auto.

Zamknuté