Ktora spajkovacka je vyhodnejsia ?

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

m6r3k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 21:16
Vek: 31

Re: Ktora spajkovacka je vyhodnejsia ?

Príspevok od používateľa m6r3k » 18 Sep 2018, 22:40

Ak sa chces venovat elektrotechnike tak doba dospela ze bohate staci iba mikropajka + 3-4 hroty ( ostry,ploche dlato, mikrovlna...) ale rataj s tym ze za mikropajku nehas cca 200€ a viacej( zakladna JBC cca 400€ ale tou zaspajkujes maticu M8 k PCB :D ) . Na tie modre pseudo mikropajky za 30€ kde v zakladni je len triak a do rucky ide 230 V rovno zabudni.To je slepa cesta
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ktora spajkovacka je vyhodnejsia ?

Príspevok od používateľa romiadam » 18 Sep 2018, 22:41

Ja mam 100W a ta sa mi zda byt silna. Ale dostatocne dlhy a tenky drot spravi svoje a uz je to OK.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

dropadred
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 08 Aug 2015, 18:32

Re: Ktora spajkovacka je vyhodnejsia ?

Príspevok od používateľa dropadred » 19 Sep 2018, 13:01

Super, rozumiem, to znie super, ak by som musel čakať o pár sekúnd na nahriatie dlhšie, tak to je iná vec ale toto je pohoda.

A čo sa týka upínania, je upínak značne horší? Stretol som sa doteraz len so skrutkou. Lebo vidím, že na tipe sa im asi s upínakom vôbec nepredávajú a verzia aj s kufríkom stojí len o cca 1€ viac ako blister
https://www.tipa.sk/sk/trafopajka-etp-4 ... /d-159280/ .
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Ktora spajkovacka je vyhodnejsia ?

Príspevok od používateľa Milos66 » 19 Sep 2018, 15:20

Radšej skrutku ako ten moderný upínák.
Strhneš závit, narežeš o stupeň väčší.
Ja mám trafopájku 100W od roku 1984 a už je tam 5ťka závit. A stále slúži k spokojnosti.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1370
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Ktora spajkovacka je vyhodnejsia ?

Príspevok od používateľa Amaterr » 19 Sep 2018, 15:24

roky pouzivam skrutky z PC , nemaju tak jemny zavit a nestrhnu sa , jednoducho som med prerezal so skrutkou a potom uz dal novu .
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Ktora spajkovacka je vyhodnejsia ?

Príspevok od používateľa Milos66 » 19 Sep 2018, 16:07

Aj tak sa dá. No ja dúfam, že už do konca môjho života tú M5 skrutku nestrhnem :)
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

dropadred
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 08 Aug 2015, 18:32

Re: Ktora spajkovacka je vyhodnejsia ?

Príspevok od používateľa dropadred » 03 Jan 2019, 09:14

Takže ETP4 už mám len premýšľam, že je to asi priveľa (alebo priveľa pre 60/40 pájku), skúšal som pár spojov len tak na nečisto ale to je hrôza, skúšal som to robiť ako rýchlo to šlo ale to okamžite šlo do matne vyzerajúceho špatného spoja. Našťastie nie prepálený spoj, to našťastie nenastalo ale totálne nemožné dosiahnuť zdravý, lesklý spoj.

Aký cín používate pri trafopájkach? Premýšľam, či by v takom prípade bezolovnatý nebol dokonca preferovaný (napríkald SAC305) kvôli vyššej teplote tavenia, či? V podstate pri kontaktoch aj tak musím kúpiť ešte tenší vodič ako je v balení, lebo pri niektorých je proste priveľký (a to mám špičku s kliešťami stlačenú k sebe), ale nažhaví sa to aj tak na podobnú teplotu, takže to by ma veľmi nezachránilo.
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Ktora spajkovacka je vyhodnejsia ?

Príspevok od používateľa Milos66 » 03 Jan 2019, 10:26

Dlhsi hrot. Tensi drotik.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Ktora spajkovacka je vyhodnejsia ?

Príspevok od používateľa Drakoush » 03 Jan 2019, 11:05

dropadred napísal:Takže ETP4 už mám len premýšľam, že je to asi priveľa (alebo priveľa pre 60/40 pájku), skúšal som pár spojov len tak na nečisto ale to je hrôza, skúšal som to robiť ako rýchlo to šlo ale to okamžite šlo do matne vyzerajúceho špatného spoja. Našťastie nie prepálený spoj, to našťastie nenastalo ale totálne nemožné dosiahnuť zdravý, lesklý spoj.

Aký cín používate pri trafopájkach? Premýšľam, či by v takom prípade bezolovnatý nebol dokonca preferovaný (napríkald SAC305) kvôli vyššej teplote tavenia, či? V podstate pri kontaktoch aj tak musím kúpiť ešte tenší vodič ako je v balení, lebo pri niektorých je proste priveľký (a to mám špičku s kliešťami stlačenú k sebe), ale nažhaví sa to aj tak na podobnú teplotu, takže to by ma veľmi nezachránilo.
Na vine nebude letovačka, robíš to zle. Prepaľuješ ho, ten spínač nemáš držať jak o závod, troška sa s ním pohraj. Vypni, zapni, aby si si tam vedel udrťaž dobrú teplotu. Po nabratí cínu vypni, nie je nutné ho vypekať, potom prilož hrot k miestu, zapni a behom sekundy keď to tam natečie, zase vypni. To sa naučíš.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Ktora spajkovacka je vyhodnejsia ?

Príspevok od používateľa misocko » 03 Jan 2019, 17:22

aby sa stalo to co popisujes musi pajkovacku aj s cinom na hrote drazat vkuse zapnutu aspon polminutu , mozno dlhsie. Mas nejake tavidlo ? ak mas iba holy cin a nic (kolofoniu) k tomu nepridavas , tak potom samozrejme spoje vyzeraju tak jak popisujes. V opacnom pripade trafopajkou (a jej stridavim zapinanim) musis spravit pekny spoj bezproblemov.
0

dropadred
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 08 Aug 2015, 18:32

Re: Ktora spajkovacka je vyhodnejsia ?

Príspevok od používateľa dropadred » 04 Jan 2019, 20:38

Teraz som skúsil ďalší spoj, pájka 60/40 s tavidlom v jadre.

Priložil som hrot ku kontaktu, na asi 3 sekundy zapol, vypol nadávkoval behom 0,5s cín, zobral pájku aj cín preč, a už sa časť spoja zmatnela (ten spoj naľavo, tie ostatné sú ani neviem čo, asi nejaký test pred sto rokmi)
https://photos.app.goo.gl/XzwrwsDd2dgDVFoD8
stačilo by ďalšiu 0,5s navyše a je to celé matné a nielen ten fľak. A pri tak rýchlych krokoch mám aj obavy, či sa stihne tavidlo odvariť preč a posledný segment cínu, ktorý aplikujem na konci, že dosiahne bod tavenia (kedže 60/40 nie je úplne eutektická).

A pri pájkovaní s vodičom je to niekedy zložitejšie, trvá mi to dlhšie, lebo napríklad keď pájkujem tienenie (pomerne hrubé (v podstate to vidno aj na fotke), takže to zatočím a väčšinou tam bojujem, hrotom sa snažím ten zväzok pritlačiť o kontakt a dávkovať cín, až kým sa nedostane všade (a predtým to samozrejme nahrejem, aby som mal istotu, že sa bude krásne "lepiť" a nebude tam studený spoj), tak je celý spoj matný ako ten fľak na fotke vyššie.

A celkovo ten proces je stále podobný, priložím hrot, zapnem, 2-3 sekundy nechám nahriať hrot a tým pádom aj vodič, na ktorý tlačím a kontakt, o ktorý sa hrot dotýka), aplikujem rýchlo cín a po pár spojoch som začal tak robiť, že už v strede aplikácie pustím spínač (väčšinou tým pádom len ledva stihnem dať cínu koľko potrebujem a dať preč hrot a cín predtým, než niečo z toho nestihnem vytiahnuť pred vychladnutím).
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Ktora spajkovacka je vyhodnejsia ?

Príspevok od používateľa Merak » 04 Jan 2019, 20:57

ja mám doma tri trafopájky - 75W, 100W a 125W, keď potrebujem pájkovať niečo jemné alebo menšie, tak používam 75W, keď niečo väčšie alebo silové tak 100W, a pokiaľ je 100W málo, tak použijem 125W
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

dufi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 06 Dec 2014, 22:52
Bydlisko: Bahon

Re: Ktora spajkovacka je vyhodnejsia ?

Príspevok od používateľa dufi » 04 Jan 2019, 21:34

To co si predviedol na tej fotke je totalny grc a na vine rozhodne nieje spajkovacka,ani cin, ale obsluha.Spajkovat tienene vodice s opletenim si uz vyzaduje prax a cit,v opacnom pripade to dopadne ako na foto.Takze spajkovacku do ruky a cvicit na starych plosakoch,pripadne vodicoch.Mozno to raz dotiahnes aj na tie tienene vodice,zatial si to daj radsej niekomu spravit.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Ktora spajkovacka je vyhodnejsia ?

Príspevok od používateľa misocko » 04 Jan 2019, 22:36

dropadred napísal: kedže 60/40 nie je úplne eutektická
fotka , grc
spoj , grc
hlavne ze mas vysoku skolu (tusim sme to brali na technologii ? , bolo to davno :( ) :lol: (sorry, dufam ze sa neurazis, kazdy nejako zacina)

fakt trenuj na kadejakych drotikoch a hlavne v tom nehladaj ziadnu vedu (nepocitaj sekundy ani gramy)
trochu cinu, trochu tavidla a hodiny skusenosti (prehrejem, odcvacnem, nabuduce to spravim lepsie, a hlavne aky lesk ocakavas, daj viac foto)

po nejakych rokoch budes:
1. pajkovat hrubsie plechy a mikro usb tou istou trafopajkou s tym istym hrotom a ani nebudes vidiet rozdiel
pravda ja som uz zhyckany a menim si hroty (hrubsi, tensi, dokoncam som si zvykol na tie strieborne, nesmrtelne)
2. alebo nebudes, ale s tym nic nespravis, urcite si sikovny v niecom inom :) (napr mna sa nedrzia prachy)
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Ktora spajkovacka je vyhodnejsia ?

Príspevok od používateľa Drakoush » 04 Jan 2019, 22:49

dropadred napísal: A celkovo ten proces je stále podobný, priložím hrot, zapnem, 2-3 sekundy nechám nahriať hrot a tým pádom aj vodič, na ktorý tlačím a kontakt, o ktorý sa hrot dotýka), aplikujem rýchlo cín a po pár spojoch som začal tak robiť, že už v strede aplikácie pustím spínač (väčšinou tým pádom len ledva stihnem dať cínu koľko potrebujem a dať preč hrot a cín predtým, než niečo z toho nestihnem vytiahnuť pred vychladnutím).
Ty si ma nepočúval, ja som Ti nekázal uvoľniť vypínač uprostred operácie a nechať to "dobehnúť", ja som Ti kázal vypínať ho v takých intervaloch, aby si na hrote mal stále teplotu takú, aby si cín držal v bode tavenia.
Postup pri spájaní dvoch prvkov je:

1. Pocínovať jednu stranu. Napr. kontakt na konektory.
2. Pocínovať druhú stranu. Napr. vodič. V oboch prípadoch je potrebné použiť dobré tavidlo. Nespoliehaj sa, že cín má tavidlo. To je tam potrebné aplikovať skôr, než cín.
3. Potom, čo sú obe strany pocínované, naberieš si znova málo cínu, priložíš k sebe dve časti, priložíš hrot, zapneš letovačku a do sekundy to drží v kope.

Prosím Ťa, nerob to naraz... Ty to naraz pocínuješ aj zaletuješ, to je nezmysel, dodávaš tam príliš veľké teplo, načo? Pocínuj si strany a potol to prilož a máš to. A je to 100%ný spoj.

Keď máš dobrú letovačku, tak sa Ti cín rozleje behom okamihu a nie je nutné ho tam variť. Ak ho prevaríš, naruší sa štruktúra. Ak uvoľníš vypínač skôr a ochladne Ti to, rozbrbleš to, naruší sa štruktúra. Výhodou trafopájky je, že dokážeš do miesta spoja dodať krátkodobo veľmi vysokú teplotu, takže sa cín dokonale rozleje všade. Len musíš ovládať tú techniku, prísť do toho. Ja som sa to neučil, proste som to chytil a šlo to samo.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Ktora spajkovacka je vyhodnejsia ?

Príspevok od používateľa misocko » 04 Jan 2019, 23:08

niekto sa neucil pajkovat a slo to (JA, Drakoush)
niekto nevie varit ( JA :lol: )
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Ktora spajkovacka je vyhodnejsia ?

Príspevok od používateľa Drakoush » 04 Jan 2019, 23:35

To som povedal priateľke aj ja, ale ono sa mi len nechce variť :lol:
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

dropadred
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 08 Aug 2015, 18:32

Re: Ktora spajkovacka je vyhodnejsia ?

Príspevok od používateľa dropadred » 05 Jan 2019, 10:06

Drakoush napísal:
dropadred napísal: A celkovo ten proces je stále podobný, priložím hrot, zapnem, 2-3 sekundy nechám nahriať hrot a tým pádom aj vodič, na ktorý tlačím a kontakt, o ktorý sa hrot dotýka), aplikujem rýchlo cín a po pár spojoch som začal tak robiť, že už v strede aplikácie pustím spínač (väčšinou tým pádom len ledva stihnem dať cínu koľko potrebujem a dať preč hrot a cín predtým, než niečo z toho nestihnem vytiahnuť pred vychladnutím).
Ty si ma nepočúval, ja som Ti nekázal uvoľniť vypínač uprostred operácie a nechať to "dobehnúť", ja som Ti kázal vypínať ho v takých intervaloch, aby si na hrote mal stále teplotu takú, aby si cín držal v bode tavenia.
Postup pri spájaní dvoch prvkov je:

1. Pocínovať jednu stranu. Napr. kontakt na konektory.
2. Pocínovať druhú stranu. Napr. vodič. V oboch prípadoch je potrebné použiť dobré tavidlo. Nespoliehaj sa, že cín má tavidlo. To je tam potrebné aplikovať skôr, než cín.
3. Potom, čo sú obe strany pocínované, naberieš si znova málo cínu, priložíš k sebe dve časti, priložíš hrot, zapneš letovačku a do sekundy to drží v kope.

Prosím Ťa, nerob to naraz... Ty to naraz pocínuješ aj zaletuješ, to je nezmysel, dodávaš tam príliš veľké teplo, načo? Pocínuj si strany a potol to prilož a máš to. A je to 100%ný spoj.

Keď máš dobrú letovačku, tak sa Ti cín rozleje behom okamihu a nie je nutné ho tam variť. Ak ho prevaríš, naruší sa štruktúra. Ak uvoľníš vypínač skôr a ochladne Ti to, rozbrbleš to, naruší sa štruktúra. Výhodou trafopájky je, že dokážeš do miesta spoja dodať krátkodobo veľmi vysokú teplotu, takže sa cín dokonale rozleje všade. Len musíš ovládať tú techniku, prísť do toho. Ja som sa to neučil, proste som to chytil a šlo to samo.
Rozumiem, ja som takto začínal, len s tou mojou predchádzajúcou, čo mám podozrenie, či vôbec hriala aspoň toľko ako mala 60/40 teplotu tavenia, to bolo tak, že som sa snažil držať hrot pod vodičom a jemným tlačením cez vodič na hrot, aby sa to nahrialo a cín sa namiesto toho, aby sa nalepil na hrot pekne rozlial po vodiči, no vždy som skončil s cínom na hrote a nie cínom na vodiči. Premýšľal som aj nad osobitným tavidlom ale nakoniec som tú nižšiu teplotu hrotu využíval práve na taký druh spájkovania AiO a funguje to doteraz, spoje vyzerajú tak ako majú byť (pájka má čas sa roztaviť, tavidlo odpariť), no vidno, že pri naozaj hrejúcej trafke tento postup je už prinajmenšom nevhodný.

Nevadí, pozriem sa presne na to, tavidlo začnem riešiť osobitne a ak budem šťastný, tak sa dostanem aj k SAC405, ktorú som našiel akurát u nejakého poľského výrobcu bez tavidla, takže tak či tak by som ho potreboval.

misocko napísal:
dropadred napísal: kedže 60/40 nie je úplne eutektická
fotka , grc
spoj , grc
hlavne ze mas vysoku skolu (tusim sme to brali na technologii ? , bolo to davno :( ) :lol: (sorry, dufam ze sa neurazis, kazdy nejako zacina)

fakt trenuj na kadejakych drotikoch a hlavne v tom nehladaj ziadnu vedu (nepocitaj sekundy ani gramy)
trochu cinu, trochu tavidla a hodiny skusenosti (prehrejem, odcvacnem, nabuduce to spravim lepsie, a hlavne aky lesk ocakavas, daj viac foto)

po nejakych rokoch budes:
1. pajkovat hrubsie plechy a mikro usb tou istou trafopajkou s tym istym hrotom a ani nebudes vidiet rozdiel
pravda ja som uz zhyckany a menim si hroty (hrubsi, tensi, dokoncam som si zvykol na tie strieborne, nesmrtelne)
2. alebo nebudes, ale s tym nic nespravis, urcite si sikovny v niecom inom :) (napr mna sa nedrzia prachy)
Strieborné hroty myslíš ako "obyčajný" strieborný vodič (predpokladám, že strieborný a nie striebrom potiahnutú meď), či je to už rovno hroty ako
https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R ... r&_sacat=0 ?
Do mikro, či trafo?

Inak, vysokú školu nemám, podľa čoho súdiš? Hádam nie podľa toho výrazu....preboha nie. :biggrin:
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Ktora spajkovacka je vyhodnejsia ?

Príspevok od používateľa misocko » 05 Jan 2019, 14:08

99% pouzivam trafopajku. Hroty myslim tie ktore maju ten ohrievaci koniec zo striebra.
Rozumiem dobre ze si myslis ze bezolovom sa spajkuje lepsie? Omyl, cokolvek opravujem, najprv dam prec bezolovo a natapkam tam olovnaty cin. Okrem toho ze sa bezolovom neda spajkovat , este aj zle drzi. A ked nevies pajkovat olovom tak na bezolovo zabudni.
0

dropadred
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 08 Aug 2015, 18:32

Re: Ktora spajkovacka je vyhodnejsia ?

Príspevok od používateľa dropadred » 05 Jan 2019, 14:27

Nedarí sa mi to nejako nájsť, vieš mi poslať odkaz na tie hroty?
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok