Material na sucast luku

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Material na sucast luku

Príspevok od používateľa spin90 » 15 Nov 2018, 04:53

Zdravim,

Viem ze to nie je elektro, ale su to odbornici z roznych oblasti (hlavne ma teraz zaujima napriklad 3D tisk alebo kompozitne laminaty) a viem, ze s dobrymi napadmi. Ak moderatori uznate, ze sa to sem nehodi, kludne to vymazte, akceptujem.

Mam jeden reflexny luk, madarskeho typu, tradicny. Konce, do ktorych sa dava tetiva su drevene, takto sa to standardne robilo aj v minulosti. Problem je, ze v sucasnosti vyrobcovia nie vzdy dodrzuju tradicne postupy a kvalita tychto casti nie je kto vie aka dobra (nie je to ohybane ale vyrezavane - nedodrzane vlakna v dreve atd.) Ak je kvalita vyssia, zaroven samozrejme aj cena. Tieto drevene konce su v novych lukoch zvacsa spojene s laminatovym stredom, ten je takmer neznicitelny. Prikladam obrazok o ktoru cast sa mi jedna.

Otazka teda znie, z akeho materialu by ste tieto konce vyrobili ? Pre co najvyssiu ucinnost strelby je dolezita minimalna hmotnost.
Su napriklad materialy pouzivane v 3D tlaciarnach silnejsie ako drevo a porovnatelne tazke ? Alebo to skusit vyrobit z uhlikoveho kompozitu ? Alebo ostat pri dreve ? Ide o to ze jeden takyto luk som uz zlomil v tychto miestach a dalsi tiez nevydrzi vecne. Tak uvazuje ze by som si to mozno aj opravil sam a s pouzitim najlepsieho dostupneho materialu. Len ten tvar je trocha zlozity na vyrob, preto som sa pytal prpadne aj na vlastnosti 3D tisknutych materialov.

Diki
Prílohy
15448_1.jpg
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Material na sucast luku

Príspevok od používateľa 5ko » 15 Nov 2018, 06:21

Pevnosťou by možno stačil silon,hliník, alebo ebonit,ale ten je zase ťažší.
Z dreva asi agát,jaseň, tis,alebo krušpán/buxus/.
Z čoho je tetiva?
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Material na sucast luku

Príspevok od používateľa spin90 » 15 Nov 2018, 07:08

Tetiva je z dakronu: https://cs.wikipedia.org/wiki/Dacron
Potom pre vyssiu triedu sportovych lukov sa pouziva material s obchodnym menom Fast Flight (neviem presne co to je). Ten je ale tak malo roztazny, ze drevene luky alebo menej kvalitne laminatove by poskodil a casom by sa polamali. Alebo aj po par vystreloch. Ten dacron je prietaznejsi a nesposobuje take razy v ramenach.

Hm takze myslis, ze najlepsie bude ostat pri dreve ? Len tam je furt problem s nehomogenitou materialu, je to extremne narocne na spravny pracovny postup - struktura vlaken. Najst nieco co rastie cca v tom uhle a z toho to ohoblovat - snad takto.

Dural ma napadol tiez , ale neviem ci by sa neohybal. Tato cast by mala byt co najtuhsia. Cela sila je v laminatovych ramenach.

Snad mozno skusit to vyrobit z uhlikoveho laminatu, s tym som par krat robil, ale len platne, nie taketo tvary. Alebo nejaka uhlikova drt zmiesana s epoxidom ? Toto nepoznam ale niekde som to uz videl.
Ak by som to robil z uhlika tak asi stocil nasiaknutu tkaninu do valca a vhodny v lise vyformoval a nasledne dobrusil, ale neviem no.

Tie materialy na 3D tisk nie su pevnejsie ako drevo ? Viem, ze raz som to mal v ruke a bolo to prekvapivo pevne...
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Material na sucast luku

Príspevok od používateľa 5ko » 15 Nov 2018, 08:22

Samozrejme, že drevo na tekéto veci je treba vedieť najsť a vybrať tvar, ktorý sa dá opracovať na daný účel tak, aby sa čo najmenej prerušovali vlákna ináč je to zbytočné.Šlak ma ide trafiť, ked v obchode vidím drevené násady na náradie, ktoré sú napílené z odpadu a osústružené ,takže sa na porysko len podobajú, ale po prvom použití sa zlomia.Nedávno som nevedel vybrať ani jednu násadu do krompáča z asi dvadsiatich.Všetky mali ,,roky,, prepílené v strede poryska ,takže išli krížom z jednej strany na druhú .
Volakedy sme si robili hokejky z tenkých mladých hrabov,ktoré rástli v strmom svahu a pri koreni mali prirodzené zakrivenie do fajky.Taká bola nezničitelná oproti kupovaným z preglejky.
Ak by si potreboval tis, alebo krušpán, tak niečo by som doma vysušené našiel,odložil som si hrubšie konáre,keď ich vypilovali v parku.
Mohol by si vyskúšať aj DENTACRIL, tiež je pevný, rúčka na šroubováku vydrží aj odtínanie skrutiek.Je však dosť drahý.
Z umelých materiálov by bol asi najpevnejší ten ebonit / alebo pertinax/ .
Tie materiály na 3D tlač sú možno rôzne, ale mne napríklad praskla na akuvrtačke redukcia/sane/ na baterku, ked mi nešťastne spadla na zem zo stola.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Material na sucast luku

Príspevok od používateľa Milos66 » 15 Nov 2018, 09:28

Reflexny - olympijsky pouzivam tri roky.
Stred kovany hlinik, ramena 70 palcov 38 Libier, tetiva Fast-Flight.
Treba si uvedomit ake tlaky su pri koncoch tetivy ked je napnuta na plnu zataz. Nie je to sranda. Ja moju tetivu taham 820mm po klapacku. Pri priemere tetivy cca 2mm to uz musi byt hodne velky tlak na plochu. Teda to ukoncenie ramena musi byt z takeho materialu, aby to proste po par vystreloch nerozrezalo, alebo neodstrelilo.
Najrozumnejsie to bude vyrobit asi z laminatu, systemom postupneho vrstvenia materialu. Tak ako sa to robi original. Tradicne luky su preto drahe a nakladne na vyrobu, pretoze sa prave vyrabaju tou tradicnou metodou ked neexistovaly ziadne laminaty a karbony.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
MacGyver
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1434
Dátum registrácie: 01 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Ruzinov
Vek: 35

Re: Material na sucast luku

Príspevok od používateľa MacGyver » 15 Nov 2018, 10:49

Kost (napr. hovadzia) alebo parozie z jelena nie je pouzitelne na tento ucel? Strielam len tak do blintu :pain:
0
/home sweet /home ..
Canon EOS 60D owner

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Material na sucast luku

Príspevok od používateľa Milos66 » 15 Nov 2018, 11:06

Z parozia, alebo kosti sa robia iba konceky ramien. Teda to, kde pojde ocko tetivy. To rameno sa musi spravit bud z dreva, alebo nejakeho lamina. Inak to tie rany nevydrzi.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
Loloone
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 29 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: the Sered DC
Vek: 51

Re: Material na sucast luku

Príspevok od používateľa Loloone » 15 Nov 2018, 11:46

pouzil bych spicky lyzi (nejeke stare bezky) tu je inspiracia pre stavbu luku: https://www.instructables.com/id/Make-a ... from-skis/

0
"sukani je pro decka ...chlapi si vypijou"

DPS pre stavbu programatora - UsbPicProg alebo AVR-USBasp

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Material na sucast luku

Príspevok od používateľa Milos66 » 15 Nov 2018, 11:49

Casti lyzi su mozno dobre na ramena - aj to pochybujem. On potrebuje cast ramena a to dost tenku.

Spin90: opytaj sa tu. Mozno by ti ten Poliak poradil.Svoje luky predava aj na Slovensku.
http://www.lukbis.pl/
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

juro0369
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 29 Mar 2013, 01:10
Bydlisko: Sečovce
Vek: 29

Re: Material na sucast luku

Príspevok od používateľa juro0369 » 15 Nov 2018, 15:14

Nešlo by tie konce nechať tak ako sú a potiahnuť ich laminátom? V lete som vo Farby-Laky obchode kúpil sadu kde bol epoxid, iniciátor a sklolaminátova textília za 12€. Váha by sa o veľa nezvýšila a stále by si to zachovalo nejakú pružnosť.
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Material na sucast luku

Príspevok od používateľa Milos66 » 15 Nov 2018, 15:56

Práveže tie konce majú byť tvrdé, nie pružné.
Na týchto loveckých lukoch je to fakt sranda. Už som raz strieľal tuším z mongolského. Bola to sranda. Prst ma bolel ešte dva týždne. :biggrin: :biggrin: :biggrin:
Na tých lukoch je pružná časť od stredu ku tomu hrubšiemu drevu.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Napísať odpoveď