Možnosti pretaktovania PC

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Možnosti pretaktovania PC

Príspevok od používateľa nalimko33 » 06 Dec 2018, 21:44

chladič dám určite ten čo je v linku - ten z krabice sa využije asi inde...
taktovať sa tiež zrejme bude dať - na mojom PC mi to BIOS priamo umožňuje, je to jednoduché - iba som zvolil o koľko % chcem pridať
z taktu 3,2GHz som si pridal na 3,45GHz bez známok akejkoľvek nestability.... fakt je ale ten, že ja to pretaktovanie na svojom PC vôbec neviem uplatniť - nepracujem so žiadnym SW ktorý by potreboval vyšší výkon ako mám

nový PC bude ale do firmy a s tým sa chcem pohrať....
0
SHARP MZ-811

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Možnosti pretaktovania PC

Príspevok od používateľa romiadam » 07 Dec 2018, 02:33

hpeter napísal: spomenul si uctovnictvo..... kvoli stabilite by som urcite nerobil kktiny. taktovanie na pracovny pc nie.
Konecne rozumna rada.


Pocitac za 700€ na uctovnictvo..... zaujimave....
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Možnosti pretaktovania PC

Príspevok od používateľa medved » 07 Dec 2018, 06:36

nalimko33 napísal:z taktu 3,2GHz som si pridal na 3,45GHz bez známok akejkoľvek nestability....
To je velmi maly skok, aby to uz robilo nejake problemy alebo aby bolo citit narast vykonu.. zvycajne sa taktuje do vyssich cisel. Tiez ak clovek vie taktovat a ako nato, tak so stabilitou nie je problem, len musi clovek vediet ako nato a poriadne to otestovat. Otazka je ci to ma nejaky zmysel, ak ani nepouzivas SW, ktory by vyuzil ten vykon. Ja som sa dost dni hral s mojim CPU, kym som ho dal na stabilnych 5GHz z 3,7GHz a ziadny problem s nestabilitou.. ale to som sa dlho hrabal v BIOSe a vela toho tam poprenastavoval, povypinal, napatia menil a veela testoval v roznych SW. Pri renderingu 4K videa pekne citit narast vykonu.
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Možnosti pretaktovania PC

Príspevok od používateľa nalimko33 » 07 Dec 2018, 06:53

ako som písal - ja to doma nevyužijem, ale BIOS to umožňuje tak prečo nie...

romiadam: ten PC bude v reáli ešte o čosi drahší.... neviem ale prečo sa bavíš o cene? tu ide o to čo za tie peniaze dostanem! a ja tvrdím, že rozumné pretaktovanie je pri AMD už v cene
0
SHARP MZ-811

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Možnosti pretaktovania PC

Príspevok od používateľa medved » 07 Dec 2018, 09:43

spomenul si uctovnictvo..... kvoli stabilite by som urcite nerobil kktiny. taktovanie na pracovny pc nie.
podľa mňa prečo nie, práve ak to pracovný PC vie využiť na daný SW tak taktovanie padne vhod a stabilita nie je žiadny problém avšak ak to robí človek, čo to vie a pravdaže nie OC kvôli účtovníctvu.. sú ľudia čo už predávajú taktované PC so zárukou aj ako pracovné PC do firiem, vedcov, pre výpočty, pre grafiku.. je tam záruka aj s OC aj na stabilitu.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Možnosti pretaktovania PC

Príspevok od používateľa romiadam » 07 Dec 2018, 13:22

Lebo mi to pripada ako keby som si kupil Porche alebo Lamborginy lebo ine podobne auto na to aby som chodil do LIDL a Kauflandu na nakupy, ktore mam 3 km od domu. Na to mi staci napriklad aj lacna Dacia.

Ale netvrdim ze nemozes kupit tu zostavu ktoru kupujes. Je to tvoja slobodna volba. Len som chcel na to upozornit. A este to pretaktovanie. V principe ta chapem o co ti ide, ale je to vela roboty okolo toho, riskujes poskodenie CPU ak urobis nepsravny krok a preto sa tu naskyta otazka ci to vobec stoji za to. Uctovnictvo ti zatazi CPU co ja viem....na 10% a ty budes este zvysovat vykon.
Neviem ci vies o tom ze pri pretaktovani ti stupa aj spotreba CPU, takze nepotrebujes vacsi vykon, ale ho zvysis nech ma CPU vacsiu spotrebu (aj ked je to len par Wattow), len preto aby si z CPU dostal maximum, kedze si ho kupil za cenu za aku si ju kupil.

Taktiez teplota CPU sa zvysi, PN prechody nemaju radi vysoke teploty, preto ich treba chladit. Nahodou prekrocis niektory limit, tepelna ochrana cpu nemusi zareagovat vcas a uz sa to zacne nakusovat a spolahlivost/zivotnost CPU pojde dole. To len tak strucne a narychlo vysvetlene, ze preco netaktovat, ak to naozaj nepotrebujes.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Možnosti pretaktovania PC

Príspevok od používateľa hpeter » 07 Dec 2018, 14:35

Lebo mi to pripada ako keby som si kupil Porche alebo Lamborginy lebo ine podobne auto na to aby som chodil do LIDL a Kauflandu na nakupy, ktore mam 3 km od domu. Na to mi staci napriklad aj lacna Dacia.
suhlas je to dostatocne silne, uctovnictvo by potiahol aj tento -100€ dole
https://www.alza.sk/amd-athlon-200ge-d5463044.htm
ja by som mal obavy ze mi vyleti bsod zrovna pri niecom dolezitom. :oops: preto ten overclock nie.

dneska sa nepouzivaju hlinikove spoje v cpu ako pred 18 rokmi, zmykanie maxima rychlo sposobovalo elektromigraciu na cipe a postupnu smrt. to neznamena ze dneska je vsetko blbuvzdorne a naveky...
https://www.guru3d.com/articles-pages/a ... ew,34.html
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Možnosti pretaktovania PC

Príspevok od používateľa nalimko33 » 07 Dec 2018, 17:32

chalani neblbnite....
ak neviete čo je to účtovníctvo + vedenie skladu s desať tisíckami skladových kariet tak sa nevyjadrujte...
mám osobnú skúsenosť (porovnanie) s prácou na starom PC a na novom NB

https://svetelektro.com/modules.php?nam ... ef#p711016

https://www.alza.sk/hp-pavilion-power-1 ... 357431.htm

ten SSD disk je jednoducho delo - stávajúce PC ani nestíha za prstokladom mojej polovičky! v NB jej maká všetko v reálnom čase, v PC sú to oneskorenia aj vyše 10s (!)
databáza narástla za posledných 40 dní na dvojnásobok (!) - momentálne je to cez 200MB

k tomu pretaktovaniu - určite budem skúšať možnosti BIOSU, ale asi iba ako na svojom PC, teda klikol som na položku Oveclocking a zvolil som pretaktovani o 5%
nič iné som s PC nerobil....
0
SHARP MZ-811

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: Možnosti pretaktovania PC

Príspevok od používateľa joži » 07 Dec 2018, 17:41

Mame skladovy program ako firma aj lekarensky program aj program pre pokladne a pred 20rokmi stacil na beh progamu aj DoS a dnes windovs na hociakej masine. Ten system je o databazach a prace s. Nimi a nie o vykone cpu
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Možnosti pretaktovania PC

Príspevok od používateľa medved » 07 Dec 2018, 18:51

romiadam napísal:V principe ta chapem o co ti ide, ale je to vela roboty okolo toho, riskujes poskodenie CPU ak urobis nepsravny krok a preto sa tu naskyta otazka ci to vobec stoji za to. Uctovnictvo ti zatazi CPU co ja viem....na 10% a ty budes este zvysovat vykon.
Neviem ci vies o tom ze pri pretaktovani ti stupa aj spotreba CPU, takze nepotrebujes vacsi vykon, ale ho zvysis nech ma CPU vacsiu spotrebu (aj ked je to len par Wattow), len preto aby si z CPU dostal maximum, kedze si ho kupil za cenu za aku si ju kupil.
veľa roboty teda je okolo toho ak to má byť spoľahlivé, ale dnes už nie je tak ľahké poškodiť CPU s OC, ako to bolo niekedy, dnes už sú tam iné ochrany nato aby to bolo blbuvzdorné.. neviem čo by sa stalo, kebyže tam dá privysoké Vcore, či by tam matičná toľko šupla do CPU alebo je to nejako zabezpečené, ešte ktorá ako matičná.. ja som raz dal tak nízke napätie, že hneď v BIOSe mi to celé spadlo ani som sa nedostal ďalej len vyhodilo chyby a hneď resetlo nastavenia.. len som počul ako PC skapal a stíchol pri nábehu, znova sa sám zapol znova do BIOSu a vyhodilo nejake errory,, len pre zaujímavosť, môj PC v IDLE žerie 70W po OC na 5GHz celkom dosť veľa.. o nejaké desiatky W to šlo nahor

pre takéto databázy a účtovnictvo, tam je to SSD už nutnosť pre svižnú robotu a oveľa viac, ako nejaké CPU
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Možnosti pretaktovania PC

Príspevok od používateľa rudko » 07 Dec 2018, 19:35

nalimko33 napísal:chalani neblbnite....
ak neviete čo je to účtovníctvo + vedenie skladu s desať tisíckami skladových kariet tak sa nevyjadrujte...
mám osobnú skúsenosť (porovnanie) s prácou na starom PC a na novom NB

https://svetelektro.com/modules.php?nam ... ef#p711016

https://www.alza.sk/hp-pavilion-power-1 ... 357431.htm

ten SSD disk je jednoducho delo - stávajúce PC ani nestíha za prstokladom mojej polovičky! v NB jej maká všetko v reálnom čase, v PC sú to oneskorenia aj vyše 10s (!)
databáza narástla za posledných 40 dní na dvojnásobok (!) - momentálne je to cez 200MB

k tomu pretaktovaniu - určite budem skúšať možnosti BIOSU, ale asi iba ako na svojom PC, teda klikol som na položku Oveclocking a zvolil som pretaktovani o 5%
nič iné som s PC nerobil....
Ja ti do toho nechcem nejako kecat, kup si co chces a rob si s tym co chces, su to tvoje peniaze a bude to tvoje zelezo. Ja len tolko k tomu ze na rychlost DB ma procesor zanedbatelny vplyv. Pokial mas dve jadra a 2+ GHz, tak DB je uz jedno vsetko navyse. Dolezita je velkost pamate a rychlost disku. V praci robime s DB ktore maju 10tky az 100vky GB a masiny na ktorych bezia maju 4x3GHz, ale zato je to nalozene SSD diskami a maju povacsine tak 512G ram. Nejakych 200M na DB je smiesne :-)
Ale nic proti tomu, kludne sa hraj. Len ti chcem zo skusenosti povedat co ovplyvnuje vykon a co nie...
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Možnosti pretaktovania PC

Príspevok od používateľa romiadam » 07 Dec 2018, 19:41

My ti chceme poradit, nie dodzubat.... aj ked ti to napiseme priamo.

rudko vie o com rozprava, toho pocuvaj...ten je v tom doma.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Možnosti pretaktovania PC

Príspevok od používateľa Drakoush » 07 Dec 2018, 19:44

Nech si taktuje. To je typický šetrílek. Veď keď sa to dá, zaplatil som za to, nech to ide na doraz... Nalimkovu povahu už mám prečítanú...
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Možnosti pretaktovania PC

Príspevok od používateľa nalimko33 » 07 Dec 2018, 21:20

draku o mne vieš hovno - Ty si sa ale doteraz prejavil dostatočne

taktovať sa bude určite hlavne RAM - tam je kuťa zakopaný... rýchlosť prístupu k spracovaniu dát potom stojí a padá na SSD disku
to je už overené z NB
takže počkáme a uvidíme...
0
SHARP MZ-811

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Možnosti pretaktovania PC

Príspevok od používateľa medved » 11 Dec 2018, 14:38

Ma zmysel taktovať RAM ? tam sú nutné dlhodobé a niekoľko násobné testy cez napr. memtest z BIOSu a postupne to taktovať, to je na niekoľko dní testovania.. inak bude stabilita v prdeli, čo pri účtovníctve asi nechceš a tiež neverím, aby si pocítil pretaktované RAM reálne. Rýchle SSD tam niet o čom, alebo NVMe v PCIe x4 slote to už hej.
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Možnosti pretaktovania PC

Príspevok od používateľa nalimko33 » 11 Dec 2018, 16:49

to SSD je nauzaj prínos - vyskúšané overená...
to pretaktovanie si predstavujem tak ako teraz na mojej starej MB - jedným tlačítkom pridám o 2% a bude sa to týždeň testovať....

škoda že neviem o žiadnej opačnej krabici - taká aby mala okno pri pohľade z predu v pravo...
0
SHARP MZ-811

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Možnosti pretaktovania PC

Príspevok od používateľa medved » 11 Dec 2018, 18:16

pridať 2% a potom týždeň testovať nie je taktovanie a pri RAM to už vôbec takto nefunguje.. pri RAM možno len trochu zvýšiš frekvenciu a aj to už môže byť problém so stabilitou, potom už treba meniť časovania, latencie jednotlive atď. pekne jednotlivo v BIOSe a po každej úprave testovať.. nejakým zvýšením o pár sto MHz nahor si nič nevšimneš reálne a nemá to zmysel. Taktovať po 2% CPU a týždeň testovať nejakým jedným posunutím ? to je úplný nezmysel... ja som za možno týždeň nataktoval CPU o +35% a beží to stabilne, ale menil som yx vecí... týmto štýlom taktovania a do firmy pre účtovnictvo je totálny nezmysel.. poriadne SSD, na RAM kašľať a CPU týmto štýlom je tiež somarina
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Možnosti pretaktovania PC

Príspevok od používateľa romiadam » 11 Dec 2018, 21:45

nalimko33,
Chcel by som ta velmi pekne poprosit, ze ci by si tu mohol dat vysledok toho tvojho taktovania. Vtedy ked to pretaktujes, hoci aj o pol roka.
Nevadi mi ani to ze napises ze si nic netaktoval a vykaslal si sa na to, alebo ze si to pretaktoval o 2 % a benchmark neukazal ziaden pokrok vo vykone, alebo ze si odpalil CPU alebo RAM a musel si kupit druhy. Aj negativny vysledok je vysledok.

Mna len velmi zaujima ze ci sa to da a ci to ma zmysel, ako dlho to trva a ci ukaze benchmark.

Preto ta poprosim urob si dva tri benchmarky pred taktovanim a potom po ukonceni taktovania a porovnaj to. Daj to sem aj v pripade neuspechu, lebo aj neuspech je vlatne uspech.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Možnosti pretaktovania PC

Príspevok od používateľa nalimko33 » 12 Dec 2018, 06:53

no popravde neplánujem sa s tým toľko hrať - chcem iba v BIOSe dvihnúť takt o danú úroveň - neviem či to tá MB umožňuje...
predpokladám, že hej keď to má moja stará MB. tam som si iba zvolil pretaktovanie a všetko si nastavila doska sama... neviem či a ako sa menili nastavenie RAM či CPU
pre mňa je podstatná ale tá možnosť, preto ten názov témy! - pokiaľ by to bolo časovo náročné tak to iba zložím a hotovo
ten PC bude musieť makať čím skôr po zložení....
0
SHARP MZ-811

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Možnosti pretaktovania PC

Príspevok od používateľa medved » 12 Dec 2018, 09:57

stará, nová MB.. od toho nezávisí možnosť taktovania.. pri AMD ide všetky CPU taktovať, pri Intel si treba doplatiť za taktovateľné verzie MB.. potom už od modelu a výrobcu, aké možností ma daná MB.. v základe pri AMD ide stále. A pri AMD narozdiel od Intel je súvis výkonu CPU aj s taktom RAM, minimálne nastaviť v BIOSe profil pre RAM na vyššiu OC frekvenciu a viac do toho nešahať.. (občas dokonca problém kompabilita s RAM pri AMD cpu takže ak sú zle čipy v RAM, nepôjde to ani na inom profile nieto ešte taktovať).

No mal by si vedieť, čo vlastne meníš a nie len niečo zdvihnúť, niečo si spraví sama a ani nevieš, ako sa čo zmenilo :roll: týmto štýlom taktovania bude neciteľný nárast výkonu alebo úplne nevhodne spravené
0

Napísať odpoveď