Triakový regulátor

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

aero
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 354
Dátum registrácie: 26 Okt 2009, 00:00
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Triakový regulátor

Príspevok od používateľa aero » 24 Aug 2014, 10:34

Triakový regulátor pre fázové riadenie, troška zložitejší ako obvykle, hádam aj troška lepší. Dám to aj sem, mohlo by sa to niekomu hodiť.

Pre návrh obvodu som mal daný potenciometer 100 kΩ, s neznámym max výkonovým zaťažením (v katalógoch bol pri podobne vyzerajúcich potenciometroch písaný Pmax 50 mW), takže potenciometer nemohol byť namáhaný vysokým napätím (jednalo so o náhradu pôvodného regulátora v zariadení). Z toho vyplynulo, že bude nutné navrhnúť obvod tak, aby bol uhol otvorenia triaku riadený napätím na potenciometri, nie jeho odporom. Vyrábali sa aj integrované budiče triakov (napr. MAA436, U2008B), dnes sa ešte dá zohnať TCA785, ale aj ten je dosť veľký (DIP16) a drahý. Takže som si nakoniec navrhol vlastné zapojenie.

Princíp činnosti
Regulátor funguje takto: je vytvárané pílovité napätie, ktoré je synchronizované so sieťovým napätím, komparátor ho porovnáva s napätím z potenciometra, ktoré stanovuje okamih kedy sa má triak otvoriť (teda uhol otvorenia triaku). Takto vznikne obdĺžnikový signál. Z neho sú následne pomocou derivačného článku vytvorené krátke impulzy spínajúce triak.
Schéma zapojenia regulátora je takáto:
regulator_sch.png
Ukážka priebehov pri postupnom zvyšovaní výkonu spotrebiča (píla, budiace impulzy, napätie na A2 triaku, prúd spotrebičom):
regulator_osc118.png
regulator_osc119.png
regulator_osc120.png
A ešte fotky osadeného plošáku:
regulator_foto1.jpg
regulator_foto2.jpg
Regulátor pracuje stabilne, nevznikajú chybné budiace impulzy. Je navrhnutý tak, aby nebolo potrebné nič dolaďovať trimrom a fungoval spoľahlivo aj pri nastavení na max výkon a tiež aby sa spotrebič dal vypnúť.
Nedostatkom je nelineárne riadenie príkonu spotrebiča vzhľadom na polohu potenciometra, keďže je lineárne riadený uhol otvorenia triaku. To je bežná vlastnosť regulátorov pre fázovú reguláciu.
Vzhľadom na to, že regulátor je ovládaný napätím, je možné ovládať ho aj iným zdrojom napätia ako potenciometrom, napr. z ďalšieho obvodu (v regulačnom obvode so spätnou väzbou).

Poznámky k úpravám zapojenia
Tento regulátor je navrhnutý pre riadenie výhrevného telesa s príkonom 2 kW a sieťové napätie 230 V. Budiace impulzy sú široké asi 75 µs, prúd do triaku je nastavený na 16 mA. Dobre pracoval so záťažami odoberajúcimi aspoň 1 A (efektívny, teda spotrebič s menovitým príkonom 230 W), pre použitie so záťažou s menším príkonom treba predĺžiť budiace impulzy pre triak výmenou C3 za 4,7 nF. Prispôsobenie pre iné napätie ako 230 V~ je len otázkou zmeny R1 a R11 (pozor na max dovolené pracovné napätie týchto rezistorov).
Použil som triak z radu E, čiže s malým IGT aby som minimalizoval spotrebu, ale je možné použiť aj triak zo základného radu (bez doplnkového písmena), vtedy bude vhodné zvýšiť budiaci prúd pre triak zmenou R10.
Komparátor LM293 je použitý kvôli potrebe väčšieho rozsahu pracovných teplôt, pre izbové teploty bude použiteľný aj LM393, s LM2903 bude obvod fungovať tiež.
Keby sme chceli tento regulátor použiť na ovládanie motora, bude vhodné použiť 800 voltový triak, doplnenie o komutačnú ochranu tiež neuškodí. Avšak kvôli fázovému posunu prúdu voči napätiu sa dá čakať, že to nebude fungovať úplne hladko, ale to by sa dalo vyriešiť doladením krajných napätí potenciometra (R6 a R7).
0

Používateľov profilový obrázok
Jurajko
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 647
Dátum registrácie: 31 Okt 2011, 21:39
Bydlisko: Slavnica
Vek: 40

Re: Triakový regulátor

Príspevok od používateľa Jurajko » 24 Aug 2014, 10:39

Pekné...čo taký tvar dosky? Máš nato špeci krabičku?
0
...som začiatočník - samouk
Na predaj: http://svetelektro.com/Forum/rozpredam-t28883.html

aero
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 354
Dátum registrácie: 26 Okt 2009, 00:00
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Triakový regulátor

Príspevok od používateľa aero » 24 Aug 2014, 10:51

Tento regulátor je určený do teplovzdušnej pištoli, takže plošák je prispôsobený tomu.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Triakový regulátor

Príspevok od používateľa breta1 » 24 Aug 2014, 11:30

Poněkud nezvyklé spínání v druhém a třetím kvadrantu (normálně se spíná v prvém a třetím), ale snad to nebude vadit (kvůli symetrii).
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Triakový regulátor

Príspevok od používateľa Thales » 25 Aug 2014, 07:55

V čem je to výhodnější oproti jednoduché klasice? Tedy krom možnosti externího řízení napětím, to je jasné. V eliminaci těch falešných impulsů? Nebo ještě něco? Zajímalo by mě jak se to popere s indukční zátěží, tam si na tom jednoduché regulátory zpravidla vylámou zuby. Ale jinak pěkná práce :)
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

pyskon1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 28 Jún 2012, 10:00
Vek: 30

Re: Triakový regulátor

Príspevok od používateľa pyskon1 » 25 Aug 2014, 15:51

já používám tento regulátor, postavil jsem jich snad 10 a pořád fungují na 100%.
http://elektrolab.wz.cz/?elektronika=je ... a_regulace
0

aero
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 354
Dátum registrácie: 26 Okt 2009, 00:00
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Triakový regulátor

Príspevok od používateľa aero » 25 Aug 2014, 20:18

V takomto zapojení mám dostupný budiaci prúd len jednej polarity, takže triak je možné prevádzkovať buď v 1. a 4. kvadrante, alebo v 2. a 3. Ale 4. kvadrantu sa snažíme vyhnúť, takže ... Keď si pozerám schémy integrovaných budičov (T2117, U2008B, ...), tam sa tiež používa 2. a 3. kvadrant, takže mi to neobvyklé nepríde.

Výhodnejší je v spomenutej možnosti externého riadenia, tiež v tom, že pot neni zaťažený tak vysokým napätím ako v klasike, pot možno zmeniť za iný.
Trošku som to skúšal so sériovým motorom, išlo to celkom dobre (len triak to nevydržal). Len neviem čo si mám predstaviť pod falošnými impulzami.
0

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Re: Triakový regulátor

Príspevok od používateľa eurobastler » 27 Dec 2014, 00:35

pyskon1 napísal:já používám tento regulátor, postavil jsem jich snad 10 a pořád fungují na 100%.
http://elektrolab.wz.cz/?elektronika=je ... a_regulace
Celokovový potenciometer nemá v tom zapojení čo hľadať :axe:
0
Obrázok

rumy
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 156
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: BB
Vek: 38
Kontaktovať používateľa:

Re: Triakový regulátor

Príspevok od používateľa rumy » 06 Dec 2018, 08:18

ahojte
nechcem zakladat nove vlakno tak sa skusim aj tu opytat..
kupil som si makitu frezku 1800w no bohuzial nema rozbehovy nabeh na motor cize ked zapnem tak mi vzdy trhne rukou co ma taku silu ten motor preto by som si chcel vyrobit daky nabehovy regulator otacky motora, nemusim regulovat skor chcem len nech to prvotne zapnutie nevyhodi hned do plnych otacok ale nech sa rozbehne plynulo..
dakujem
0

fery66
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1049
Dátum registrácie: 04 Okt 2009, 00:00

Re: Triakový regulátor

Príspevok od používateľa fery66 » 06 Dec 2018, 08:35

Niečo podobné som dávnejšie riešil pomocou U2008B.
Prílohy
U2008B.pdf
(341.53 KiB) 267 stiahnutí
0

rumy
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 156
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: BB
Vek: 38
Kontaktovať používateľa:

Re: Triakový regulátor

Príspevok od používateľa rumy » 06 Dec 2018, 09:01

ok ale toto reguluje otacky to nema ten plynuly nabeh otacok alebo som si to zle vysvetlil? plus nasiel komentar na jednej stranke kde daky pan pisal ze vraj to nefuguje pri uhlikovych motoroch..
0

fery66
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1049
Dátum registrácie: 04 Okt 2009, 00:00

Re: Triakový regulátor

Príspevok od používateľa fery66 » 06 Dec 2018, 09:22

Práve že to má plynulý nábeh! Pozri si datasheet. Kondenzátor C5... Prečo by to nemalo fungovať na uhlíkových motoroch? 8O
0

rumy
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 156
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: BB
Vek: 38
Kontaktovať používateľa:

Re: Triakový regulátor

Príspevok od používateľa rumy » 06 Dec 2018, 09:25

to len pisem co som cital.. inac nasiel som aj celkom pekny navod aj popis..
mozno sa niekomu hodi..
http://www.hobbyelektro.eu/zdroje-menic ... gulace.php
0

rumy
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 156
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: BB
Vek: 38
Kontaktovať používateľa:

Re: Triakový regulátor

Príspevok od používateľa rumy » 13 Dec 2018, 10:03

ahojte nakolko som nie az tak zdatny v elektrotechnike mal by som na niekoho prosbu ci by si niekto nepozrel schemu pripadne pokec ohladne tejto stavebnice
http://www.stavebnice.postreh.com/select.php?link=Pt019
a vedel mi povedat ci toto zapojenie bude fungovat aj tak ze bude mat plynuly rozbeh otacok motora ..velmi pekne dakujem
0

Hopikmajo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 780
Dátum registrácie: 18 Okt 2014, 11:15
Bydlisko: Prievidza
Vek: 25

Re: Triakový regulátor

Príspevok od používateľa Hopikmajo » 13 Dec 2018, 11:22

Je to len regulátor, žiadny plynulý rozbeh tam nieje.
0
Kto sedí v kostole v očakávaní, že z neho bude dobrý človek,
ten môže kľudne sedieť v garáži a čakať kým z neho bude auto.

rumy
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 156
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: BB
Vek: 38
Kontaktovať používateľa:

Re: Triakový regulátor

Príspevok od používateľa rumy » 13 Dec 2018, 11:31

super tak si poskladam ten co som daval ako prvy link.. velmi pekne dakujem za pomoc
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok