Zapojenie potenciometra na výstup zosilňovača

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

RichardVacho
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 20 Máj 2019, 22:31

Re: Zapojenie potenciometra na výstup zosilňovača

Príspevok od používateľa RichardVacho » 21 Máj 2019, 14:53

Veď nie ale keď znížim výkon môžem na ten výstup pripojiť další zosilňovač
A pripojené to bude napr. Telefón cez kábel ktomu proda pr-22 (ten ktorý je "oneskorený")
Do jedného výstupu bude zapojený reproduktor a druhý výstup som chcel znížiť výkon aby som
mohol zapojiť druhý Sony xb 30 a z toho pôjdu už normálne zapojené reproduktory

Keď ten prvý zosilňovač "oneskorí" ten zvuk tak už ten signál pôjde do druhého a budú hrať už súbežne naraz
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Zapojenie potenciometra na výstup zosilňovača

Príspevok od používateľa cool-zool » 21 Máj 2019, 15:01

To Richard !
Nehnevaj sa , ale ja to celé čítam už asi piaty krát a stále nechápem čo vlastne chceš , čo má byť výsledkom tvojho snaženia !!!
V tvojich príspevkoch popisuješ že jeden BT modul Sony je v pohode (aj s vlastným zosilňovačom a reproduktorom ) ???
A druhý BT modul so stereo zosilňovačom asi 2x8W má oneskorený prejav zvuku a z to ho chceš na jeden kanál pripojiť reproduktor a na druhý kanál pripojiť ďalší zosilnovač aj s reproduktorom (aký je ten druhý - to je ten sony) ??? A prečo to chceš takto zapojiť , aký to má význam ???? - nevidím vôbec žiadne opodstatnenie tohto zapojenia ?!?!?!
A z posledného tvojho príspevku som vydedukoval že chceš použiť jeden kanál toho výkonového (oneskoreného) zosilňovača na nízkoúrovňový vstup pre druhý zosilňovač ????
Načo a prečo je to dobré ???
Áno výkonový výstup sa dá prispôsobiť na nízkoúrovňový vstup napr. odporovými deličmi , Ale s oneskorením nič neporiešiš , preto tá otázka : načo , aký to má význam , prečo to chceš takto ???? Alebo som to zle pochopil ????
A naviac , ak použiješ iba jeden kanál toho oneskoreného zosilňovača na vstup do ďalšieho zosilňovača tak prichádzaš o stereo signál !!!
0
Naposledy upravil/-a cool-zool v 21 Máj 2019, 15:08, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: Zapojenie potenciometra na výstup zosilňovača

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 21 Máj 2019, 15:02

Tak som to na začiatku asi predpokladal dobre ( aj keď som bol unavený .... ).

Takže jedno čo ma napadá (ono by sa to dalo aj pomerne rýchlo spraviť ) je :
Spraviť výstup z jedného z tých dvoch Bluetooth reproduktorov ktorý by si zapojil do toho ďalšieho reproduktoru .
To prepojenie cez potenciometre bude reálne .

Problém možno nastane trochu pri Proda pr-22 (nenašiel som ešte ako to vypadá z vnútra / rozobraté [disassembly / teardown ]) .
Teda ak ten bude taký aký je - do toho sa nebude zasahovať , tak sa potom môže použiť Sony xb-30 ako zdroj audio signálu ....
Tu sú fotky ako to vypadá (hádam som trafil ten správny typ )
https://fccid.io/AK8SRSXB30/Internal-Ph ... al-3175329

Bluetooth modul
https://www.microchip.com/wwwproducts/en/BM63
documents / datasheet
http://ww1.microchip.com/downloads/en/D ... 01431B.pdf

Narazil som na "menší problém" / komunikácia medzi bluetooth modulom a zosilňovačom je podla všetkého cez I2S .
Teda bude potreba sa pozrieť na číslo toho čipu (zosilňovača/ CPU - čka / neviem čo tam je - tie fotky sú mizerné .... ) čo tam je (či tam nemá náhodou niekde "linkový" výstup) .

Výstup by sa dal spraviť aj priamo od reproduktorov len ešte stále nevieme či je (asi) D - čkový zosilňovač v mostíkovom zapojení alebo v "normálnom" ....
Ako to môžeš zistiť ?
Pokiaľ je každý z tých 2 reproduktorov zapojený ku mínus - ku (GND) tak to mostíkové zapojenie nebude a bude sa dať pomerne jednoducho pripojiť ku reproduktorom "potenciometer" z ktorého sa potiahne výstup pre ten druhý reproduktor .....


8O cez AUX (linkový) vstup by nemalo dochádzať ku oneskoreniu ...
Potom mi napadá len nejaký oneskorovací obvod ( bufer ) ...

Pozri obrázok čo som "načmáral ".
Teda ak som to dobre pochopil tak v prvom prípade dochádza ku oneskoreniu .
Teraz si spomenul že ku oneskoreniu dochádza aj pri druhom prípade ?
Chcel bi si to zapojiť ako je v príklade 3 ....
Prílohy
001.png
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

RichardVacho
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 20 Máj 2019, 22:31

Re: Zapojenie potenciometra na výstup zosilňovača

Príspevok od používateľa RichardVacho » 21 Máj 2019, 15:12

Konečne má niekto pochopil :D chcel som to zapojiť ako na obrázku číslo 3 podľa mna to bude asi
najjednoduchšie ...len problém mám stym že neviem aký použiť potenciometer a pripadne neviem či dobre
chápem fungovaniu potenciometra ale ak som to dobre pochopil tak je to vlastne odpor niekoľko stoviek až tisícov ohm a neviem
či to nemôže poškodiť zosilňovač keď zatazim stym odporom výstup zosilňovaču

-- Spojený príspevok 21 Máj 2019, 15:14 --

A je to normalny stereo zosilňovač neni zapojený cez mostík

-- Spojený príspevok 21 Máj 2019, 15:18 --

Len pre obraz
V tej plastovej bední je osadený proda pr-22
A v tej drevenej (okobercovanej) je Sony xb-30
Prílohy
IMG_3081.JPG
IMG_3088.JPG
0

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: Zapojenie potenciometra na výstup zosilňovača

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 21 Máj 2019, 15:26

:supz: Čo som našiel na tom Bluetooth module :lol: ....
Teda ak to bude všetko sedieť :)

5 AOHPR Right-channel, analog headphone output
6 AOHPM Headphone common mode output/sense input
7 AOHPL Left-channel, analog headphone output

Teda vytiahnuť ten výstup z toho modulu z pin 5 a pin 7 ...

Nastáva tu ale pár maličkých problémov :
1 . neviem ako silný bude ten headpohone výstup .
2 . toto sa bude musieť robiť mikropájkou ("obyčajná" transformátorová ti to môže zničiť ) .
3. nejaké iné veci ktoré ma teraz nenapadajú ...



Potenciometer by ti nemal poškodiť zosilňovač pokiaľ ho pripojíš ku reproduktoru (možno 50k bude stačiť - ku tomu sa ešte asi vyjadria ostatný ) .
Ak zapojíš potenciometer na reproduktor akurát sa môže stať niekedy že sa reproduktor z ktorého "ťaháš" signál sa zachová ako "zlý" magneto dynamický mikrofón a spôsobí spätnú väzbu (začne ti to pískať) ....


Mal si tam oneskorenie aj keď si to mal zapojené ako v druhom príklade ....

Najideálnejšie to bude asi zapojené na ten modul ...
Prílohy
002.png
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Zapojenie potenciometra na výstup zosilňovača

Príspevok od používateľa cool-zool » 21 Máj 2019, 15:29

Neviem či ste si rozumeli ohľadom toho zapojenia zosilňovača PRODA ???
Vieš aký je rozdiel v zapojení zosilňovača do mostíka alebo obyčajne ????
Ja by som asi nechal zapojené oba reproduktory na Proda (v stereo ) a k nim by som paralelne urobil odporový delič (príp. dvojitý potenciometer) na prispôsobenie pre ten vstup do SONY , ak je to vzhľadom na zapojenie (mostík , či nie) možné ......
Potenciometer s odporom niekoľkonáobne väčším ako je odpor reproduktoru , zapojený na výstup zosilňovača by nemal poškodiť ani ublížiť zosilňovaču !!!


Podľa tých fotiek čo si pripojil mi to nejako nejde do hlavy lebo ja som našiel na dané veci iné komponenty !!!!

Proda pr 22 : https://edigital.sk/zvukovy-projektor/p ... om-p472466
Sony xb 30: https://www.sony.sk/electronics/bezdrot ... y/srs-xb30

A to mi chceš tvrdiť že tie tvoje bedne napájaš s tými mini zosilňovačmi z modulov ????
0
Naposledy upravil/-a cool-zool v 21 Máj 2019, 15:53, upravené celkom 3 krát.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5645
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Zapojenie potenciometra na výstup zosilňovača

Príspevok od používateľa mr.dred » 21 Máj 2019, 15:30

cool-zool napísal:Nehnevaj sa , ale ja to celé čítam už asi piaty krát a stále nechápem čo vlastne chceš , čo má byť výsledkom tvojho snaženia !!!
:lol: :lol: :lol: a ja som si myslel, že som sám :lol: :lol: :lol:
RichardVacho napísal:Konečne má niekto pochopil chcel som to zapojiť ako na obrázku číslo 3
prečo si to teda nenakreslil predtým TY ?
.... jáj ty si odborník na stavanie PA a prenosných audio zariadeni , nie na kreslenie a rozmýšľanie.

Ja tu končím, lebo tento 匈牙利專家 si bude zase myslieť, že ho urážam.





No a teraz sa už vôbec nedozviem čo je to zaostalý zvuk :crying:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

RichardVacho
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 20 Máj 2019, 22:31

Re: Zapojenie potenciometra na výstup zosilňovača

Príspevok od používateľa RichardVacho » 21 Máj 2019, 15:39

Áno skúšal som to práveže len ako na obrázku číslo 2 a bolo to aj vtedy tak

No nič skúsim to vytiahnuť z toho 5 teho a 7meho pinu a uvidím ako to bude zatiaľ ďakujem

-- Spojený príspevok 21 Máj 2019, 15:44 --
cool-zool napísal:A to mi chceš tvrdiť že tie tvoje bedne napájaš s tými mini zosilňovačmi z modulov ????

Áno a napájam to stym a stačí to
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Zapojenie potenciometra na výstup zosilňovača

Príspevok od používateľa cool-zool » 21 Máj 2019, 15:55

Richard , po tomto tvojom príspevku , si nás presvedčil že si odborník !
,, NO COMMENT ! ,,
0

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: Zapojenie potenciometra na výstup zosilňovača

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 21 Máj 2019, 16:42

Len nezabudni že pin 5 (R) a pin 7 (L) je signálny a potrebuješ ku nim aj GND (pin 48 alebo pin 32 ).
Ďalej - ako som písal ísť do toho mikropájkou ....

Ak to budeš zapájať na bluetooth modul tak možno použi zapojenie z obr.1
C1 a C2 možno 100nF

P dajme tomu tých 50k ...

Ak to budeš zapájať namiesto reproduktoru alebo na reproduktor potom použi obr.2
R1 možno 10 - 25 k (možno viac - bude treba poskúšať ) .
P - možno zase tých 50k
C zase možno 100nF ....
Prílohy
003.png
004.png
004.png (3.03 KiB) 2111 zobrazení
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Zapojenie potenciometra na výstup zosilňovača

Príspevok od používateľa 5ko » 21 Máj 2019, 20:56

Prepáč nám, ktorí rozumejú po slovensky, že rozoznávame rozdiel medi výrazmi -,,zaostalý,, a ,,zaostávajúci,, čiže ONESKORENÝ ZVUK.
Viem, že v prvom príspevku si to napísal správne, ale v ďalšom si uviedol ten zavádzajúci výraz ,,zaostalý,, čo viedlo k nepochopeniu,resp.k narážkam, na zmysel tebou použitého slova. Tolko len k vzniknutej OT témy.
To, že po tvojich skúsenostiach zo stavbou audiosústav nevieš pochopiť, že potenciometer na výstupe ti oneskorenie signálu nevyrieši, znamená asi to , že dokážeš poskladať stavebnicu ,ale ak sa vyskytne problém, tak si v koncoch a ak ti niekto nedá na lopate čo máš kde zapojiť alebo prepojiť ,tak sa budeš urážať,ak ti to niekto vytkne.Preto musíš chápať aj niektoré reakcie, ktoré boli dôsledkom nekvalifikovaného zadania problému.Preto je dôležité vyjadrovať sa terminologicky presnejšie.Nebewr to ako buzeráciu,od toho tu nie sme,len občas treba veci dostať na správnu kolaj,aby sa problém pohol ďalej. :agree:

Ale k veci, iste si už zistil, že problémy z oneskorením sú spôsobené RÝCHLOSŤOU spracovania signálu v zariadeniach WIFI a nie výkonom,preto je potrebné ich z reťazca vylúčiť a celú reťaz signálu riešiť rovnakým spôsobom, teda alebo káblom,alebo wifi.

Ak máš ale na výstupe problematického reťazca silný výstup, musíš obmedziť budiaci signál toho komponentu už na VSTUPE na takú úroveň, aby jeho VÝSTUPNÝ VÝKON bol zhodný s vedlajším kanálom.Len tak docieliš rovnakú úroveň.
Tebe však išlo pôvodne o oneskorenie jedného kanálu,čo nemá s obmedzením výkonu nič spoločné,ale to ti už vysvetlili,že to nevyriešiš potenciometrom.
0
Naposledy upravil/-a 5ko v 21 Máj 2019, 21:04, upravené celkom 2 krát.
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojenie potenciometra na výstup zosilňovača

Príspevok od používateľa zipaj » 21 Máj 2019, 20:59

Linkový výstup potenciometrom z výstupu zosilňovača môžeš spraviť, ale ak je to mostíkový zosilňovač, tak sa ti pobijú zeme a bude riadna "kucapaca" s rizikom odpálenia zosilňovača
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Zapojenie potenciometra na výstup zosilňovača

Príspevok od používateľa misocko » 21 Máj 2019, 21:26

vidom to na nejaky malicky audio transformator ktory pripojis na vystup toho spomaleneho repraku a vystup toho tafaciku pripojis na vstup toho nespomaleneho repraku. zrejme bude treba na jednu alebo druhu stranu pridat odpor na znizenie vykonu, ale k tomu sa uz mozu vyjadrit skusenenjsi v audio
0

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: Zapojenie potenciometra na výstup zosilňovača

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 21 Máj 2019, 21:42

5ko , zipaj
Podarilo sa mi na XB30 (ktorý som našiel na nete , potom dohľadal bluethooth modul z pinoutom ) nájsť možný audio výstup ktorý podla všetkého pôjde na zosilňovač tej XB30 ky (analog headphone output) ....
Bez fotiek (aj keď trocha mizerných ) toho ako vypadajú črevá XB30 by sa oveľa ťažšie radilo .
Tak ak pôjde tou cestou tak to bude mať možno jednoduchšie .
Písal že pôjde do riešenia z "analog headphone output" tak sa to možno podarí ....

Akurát je mi ľúto že nieje fotka čriev z proda pr-22 pre možné potreby "ostatných" keby sa okolo toho niečo malo riešiť v budúcnosti .

Inak ak to má riešené iba "mono" tak potom by sa to nemalo byť pokiaľ by to napojil z výstupu reproduktoru ...
Chýbajú informácie ....
Iné by to bolo keby to chcel riešiť stereo z výstupu zosilňovaču a bolo by to mostíkové zapojenie - tam už bude potrebovať 2x oddeľovacie transformátory ( ako spomína misocko ) .
Chýbajú info (alebo poriadne fotky vnútorností ) .....
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

RichardVacho
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 20 Máj 2019, 22:31

Re: Zapojenie potenciometra na výstup zosilňovača

Príspevok od používateľa RichardVacho » 22 Máj 2019, 18:46

No v prvom rade chcem poďakovať každému že sa mi snažili pomôcť s mojim problémom
ale nakoniec som to spravil jednoduchšie... vymenil som ten proda zosilňovač za zosilnovac zreproduktora
Sony xb-21

Tie modely od Sony majú funkciu že sa dôkazu spolu spárovať aj viac reproduktorov naraz (párty chain)takze sa mi stačí
z mobilom pripojiť na jeden modul a prepojiť ich spolu pomocou ich funkcie párty chain a hrajú naraz
Keďže mám použitý v jednom Sony xb-30 a v druhom Sony xb-21

Plus pripájam link na video ako to hralo keď v tom bol zapojený ten proda zosilňovač ktorý mal ten "oneskorený"
zvuk aby ste vedeli respektíve počuli co som myslel
https://youtu.be/-M73F9_OCoo
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok