Elektronika pre š 120

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Elektronika pre š 120

Príspevok od používateľa mr.dred » 04 Nov 2018, 23:26

JRD_McLAREN napísal:k zasadnemu zlesepseniu presnosti zapalovavania nedojde
Mechancký - pôvodný rozdelovač bol strach a hrôza...motor síce išiel, ale keby si stroboskopom svietil na označenú remenicu pre každý valec zvlášť, by si videl tie rozdiely :rolleyes: S novým mech. rozdelovačom (a starou vybehanou Š120 ) som kedysi absolvoval prvú emisnú kontrolu... zbehli sa všetci dielňa-majstri a nechceli veriť,že taký starý črep - a aké výsledky... vydržalo to tak asi 2000km. Potom to začalo lietať zas.
Pred výmenou čo si pamätám, tak 1. valec mal 3-7° , 2. valec 16-19° , 3. valec 14-18° a 4. valec 5-9°. Na vyšších otáčkach skoro nesledovateľné. Takže ten bezkontaktný určite odstráni aspoň chybu odtrhového ramienka :thumbup:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

JRD_McLAREN
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 03 Jan 2015, 13:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronika pre š 120

Príspevok od používateľa JRD_McLAREN » 05 Nov 2018, 09:18

..dakujem ti za vysvetlenie ... :mrgreen:
to co si prave popisal, som zistil uz pred vyse dvadsiatimi rokmi ...

..a stale trvam na tom, ze vymena kladivkoveho rozdelovaca za "indukcny" / bezkontaktny
zasadne nezlepsi presnost zapalovania ...
0
Člen Klubu Šlapacích Moskvičov
IMF Master Ignition Forum - http://imfsoft-forum.eu/
predaj montáž a servis programovatelných riadiacich jednotiek motorov

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Elektronika pre š 120

Príspevok od používateľa mr.dred » 05 Nov 2018, 09:45

JRD_McLAREN napísal: som zistil uz pred vyse dvadsiatimi rokmi ..
...to vedeli výrobcovia motorov už od začiatku...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Elektronika pre š 120

Príspevok od používateľa Maek43 » 05 Nov 2018, 11:23

Zásadne to síce vela nezmení ja viem, ale prispeje to, hlavne s tým mám lepšie skúsenosti ako s kladivkom, je to len taký krôčik k zlepšeniu a keď už to doma mám a takmer nové, myslím že to nebude naškodu :agree:
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

JRD_McLAREN
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 03 Jan 2015, 13:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronika pre š 120

Príspevok od používateľa JRD_McLAREN » 05 Nov 2018, 13:31

..mozno by bolo lepsie travit cas tym, ze "vymyslis" sposob, akym snimat otacky priamo z kluky...
..a ako potom na zapalovanie pouzit zapalovaciu listu z FEL /FAB 1.3 -1.4 MPi ..

..koncim ..
0
Člen Klubu Šlapacích Moskvičov
IMF Master Ignition Forum - http://imfsoft-forum.eu/
predaj montáž a servis programovatelných riadiacich jednotiek motorov

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Elektronika pre š 120

Príspevok od používateľa Maek43 » 05 Nov 2018, 19:28

No jo zapalovaniu sa budem venovať ale neskôr, teraz by som chcel vyriešiť ten ekonomer... tak ako to vlastne je s tou LED1 a tým pinom 0 ? 8O
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Elektronika pre š 120

Príspevok od používateľa Maek43 » 07 Nov 2018, 19:47

No čo, neviete teda načo je to riešené tými trandami ? Led 1 bude asi pre ekonomery čo mali indikaciu že v nádrži je už len rezerva taže pin 0 mohol ísť na plavák.
No načo je ostatok ? Napätie je tam privedené na V+ a ide do tranzistorov, a odtial sa napája aj prietokomer aj budík, prečo je to ale takto riešené ? nestačilo by proste spraviť obyčajný stabil. zdroj na 6V a napájať ním aj budík aj prietokomer ?
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

aladar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 04 Jún 2018, 21:22

Re: Elektronika pre š 120

Príspevok od používateľa aladar » 26 Máj 2019, 05:54

Uspora paliva v meste 10% sa mi zda neuveritelna. Ventil ti usetri 7W z vykonu, to je nič. Kolko casu ides v meste na volnobeh? Pri volnobehu je spotreba 1l/h? Ak usetris napriklad 10% nasavania volnobezneho mnozstva paliva, tak to je 0,1l. A pri volnobehu to palivo, ktore ide do motora pohana motor, takze ked tam to palivo nepojde, auto bude spomalovat rychlejsie. Vyznam to ma fakt len pri brzdeni motorm pred krizovatkou a dole kopcom. Najvacsiu usporu si viem predstavit v kolone iducej optimalnou rychlostou dole kopcom. :D

Ako funguje ten ekonomer? Prud paliva prerusuje svetlo fotodiode? Podla rozprasenia zmesi v karburatore je asi aj rozna viditelnost cez palivo a tym rozna informacia o spotrebe, ze? To by chcelo dorobit k tomu logovanie takto ziskanej "spotreby" a porovnat to po jazde, co hovori realita medzi dvomi tankovaniami na pumpe. Spotreba po namontovani roznych zazrakov casto klesa placebo efektom, ked majitel zacne jazdit s mensou tehlou na plyne a brzde sucasne.

Je asi fajn, ze ides robit najprv ekonomer, cize si merat spotrebu. Potom uvidis, ci tym nieco usetris. Tipujem max 0,05-0,1l/100km.

Na spotrebu bude mat vacsi vplyv riaenie predstihu, ako spotreba na tlacenie motorom z kopca. Preto nasledujuci prispevok ma uz nieco do seba.
JRD_McLAREN napísal:..mozno by bolo lepsie travit cas tym, ze "vymyslis" sposob, akym snimat otacky priamo z kluky...
..a ako potom na zapalovanie pouzit zapalovaciu listu z FEL /FAB 1.3 -1.4 MPi ..
...Ak by si tam napchal riadiacu jednotku a este by ti to aj fungovalo, to by si bol kral. :)

LED1 sa zopne predpokladam pri max spotrebe a pin 0 tuto informaciu niekam posunie. Hladal by som na fore trabantistov, ako to je z toho vozidla. Tu asi ani netusime, co ti skratky pri pinoch znamenaju. A mozno to v dokumentacii k trabantu je.
Mozno ti toto pomoze v lusteni, co je co v obvode s A277D http://www.teslakatalog.cz/A277D.html
0

Používateľov profilový obrázok
rogi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 401
Dátum registrácie: 23 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Ružindol

Re: Elektronika pre š 120

Príspevok od používateľa rogi » 26 Máj 2019, 07:43

Robit doma ekonomer :rolleyes: Bolo by dobré si odsledovať čo všetko sa používa na dopocitanie spotreby v automobiloch :wink:
0
viem iba základy s elektrotechniky, viem urobiť plošák foto cestou, osadiť súčiastkami, keď to nefunguje som v koncoch :( ale nie celkom :D
požívam tieto MM, DT9205B, PU500, PU140, najviac BM235

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Elektronika pre š 120

Príspevok od používateľa Maek43 » 26 Máj 2019, 18:15

No skušal som zohnať budík k tomu prietokomeru ale bez výsledku, takže tam nieje nič. V zásade nechcem použiť nič, čo nieje dobové, chápete, nech je tam len to, čo tam mohlo byť v tej dobe, v tom som puntičkár :D
Mám tam zapalovanie bezkontaktné z favoritu no a bol som s tým u chalana čo sa špecializuje na škodovky (robil im servis ešte v dobe ich výroby) a má aj všetky možné meráky, nastavil mi ako karbec tak aj predstih a posuv predstihu, podtlaky na membránach karburátora a merania podtlakov v potrubí tiež emisie a tak dále... Síce neviem akú má spotrebu presne ale rozhodol som sa to merať jednoducho- zapisovať kilometre a množstvo aké som natankoval no a spotreba je zatial k mojej spokojnosti zhruba vychádza okolo 5,5-6l. (môj štýl jazdy je plynulý s minimálnym používaním bŕzd)
No a miesto ekonomeru som tam bachol budík teploty oleja :lol:
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok