Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • VKV stereodekoder

VKV stereodekoder

Chcete pomoc┼ą v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

VKV stereodekoder

Odosla┼ąod Mek » 12 J├║l 2019, 00:23

Mam tu taku zvlastnu nezrovnalost.
Mam tri VKV prijimace
1. tovarny vyrobok Panasonic
2. vlastny vyrobok, prijimac so stereodekoderom A290D
3. vlastny vyrobok, prijimac so stereodekoderom A4510D
A potom tu mam maly FM vysielac z Ciny. Ten som si zapojil do PC a pustil som donho stereo test (left-right) z youtube. Tovarny vyrobok reprodukoval vsetko vyborne, hudba isla z laveho repraku ked mala ist z laveho, a isla z praveho ked mala ist z praveho. Avsak moje vlastne vyrobky ako keby boli iba mono. Vzdy islo vsetko z oboch reprakov. A pritom LED indikujuca stereo signal bola rozsvietena. Zapojenie pre A290D prikladam k tomuto prispevku, je podla Amara A10/1980. Na meracom bode na pine 10 za rezistorom som nastavil kmitocet 19 kHz, bez tohto nastavenia sa LED nikdy nerozsvietila (a cely stereo dekoder nefungoval). To je vlastne jedine nastavenie, ktore je potrebne a to som zvladol.
Ono aj ked pocuvam ten Panasonic, aj bezne VKV stanice zneju uplne inac, asi sa tomu hovori "sirka stereofonneho vnemu". Ale mam za to, ze to tam este vylepsuju nejake dodatocne integrace. Zato pri mojich vyrobkoch, ci je provoz stereo alebo nie, ziaden pocutelny rozdiel (teda okrem tej LED).
Otazocka - preco mi nefunguju stereodekodery? Je tam este nieco, co treba urobit a o com neviem?
Pr├şlohy
Capture.JPG
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat :)
Hras Scrabble? Skus SKREBL.EU - moj novy projekt.
Disclaimer: Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
"Failing to plan is planning to fail." (Alan Lakein)
Mek
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 566
Vek: 32.72
Zalo┼żen├Ż: 15.10.2015

Re: VKV stereodekoder

Odosla┼ąod zipaj » 12 J├║l 2019, 02:13

Ak├ę medzifrekven─Źn├ę filtre si pou┼żil v prij├şma─Źi? Pre stereo pr├şjem sa pou┼ż├şvaj├║ 10,7MHz filtre s ┼í├şrkou p├ísma 200KHz, pre mono pr├şjem so ┼í├şrkou p├ísma 110KHz
Z├íkladn├ę parametre zosil┼łova─Źa pre kapelu? - N├şzka v├íha a ve─żk├Ż v├Żkon, v tom hluku sa aj tak v┼íetko strat├ş :-)
zipaj
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2666
Vek: 44.53
Zalo┼żen├Ż: 13.02.2011

Odosla┼ąod miroja » 12 J├║l 2019, 07:29

Mozno je to aj nejakou upravou sirky stera v tom tovarenskom radiu.
Skus este na tych tvojich konstrukciach porovnat Radio Rock a ine radia. Radio Rock totiz vysiela z oboch kanalov to iste (mono) aj ked indiakcia sterovysielania svieti. Ostane radia vysielaju skutocne streo.
miroja
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 2032
Vek: 57.52
Zalo┼żen├Ż: 01.02.2010

Odosla┼ąod zdeno6505 » 12 J├║l 2019, 09:20

Na v├Żstup A290 daj filter 38kHz.
Amat├ęri postavili Noemovu archu, profesion├íli Titanic.
zdeno6505
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1110
Zalo┼żen├Ż: 04.08.2010

Odosla┼ąod Hop377 » 12 J├║l 2019, 10:28

Naco 38kHz? Nestacilo by 19kHz? Mysim ze ani to uz dnes nie je nutne, zaznej s oscilatorom magnetofonu dnes uz asi nehrozi.
Hop377
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 423
Vek: 6.64
Zalo┼żen├Ż: 13.12.2010

Odosla┼ąod Mek » 12 J├║l 2019, 12:40

zipaj nap├şsal:Ak├ę medzifrekven─Źn├ę filtre si pou┼żil v prij├şma─Źi? Pre stereo pr├şjem sa pou┼ż├şvaj├║ 10,7MHz filtre s ┼í├şrkou p├ísma 200KHz, pre mono pr├şjem so ┼í├şrkou p├ísma 110KHz

Prijimac c.2 ma MF 10,7 MHz, ma sirku okolo 200 kHz takze tym to nie je
Prijimac c.3 ma tusim nejaku nizku MF (par desiatok kHz), je to modul s TDA7088T
Keby bol prilis uzky MF filter, tak by predsa nesvietila ani indikacna stereo LED, nie? To ma zaraza, ze svieti (teda pilotny stereo signal je pritomny), ale vo vysledku zo stereodekoderu lezie len mono.
Ono na realnych VKV staniciach sa stereo neda velmi odskusat, preto som si kupil ten maly FM transmitter. Tak si pustim do "eteru" co chcem ja - ten stereo test - a mozem skusat.
Disclaimer: Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Mek
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod Ivan_Ryger » 12 J├║l 2019, 17:19

ak ti indika─Źn├í LED svieti, s najv├Ą─Ź┼íou pravdepodobnos┼ąou ti prech├ídza 19kHz pilotn├Ż sign├íl (ktor├Ż sa potom vyn├ísob├ş na 38 pre multiplexn├Ż demodul├ítor) s dostato─Źne silnou amplit├║dou, no mo┼żno je f├ízovo posunut├Ż, ─Źo vedie k nespr├ívnej funkcii multiplexn├ęho demodul├ítora. Probl├ęmom m├┤┼że by┼ą ve─żk├ę skupinov├ę oneskorenie v MF ─Źasti, zapr├ş─Źi┼łuj├║ce ve─żk├ę f├ízov├ę posuvy, skreslenie demodulovan├ęho sign├ílu, ─Źo m├┤┼że vies┼ą k z├║┼żeniu stereof├│nnej b├ízy. Bude to v├Żraznej┼íie najm├Ą pri prij├şma─Źi s n├şzkou medzifrekvenciou.
Na konkuren─Źnom webe ebastlirna je p├ín Hill, ktor├Ż by mohol vedie┼ą viac. Ur─Źite s trochou ─Źasu a zop├ír diagnostick├Żmi pr├şstrojmi (frekven─Źne modulovan├Ż gener├ítor, osciloskop) by ste to mohli zvl├ídnu┼ą rozchodi┼ą. Potrebuje┼í zisti┼ą, ─Źi ke─Ć po┼íle┼í treb├írs 1kHz sign├ílom modulovan├Ż MF kmito─Źet a 19kHz sign├ílom modulovan├Ż MF kmito─Źet, ─Źi nie je ve─żk├Ż f├ízov├Ż posuv medzi nimi.

In├í─Ź, len pre test ma napad├í, vysk├║┼íaj si stereodekod├ęr pripoji┼ą k v├Żstupu demodulovan├ęho sign├ílu z r├ídia, kde stereo zaru─Źene chod├ş, len pre vyl├║─Źenie chyby v stereo dekod├ęri.
Ivan_Ryger
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 511
Zalo┼żen├Ż: 01.04.2008

Odosla┼ąod Mek » 14 J├║l 2019, 21:06

No to bude ponekud problem, pretoze nemam ani generator ani osciloskop.
Otvoril som to tovarne radio Panasonic, je postavene okolo cipu TA2008AN a ak som spravne pochopil datashit, tak ma stereodekoder uz v sebe. Takze k MPX signalu sa nemam ako dostat.
Este som namiesto stereo testu z youtube, pustil do eteru pesnicku z PC, a stereovahu som ovladal v prehravacom softveri. Vsimol som si, ze ked dam vsetko na lavy kanal, alebo vsetko na pravy, tak oba repraky prijimaca idu znacne tichsie. Hudba ale ide stale z oboch. Takze ten stereodekoder nieco robi, ale nie spravne.
Mek
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod Ivan_Ryger » 15 J├║l 2019, 01:05

To pr├íve nazna─Źuje vy┼í┼íie spom├şnan├Ż probl├ęm. M├í┼í f├ízov├Ż posuv medzi pilotn├Żm sign├ílom a zvukov├Żmi kan├ílmi. Preto ti prep├şnacia matica v stereodekod├ęri naraz pust├ş jeden aj druh├Ż kan├íl, pri ist├Żch nastaveniach sa bud├║ amplit├║dy navz├íjom kompenzova┼ą, preto to st├ş┼íenie.

Sk├║s si urobi┼ą stereok├│der zo str├ínky http://elektronika.kvalitne.cz/TX/stereokoder/stereokoder.html, sta─Ź├ş na pokusnom poli. T├Żm si otestuje┼í dekod├ęry.
Ivan_Ryger
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod Mek » 15 J├║l 2019, 23:15

Vdaka za navod.
Stereokoder som postavil na kontaktnom poli a odskusal stereodekoder s A290D. Po mensich peripetiach s nastavenim kodera fungoval dobre. LED indikujuca stereo provoz svieti. Ked pohnem s potakom na stereodekoderi tak, aby LED zhasla, v hudbe je citelny prechod zo stereo na mono (a naopak). Ked pustim iba do laveho, skutocne ide hudba iba z laveho, a ked do praveho, tak z praveho.
OK, to asi ukazuje, ze je problem s fazovym posuvom. No ale prijimac c.3 ma medzifrekvenciu na cipe, teda mimo mojej kontroly. Prijimac c.2 je prijimac s TV tunerom, kde mam druhu MF pod kontrolou ja (prvu nie). Preto mi nejde do hlavy, preco stereo na oboch prijimacoch nejde. Cakal by som problem iba pri tom c.2. Ako dalej?
Mek
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod Ivan_Ryger » 16 J├║l 2019, 06:30

M├Żli┼í sa. Aj v pr├şpade r├ídia s TV tunerom m├┤┼że┼í ma┼ą presne tieto ist├ę probl├ęmy, ak prenos MF zosil┼łova─Źa je nevyrovnan├Ż.
Zd├í sa mi, ┼że nem├í┼í impedan─Źne prisp├┤soben├Ż vstup keramick├ęho filtra k v├Żstupu NE612. Treba tam da┼ą s├ęriov├Ż odpor rovn├Ż pribli┼żne vstupnej impedancii filtra (v skuto─Źnosti to bude trocha menej, v d├┤sledku kone─Źnej v├Żstupnej impedancie zmie┼íava─Źa).
In├í─Ź, je to trocha ve┼ítenie z gule, preto┼że pokia─ż nem├í┼í uroben├Ż aspo┼ł jednoduch├Ż rozmieta─Ź na 10.7MHz, ┼ąa┼żko sa n├ím bude posudzova┼ą ─Źosi bez kvantifikovan├ęho merania. Potrebujeme toti┼ż vidie┼ą, ako vyzer├í tvoja amplit├║dov├í prenosov├í charakteristika MF stup┼ła, t├í je potom previazan├í s f├ízovou charakteristikou cez jednu komplexn├║ transform├íciu. Tak┼że by n├ím mohla napoveda┼ą ─Źo-to o prenose v syst├ęme. V princ├şpe potrebuje┼í ─Źo najrovnej┼í├ş prenos vr├ímci priepustn├ęho p├ísma MF filtrov.

Sch├ęmu na jednoduch├Ż rozmieta─Ź n├íjde┼í tu┼í├şm v KE1-2/98 (Miroslav Drozda), potom vy┼ílo i ─Źosi nesk├┤r v praktickej elektronike po roku 2000 (Munzar).

Ivan
Ivan_Ryger
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod Mek » 16 J├║l 2019, 09:56

Rozumiem.
Ale aj ked si ten rozmietac podla KE01/98 postavim, nebude mi chybat este osciloskop, ktory nemam?
Inac, v tom KE01/98 na str.20 je schema stereo prijimaca. Su tam suciastky - rezistor a dva kondiky, ale nie pri filtri, lez medzi A220D a stereodekoderom. Ja som pouzil TBA120T, nie A220D. Ale aj tak, tieto tri suciastky tam nemam.
Inac v popise toho prijimaca v Amare sa pise, ze vstupna impedancia MF zosilnovaca je prisposobena rezistorom R19. A o R20 a C20 sa nepise ani slovo. Naviac ten R19 nie je v serii, ale proti zemi. No a o suciastkach, ktore som zakruzkoval, sa nepise nic. Tak teraz neviem, co mam v mojom zapojeni upravit a akym sposobom. Momentalne mam NE612 od filtra oddeleny len kondikom, filter napojeny na TBA120T priamo, a TBA120T od stereodekodera (nie je na scheme) tiez oddeleny len kondikom. Presnu schemu prijimaca prikladam.
Pr├şlohy
Capture.JPG
Obr. 1 - Schema.png
Mek
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod Ivan_Ryger » 16 J├║l 2019, 14:56

samozrejme, rozmieta─Ź bude┼í potrebova┼ą s osciloskopom.
In├í─Ź, ten RC filter m├┤┼że ovplyvni┼ą v├Żsledn├║ prenosov├║ f├ízu, mo┼żno ho skuto─Źne autor pou┼żil na dostavenie f├ízovej charakteristiky. No za in├Żch okolnost├ş sa tak├Żto RC filter s vysokou zlomovou frekvenciou d├íva na odstr├ínenie 57kHz intermodul├ície, ktor├í sa prejav├ş nepr├şjemn├Żm cvrlikan├şm. Stoj├ş to za vysk├║┼íanie.
Ivan_Ryger
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod Mek » 16 J├║l 2019, 16:13

Co myslis, ze stoji za vyskusanie? Mam tam dat ten odpor a dva kondiky, medzi TBA120T a stereodekoder? Ci si myslel nieco ine?
Mek
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod Ivan_Ryger » 16 J├║l 2019, 18:50

Neviem pre─Źo, ale neaktualizoval sa mi pr├şspevok, ktor├Ż som hore nap├şsal. Prepo─Ź├ştal som zlomov├║ frekvenciu toho filtra, ktor├Ż tam autor dal. Je okolo 400kHz, ten neovplyvn├ş f├ízov├Ż posuv na 19 kHz.
Sk├┤r to vid├şm na impedan─Źn├ę neprisp├┤sobenie toho keramick├ęho filtra zo strany NE612. Pozri si v datasheete, ak├║ m├í v├Żstupn├║ impedanciu na tom pine, a do s├ęrie daj tak├Ż odpor, aby ich s├║─Źet bol rovn├Ż vstupnej impedancii toho keramick├ęho filtra.
Ak toto nep├┤jde, tak potom bez rozmieta─Źa a osciloskopu sa nepohne┼í, lebo to u┼ż je ako ve┼ítenie z kry┼ít├ílovej gule. Elektronika nie je ducharina, kde ─Źlovek sk├║┼ía vymie┼ła┼ą s├║─Źiastky, a┼ż dok├Żm to neza─Źne ├şs┼ą. Je to exaktn├í oblas┼ą podporen├í fyzikou.
Ivan_Ryger
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod Mek » 16 J├║l 2019, 21:04

Dobre, skusim.
Zatial mam v "zasobe", ze si niekedy postavim zapojenie takehoto jednoducheho osciloskopu. Stacilo by mi to na tento ucel? Nechce sa mi investovat tisic a viac eur do osciloskopu, ktory pouzijem tak 5x rocne.
Mek
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod Hop377 » 16 J├║l 2019, 21:13

S takym osciloskopom urcite mf frekneciu nezobrazis. Nestras s tisicmi eurami, slusny digtalny osciloskop kupis za 400 Evri v pohode. A co Ta tu tak sledujem, tak elektronike sa venujes a hlavne sa snazis riesit svoje a neprilis ortodoxne zapojenia, podla mna ten osciloskop urcite vyuzijes.
Hop377
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 423
Vek: 6.64
Zalo┼żen├Ż: 13.12.2010

Odosla┼ąod Mek » 16 J├║l 2019, 21:25

Dobre, a ake parametre by mal mat taky osciloskop, ktory by mi pomohol s tymto konkretnym zapojenim? (a snad s dalsimi v buducnosti). Tipujem ze dva kanaly, kolko vzorkov za sekundu atd.?

Btw. ten filter ma podla datasheetu impedanciu 600 ╬ę. Teda nie viac, ale menej ako NE612. Vystupna impedancia NE612 je 1k5. To znamena, ze ja by som tam mal dat rezistor 600-1k5 = -900 ╬ę. Dajako mi to nesedi :)
Mek
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod Ivan_Ryger » 16 J├║l 2019, 21:51

ad 1, osciloskop pre Tvoje pou┼żitie k├║pi┼í aj pod 100 EUR, napr├şklad Tesla BM566 (100 MHz).
Ad 2, ak m├í NE612 v├Żstupn├║ impedanciu 1.5kOhm, tak predsa k nej d├í┼í paralelne rezistor, pod─ża DC nap├Ątia na v├Żstupe IO sa rozhodne┼í, ─Źi vo─Źi nap├íjaniu alebo zemi. Ak je tam nap├Ątie v├Żrazne inak┼íie ne┼ż Vcc alebo 0V, odpor oprie┼í cez ve─żk├Ż kondenz├ítor (napr. 10nF) vo─Źi zemi.

Skontroluj si aj aká je vstupná impedancia TBA120.
Taktie┼ż treba overi┼ą, ─Źi filter zn├í┼ía reakt├şvnu z├í┼ąa┼ż, oba integrovan├ę obvody ur─Źite bud├║ ma┼ą na v├Żstupe nejak├║ nezanedbate─żn├║ kapacitu. T├í sa d├í vykompenzova┼ą induk─Źnos┼ąou, ktor├í bude vyladen├í s touto kapacitou do rezonancie.
Ivan_Ryger
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod mr.dred » 16 J├║l 2019, 21:59

Na bazoši je za pajdu BM556
Ne┼íikovn├ş elektrik├íri maj├║ ob─Źas tak├║ zvl├í┼ítnu iskru v oku.
mr.dred
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3285
Vek: 54.45
Zalo┼żen├Ż: 17.08.2011

Ďalšia

Nasp├Ą┼ą na VF technika

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist