Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa mato3000 » 21 Jún 2019, 10:21

burizon napísal:
mato3000 napísal: V dnešnej dobe je ale možnosť to zmeniť, lenže čuduj sa svete drvivá večšina (95%) to v reáli nechce.
To si ako myslel? Akože voľby? Alebo aby každý začal robiť sám na seba - podnikať?
romiadam napísal:mato to hodil vsetko do jedneho vreca. Keby kazdy mal zivnost alebo s.r.o. tak kto by robil?

nikde som nespomínal že treba mať s.r.o. ... takže v prvom rade je treba asi naučiť tých ľudí čítanie s porozumením a možno potom poniektorí nájdu cestu ....

-- Spojený príspevok 21 Jún 2019, 09:24 --

jenda23 , úplne presne ...

muziker, veľmi dobre triafeš klince po hlavičke .... rakety som už spomínal veľmi dávno ... teraz to je lepšoe, ale ešte prednedávnom sa používal ako tuhé palivo aj chlorečnan, to bola injektáž ton chlóru priamo do ozónovej vrstvy a všetci boli ticho ... zvalili to na ženy ( lakovanie vlasov ) ... takže dúfam, že aspoň táto zložka je už v tichosti zakázaná ... inak tie lety do vesmíru sú kurňa sopečná erupcia .
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa burizon » 21 Jún 2019, 10:59

mato3000 napísal: Teda poddaní a páni ... môžete to nazvať ako chete. V dnešnej dobe je ale možnosť to zmeniť, lenže čuduj sa svete drvivá večšina (95%) to v reáli nechce. Ja si neviem predstaviť, že by som niekedy v živote volil zlodeja, podvodníka, klamára . Proste som taká debilná nátura. Tiež si neviem predstaviť, že by som pre niekoho pracoval a dával mu svoje schopnosti a možnosti, len aby som mohol prežiť. :pain:
Mato, tak nám "prostejším" vysvetli, ako to treba pochopiť. Ako chudáci "podanní" v tomto štáte to môžu zmeniť? Ja tiež robím sám na seba, ale debilné zákony a debilní posluhovači napr. ŠOI znechutí a doslova zlikviduje takých drobných a poctivých podnikateľov kvôli bezvýznamným veciam. Toto je prehnitý a skorumpovaný štát a celý tento debilný systém je ako valiaci sa kameň z kopca, ktorý ty, ani ja nikdy nezastavíme. My dvaja a ani väčšina ľudí v tomto štáte nemá taký veľký báger, aby zlikvidoval kopec a guľatý kámeń zastavil.
Z tvojho textu mi vychádza, že od "revolúcie" si nikdy nebol voliť alebo kecáš.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa mato3000 » 21 Jún 2019, 11:39

:D chceš odo mňa radu ako by sme sa mali všetci lepšie ? to máš pomýlené ... máme sa tak ako večšina chce a ako sa jej páči. Preto som nazval slovákov sado-masochistami. Moja rada je jasná a už som to písal "... naučiť sa čítať s porozumením ..." a už len dodám , že naučiť sa počúvať TV s porozumením ....nechápem ako niekto môže voliť zlodeja a ešte sa za neho biť .... alebo klamára ... alebo egoistu .... a ludí, čo ozaj niečo chceli zmeniť poslať dopreč, lebo ich "idol - zlodej, egoista, alfasamec ..." ich stihol šikovne očierniť . Čo na to, že to bola pic*vina čo sa časom aj ukáže, hlavne že ideme slepo za tým čo náš idol povedal ...
Prvý náznak toho , že človek ozaj rozmýšla , je zmena v " idole " po prvom podvode , povedz mi koľko takých ľudí poznáš ... hej aj ja poznám ludí čo sa hanbia že volili Mečiara, ale na to prišli až 10-15 po tom ako ho volili a tých do tejto skupiny nerátaj .

Takže osobá rada je --- vlastný názor ---- ktorý bežne konfrontuješ s inými a po uvažovaní upravuješ ... presne tak ako ja konfromtujem svoje názory ale potom máš jeden problém, večšina z tých 95% ludí ťa bude odsudzovať :D , hlavne pre to že poukazuješ na ich obmedzenosť - neni to myslené ako nadávka, ale človek ktorý sa nedokáže prispôsobiť názorom, telesne, .... bla bla bla , situácii je obmedzený či už myslením, motoricky .... Proste ber to ako slovo presne popisujúce stav človeka a nie ako nadávku.

Ešte k tomu názoru, drvivá večšina ľudí berie zmenu názoru ako svoju prehru, prípadne výhru ak zmení názor ten druhý. To je na škodu, pretože nik nevie všetko a zmena názoru je často vlastne učenie a nie boj medzi luďmi . Moj príklad tu je jasný, x krát ma tu " ukludňovali " aby som sa nerozčuloval a nebol nasraný a pod ... v reáli to neni pravda, takmer nik okrem JoJa a ešte nejakého exota so mnou ani nepohol, ale ľudia berú konfrontáciu ako niečo zlé. Takmer každý si navzájom poklonkuje a chce aby bolo všetko v poriadku a myslí si pritom niečo iné :pain: . Je to na škodu, pretože vtedy majú šancu vaši " idoli " .....
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa Drakoush » 21 Jún 2019, 11:47

A Tvoje slová potvrdzuje aj volebný prieskum. Na prvom mieste SMER SD s podielom okolo 20%, na druhom mieste Kotleta s podielom okolo 13%.

Akýkoľvek ďalší komentár bude zbytočný. Keď zmena, tak radikálna. Môžete povyťahovať červené zástavy, totalita sa blíži.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa romiadam » 21 Jún 2019, 12:02

Ono je dnes tazke ediet sa rozhodnut a nevolit zlodeja lebo priklad:
Mas bielu loptu v krabici do ktorej ty nevidis a nemozes sa pozriet. Meciar sa tam pozrie a povie ze je cervena. Fico sa tam pozrie a povie ze je zelena. Skorumpovana TV a noviny (pretoze im zoberu licenciu na vysielanie a tlac) sa tam pozriu a podla toho kto ich sponzoruje povie ze je cervena, zelena, modra alebo biela. A teraz hladaj pravdu a chod volit.

Velmi dobry priklad je komedia s Fantoci-m ked sledoval v TV predvolebnu kampan aby volil spravne a nevolil zlodejov a klamarov.
https://www.google.com/url?sa=t&source= ... EtG-zrU5wT

Tiež si neviem predstaviť, že by som pre niekoho pracoval a dával mu svoje schopnosti a možnosti, len aby som mohol prežiť. 
Mozes toto este vysvetlit?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa Drakoush » 21 Jún 2019, 15:30

romiadam napísal:
Tiež si neviem predstaviť, že by som pre niekoho pracoval a dával mu svoje schopnosti a možnosti, len aby som mohol prežiť.
Mozes toto este vysvetlit?
Dovolím si ja, Boris potom môže povedať, či som trafil, alebo upraviť moje tvrdenie tak, aby bolo podľa jeho predstáv.

Pracovať pre niekoho znamená odovzdávať svoje možnosti a schopnosti. Pri jednoduchej práci sú to len možnosti - napr. výkopové práce lopatou, výrobná linka automobilky, prípadne iná výrobná linka, montáž... Viacmenej výrobca Ti dá know-how (ukáže, kde dáš aký šrób, naprogramuje Ťa ako robota) a Ty odovzdávaš svoje možnosti - pohyby, aby si to docielil. Samozrejme sú tu potom zamestnania, kde Ty odovzdávaš navyše ešte aj svoje schopnosti, typickým príkladom je aj elektrikárčina - odovzdávaš svoje vedomosti, znalosti a poznatky. A toto všetko v zamestnaní robíš vo väčšine prípadov len za to, aby si prežil - aby si mal za čo jesť, piť, fajčiť a kde bývať. Nič naviac. Nemáš žiadnu pridanú hodnotu. Preto to mnoho ľudí už odmieta robiť. Iné by bolo, keby si k cene mzdy dostal aj to, čo si nevykonal len manuálne a čo je nevyhnutné pre Tvoju existenciu, ale aj niečo navyše. Inými slovami, aby Tvoja práca, či už po stránke duševnej, alebo fyzickej, bola riadne ohodnotená - ako inak, než finančne.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa burizon » 21 Jún 2019, 15:38

Mato, ja od teba žiadnu radu nepotrebujem. Mám však z teba pocit, že ty vieš najlepšie čo a ako robiť. Ja všetky porevolučné vlády pokladám za vlastizradcov, a neverím, že by väčšina alebo aspoň normálne zmýšľajúci ľudia nechceli žiť v "normálnom" štáte a z teba srší, že ty vieš, ako na to, aby sa to stalo realitou. Ja pokladám Slovákov za najhlupejší národ s veľmi čudnou mentalitou, nech si každý hovorí, čo chce....
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa muziker » 22 Jún 2019, 16:18

... v stredu 19.júna (pár príspevkov vyššie) som spomenul okrem iného emisie lodí. Na ilustráciu doplním niekoľko viet: Tí čo v Bruseli broja proti autám so spaľovacími motormi by si mali uvedomiť aj niektoré ďalšie veci okolo seba (ak im nejde samozrejme len o biznis pre "prachatách kamošov-podnikateľov" ktorým za politickú podporu sľúbili závratné zisky) !!!
Pozrime sa napr. takú spol. Carnival Corporation, čo je najväčší svetový prevádzkovateľ luxusných výletných lodí a ktorá z komínov (výfukov) svojich luxusných lodí "vypustila" do ovzdušia pri európskom pobreží len v r. 2017 takmer 10x viac oxidov síry (SOX) než všetky autá jazdiace v Európe (pre ilustráciu sa jedná o cca 260 miliónov áut) a ďalšie roky to nebolo o nič menej. Ani druhá najväčšia spol. Royal Caribbean Cruises nie je na "obohacovaní" ovzdušia emisiami lepšie, keďže prekonala v emisiách európsky autopark až 4-násobne (ide najmä o emisie sulfátových (SO4) aerosolov, ktoré sú rizikom pre ľudské zdravie a prispievajú k okysľovaniu suchozemského aj vodného prostredia.
Pri takýchto odhaleniach samozrejme že každý súdny človek zbystrí svoju pozornosť a začne pochybovať o zmysluplnosti prijatých (politických) rozhodnutí na ochranu životného prostredia ako aj na znižovaní emisií ... je to minimálne na zamyslenie.
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa E001 » 22 Jún 2019, 18:26

A to ešte silou - mocou chcú do EU dovážať skvapalnený plyn od usákov. Tie tankery budú mať elektromotory? :axe:
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa muziker » 02 Júl 2019, 12:34

Aj keď sa zdá, že elektromobilita neminie ani Slovensko, nakoniec aj stavba nabíjacích staníc pre elektromobily sa rozbieha a rovnako aj keď zatiaľ poskromne pribúdajú aj tieto typy áut na našich cestách (aj slovenské automobilky pomaličky začali s ich výrobou), myslím že "hromobitie" v tejto sfére zatiaľ určite nehrozí. Za všetkým by som zatiaľ hľadal najmä peniaze pre investície dotýchto áut. Aj keď nevylučujem, že veľké firmy sa do toho vrhnú a rovnako aj majetnejšia časť populácie... Odborné názory na druhej strane na tému elektromobility tiež neutíchajú. Na ilustráciu pridám sem do tejto témy aj názor automobilky BMW cez pohľad jej šéfa vývoja - pána Klausa Fröhlicha.
Preto je okolo toho toľko rečí a názorov, lebo v dnešnej atmosfére riešenia emisií áut so spaľovacími motormi (a najmä dieslovými) sa zdá, že iná než elektrická cesta do budúcna nevedie - až na nejaké chabé pokusy o zavedenie vodíkového pohonu - veď nakoniec sa beztak ukáže kam to bude spieť. No ako vidno aj vo svete (mimo našich končín), nie všetci sú v tomto smere optimisti a nie všetci zdieľajú nadšenie bruselských úradníkov ktorí "naordinovali" súčasný stav a trendy automobilovému priemyslu v Európe.
Takže aj taký pán Klaus Fröhlich ako šéf vývoja v nemeckej automobilke BMW (Mníchov) na rozdiel od nich predpovedá do budúcna, že diesle tu budú ešte aj o 20 rokov. Zdôvodňuje to tým, že elektromobily zatiaľ veľmi nikto nechce a ich predaje sú viac-menej rozpačité. Je presvedčený, že naftové BMW si preto budú môcť zákazníci kúpiť ešte aj v r. 2040 a oceľové tátoše s benzínovými motormi ešte aj o ďalších 10 rokov neskôr (i keď je pravdou, že napr. také raritné naftové motory so 4x turbodúchadlami či benzínové 12-valce, ktoré sú nákladovo neudržateľné už asi zrejme na trhu v ponuke nebudú).
Ako sa situácia javí, zaznamenali sme, že európska komisia pre dopravu a životné prostredie ani nie tak dávno obvinila automobilky z trendu rastúcich emisií CO2 v doprave, ktorý sa prejavil v posledných 2 rokoch. Stáť za tým má podľa úradníkov - politikov (a ďalších "odborníkov") cielená snaha výrobcov ponúkať zákazníkom „smädné“ SUV, na ktorých majú vysoké marže, čo sa deje na úkor presadzovania čistých elektromobilov. Len akosi nechcú vidieť, že dopyt tu reálne ovplyvňuje ponuku...
Preto Klaus Fröhlich doslovne uviedol, že celé je to holý nezmysel, lebo ak by to tak bolo, potom by mohli predať milióny elektrických áut už dnes - samozrejme ak by bol po nich dopyt, ktorý tu evidentne pokulháva. Ale ako sa zdá, zákazníci o batériové autá veľký záujem nejavia (nechcú ich kupovať). Zdá sa že ich chcú len európski regulátori. Preto pán Fröhlich zdôraznil, že čisto elektrické autá by mali šancu na úspech len pri zavedení vládnych dotácií. Európska komisia pre dopravu a životné prostredie tak ignoruje skutočnosť, že európsky zákazník nie je v súvislosti s elektromobilitou ochotný riskovať. V automobilke BMW sa pokúšali batériové autá na trhu pretlačiť, ale nikto ich veľmi nechce. Dôvodom takéhoto správania zákazníkov v Európe (ale aj inde vo svete) môže byť nielen vysoká cena elektromobilov a nedostatočná infraštruktúra, či na druhej strane krátky dojazd, ale aj cena elektriny (pre ilustráciu v Mníchove stojí 1 kWh 50 centov, čo ukazuje na to, že prevádzka štvorvalcového turbodiesla je tak lacnejšia než prevádza čisto elektrického auta). Preto dnes batériové autá ešte nemajú šancu preraziť ak sa nezmení myslenie zákazníkov, ak nedôjde k zlacneniu elektrickej energie a ak vlády nezačnú elektromobily masívne dotovať.
Je všeobecne prezentované, že autá s dieselovými motormi sú dnes považované za poškodzovateľov, občas až priam ničiteľov životného prostredia. No pravdou je, že práve naftové motory majú vyššiu účinnosť, a tak majú aj nižšiu spotrebu a s tým priamo súvisiace aj nižšie emisie skleníkového CO2.
„Elektrifikácia áut sa preceňuje“ uvádza šéf vývoja v BMW priamo v súvislosti s rastom nákladov na ťažbu vzácnych kovov nutných k výrobe akumulátorov pre elektromobily. Treba si ale uvedomíť aj jej dosahy, ktoré budú čoraz väčšie vzhľadom na rastúci dopyt po týchto surovinách. Paradoxne sa ale pritom dopyt po nich aj tak neuspokojí. Preto naopak, spaľovacie motory čakajú podľa neho ešte desiatky rokov kariéry a zrejme aj úspešnej.
Pán Fröhlich vidí však najväčší priestor do budúcna v plug-in hybridoch, lebo tie dávajú zákazníkom slobodu bez rizík spojených s batériovými elektromobilmi a pritom im umožňuje aj mať k dispozícii čisto elektrický dojazd cca do 80 km. Náklady na ich vývoj sú pritom podobné nákladom na vývoj elektromobilov. Kým ale u čisto batériových elektroáut prenášajú výrobcovia finančnú záťaž na zákazníkov a vlády, u plug-in hybridov idú všetky extra položky na konto výrobcov áut. Pri prenesení týchto nákladov na zákazníka by títo asi veľmi pravdepodobne prešli z BMW radu 3 na BMW radu 1. Preto BMW plánuje do r. 2025 v Európe ponúkať 25 modelov elektrifikovaných áut s orientáciou najmä na plug-in hybridy. Čisté elektromobily z produkcie BMW by mali mať šancu uspieť na iných trhoch - mimo Európy, teda najmä v USA a v Číne. V Európe to určite až tak skoro nebude. Na to, aby mohli automobilky vyrábať elektromobily so ziskom, by sa museli predávať v cenách cca 70 000 - 100 000 € (pre ilustráciu nákladov - len rozdiel v dojazde z 350 na 600 km stojí dnes cca 10 000 €), čo nie je segment v ktorom možno vyrábať veľké množstvá áut v jednotlivých európskych automobilkách.
Fúha, ale je toho akosi priveľa na čítanie .... :D
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa hpeter » 04 Júl 2019, 15:54

Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa muziker » 04 Júl 2019, 17:19

... to si asi môže pri tej elektrocentrále kým mu nabije batériu elektromobilu aj postaviť stan, rozložiť oheň a uvariť si guláš ... a má dovolenku ako lusk :D
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa muziker » 15 Júl 2019, 13:08

.... a to o čom sme tu hovorili pred časom sa konečne začalo riešiť a výsledkom je toto :)
Od 1. januára 2020 bude Medzinárodná námorná organizácia (IMO) presadzovať nové emisné normy určené na výrazné obmedzenie znečisťovania ovzdušia emisiami, ktoré spôsobujú námorné lode. V dôsledku širšieho smerovania k čistejším trhom s energiou sa IMO chystá zakázať lodným spoločnostiam používanie paliva s obsahom síry vyšším než 0,5 %. Pre porovnanie - dnes je to 3,5 % (predpokladá sa, že najčastejšie používané lodné palivo má obsah síry okolo 2,7 %).
Desaťtisíce lodí plaviacich po svetových moriach a oceánoch spaľuje každý deň vyše 3 milióny barelov palív s vysokým obsahom síry. Od budúceho roka ale bude musieť lodný priemysel dodržiavať nové pravidlá. Tie majú výrazne znížiť emisie síry, čo bude mať vplyv najmä na producentov ropy, obchodníkov, majiteľov lodí, rafinérie, investorov do akcií, poisťovne, logistické firmy, banky …
Na zmenu paliva sa chystá už vyše 170 krajín. Od r. 2020 hrozí, že lode porušujúce tieto nové pravidlá sa zabavia. Očakáva sa, že prístavy v spolupracujúcich krajinách bude kontrolovať polícia.
Očakáva sa, že tieto opatrenia vo veľkej miere vytvoria prebytok v ponuku vykurovacieho oleja s vysokým obsahom síry. Zároveň to vyvolá dopyt po palivách vyhovujúcich požiadavkám IMO. Najväčší dopad to bude mať na producentov ropy na Blízkom východe (napr. OPEC). Pravdepodobne budú dosť strácať preto, že sa nadmerne spoliehajú predaj ropy s vysokým obsahom síry.
Čo ale musia urobiť lode aby splnili nové predpisy? Majitelia týchto lodí môžu výrazne znížiť emisie síry používaním palív s nízkym obsahom síry, znížením prepravnej rýchlosti, inštaláciou systémov čistenia výfukových plynov, alebo voľbou iných, drahších čistých palív (napr. skvapalnený zemný plyn). Odhaduje sa, že táto novinka zasiahne najviac asi kontajnerový priemysel prepravujúci spotrebný tovar. Budúci rok bude teda v námornej preprave fakt prelomový. Som však zvedavý, aké kulehy budú vymýšľať "podnikatelia" v tomto segmente a ako ich budú kompetentné orgány za to "odmeňovať" ... a časom sa možno dočkáme aj nejakých opatrení v kamiónovej (a všeobecne nákladnej doprave), ako aj v leteckej a raketovej "preprave", aby v tom neostali len samotní motoristi vlastniaci osobné autá s dieslovými motormi. No a asi nakoniec sa šliapne na krk aj "spaľovaniu plastov a iného odpadu v domácich pieckach osadníkov", čím sa určite zbavia všetky doliny večného smogu :).
0
muziker

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa mato3000 » 16 Júl 2019, 13:28

rusofili budú zase útočiť na USA, že chce predávať len svoju ropu a do všetkého sa mrdá . A vypatlaný blahovoliči sa budú paprčiť a robiť pochody. Putin sa bude rehotať, že čo to má za obdivovateľov kokonutov . ... áá, vlastne sa nič nezmení .... Zabavíš ruskú, čínsku, africkú... loď a to bude horší prehrešok ako keby si spravil genocídu na imigrantoch z afriky. Takže všetko po starom ....
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa muziker » 16 Júl 2019, 14:44

No a aby toho nebolo málo, pridám nejaké názory z nášho (rozumej širšieho EU) regiónu ... ale z radov naslovovzatých odborníkov.
Je zaujímavé aj to, čo hovoria rôzni odborníci z automobilového priemyslu. Napríklad taký profesor Fritz Indra (pracoval v spol. Alpina a Audi, potom v GM, kde bol zodpovedný za „pokročilé inžinierstvo“. Od odchodu na dôchodok v r. 2005 pôsobí ako poradca v priemysle a naďalej pracuje vo výskume a výuke). Zdá sa, že patrí k najväčším kritikom elektromobility. Tvrdí, že Čína ťahá Európu za nos a zároveň predpovedá aj comeback (návrat) dieselových technológií do budúcna. To si ale vyžaduje podľa neho potrebu konštruovať jednoduchšie motory než doteraz.
Na druhej strane tu máme enviromentalistov, ochranu životného prostredia, snahu znižovať emisie v automobilovej (dúfam aj v inej) doprave. Aby bolo možné splniť klimatické ciele, ku ktorým sa zaviazali štáty EU, treba masívne budovať a rozvíjať aj elektromobilitu. No navzdory štátnej podpore a pomaly rastúcemu podielu elektroáut na trhu, sú však predajné čísla elektromobilov stále veľmi výrazne vzdialené plánom politikov (aj európskych) z minulosti.
Ako príklad poslúži situácia v Nemecku. Kým tam nemecká vláda v r. 2008 predpovedala, že v r. 2020 bude jazdiť po ich cestách milión elektroáut, tak už v r. 2017 vláda túto hranicu posunula a tak ten spomenutý milión elektroáut sa musí zvládnuť do r. 2022. O problémoch súvisiacich s elektromobilitou hovoril v rozhovore pre nemecký magazín GT Spirit aj prof. Fritz Indra, ktorý už niekoľko rokov varuje pred jednostrannou orientáciou na elektropohony.
Uviedol konanie šéfa VW Herberta Diessa (ten teraz preferuje iba elektrotrend a prodpovedá koniec iným technológiám) a komentuje to takto: „Ide o prejavy zamerané na politikov. Dôvod je celkom jasný: chce pre svoje elektroprojekty a ekonomicky celkom nezmyselné zámery získať čo najviac peňazí“. Výsledkom však bude, že VW zvládne vyrobiť milióny elektroáut, tie ale nedokáže predať. Na základe dosiahnutých výsledkov potom povie: „Za to ja nemôžem, robil som len to, čo chcela vláda“ a to je z jeho strany veľmi nezodpovedné.
Alebo napr. toto. Pred 10 rokmi kancelárka Merkelová vyhlásila, že do r. 2020 bude jazdiť po nemeckých cestách minimálne 1 milión elektroáut. Ale podľa prof. Fritza Indru je teraz v prevádzke ani nie 200 tisíc, pričom aby sa priblížili deklarovaným počtom, tak do celkového počtu zarátali aj vyše 100 tisíc plug-in hybridov, len problém je v tom, že o nich predtým nebola vôbec reč. Zároveň zdôrazňuje, že „treba si uvedomiť, že prevážnu časť elektroáut kupujú firmy a úrady a nie nie súkromé osoby. Takže je načim opýtať sa, kde sa teda majú teraz vziať títo zákazníci? ... aby sa predali plánované milióny elektroáut, bolo by potrebné predať ich bežným spotrebiteľom. Ale kto si kúpi výrobok (v tomto prípade elektroauto), ktorý je horší a drahší než ten existujúci, ktorý už má a bez problémov používa? A ešte dovetok čo sa týka Volkswagenu: ID3 nemôže mať úspech a už vôbec nie finančný prospech pre celý koncern“.
Aj malý záujem zákazníkov potvrdzuje, že ľudia nakupujú racionálne a elektrická bublina je hlavne mediálna a politická téma. Nemecká vláda koncom mája oznámila, že štátny podporný program na nákup elektromobilov predĺži do konca r. 2020. Možnosť získať tzv. bonus pre životné prostredie mala pôvodne vypršať na konci júna. Kabinet dúfa, že tak podporí záujem o tento typ áut, ktorý je stále nízky. Záujemci o kúpu elektroáut tak budú ďalej môcť rátať s bonusom v čiastke 4000 €, záujemci o kúpu plug-in hybridného auta s bónusom v čiastke 3000 €. Na tento program nemecká vláda vyčlenila spolu 1,2 miliardy €. Na prémiu sa z 1/2 vyskladá štát a z 1/2 sa vyskladá automobilový priemysel. Nemecká vláda program síce spustila už pred 3-mi rokmi, ale div sa svete, očakávania s ním spojené sa však zatiaľ nenaplnili.
Počet žiadostí sa podľa slov ministra hospodárstva Petra Altmaiera zvyšuje pomalšie, než sa očakávalo. Uviedol, že na ťahu sú teraz automobilky. „Počet elektrických modelov na trhu sa zvyšuje, ale priemysel musí prísť s ešte lepšou ponukou“. Takže suma - sumárum, sny o naplnení nereálnych snov mnohých politikov sa pomaličky rozplývajú ako ranná hmla. Tým si nedovolím tvrdiť, že elektromobilta sa celkom zavrhne. Chce to len realistickejší pohľad na danú problematiku a pripustiť aj symbiózu s ďalšími známymi technológiami v oblast pohonov...
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa hpeter » 17 Júl 2019, 18:41

0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa muziker » 17 Júl 2019, 20:46

K tomu čo som uviedol v minulom príspevku by som ešte dodal toto:

Podvod s názvom plug-in hybrid
Zatiaľ to vyzerá vo vývoji tak, že v blízkej budúcnosti budú musieť zákazníci svoje auto so spaľovacím motorom vymeniť. No aj tento fakt prof. F. Indra spochybňuje aj napriek tomu, že je všeobecne prijímaný. Tvrdí, že „ak si politici budú vynucovať elektromobilitu, povedie to akurát k hospodárskej kríze. Zdôvodňuje to získanými informáciami z priemyslu, že predaj náhradných dielov (ND) pre zatracované autá so spaľovacími motormi stúpa. Ide tak o scenár, s ktorým sa doteraz príliš nerátalo. Je to preto, že zákazníci sú so svojími terajšími autami maximálne spokojní a ich životnosť môžu výrazne predĺžiť kúpou potrebných ND. Ak sa ale o 1 - 2 - 3 roky preruší 6-ročný cyklus nákupu nového auta, hospodárstvo sa dostane do obrovských problémov. Dodáva, že je zvedavý, koho potom prehlásia za vinníka vzniknutého stavu“.
Na tvrdenie, že je tu ešte ďalšia možnosť, a síce, že sa zákazníci dajú presvedčiť k nákupu plug-in hybridov sa tomu prof. F. Indra iba zasmial a povedal: „Máte na mysli druhú najväčšiu zelenú lož po elektroaute? K tomu by som vám rád povedal vtip z jednej známej firmy, ktorá nakúpila plug-in hybridy a zamestnanci ich museli používať. Nákupná cena hybridov je síce vyššia, ale ekonómovia firmy vypočítali, že náklady na pohonné hmoty pre firmu výrazne klesnú. Miesto toho ale spotreba výrazne stúpla. Manažéri firmy totiž samozrejme vôbec nemyslia na to, aby si pri riadení auta zašpinili ruky a prepínali nejaké káble. A tak vozia vo svojich autách 200 kg naviac (batérie a elektropohon). Firma teraz celú flotilu áut potichu tajne rozpredáva a objednáva si opäť dízle“.
Plug-in hybridy teraz podľa Indru treba testovať na cestách rovnako ako autá so spaľovacími motormi, s meraním CO2, batéria musí byť pred jazdou a na konci jazdy rovnako nabitá. Až potom možno vypočítať skutočnú spotrebu. „Verím, že niektorí politici už chápu, že elektromobilita nie je čistá, lebo v celkových výpočtoch sa musí zarátať záťaž CO2 ktorá vzniká pri výrobe batérií. K dispozícii sú už príslušné predlohy zákonov. Akonáhle sa presadí tento správny pohľad na vec, potom elektroauto stratí všetku atraktívnosť. Potom budú síce možno v niečom lepšie než tie so spaľovacím motorom, ale v inom zase horšie.“
Práve plug-in hybrid je tak podľa prof. F. Indru iba čisto politický projekt, ktorý ukazuje vývoj zlým smerom.
Na milosť berie ale ľahkú 48 V-ovú hybridizáciu. „Tá ukazuje, že s elektromotormi možno urobiť aj niečo veľmi rozumné, totiž podporovať spaľovací motor a pri spomalení motor celkom vypnúť. Tieto systémy sú menej komplexné, možno i rekuperovať a v okamžiku, keď je štartér-generátor v prevádzke, dokonca prejsť krátke vzdialenosti na elektrický pohon“.
Preto podľa profesora Indru treba konštruovať autá jednoduchšie. „Keď vyrábate malé auto, ktoré má tú istú komplikovanú techniku ako veľké, jeho cena neúmerne stúpne a vy ho nepredáte. Aby sa ušetrili 3 alebo 4 kg, netreba ani hliníkový blok motora pre 3-válec.“ Umenie je podľa experta malé autá čo najviac zjednodušiť. Ako príklad uvádza motor „Prince“, ktorý vznikol v spolupráci PSA s BMW. Francúzi pri tomto motore vynechali systém variabilného časovania ventilov, a tým podľa Indru ušetrili obrovské peniaze. „Veľmi rozumnou technikou je nakoniec systém vypínania valcov, ktorý sa osvedčil napr. pri motoroch Volkswagen“.
Budúcnosť dízlov vidí profesor Indra určite ružovejšiu, než ako ju často líčia médiá: „V Európe má dízel určite čo povedať. Veď konkrétne v Nemecku ich podiel na trhu znova stúpol. Motory s objemom 1,6 alebo 1,8 l zažijú fantastickú renesanciu. Na 1 nádrž s nimi totiž prejdete vyše 1000 km - a to v luxusnom aute. To žiadny elektromobil nedokáže. Miesto toho zákazníka presviedčajú, že mu bude stačiť dojazd 200 - 300 km. Ale zákazník môže mať dnes auto, ktoré prejde 1000 km. Dízel bol a je veľmi dobrá metóda, ako účinne znížiť emisie CO2 považované za vinníkov klimatických zmien.“
Za skvelý koncept možno považovať aj autá na zemný plyn. Problém tu ale je, že ich kupuje len malý počet zákazníkov. Pritom motor na zemný plyn dokáže všetko, je veľmi čistý, len užívateľ musí trocha lepšie plánovať tankovanie. „Možná elektromobilita zemný plyn ešte trocha postrčí, lebo je skutočne oveľa lepší. Zvlášť v nákladnej a lodnej doprave má zemný plyn skutočne veľký potenciál“ - dodal odborník.
Spaľovací motor má podľa Indru určite ešte šancu: „Je fenomenálne, ako rýchlo dokázal priemysel zareagovať na problematiku jemných pevných častíc a oxidov dusíka (NOX). Najnovšie systémy čistenia výfukových plynov teraz sériovo používané boli vyvinuté za 2 - 3 roky. Redukcia spotreby je obrovská, aj keď tá v nových testoch automaticky stúpa. Na tom vidno akí šikovní sú naši inžinieri“.
Personálna otázka je ďalšia vec ktorú treba riešiť. Niektoré vysoké školy dokonce zvažujú celkom zrušiť fakulty pripravujúce inžinierov na konštrukciu spaľovacích motorov. „Tu politika a priemysel urobili v posledných rokoch obrovskú chybu, miliardy sa investovali do vývoja zlých technológií. Aj naďalej budeme potrebovať najlepších inžinierov, aby sme dokázali vyvinúť ešte hospodárnejšie a čistejšie spaľovacie motory.“
Ako dôkaz podporujúci jeho tvrdenia považuje Indra aj aktuálny vývoj v Číne, kde teraz výrazne klesá podpora elektromobilov, ale začína vývoj celkom nových spaľovacích motorov. „Číne zjavne došlo, že výroba každého elektroauta len zhoršuje životné prostredie. V Číne je totiž e-auto ešte menej ekologické než v Nemecku, lebo tam väčšina elektrickej energie pochádza z tepelných elektrární. A každé 2 týždne sa tu otvára nová tepelná elektráreň. V Číne sa teraz kladie dôraz na úplne CO2 neutrálne suroviny, pretože je to jediná metóda, ako rýchle a účinne redukovať emisie CO2 nielen pri osobných autách, ale aj pri nákladiakoch a lodiach - bez toho, aby zákazník z toho mal akúkoľvek nevýhodu“.
0
muziker

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa martin knocik » 17 Júl 2019, 21:02

Dízel bol a je veľmi dobrá metóda, ako účinne znížiť emisie CO2 považované za vinníkov klimatických zmien.“ :lol:

nemecká naftová úchylka. Emisie CO2 nahradiuje diesel emisiami čiernych sadzí. Papier znesie všetko.

Už sa neviem dočkat nejakeho nemeckého ekologického auta ktoré bude jazdit na asfalt zmiešaný s trafoolejom.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa muziker » 18 Júl 2019, 12:00

By ma veľmi zaujímalo, čo urobia všetcí tí, ktorí predčasne dízlove motory pochovali s týmto :

Sú naftové motory naozaj postrachom planéty? Najnovší test bruselskej organizácie Green NPAC ukazuje pravý opak. Dieselový Mercedes Benz C 220d 4Matic je 'čistý' ako elektromobil! V kritériu čistoty emisií získal rovnaké hodnotenie ako elektrický Nissan Leaf, teda plných 10 bodov. To v čase priam paranoického honu na naftové motory.
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
vosa
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 24 Okt 2012, 09:34
Bydlisko: Bratislava

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa vosa » 18 Júl 2019, 13:02

Netreba hned skocit na kazdy spek. Po hodeni organizacie Green NCAP do googlu sa ti vrati okrem stranky organizacie aj kopa novinovych clankov vsetkych agentur, vsetko za posledny tyzden. Zrecyklovane, prebrate, poohybane, prekrutene. Az mam pocit, ze podobne organizacie zakladaju novinari, aby mali o com pisat. Alebo automobilky, kvoli svojmu PR.
Ale k veci. Pozri sa na zoznam aut, ktore testovali. Je az smiesny. Vybrali si par vyrobcov a od nich 1-2 modely. Uplne ucelovo - akoze podla sklatby trhu a vsetko je len za rok 2019. Defaultne sortovanie vysledkov je tiez ucelove - tak, aby sa hore medzi elektrickymi autami objavil Mercedes. Ked si to zosortujes podla cohokolvek, tak odtial vypadne. Teda okrem Clean Air indexu. Ten udeluje plny pocet bodov rovnako elektroautam (s nulovymi emisiami) ako aj spalovacim, ktore dosiahli nejake vyfabulovane kriteria. No uplne miesanie jablk s hruskami.
K tomu zopar pdfiek o Euro 6 norme, vlastnych kriteriach, aby organizacia bola vierohodna a uz sa idu pisat a recyklovat clanky najblizsie obdobie rovne vyrobnemu cyklu europskych automobiliek. Potom organizaciu premenuju a ide sa od zaciatku...
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok