bytový rozvádzač z TN-C na TN-S

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: bytový rozvádzač z TN-C na TN-S

Príspevok od používateľa pablox » 06 Feb 2018, 09:19

Chlapi, chcem sa opýtať - do bytu mi ide AYKY 2x10mm2. V byte mám rozdelenú sústavu z TN-C na TN-S. Môžem núdzovo prizemniť bod rozdelenia o stúpačku ÚK? Viem, že ma za to zďubete ale potiahnúť nový prívod 3x6mm2 z chodbového RS nateraz neprichádza do úvahy. V budúcnosti pri kompletnej prerábke bytu tak plánujem urobiť. RS v byte som musel prerobiť, lebo keby vidíte, čo som tu mal pri nasťahovaní, porazí vás...ďakujem :) PS: rozvody na vodu sú prerobené na hliníkoplast, stupačkou vedie len CY 4mm2.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: bytový rozvádzač z TN-C na TN-S

Príspevok od používateľa Merak » 06 Feb 2018, 10:02

Ja konkrétne by som pri takýchto starších inštaláciách neprepájal PEN v rozvádzači s pospojovaním v bytovom jadre.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: bytový rozvádzač z TN-C na TN-S

Príspevok od používateľa pablox » 06 Feb 2018, 10:07

To ani nechcem, lebo v bytovom jadre je už len hliníkoplast a tá CY 4mm2 ktorá stupačkou len prechádza. Mám ale možnosť potiahnúť z bodu rozdelenia CY vodič do kuchyne a tam ho pripojiť na rúru stupačky radiátora alebo na ÚK v kúpeľni. Neviem. čo je menšie zlo.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: bytový rozvádzač z TN-C na TN-S

Príspevok od používateľa Merak » 06 Feb 2018, 13:54

Nepripájaj, je to už niekde spojené, zbytočne budú tiecť vyrovnávacie prúdy kade tade.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: bytový rozvádzač z TN-C na TN-S

Príspevok od používateľa pablox » 06 Feb 2018, 18:22

Ospravedlňujem sa ak som sa zle vyjadril, ale potrebujem prizemniť bod rozdelenia TNC na TNS. Môžem to teda prizemniť o stupačku ústredného kúrenia?
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: bytový rozvádzač z TN-C na TN-S

Príspevok od používateľa Merak » 07 Feb 2018, 08:33

Prečo potrebuješ prizemniť bod rozdelenia?
Pokiaľ už čosi také robíš, tak by som to riešil doplňujúcim vodičom z JOPPky, aby sa ti v tom bode nestretávali dva rôzne potenciály.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

wisdom
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 05 Mar 2018, 18:29
Bydlisko: BA - Ruzinov
Vek: 36

Re: bytový rozvádzač z TN-C na TN-S

Príspevok od používateľa wisdom » 05 Mar 2018, 18:53

Ahoj Borci,

akurat sa pustam do prerabky bytu a na rad prisla elektrika. Uz som ju tahal viackrat (zapojenie neni problem) ale vzdy to boli novostavby, pripadne domy a este som nerekonstruoval stary byt. Mam skor taku murarsku otazku. Chcem totiz vymenit aj privodny kabel od hodin na chodbe k rozvodnici. Momentalne je tam kus hlinikovej TN-C hystorie ktory by som rad vyemnil za 3x10 (CU) a uzemnil pri hodinach (v byte v rozvodnici planujem prepatovku B-C-D). Zaujmalo by ma ako to spravit co najefektivnejsie aby bolo na chode co najmenej hluku a bordelu. Mate s tym v panelakoch dakto skusenosti? Treba vsetko rozbit alebo da sa to aj nejak... slusnejsie? (pripadne cim (material) zvyknete na komunistickych chodbach zapucovat stenu? V byte budem davat komplet novu Rotband omietku) Kazda rada dobra, kto to uz ma za sebou dakedy... :) pripadne ak by sa dakomu chcelo mi helfnut (BA - ruzinov) tak o super naladu, adekvatnu odmenu, jedivo, pitivo a zopar fajnych IT vtipov sa rad postaram. (BA - ruzinov - strkovec)

Mirec
0
Ja elektriku k zivotu nepotrebujem - telku si kuknem aj pri svieckach

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: bytový rozvádzač z TN-C na TN-S

Príspevok od používateľa Merak » 05 Mar 2018, 19:14

čím ďalej, tým viac prichádzam na to, že pri bytových inštaláciách a prípojkách NN ti stačí priviesť CYKY-J 3(5)x6, a pokiaľ je to na sídlisku, kde nemáš žiadne vonkajšie vedenie, ale iba podzemné, tak ani zvodič prepätia typu B nepotrebuješ, v rozvádzači stačí C alebo C+D
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: bytový rozvádzač z TN-C na TN-S

Príspevok od používateľa Patriky » 05 Mar 2018, 19:31

Merak vidis, ja to viem davno. Prepatovka by mala zmysel keby bola pred hlavnymi hodinami v nemeranej casti a to typ B+C iskrisko. Cele stupackove vedenie by bolo chranene a v byte by potom stacilo C varistor.
Ak si chces dat do bytu B+C, odporucam iskrisko neviem to uzemnenie ci sa da nejako docielit.
Takze by som to neriesil.
Co sa tyka privodu pozret ci su neni trubky, a ked nie a nechcete rozbijat chodbu tak skuste dat listy. Urcite by som natiahol 3fazy. Bud CYKY -J 5x6 alebo CY 6 vodice.
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: bytový rozvádzač z TN-C na TN-S

Príspevok od používateľa Merak » 05 Mar 2018, 19:47

ani pred hodinami by to iskrisko nemalo zmysel, keďže celé vedenie NN od trafa až do domu je schované v zemi, a dokonca aj VN (22kV) je z drtivej väčšiny schované v zemi, v Ružinove je celé schované v zemi, čiže tam ti nehrozí priamy úder blesku do elektrického vedenia

EDIT: jedine tak do VVN vedenia
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: bytový rozvádzač z TN-C na TN-S

Príspevok od používateľa 5ko » 05 Mar 2018, 19:49

Čiže zase len ...bííízzzňňňííísss.... :mrgreen:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

wisdom
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 05 Mar 2018, 18:29
Bydlisko: BA - Ruzinov
Vek: 36

Re: bytový rozvádzač z TN-C na TN-S

Príspevok od používateľa wisdom » 05 Mar 2018, 23:39

Trubky praveze nie su.. :/ vypada to tam byt riadne zaomietane ajked len kusok ale ajtak... Inak ta lista je mozno aj celkom dobry napad. zajtra kuknem jak by to vypadalo. Ak to budem rozbijat tak novy kabel dam urcite do husieho krku. V tom baraku este ani neni spravena rekonstrucia el. stupaciek.

Ano, dobre vravite - 6mm kabel bude stacit ak nebude problem s rozdelenim PEN pri hodinach.

Tu prepatovku tam nechcem davat ani tak koli burkam ale skor koli susedom... Predsalen je to stary barak, ktory si este uzije hodne rekonstrukcii a kedze dobre vieme, ze aj kazdy spotrebic vie byt generator tak by som rad troska prevencie pred situaciami ked nejaky robos napoji na hulvata nejaku silnejsiu frezu, cirkular atd co vie peknu vlnku spravit..
0
Ja elektriku k zivotu nepotrebujem - telku si kuknem aj pri svieckach

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: bytový rozvádzač z TN-C na TN-S

Príspevok od používateľa Merak » 06 Mar 2018, 06:52

Už od hodín ťahať TN-S, čiže samostatne PE a N vodič.

EDIT: prepäťovka ti nerieši a nezachytí nejakú tú vlnku od frézy a tak.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

wisdom
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 05 Mar 2018, 18:29
Bydlisko: BA - Ruzinov
Vek: 36

Re: bytový rozvádzač z TN-C na TN-S

Príspevok od používateľa wisdom » 06 Mar 2018, 09:24

hmm. A ako by si teda riesil spinacie (vypinacie) prapatie? mam zato, ze na to sluzi prepatova ochrana a malo by to ist pekne kaskadovo - v rozvodnici idealne varistor a minimalne v dolezitych zasuvkach dioda. Iskrisko ako pise Patrik by malo byt este pred hodinami co uz je vec distribucnej siete... Ale necham si poradit.
0
Ja elektriku k zivotu nepotrebujem - telku si kuknem aj pri svieckach

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: bytový rozvádzač z TN-C na TN-S

Príspevok od používateľa ondistef » 06 Mar 2018, 09:43

Áno, typy II a III (C a D) ochrán by mali byť schopné reagovať aj na prepätia spôsobene pripájaním veľkých zariadení alebo ktoré vzniknú pri rôznych poruchách na samotnom vedení a zariadeniach napojených na energetickú sieť.
V II sa používajú varistory prípadne sériovo zapojene varistory a iskrištia pre zamedzenie unikajúcich prúdov cez varistory a III obsahuje transily, varistory a niektoré aj sučtove iskrištia medzi PE a N.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: bytový rozvádzač z TN-C na TN-S

Príspevok od používateľa Merak » 06 Mar 2018, 17:48

U zákazníka máme všade B aj C prepäťovky a nezabránili aby nedošlo k 300V špičkám spôsobeným pripájaním a odpájaním VN/NN transformátorov na VN strane.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Lobogo1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 21 Júl 2019, 20:05

Re: bytový rozvádzač z TN-C na TN-S

Príspevok od používateľa Lobogo1 » 21 Júl 2019, 20:12

Dobry den, prepacte za ozivovaie temy, nehcem zakladat novu.
Mam podobnu situaciu:
Rekonstrukcia bytu, privod 2x10 Hlinik, v stupackach vedeny samostatny PE vodic so svorkovnicou na ktoru su napojene vsetky rozvody
Teraz: nie je mozne tahat novy kabel do bytu, resp, nakladne a komplikovane, takze ostava 2x10 hlinik.
Ako urobit rozdelenie na sustavu TN-C-S ?Moznosti:
1. Rozdelit to len v rozvadzaci klasika jedna svorkovnica - privod PEN z nej dva vodice do svorkovnic PE a N odkial sa bude tahat dalej
2. Rovnako ako 1, plus na novu svorkovnicu PE dotiahnut 1x10Cu zo stupackoveho prizemnenia
3. Povodny PEN kabel priamo na svorku N v rozvadzaci a zemniaci kabel zo stupaciek priamo na PE svorku? (toto mi pride ako naj riesenie za predpokladu ze v tych stupackach je ta zem naozaj OK)

Dakujem za nazory a rady :agree:
0

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: bytový rozvádzač z TN-C na TN-S

Príspevok od používateľa Patriky » 21 Júl 2019, 22:05

A prave ze to nevieme tak to preverit meranim.
Ja som za aby si siel na svorku PEN samozrejme vodic prislusne oznacit modrou navleckou a zo svorky PEN na N. Cize PEN svorka bude PEN a PE. Zbytocne kvoli dvom vodicom davat zvlast PEN. Je to normalne riesenie. A zo svorky PE ako si pisal do stupacky vodicom CY staci aj 6.tam spravit pospojovanie
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: bytový rozvádzač z TN-C na TN-S

Príspevok od používateľa technikus110 » 22 Júl 2019, 06:19

1. Za akým účelom chce množina ľudí "prizemňovať" PE po rozdelení PEN o stúpačky či iné rozvody v bytových domoch? Žiadna norma to na tvrdo nepredpisuje. A to, že to niekto odporúčal na školení, ešte neznamená, že je to O.K.. Viete, či všetky spoje na trase sú zvárané, alebo či všetky mufne majú premostenie v zmysle normy s vyhovujúcim prechodovým odporom?
2. Pri pospojovaní na vodu či plyn si viete zaviesť prepätie z el. mag. výboja blesku do vlastných rozvodov. Všetci z množiny máte prepäťovky typu C v týchto inštaláciách v bytoch? Poprípade na koncových bodoch typ D?
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: bytový rozvádzač z TN-C na TN-S

Príspevok od používateľa Merak » 22 Júl 2019, 09:14

Lobogo1 napísal:Dobry den, prepacte za ozivovaie temy, nehcem zakladat novu.
Mam podobnu situaciu:
Rekonstrukcia bytu, privod 2x10 Hlinik, v stupackach vedeny samostatny PE vodic so svorkovnicou na ktoru su napojene vsetky rozvody
Teraz: nie je mozne tahat novy kabel do bytu, resp, nakladne a komplikovane, takze ostava 2x10 hlinik.
Ako urobit rozdelenie na sustavu TN-C-S ?Moznosti:
1. Rozdelit to len v rozvadzaci klasika jedna svorkovnica - privod PEN z nej dva vodice do svorkovnic PE a N odkial sa bude tahat dalej
2. Rovnako ako 1, plus na novu svorkovnicu PE dotiahnut 1x10Cu zo stupackoveho prizemnenia
3. Povodny PEN kabel priamo na svorku N v rozvadzaci a zemniaci kabel zo stupaciek priamo na PE svorku? (toto mi pride ako naj riesenie za predpokladu ze v tych stupackach je ta zem naozaj OK)

Dakujem za nazory a rady :agree:
v stupackach vedeny samostatny PE vodic so svorkovnicou na ktoru su napojene vsetky rozvody

predpokladám, že týmto myslíš stúpačky vody, plynu a tak, ktoré sú v byte
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok