Rekonštrukcia drevodomu

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Rekonštrukcia drevodomu

Príspevok od používateľa Edgar » 19 Sep 2019, 22:05

Nie, skúsenosti nemám, zatiaľ boli všade také káble a ističe aké mali byť :D
Ale podľa mňa zabúdaš na princíp fungovania ističov v prípade nadprúdu ktorým je bimetal. Žiadny istič nevypne po sekunde preťaženia o pár ampérov. Dovtedy kľudne voda v kanvici zovrie, spravia sa hrianky a zohreje sa voda v umývačke ;)
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Rekonštrukcia drevodomu

Príspevok od používateľa marioo » 19 Sep 2019, 22:12

Nezabúdam ale uvažujem o tom, že ak pôjde napr rúra dlhšie, ten bimetal v ističi bude dostatočne nahriaty na to aby to preťaženie nevydržal pri napr myčke alebo kanvici atd... každý istič má svoje charakteristiky a v tabulkách a datasheetoch vieš, zistiť, že istič 16A vydrží oveľa viac ale opýtaj sa sám seba, je dobré ak je istič preťažovaný a prehrievaný a prehrieva a vytvára oteplenie v celom rozvádzači?
Pridá to na jeho životnosti? S pribudajucou teplotou klesaju jeho istiace vlastnosti teplota o 10-20 stupňov viac robí aj 10-20percent rozdielu... To isté platí o kábli .. so stúpajúcou teplotou rastie sa deje čo?
Ak budeš držaž 16A istič pri -25 stupňov bude fungovať v pohode aj na 20 A :)
Bežné parametre sú pre teloty 30-35 stupňov...

Odpovedz si sám :)

Som len za to aby to bolo urobené dobre a aby to slúžilo nie 5 rokov ako dnešné veci ale ďalších x rokov...
Samozrejme s pravidelnými revíziami...

Ale to si dnes uvedomuje len málokto. Spraviť sa to dá veľa spôsobmi a áno "môže" to fungovať... ale je len otázka času dokedy a ako bezpečne.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Rekonštrukcia drevodomu

Príspevok od používateľa Edgar » 19 Sep 2019, 22:21

Jasné že nie je dobré preťažovať čokoľvek. Ale ako inak to spravíš v byte kde je len jedna fáza? 3 fázy Ti v byte nedajú "len tak" ak na to nie je inštalácia robená už od začiatku. To sme trochu odbočili od témy z domu do bytov. Ale tá elektrina v bytoch aj tak funguje, aj keď mi často rozum zastáva ako je to možné. Býval som pred 10 rokmi aj v byte kde boli na celý byt 4 ističe (elektrina už nová s meďou). Spotrebiče sme mali presne také aké sú aj dnes a dokonca občas aj ohrievače keďže kúrenie tam bolo slabé. A nevyhoreli sme...
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Rekonštrukcia drevodomu

Príspevok od používateľa marioo » 19 Sep 2019, 22:23

Tak bol dobrý time managment tých spotrebičov.. alebo ističe ktoré nefungovali :)
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Rekonštrukcia drevodomu

Príspevok od používateľa technikus110 » 20 Sep 2019, 05:50

1. Okál z 80 rokov minulého storočia a aj tisícročia nespadal pod také normy, pod ktoré spadajú súčasné drevodomy, ktoré sú aj menej horľavejšie. Takže revízia na pôvodné rozvody bola vykonávaná podľa vtedajších noriem. (preto smradľavá Ávia prejde emisnou a najnovší diesel nie....)

2. Pri tvorme novej elektroinštalácie a hl. rozvádzaču potrebuješ projektovú dokumentáciu podľa skutkového stavu, CE pre rozvádzač so skúšobným protokolom a potom vždy revíziu. A k nej ďalšie vyhlásenia! Až vtedy si čistý nielen pre poisťovňu, ale aj pre stavebný úrad. Zateplenie podlieha ohláške a výmena el. rozvodov tiež. Nebudeš mať revíziu a zhoríš, tvoja strata. Ale ak sa chytí aj susedova drevenica, tak mu ju zaplatíš!!!

3. Budeš potrebovať napríklad zvýšiť rezervovaný odber, pre distribučku budeš potrebovať aj revíziu prívodu. Ak je tvoj dom naozaj drevodom, tak za hodinami potrebuješ mať 300mA prúdový chránič - požiarne normy a predpisy.

4. A ako perlička, nová norma na vykonávanie revízií vyžaduje vyhlásenie od montážnej firmy. Takže ak je pán otec "elektrikár", ale nemá platné preškolenie podľa 508ky, alebo oprávnenie na prácu, tak je to prosím bez urážky fuškár, ktorý toto vyhlásenie nemôže podpísať. Týmto sa oklieštila svojpomocný práca susedov na stavbách.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Rekonštrukcia drevodomu

Príspevok od používateľa Merak » 20 Sep 2019, 07:02

Na rúru stačí 3x2,5. Na varnú dosku buď 3x4 alebo 5x2,5, záleží od prevedenia.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

ShadowKE
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 09 Sep 2019, 17:23

Re: Rekonštrukcia drevodomu

Príspevok od používateľa ShadowKE » 20 Sep 2019, 07:37

tosku maly spam sorry... ani som nemal paru ze aj na male okruhy musis robit revizie ...ties mam v plane si bud kupit ale postavit chatku z dreva ale tolko rad som sa docital ze som rad ze som si nasiel toto forum :applause: ...a jak si vravel s ohoretimy isticamy asi polozim blbu otazku... raz som jednu zasuvku opravoval co bola ohoreta pri pracke... stupidne ako lajkovy ma napadlo akurat ocistit kontakty ale boly len malicko ohorete ale vobec nechapem preco to ohorelo a preco na dalsi den znova shorela :?: xD ale to som ju uz vymenil a bolo vsetko ok
0

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: Rekonštrukcia drevodomu

Príspevok od používateľa milansprlak » 20 Sep 2019, 10:20

prechodový odpor, tým ako si zásuvku vyčistil si zrejme roztiahol tie pliešky v zásuvke a tým si ešte zvýšil prechodový odpor medzi zásuvkou a zástrčkou z pračky.
0

jsturbo1994
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 10 Mar 2018, 17:57
Vek: 30

Re: Rekonštrukcia drevodomu

Príspevok od používateľa jsturbo1994 » 20 Sep 2019, 14:31

Takze vprípade nedajbože niečojo mebude stačiť lennrevízna správa. Budúci vyžadovať aj projket ? Ako často je potrebne robiť reviziu rozvodov na dome ?
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Rekonštrukcia drevodomu

Príspevok od používateľa Edgar » 20 Sep 2019, 15:43

Ešte sa vrátim ku včerajšej téme, pred mesiacom som sa sťahoval a tak som sa konečne lepšie pozrel do terajšieho rozvádzača kde s údivom zisťujem že ističe sú tu dokonca len 3 :D
IMG_20190920_152930.jpg
A áno v kuchyni máme opäť elektrickú rúru, rýchlovarnú kanvicu, umývačku, mikrovlnku a dve chladničky.

-- Spojený príspevok 20 Sep 2019, 14:49 --
technikus110 napísal:potrebuješ projektovú dokumentáciu podľa skutkového stavu, CE pre rozvádzač so skúšobným protokolom a potom vždy revíziu. A k nej ďalšie vyhlásenia!
Ja fakt neviem, ale keď čítam niektoré veci na internete tak mám pocit že žijem v inej krajine. Mama teraz kolaudovala dom, nič z toho čo si tu napísal okrem revízie prípojky/vnútornej inštalácie a projektu (ale projekt nezodpovedal skutkovému stavu) stavebný úrad nechcel (možno ešte ani nikdy nevidel :biggrin: ). Dom dokonca nemá ani bleskozvod, revízia a kolaudácia bola bez problémov. Ten 300 mA chránič za elektromerom samozrejme tiež nebol keďže bod rozdelenia na TN-C-S bol až v dome...
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Rekonštrukcia drevodomu

Príspevok od používateľa Merak » 20 Sep 2019, 17:14

Edgar:
Stavebnému úradu stačí východisková revízia. On sa už ďalej nestará, či tá revízia je OK alebo nie, lebo sa tomu ani nerozumejú.
Totižto tieto dokumenty máš mať nachystané k tej revízii a na základe nich a ostatných vecí ti má dať revízak revíziu. Pokiaľ to tak nerobí, dopúšťa sa podvodu a pokiaľ mu na to prídu patričné úrady tak môže prísť o osvedčenie a dostať pokutu alebo ísť do basy za ohrozovanie života či majetku.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Rekonštrukcia drevodomu

Príspevok od používateľa technikus110 » 20 Sep 2019, 17:30

Edgar:
Sú revizáci, ktorí vedia o nových normách a sú aj takí, čo sa pozerajú cez sklíčko zváračskej kukly, aby ľahko zarobili 50€. Ale faktom je, že tí prví môžu kľudne spať a tí druhí hrajú na šťastenu.

Ten 300mA chránič je povinnosť z požiarnej vyhlášky k drevostavbám. Nehľadajte to v elektro normách. Ak je to nová drevostavba bez požiarneho projektu, je to už prvotná chyba projektanta stavby, nie elektro projektanta. Ten by mal dostať požiadavky projektu.

Na to, aby som v zmysle súčasnej platnej normy previedol východziu revíziu so záverom vyhovuje, potrebujem: (od 1.6.2019)
- projekt skutkového stavu, ktorý musím skontrolovať (platilo aj pred uvedeným termínom)
- vyhlásenie o zhode k rozvádzaču od výrobcu a to sa dá až po tom, čo je vystavený kladný skúšobný protokol (aj predtým)
- protokol o prostredí
- vyhlásenie elektro projektanta (nové)
- vyhlásenie montážnej firmy (nové)
- vyhlásenie revizáka (nové)
- elektroinštaláciu v zmysle platných noriem
- vyjadrenie požiarnikov k stavbe, pokiaľ sa jedná o horľavé materiály, stavbu kde sa zhromažďuje určitý počet ľudí, alebo spí určitý počet ľudí ( do 25 a nad 25 s predpisom na použité káble a EPSku...), popis požiarnych uzáverov a prechodových bodov.

Pre bleskozvod tak isto projekt, výpočet rizika a merania. Vyhlásenie montážnej firmy.

Čo sa kolaudácie týka, prídu paničky, dajú si chlebíčky a je to. Stavebný úrad sú iba štatisti, ktorí zaškrtnú či si odovzdal všetko. Nekontrolujú obsah, iba že to vyhovuje.

jsturbo1994: Počas CELÉHO života stavby je zo zákona povinnosť si uchovať kompletnú stavebnú a schvaľovaciu dokumentáciu! Revízie každých 5 rokov, ale nepoznám človeka, ktorý by to na rodinnom dome takto poctivo si to nechal urobiť.
Detto komíny, kde je predpis pred a po vykurovacej sezóne pre tuhé palivo a plyn.

ShadowKE.....tosku maly spam sorry... ani som nemal paru ze aj na male okruhy musis robit revizie..... nepoznám terminus technikus "malé okruhy", ale norma hovorí jasne o tom, že ak natiahneš aj 1 meter káblu a predĺžiš tak zásuvku, alebo prirobíš ďalší silový, či svetelný okruh máš povinnosť urobiť na tieto dodatky v/na stene aj dodatok do poslednej platnej revíznej správy.
0

jsturbo1994
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 10 Mar 2018, 17:57
Vek: 30

Re: Rekonštrukcia drevodomu

Príspevok od používateľa jsturbo1994 » 25 Sep 2019, 18:45

A este taka otázka. V dome je TN-C sustava. Privod je vedeny zo stlpa vzdialeneho asi 6 metrov od skrine . A zo skrine zrejme 6ka kabel tri fázy a zelenozlty. Otazka je . Bude treba riešiť pri novom rozvádzači uzemnenie ? Lebo okolity teren a chodniky su viacmenej hotove a nechcel by som ich búrať ak by to nebolo nutné. Presnejšie či je potreba uzemniť Pe po rozdelní Pen Na Pe a N . Alebo či bude stačiť zemnenie z nedalekeho stlpa. Respektíve ako to zistiť či ho bude treba alebo nie. Strecha je nová a bleskozvod robiť nebudem. Keďže vedenie je tu blízko a nikto v okoyli bleskozvod nemá tak som do toho nešiel. Tak ako s tým zemnením ? Bude stačitť len rozdeliť na svorkovnici a pospajanie vodovodného potrubia pripadne vane priviesť len do rozvádzača na svorku PE alebo bude treba pasovinu a tu pripojnicu Hus ci ako sa to odborne volá. Vďaka
0

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Rekonštrukcia drevodomu

Príspevok od používateľa Patriky » 25 Sep 2019, 22:38

Edgar ako to vyhlasenie napr montaznej firmy ma vyzerat?
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Rekonštrukcia drevodomu

Príspevok od používateľa marioo » 26 Sep 2019, 00:06

Pri kolaudacii domu sú určené podmienky pre revízie. Stavebník/majiteľ sa zaväzuje ich dodržiavať... ich periodicitu.
Čo sa týka stavebného úradu. Niekde nechú nič a niekde si prídu skontrolovať podla revíznej správy či je naozaj blezkozvod na objekte.. naozaj záleží od "úradníka". Niekto chce certifikáty aj k odpadovej rúre, niekto nie....
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Rekonštrukcia drevodomu

Príspevok od používateľa Merak » 26 Sep 2019, 10:42

Patriky napísal:Edgar ako to vyhlasenie napr montaznej firmy ma vyzerat?
niečo sa dočítaš aj tu a nájdeš tam aj odkaz na stiahnutie formulárov:

https://www.sez-kes.sk/aktuality/stn-33 ... lanku-6444
https://www.ip.gov.sk/stanovisko-k-plne ... 000-62018/
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

jsturbo1994
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 10 Mar 2018, 17:57
Vek: 30

Re: Rekonštrukcia drevodomu

Príspevok od používateľa jsturbo1994 » 22 Okt 2019, 20:51

Zdravím . Pustil som sa do priprav pre elektrikára na dome. Rozhodol som sa urobiť prizemnenie do nového rozvádzača .V rozvádzači bude pod rozdelenia. Chcel by som to poriešiť zemniacimi tyčami. A mám takú otázku. Budu stačiť 3 x2m tyče pospajane 10mm gulatinou ? Pôda je bez kamenov a je tam dosť mokro. Na studňu stačí aj dve skruze. Gulatinu by som chcel priviesť na vonkajšiu svorkovenicu HUS. Akým spôsobom doviesť potom z husky do domu zemniaci vodič?Stačí 6mm zeleno žltý vodič ? Alebo gulatina až k rozvádzaču ? Kedy mám zavolať reviznecho technika na meranie odporu ? Až keď bude zemnenie až pri rozvádzači alebo ked zapojim gulatinu do HUS a zmerá odpor priamo na svorkovnici HUS? Kym zavolam elektrikara na rozvadzač tak chcem mať privody natiahnute smerom k skrini. A pripravene uzemnenie.
0

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 305
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Rekonštrukcia drevodomu

Príspevok od používateľa Ilija » 22 Okt 2019, 21:26

Neviem predpisi v Sk, ale malo by to byť, že guľatinu dovedieš na vonkajší múr, cca 50-100cm výšky, do nejakej pvc škatuli, a potom ďalej ako píšeš 6mm2 Cu...
0

jsturbo1994
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 10 Mar 2018, 17:57
Vek: 30

Re: Rekonštrukcia drevodomu

Príspevok od používateľa jsturbo1994 » 22 Okt 2019, 21:59

No ano . Hus pripojnicu umiestnim vonku na stene a odtial potiahnem jeden vodic na pospajanie do kotolne . Jeden vodic ako predpripravu do kúpeľne. A jeden smerom k rozvádzaču na prizemnenie PE. Len či stačí k tomu rozvádzaču 6ka. A či 6 ku ťahať aj do kúpeľne a do kotolne. A koľko tých tičí by bolo vhodné teda nabiť do zeme. Vďaka
0

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Rekonštrukcia drevodomu

Príspevok od používateľa Patriky » 22 Okt 2019, 22:25

Do rovadzaca potiahnut min 2x 16mm2, kvoli prepatovej ochrane.
Na pospojovanie kup + tech staci 6mm2
Kolko tyci a gulatiny treba to premerat malo by to byt 5 ohm.
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Napísať odpoveď