Istenie el.šporáka

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Istenie el.šporáka

Príspevok od používateľa amater63 » 10 Okt 2019, 20:38

Dovolím si říci že vzorečky které zde publikujete jsou tak pro Projektanta.Tazatel píše o praxi a připojení šporáku. Připojení 1 fázové ti stačí 1.5 průřez CU vodiče dimenzuj - 2.5 mm,nemusíš.Nebo se pletu?( 3f stejné,jsou 2 možnosti připojení co jsem se setkal) Jištění je jasné 16A ,snad někdo nemá 10A a méně. :?:" (radšej to takto rozkreslím, aby to rýchlejšie pochopil, teda dúfam.",ale co? )
0
Naposledy upravil/-a amater63 v 10 Okt 2019, 20:44, upravené celkom 1 krát.

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: Istenie el.šporáka

Príspevok od používateľa p23a11s » 10 Okt 2019, 20:57

Merak napísal:Vieš aké percento elektrikárov ovláda počty a prepočty na 3f sústave?
Veľmi mizivé percento.
Radšej to takto rozkreslím, aby to rýchlejšie pochopil, teda dúfam.
P.S.: len neviem, či som správne sčítal fázové prúdy.
:thumbup:
Ďakujem.No len to je to že ja neviem základné vzorce z elektrotechniky výkon,príkon,práca,odpor a neviem sa odraziť.Lebo tie vaše výpočty,nie je všetko P=U*I.Tým nechcem napísať že je to zle.Mám doma knihu Názorná elektrotchnika 1 ....vydavateľ H.Meluzin.Ale tam som nič podobné čo ste tu dali myslím tie výpočty nenašiel.

-- Spojený príspevok 10 Okt 2019, 21:54 --

Niečo som našiel na nete,no len čo z toho keď tomu nerozumiem http://siz.q-azy.sk/ts/ts2.html ps http://siz.q-azy.sk/ts/ts4.html
0

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: Istenie el.šporáka

Príspevok od používateľa p23a11s » 10 Okt 2019, 22:24

amater63 napísal:Dovolím si říci že vzorečky které zde publikujete jsou tak pro Projektanta.Tazatel píše o praxi a připojení šporáku. Připojení 1 fázové ti stačí 1.5 průřez CU vodiče dimenzuj - 2.5 mm,nemusíš.Nebo se pletu?( 3f stejné,jsou 2 možnosti připojení co jsem se setkal) Jištění je jasné 16A ,snad někdo nemá 10A a méně. :?:" (radšej to takto rozkreslím, aby to rýchlejšie pochopil, teda dúfam.",ale co? )
radšej to takto rozkreslím, aby to rýchlejšie pochopil, teda dúfam.",ale co?Veď toto ale čo?Neviem či môžem takto verejne,zachviľu budem mať 35 myslím rokov.Nechápem načo mi v práci zrobily vyhlášku keď s elektrinou nerobím a ani robiť nebudem.Od roku 2014 pracujem vo firme ako skladník,predtým v tej istej firme ako tak elektrikar.A oni ti mi zrobili vyhlášku v roku 2015 a načo.Proste už som na prácu elektrotechnika starý,keď už 5 rok nepracujem ako elektrotechnik,tak sa nič nezmení ani o rok o 2....3 atď.Dnes si už každý kto je trochu zručný dokáže zapojiť zásuvku,svetlo,nahodiť istič.Ďakujem všetkým za rady,a aj za podrobné výpočty.Pekný večer
0

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: Istenie el.šporáka

Príspevok od používateľa p23a11s » 11 Okt 2019, 17:51

Odpoveď pre p.Merak.Dobrý večer,ak môžem čo ste mi poslali ten obrázok zo dňa 10.10.2019 o 19:21.Nejak tomu nerozumiem.No rozumiem tomu tak že v prípade 1.spotrebiča-1x230 V/10 KW-vyšlo vám 43,5 A,tz.že toľko odoberá el.šporák pri príkone 10 KW.No ale to istenie si musím ešte vypočítať,nemožem tam predsa dať príklad 50 A poistku v prípade 1.spotrebiča,alebo?A to isté aj v prípade 2.spotrebiča=25 A,toľko odoberá spotrebič pri príkone 10 KW,tz.že dám poistky FU2,3-30 A?......Vaše zadanie:V prílohe ti zasielam obrázok, vypočítaj mi aké
poistky by som mal použiť pre istenie.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Istenie el.šporáka

Príspevok od používateľa Merak » 16 Okt 2019, 12:43

amater63 napísal:Dovolím si říci že vzorečky které zde publikujete jsou tak pro Projektanta.Tazatel píše o praxi a připojení šporáku. Připojení 1 fázové ti stačí 1.5 průřez CU vodiče dimenzuj - 2.5 mm,nemusíš.Nebo se pletu?( 3f stejné,jsou 2 možnosti připojení co jsem se setkal) Jištění je jasné 16A ,snad někdo nemá 10A a méně. :?:" (radšej to takto rozkreslím, aby to rýchlejšie pochopil, teda dúfam.",ale co? )
Dovolím si ťa poopraviť, vzorčeky nie sú len pre projektanta, ale najmä pre elektrikára. Áno, podľa zákona by mal byť najprv projekt, a potom podľa projektu by mal elektrikár robiť elektroinštaláciu. Ale otázka do pléna, koľko % elektrikárov robí EI podľa projektu? Veľmi malé, až mizivé % elektrikárov robí podľa projektu. A tak aby si vedel elektrikár vyrátať podľa zapojenia a výkonu, aké prúdy mu budú tiecť jednotlivými fázami.
Nech sa dotyčný naučí, prečo je to tak, prečo pre jednotlivé výkony sú tam predpísané tie istenia. Nech sa to naučí vyrátať si to, a nie nabiflí, lebo takto to je, takto ma to učili a ináč to nemôže byť.

"Připojení 1 fázové ti stačí 1.5 průřez CU vodiče dimenzuj - 2.5 mm,nemusíš." - tomuto som akosi vôbec nepochopil.
Myslíš že by si si dovolil priviesť vodič CYKY-J 3x1,5 kábel pre napájanie varnej dosky, ktorá má jednofázové napájanie 230V a príkon 6600W?
https://www.mall.sk/elektricke-varne-do ... gK-VfD_BwE

"( 3f stejné,jsou 2 možnosti připojení co jsem se setkal)" - a ja som sem dal všetky možné variácie pripojenia, s ktorými sa v elektrotechnike môže stretnúť nielen pri varných doskách ale celkovo pri spotrebičoch

"(radšej to takto rozkreslím, aby to rýchlejšie pochopil, teda dúfam" - mal som namysli ten obrázok samostatného zapojenia do trojuholníka v príspevku z 10 Okt 2019, 19:11
Ilija napísal:Mňa len už jedno zaujíma: bude sa no tom sporáku varit niečo, eventuálne piecť?
A čo by si chcel na sporáku robiť? Súložiť?

P.S.: nič v zlom, ale na blbú otázku blbá odpoveď. :agree:
p23a11s napísal:
Merak napísal:Vieš aké percento elektrikárov ovláda počty a prepočty na 3f sústave?
Veľmi mizivé percento.
Radšej to takto rozkreslím, aby to rýchlejšie pochopil, teda dúfam.
P.S.: len neviem, či som správne sčítal fázové prúdy.
:thumbup:
Ďakujem.No len to je to že ja neviem základné vzorce z elektrotechniky výkon,príkon,práca,odpor a neviem sa odraziť.Lebo tie vaše výpočty,nie je všetko P=U*I.Tým nechcem napísať že je to zle.Mám doma knihu Názorná elektrotchnika 1 ....vydavateľ H.Meluzin.Ale tam som nič podobné čo ste tu dali myslím tie výpočty nenašiel.

Niečo som našiel na nete,no len čo z toho keď tomu nerozumiem http://siz.q-azy.sk/ts/ts2.html ps http://siz.q-azy.sk/ts/ts4.html
V tomto ti takto cez obrazovku veľa nepomôžem, toto sú veci, ktoré som sa ja učil ešte na ZŠ na fyzike a potom na strednej škole.
Neviem akú školu si navštevoval a do akej mieri ste sa toto učili na fyzike či odborných predmetoch, ale základný vzorec pre výpočet príkonu alebo výkonu je P = U * I. Ide len o to, aby si ho vedel správne použiť, lebo toto je vzorec pre výpočet v jednofázovej sústave.
p23a11s napísal:
amater63 napísal:Dovolím si říci že vzorečky které zde publikujete jsou tak pro Projektanta.Tazatel píše o praxi a připojení šporáku. Připojení 1 fázové ti stačí 1.5 průřez CU vodiče dimenzuj - 2.5 mm,nemusíš.Nebo se pletu?( 3f stejné,jsou 2 možnosti připojení co jsem se setkal) Jištění je jasné 16A ,snad někdo nemá 10A a méně. :?:" (radšej to takto rozkreslím, aby to rýchlejšie pochopil, teda dúfam.",ale co? )
radšej to takto rozkreslím, aby to rýchlejšie pochopil, teda dúfam.",ale co?Veď toto ale čo?Neviem či môžem takto verejne,zachviľu budem mať 35 myslím rokov.Nechápem načo mi v práci zrobily vyhlášku keď s elektrinou nerobím a ani robiť nebudem.Od roku 2014 pracujem vo firme ako skladník,predtým v tej istej firme ako tak elektrikar.A oni ti mi zrobili vyhlášku v roku 2015 a načo.Proste už som na prácu elektrotechnika starý,keď už 5 rok nepracujem ako elektrotechnik,tak sa nič nezmení ani o rok o 2....3 atď.Dnes si už každý kto je trochu zručný dokáže zapojiť zásuvku,svetlo,nahodiť istič.Ďakujem všetkým za rady,a aj za podrobné výpočty.Pekný večer
Ospravedlňujem sa, tým rozkreslením som mal na mysli obrázok v príspevku z 10 Okt 2019, 19:11.

Bohužiaľ ohľadom tvojej práce a tvojho zamestnávateľa ti nepomôžem, toto je už medzi tebou a zamestnávateľom. mnoho úspechov pri práci prajem.
p23a11s napísal:Odpoveď pre p.Merak.Dobrý večer,ak môžem čo ste mi poslali ten obrázok zo dňa 10.10.2019 o 19:21.Nejak tomu nerozumiem.No rozumiem tomu tak že v prípade 1.spotrebiča-1x230 V/10 KW-vyšlo vám 43,5 A,tz.že toľko odoberá el.šporák pri príkone 10 KW.No ale to istenie si musím ešte vypočítať,nemožem tam predsa dať príklad 50 A poistku v prípade 1.spotrebiča,alebo?A to isté aj v prípade 2.spotrebiča=25 A,toľko odoberá spotrebič pri príkone 10 KW,tz.že dám poistky FU2,3-30 A?......Vaše zadanie:V prílohe ti zasielam obrázok, vypočítaj mi aké
poistky by som mal použiť pre istenie.
A áno, pokiaľ ti tečie vodičom prúd 43,5A, tak najbližšie možné istenie je 50A istič alebo poistka a tak isto aj v druhom prípade, poistkami FU2 a FU3 tečú prúdy 25A tak možné istenie je 25A poistkami alebo ističmi.

Merak napísal:Pri tom 6. spotrebiči zapojenom do Delty mi tie prúdy vyšli 12,5A.
V tom prípade vo 4. spotrebiči poistkou FU7 bude pretekať prúd 18,75A.
Tak vrátim sa k týmto počtom ešte raz, keďže som ich nevyrátal správne.
V prílohe prikladám nákresy a jednotlivé počty k zapojeniu číslo 4 a 6.
Nevedel som si vtedy z pamäti spomenúť na vzťah medzi fázovými a združenými prúdmi, ale je to rovnaký vzťah ako medzi fázovými a združenými napätiami
Uz = √3 * Uf
Iz = √3 * If

teda oprava výsledku:
prúdy, ktoré budú tiecť jednotlivými poistkami
FU6 - 12,5A
FU7 - 21,65A
FU8 - 12,5A
FU12 - 14,43A
FU13 - 14,43A
FU14 - 14,43A
Prílohy
4.jpg
6.jpg
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Istenie el.šporáka

Príspevok od používateľa amater63 » 16 Okt 2019, 18:04

Opera Snímek_2019-10-16_174807_www.mall.cz.png
Já jsem pochopil že potřebuje připojit sporák 10KW . citace- ( Obvod pre el.šporák do 10 KW ) ,nevím co tam- mám počítat,a proč.Ale jinak ,všechno co napsal Merak jsou informace co se může hodit.Vycházel jsem z toho
Prílohy
Opera Snímek_2019-10-16_180251_www.mall.cz.png
0

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: Istenie el.šporáka

Príspevok od používateľa p23a11s » 18 Okt 2019, 18:08

Ďakujem všetkým za zrozumiteľné vysvetlenie
0

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: Istenie el.šporáka

Príspevok od používateľa p23a11s » 19 Okt 2019, 15:52

Odpoveď pre p.Merák.Takže k jednotlivým výpočtom.Obrázok 4,ak sa nemýlim jedná sa o zapojenie do hviezdy,napr.zapojenie špirál v el.šporáku.No a zaujímalo by ma,ako ste dospeli,k uplne poslednému vzťahu:Ir12=odm.z 3*Ir1=odm.z 3*Ir2.Mám doma knihu,možno som to tu už spomenul,z roku Krista Pána.Názorná Elektrotechnika 1 od H.Meluzin.No a tam na strane 257:spojenie do hviezdy.Vyňatky....Pri spojení do hviezdy medzi jednotlivými fázami a nulovacím vodičom je fázové napetie 230 V,a medzi jednotlivými fázami 400 V.Vo vinutí zdroja alebo stroja neviem,tečie fázový prúd a vo vedení čiže v sieti prúd združený.If=Is prúd vo vedení sa rovná prúdu fázovému.Združené napetie dostaneme ako geometrický rozdiel vektorov fázových napetí Uf.Platí Us=2*Uf.cos 30st.=odm.z 3*Uf=1,73*U*Uf.Us=odm.z 3*Uf.TROJUHOLNíK:Us=Uf,Vo vinutí stroja tečie fázový prúd a vo vedení čiže v sieti tečie združený prúd.Združený prúd dostaneme ako geometrický rozdiel vektorov fázových prúdov.Platí:Is=2*If*cos 30st.=odm.z 3*If=1,73*If.......Us=Uf.......Is=odm.z 3*If.nevravým že vaše výpočty sú zlé.Obr.6 spojenie do trojuholníka.Takže ja rozumiem tomu takto z tej knihy:Hviezda Uz=odm.z 3*Uf....Iz=odm.z 3*If.Trojuholník Iz=odm.z 3*If.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Istenie el.šporáka

Príspevok od používateľa Merak » 19 Okt 2019, 17:59

Iz = √3 * If

Vygúglil som.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: Istenie el.šporáka

Príspevok od používateľa p23a11s » 19 Okt 2019, 20:00

A ak sa možem opýtať kde.Veď viem že na internete,ale pod akým názvom.Tú knihu čo mám doma,je už dosť stará,možno tam nie sú,alebo sú dostatočné info.Viem,že sa to učilo na základnej škole,a aj na strednej.Takže ten vzťah Iz = √3 * If platí pre napr. špirály na el.šporáku,zapojené do hviezdy a aj do trojuholníka.Doplnenie:U nás v baráku máme pre byty riešenú elektrinu,asi takto:Privod z trafa je 400 V do HDS,PRIS-stade to ide do 2 el.rozvodníc na chodbe.V 1 sú 4 elektromery-3 pre byty,1 spoločné priestory svetlá,zásuvky,zvonce.2 el.rozvodnica 4 elektromery,3 pre byty,1 pre spoločné priestory 3 f.obovdy:kotolna,a jedna 3f.zásuvka 5 zdierková.Ale nedávno nám to prerábali,ten jeden asi 1 polovy elektromer zrušily a spoloné priestory dali na 1 elektromer....1 fázové aj 3 f.obovdy.No a hlavné ističe pre jednotlivé byty sú 1 fázové asi 20-25 A.Prívod je na tie ističe,no a potom na elektromery.Z elektromera/ov ide aspon si myslím 1 hrubší vodič,a priamo v el.rovodnicy zo svorkovnice/ic 4 žilový kábel do podružnej/ých rozzvodníc v bytoch.Takže každý má v byte 4 žilový kábel.Nám pred 7 rokmi prerábaly bytové jadro,takže do bytu nám už ide prívod 5 žilový kábel sieť TN-C-S.Takže suma sumárum.Spoločné priestory tam je 230 aj 380 V,ale kdež to v bytoch aj keď má každý privod 4 či 5 žilový kábel je 230 V.No a ktomu el.šporáku,takže ja sy myslím že špirály napr.na našom šporáku sú zapojené do hviezdy.Istenie je 16 A istič.V byte máme časť rozvodu v sieti TN-C a časť TN-S.TN-S je kúpelna,kuchyna a chodba,chránič je pre zásuvky v kuchyni,kúpeľna a asi chodba neviem presne.Moja izba spálna,obývacia izba v každej izbe sú zásuvky slučkový rozvod,ale tie nejdu cez chránič-si myslím že neni treba.No a ten rorozvod je robený ešte v sieti TN-C.Aj osvetlenie v moja izba,spáľna,obývacia izba je v sieti TN-C.Málinko so odbočil od témy.Dúfam že som to dobre popísal.Pekný večer.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Istenie el.šporáka

Príspevok od používateľa Merak » 19 Okt 2019, 20:48

0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Istenie el.šporáka

Príspevok od používateľa amater63 » 20 Okt 2019, 13:31

Upeč nějakou dobrou,nejlépe domácí "kačicu" ,a foto sporáku jsi taky nedal. :crying:
Prílohy
sporak.jpg
0

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: Istenie el.šporáka

Príspevok od používateľa p23a11s » 20 Okt 2019, 13:51

Dikens pre amater.Mne nejde o zapojenie el.šporáka,ten zapojiť viem,aspon si myslím.Tak niekoľko,určite nie viac ako tu prítomný odborníci a elektrikári,ale niekoľko ano a zatiaľ sa ešte nikdo nesťažoval.Mne išlo o to že prečo je to tak ako to je,ohľadom toho istenia.Prečo 16 A,a odpoveď som dostal od viacerých.Čosika sme sa v škole učili,ale to viete človek už zabúda,staroba :pain: :D :D.Sory,ak sem táto téma nepatrí,a mal som si to najsť na nete,ale ako si neviem hladať.Dikens
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Istenie el.šporáka

Príspevok od používateľa amater63 » 20 Okt 2019, 14:29

Ok,kdyby jsi měl uvažovat nad vším co máš udělat,neudělat a všechno počítat.. vzorečky.. ,tak nic neudělám.Ono se vše dobře píše,ale praxe je jinde.Tak mnoho zdaru,..
0

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 305
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Istenie el.šporáka

Príspevok od používateľa Ilija » 20 Okt 2019, 15:30

Žeby si to mohol pochopiť, musíš vedieť ako prichádza napetie s ulice.
Tam je trafo, viazaný do hviezdy, a stredový bod je uzemený. Ten bod je nula, ostatné tri sú fázi.
Napetie pomedzy už asi vieš.
Vyguglaj si to.
0

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: Istenie el.šporáka

Príspevok od používateľa p23a11s » 23 Okt 2019, 12:26

Dobrý deň,takže zhrnutie:Z jednotlivých obrázkov čo mi poslal pán Merák dňa 08 Okt 2019, 10:01.Jedná sa o rôzne spotrebiče na 230 V a 400 V napr.práčka,bojler,el.šporák,motor.Mojou ulohou bolo vypočítať aké poistky,by som mal použiť pre istenie.Takže s výpočtov,ktoré som samozrejme ja nezvládol,ale keby som trocha porozmýšľal,potom ma napadol vzorec P=UxI,no len 4 a 6 obrázok,to by som nehnul :pain: Takže k jednotlivým spotrebičom,obrázkom a výpočtom.
  • 1.spotrebič výsledok 43,5 A,takže použijem istič 50 A istič,alebo poistky
  • 2.spotrebič výsledok 25 A,takže použijem 30 A istič alebo poistky
  • 3.spotrebič výsledok 21,75 A,takže použijem 25 A istič alebo poistky
  • 4.spotrebič,napr.bojler zapojenie špirál do hviezdy výsledok 21,65 A,takže použujem istenie 25 A
  • 5.spotrebič,výsledok 14,5 A takže použijem istenie 16 A
  • 6.spotrebič,výsledok 14,43 A takže 16 A
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Istenie el.šporáka

Príspevok od používateľa Merak » 23 Okt 2019, 12:51

pri 4. a 6. musíš pochopiť jedno, že prúdy, ktoré vyrátaš zo vzťahu P=U*I, teda I=P/U, sú prúdy, ktoré tečú samotným telesom (špirála, odporový drôt, atď) vo vnútri spotrebiča.
ale ak pripojíš dva konce dvoch telies na jeden prívodný vodič, tak sa tam tie prúdy nejako zrátavajú, a keďže ide o fázový posun prúdov 120°a prúdy sú rovnaké, tak prúd tečúci prívodným vodičom je Iz=√3*If, kde Iz je prúd tečúci vodičom a If je prúd tečúci samotným telesom
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: Istenie el.šporáka

Príspevok od používateľa p23a11s » 28 Okt 2019, 18:44

Ďakujem,no ono sa človek učí celý život.Nie som 100 % elektrotechnik,čo viem viem a čo neviem nechám na odborníkov,a nechám si aj poradiť,nik z neba učený nespadol.A nie je určite na škodu,keď si sem tam prečítam nejakú tú elektrotehnickú knižku normu,aj ked ako elektrotechnik nepracujem už 5 rok,ale človek nikdy nevie kedy sa mi to môžem využiť.Možno len pri banálnej veci,výmena ističa 16 A pre zásuvky.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok