Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Príspevok od používateľa Atlan » 16 Nov 2019, 07:50

Vymen kruzky simering na ventiloch a neries. Valec bude do vajca, a to doma vrtackou nespravis.
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Príspevok od používateľa hpeter » 16 Nov 2019, 08:50

urob ako reagoval ^^^.
auto je kupene po hlupakovi co sral na intervaly a udrzbu, s tym vela neurobis.
modry dym moze byt aj ked su kruzky zasrate/zapecene. (moc dlhe intervaly) to sa da ciastocne riesit chemickym cistenim.
na tvojom mieste by som bral highmileage oils, tie maju specificke aditiva.
https://www.mazdabg.com/ftp-uploads/Maz ... HONING.htm
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Príspevok od používateľa romiadam » 17 Nov 2019, 14:18

Naco sluzi snimac polohy klukoveho hriadela?
Vyzera ze je smyknuty o pol zuba voci rozvodovej retazi.

Poloha klukovky a vackovych hriadelov je OK. Len remenica na klukovke ktora ma aj zubky pre snimac je smyknuta, co robi pol zuba na rozvodovej retazy. Ak klukovku dam do nastavovacej polohy, vackove hriadele su OK ale tento klinovy renen nie je na mieste. Musim potocit klukovkou polclanku na rozvodovej retazi.
Je toto akceptovatelne?
Auto islo relativne ok. Ja to mozem nastavit presne ak ten klinovy remen nema pero.
20191117_122623.jpg
20191117_122801.jpg
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Príspevok od používateľa enigma » 17 Nov 2019, 18:25

nič nie je " šmyknuté " ... iba je reťaz už natiahnutá ... pokiaľ to nerobí problémy nerieš .... riešenie je výmena reťazi .

podľa všetkého čo píšeš , ten motor je zrelý aspoň na pologenerálku . byť tebou ho prekrúžkujem a dám urobiť hlavu , vymením rozvody , olej , filtre ..... a jazdím ....
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Príspevok od používateľa romiadam » 17 Nov 2019, 19:16

enigma,
ta retaz nerobila ziadne problemy pocas jazdy. Motor ide peknucko, len zere olej, 1L oleja na 500km. Narychlo som potreboval kupit auto a zle som kupil (na mojom predoslom aute som rozbil predok a karoseria uz bola prezrata hrdzou, aj ta ksom ju planoval na buduce leto zosrotovat, takze oprava toho naburaneho auta neprichadzala do uvahy. Vymena motora je pre mna komplikovana (vi prispevok vyssie), tak skusam opravit tento motor co najlacnejsie. Ako posledna moznost bude, ze prehodim motor, ale stale neviem ako (priestorove problemy, nemam miesto na to).

Toto auto planujem mat len asi 2-3 roky, preto do toho nechcem vrazit vela penazi. Preto idem menit len piestne kruzky, ventilove gufera (pre istoru), a kedze hlava bude dole tak aj tesnenie pod hlavu. Hlavne nech sa sznizi spotreba oleja. Zatial v tom ma 200€. Nova sada rozvodovej retaze stoji 160€. To uz neviem ci mam menit na 2-3 roky ak motor nerobi problemy.

Ak spotreba oleja klesne aspon na 1-2dl na 1000km budem spokojny. Ak bude spotreba mensia, budem este spokojnejsi. Rozvodova retaz vyzera celkom dobre (zajtra ju dam dole, uvidim potom lepsie), az na to ako hovoris, je natiahnuta o ten pol zuba (ak to je tym). Mozno ciste teoreticky tu rozvodovu retaz vymenim ak sa potvrdi, ze sa spotreba oleja znizila. Tak to mozno rozoberiem este raz. Kvoli vymene rozvodovej retazi sa musi demontovat len kryt vackoveho hriadela a bocny kryt rozvodovej retaze a neake kabliky sa musia poodpajat. To by slo, aj ked to bude pre mna robota na sobotu a nedelu. To necham zatial tak, lebo neviem ci tato vymena kruzkov a gufier pomoze. Ale za tych 200€ mi to stoji vyskusat.

Nastala tu este otazka ci prehonovat jemnucko valce pred vymenou kruzkov alebo nie? Na internete som sa docital, ze ak su valce zrkadlove bez priecnych skrabancov, tak sa ma ohonovat valec. Ale ja piesty menit neidem. Tak mam dilemu ci honovat alebo nie ak budu zrkadlove a piesty nebudem menit. To ci su valce zrkadlove uvidim zajtra. Dnes som demontoval dekel rozvodovej retaze.
20191117_164013.jpg
20191117_164007.jpg
Tak mam honovat ak nemenim piesty alebo netreba?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Príspevok od používateľa enigma » 17 Nov 2019, 21:01

zabudni na honovanie . ( zväčšuješ priemer ) ... ako som ti už napísal ... prekrúžkuj , urob hlavu a jazdi . bude to lepšie ako je teraz , no nebude to ideálne ..... na tri štyri roky jazdenia postačí ....
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Príspevok od používateľa romiadam » 17 Nov 2019, 22:28

vyborne, dakujem za radu ohladom toho honovania.
bude to lepšie ako je teraz , no nebude to ideálne ..... na tri štyri roky jazdenia postačí ....
Aspon tak. Uvidime ako to pomoze. Potom ked to opravim (a ked motor naskoci a pojde, to este nie je iste :D), tak vam dam vediet ci pomohlo a o kolko.


Uz len pre info, to honovanie sa robi ked sa menia aj piesty (kupuju sa vacsie?).
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Príspevok od používateľa enigma » 17 Nov 2019, 22:44

honovanie sa robí až po " prevrtaní " valcov , aby sa zahladili steny .......
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Príspevok od používateľa romiadam » 18 Nov 2019, 10:00

:thumbup:
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Príspevok od používateľa romiadam » 18 Nov 2019, 11:07

Mam dalsiu dilemu.

Demontoval som rozvodovu retaz a zistil som ze na 15 clankov ma volu 3.6mm. Ja nemam sajnu aku volu ma nova retaz. Je to malo, akceptovatelne alebo uz vela a radsej vymenit? Mtor nevykazval ziadne problemy s funkcnostou.

Ak vymenit, staci len retaz + vodiace plasty(90€) alebo komplet set aj s zubenymi kolesami (110€). Kolesa su jemne opotrebene odhadujem od oka asi 0.1mm. Sakra, budget sa mi navysuje.....
Prílohy
20191118_095452.jpg
20191118_095713.jpg
20191118_095829.jpg
20191118_095809.jpg
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Príspevok od používateľa hpeter » 18 Nov 2019, 17:40

vytahana retaz asi nebude potichu
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Príspevok od používateľa enigma » 18 Nov 2019, 19:03

omyl . reťaz , ktorú už " počuť " je už s časti aj nebezpečná , lebo niekde o niečo šúcha .... a môže sa zodrať a roztrhnúť . na životnosť reťaze vplýva zo značnej časti aj správanie vodiča .... reťaze , ako aj remene , nemajú rád prudké akcelerácie ......
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Príspevok od používateľa Atlan » 18 Nov 2019, 19:13

Meni sa komplet retaz a kolesa, osobitne to nema zmysel. Na nejalom karburatore pol zuba hore dole. Ale tu sa ti moze stat ze vyskoci nejaka chyba vackov3ho hriadela....
Ale mazdu nepoznam. Uvaz sam ci ma zmysel investovat do vymeny... Alebo vymenis neskor, zatial to islo aj tak ze....
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Príspevok od používateľa romiadam » 18 Nov 2019, 20:25

Prave menim kruzky. Mazaci kruzok ako celok sa pekne hybe v pieste, ale ten horny a dolny kruzok je prilepeny k tomu vlnovkovemu kruzku. Snad toto bola pricina spotreby oleja. Inak potom uz len gufera.

Meral som rozdiel medzi starym tlakovym kruzkom a novym. Stary mal medzeru 0.45mm (mazda hovori o max 1mm, standard 0.16-0.31). Novy mal medzeru 0.35. Na to ze by bol motor lenivy som sa nestazoval. To by mohlo byt OK.

Stieraci kruzok stary medzera 0.6mm , novy 0.35mm. (mazda hovori o max 1mm, standard 0.33-0.48)

Na valci su hladucke a priecne su mikroskrabance po honovani (mozno este od vyroby), takze aj to je OK.

Jediny znacny rozdiel medzi starymi a novymi kruzkami je v tom ze nove maju asi o 40% vacsiu medzeru - su viac otvorene o asi 40% (ked su volne polozene na stole). Teda by mali viac tlacit na valec.

Teraz uz neviem ci to sposoboval ten zapeceny mazaci kruzok (ostavalo prilis vela oleja na vacoch a stieraci to nestihal stierat) alebo samotny stieraci kruzok, alebo gufera ventilov (tie som este nekontroloval ale aj tie sa vymenia). Hlavu som pozeral a meral, je krasne rovna, nebudem ju frezovat.
Takze zatial tolko.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Príspevok od používateľa enigma » 18 Nov 2019, 21:24

si dobre vyčistil kanáliky do ktorých sa vkladajú krúžky ? ( robí sa to tak že sa prelomí krúžok a ním sa do čista vyškriabe kanálik . zvlášť rohy ... inak hrozí že sa krúžky môžu polámať pri montáži ) . kde , v ktorej výšky boli krúžky keď si meral vôľu ?
0

anakondiel
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 04 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Nove Zamky
Vek: 39

Re: Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Príspevok od používateľa anakondiel » 19 Nov 2019, 06:10

Tak ako píše Enigma, drážky treba poriadne vyčistiť od karbónu.Najvacsiu časť oleja ti to berie aj tak zvrchu cez gufera ktoré sú stvrdnute. Neofrezovanu hlavu ani nezakladaj naspäť!! Nieje to veľká položka, pri tejto oprave a ušetrís si mnoho problémov. A keď to už máš rozobrate rozhodil by som hydrostely a vyčistil, keď sa zanedbávali intervaly výmeny oleja tak budú polozalepene.
0

Používateľov profilový obrázok
rogi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 401
Dátum registrácie: 23 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Ružindol

Re: Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Príspevok od používateľa rogi » 19 Nov 2019, 12:01

Dobre sa to tu číta, ako priučka mladých svištov, staré auto veľa problémov, jedine nové, a nie kočka v mechu, sice nové tiež dostane na pikatchu od tých čo to auto distribujuje :mrgreen:
0
viem iba základy s elektrotechniky, viem urobiť plošák foto cestou, osadiť súčiastkami, keď to nefunguje som v koncoch :( ale nie celkom :D
požívam tieto MM, DT9205B, PU500, PU140, najviac BM235

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Príspevok od používateľa enigma » 19 Nov 2019, 16:03

to rogi ... keď máš na nové tak si kúp . každý si kúpime / opravíme to , na čo máme . a čo je zlé na tom že si človek chce sám urobiť ( opraviť ) auto ?? aspoň sa niečo naučí a aj ušetrí .....

a ako druhé , myslíš že nové autá sú lepšie ako tie staršie ? ( mám aj staré (16 rokov ) a aj nové (2 roky ) , ale radšej sa vozím na tom starom ..... )
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Príspevok od používateľa romiadam » 19 Nov 2019, 19:14

Dnes prsalo, takze robota stoji.... :D Irsko.
si dobre vyčistil kanáliky do ktorých sa vkladajú krúžky
Ano. Neboli velmi spinave. Vyskrabal som po celom obvode spinu o mnzsve asi ako polovica zo zapalkovej hlavicky. Nebolo tam toho vela. Kamos mi spominal, ze on si mysli zecely problem bol v tom ze mazacie kruzky boli zpecene (zlepene s tym ciernym bordelom, horny kruzok a dolny kruzok bol prilepeny k tomu vlnovkovemu kruzku s tym ciernym vysusenym maglajzom z oleja). Dufam ze to bol problem. Uvidime, ked s tym zacnem behat ( ak ten motor nastartuje :D )
v ktorej výšky boli krúžky keď si meral vôľu
Asi vhlbke 3/4 valca. Ale to som meral len informativne + - 0.1mm nehra rolu. Len som chcel vediet ze kolko sa kruzky opotrebovali voci originalnym. Na 150 000km to nie je vela.
Neofrezovanu hlavu ani nezakladaj naspäť
Preco ju mam frezovat ked je rovna? V mazda servisnom manuale pisu ze povolene prehnutie je 0.1mm. S novym ocelovym pravitkom som to meral, napriec, do kriza a este vseliako. Nikde som nemohol vopchat platok 0.1. Ked som ho tam vopachal tak sa pravitko hojdalo ako hojdacka. Platok 0.05 som tam tiez tazko vopchal. Pravitko sa tam ale nehojdalo. Takze hlava je v tolerancii. Cena frezovania hlavy je tu okolo 80-100€. Preto ak netreba tak to nechcem frezovat.
A keď to už máš rozobrate rozhodil by som hydrostely a vyčistil
Co su to hydrostely? Youtube to nepozna :D (ja som youtube opravar :D )
jedine nové, a nie kočka v mechu,
Keby som zarabal tolko, ze by som uz nevedel, kde minut penaze, tak by som si kupil movu Mazdu 6 za 20 000 - 30 000€ (neviem kolko stoji presne). A kedze nemam zbytocne peniaze, tak si novu mazdu nemozem dovolit a preto kupujem ojazdenu mazdu. Toto mi prislo nevhod, ze som svoju staru mazdu rozbil, a potreboval kupit rychlo auto a co najlacnejsie. Dokonca mechanik znamy bol lenivy sa ist na toto auto so mnou pozriet. Vyhovaral sa. Tak som isiel sam. Mechanicky auto bolo OK, motor pekne bezal ako hodinky, ziadny klepot. Keby mi ten majitel vozidla idiot do oci neklamal ze ten motor je vyborny a olej nezerie a ja nebol naivny a neveril mu a radsej dobre nastudoval pred kupou ako otestovat auto na vysoku spotrebu oleja, tak by som teraz nemusel lezat pod autom. Skratka urobil som obchod s hajzlikom a ja som bol ten blbecek na ktoreho on cakal. Ale ak si to zoberiem z druhej strany, tak ak tato oprava pomoze, a nepocitam ten cas straveny s tym autom, tak budem mat relativne dobre auto za cca 1100€ s novymi kruzkami.
aspoň sa niečo naučí a aj ušetrí
Nechcel som usetrit, ale kedze som necakane rozbil auto (na dialnici vznikla zapcha a auto predomnou prudko zabrzilo a ja na mokrej ceste som to neubrzdil a jemne sme sa tukli. Tak sme sa tukli, ze to uz nemalo u mna cenu pravovat + karoseria bola tiez prehnila), tak som potreboval rycho kupit druhe a nemal som dost penazi na drahsie auto, tak som sa musel zmestit do 1500.

A ked uz som zle kupil vzdy som chel takuto opravu urobit, tak teraz ju robim. Uz viem ze cena nahradnych dielov nie je vysoka pre takuto robotu, no je to nenormalne vela roboty, nikde sa poriadne neda dostat, niektore srobiky odtacam po 30° "tri hodiny", aby som demontoval jeden srob, musim demontovat dalsich "10 veci". Niekedy by sa zisla ruka ako mala Saxana z filmu Divka na kosteti. No je to sranda opravovt motor ked je v aute....

V zalohe mam druhy motor z tej naburanej mazdy (ta ma okolo 250 000km), takze aj keby sa oprava nepodarila, tak sa motor prehodi (ale musim vymysliet ako, lebo ako som vyssie spominal, mam s tym tiez problemy, preto najprv opravujem tuto o zerie olej).

Celkovo ten motor je vnutri cisty. Raz som uz demontoval havu z Fiat Punto lebo odislo tesnenie pod hlavou. Aj ten zral olej. (tam boli tez kruzky zapecne, ale to som vtedy neopravoval) Tam v hlave valca bol vsade v kutikoch usadeny ciern bordel. To som hodinu cistil s benzinom a stetcom. Tato hlava na mazde je cistuka, je tam len taky hnedy povlak na hliniku. Ale nie je tam ziadna "cierna vazelina z oleja" . Ako keby caste dolievanie oleja umyl ten motor, len nie tie kruzky. Alebo ho umyl synteticky olej Valvoline Syn Power 5W-30, ktory som do neho nalial po kupe pri vymene oleja? Neviem.

Dakujem vam vsetkym za pomoc a rady. Toto ma najviac tesi na tomto elektrofore, ze je tu volna tema a da sa tu opravit aj auto. :biggrin: Klobuk dole.

Mimochdom, ako to je? Kupil som tesnenie pod hlavu na Mazdu a na obale pisu ze je to pre Ford (je to aj pre Mazdu). Kupil som puzdra pre ojnicu (ojnica-klukovka), a na internete vsade pisalo ze je to pre FORD Focus a Mondeo a niekde na konci rebricku bola aj moja Mazda. To co, Japoncici si dali do Mazdy motor z Fordu? Busines je busines, naco vyrabat motor ked ho uz ford vyrobil a my ho kupime?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

anakondiel
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 04 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Nove Zamky
Vek: 39

Re: Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Príspevok od používateľa anakondiel » 19 Nov 2019, 21:10

Zopár hláv som už porobil, a ver mi ze by som ti neodporúčal sprostosti, tiež nieje jedno ako si ju povoloval, postupuje sa z krajov smerom do stredu. Hydrostel, hydrozdvihatko ventilu je súčiastka ktorá ti vplyvom tlaku oleja vymedzuje (nastavuje) vôľu medzi vackou a ventilom. Čiže koľko ventilov toľko hydrostelov, zvyknú byť tiež zakarbonovane zatvrdnute, na motore sa to prejavuje cvakanim. Ešte raz sa vrátim k tej spotrebe oleja, pokiaľ mal motor ťah a išiel pekne tak bude problém v guferach na ventiloch.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok