Zapojenie plynového kotla.

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

007ToMMaS
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 109
Dátum registrácie: 06 Nov 2011, 17:59
Vek: 29

Zapojenie plynového kotla.

Príspevok od používateľa 007ToMMaS » 16 Jan 2020, 22:21

Zdravím, známy ma požiadal o zapojenie plynového kotla. Mám §23 do 1000V s bleskozvodmi. Tak ma reku napadlo to či môžem takýto spotrebič bez nejakých obáv zapojiť. Po pripojení má nejaký pán oraziť papier kvôli záruke...

Ďakujem za info.
0

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: Zapojenie plynového kotla.

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 17 Jan 2020, 09:18

To je myslené ako "zapojenie plynového kotla" ? Elektricky , alebo nejako inak ? Normálne klasické plynové kotle bývajú väčšinou z káblom z elektrickou vidlicou ..
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Zapojenie plynového kotla.

Príspevok od používateľa Milos66 » 17 Jan 2020, 09:36

Presne tak. Kotol stačí len pichnúť do zásuvky. Dôležité je uvedenie do prevádzky spôsobilou osobou. Väčšinou zmluvný človek s dodávateľom kotla. Inak padá záruka.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Zapojenie plynového kotla.

Príspevok od používateľa mr.dred » 17 Jan 2020, 10:55

Tak, tak... pripojenie a uvedenie do prevádzky... Keď mi bol "ich" zmluvný revizák uviesť do prevádzky kotol, nezaujímalo ho, kto kotol pripájal (ani elektriku ani plyn) . U elektriky skontroloval správnosť pripojenia L,N,PE na svorkovnici - pec totiž nemala od výroby svoj nejaký flexokábel - ten som dával ja. Nemal voči tomu žiadne výhrady. Po celkovej kontrole kotol spustil a papiere potvrdil.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Zapojenie plynového kotla.

Príspevok od používateľa marioo » 17 Jan 2020, 14:09

Kotol by mal "zapojiť" plynár .. nastaviť + vymeniť podla typu plynu trysky a nastaviť výkony minimálny, maximálny atd...
Strčiť vidlicu do zásuvky (pripravenej v technickej miestnosti pre kotol) by hádam nemal byť problém pre toho plynára čo by mal spraviť veci ohladom plynu + samozrejme vodár, natlakovanie, expanzka atd...

Takže je to trojboj vodár, plynár, a elektrikár si môže strčit vidlicu a vypýtať za cestu a nič neurobiť :) Prípadne ak je tam nejaké ovládanie termostatov alebo smart veci tak to... (a možno aj kominár :) ak tam nie je kondenz alebo turbo

Ak sa mýlim opravte ma
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Zapojenie plynového kotla.

Príspevok od používateľa 5ko » 17 Jan 2020, 16:17

Prevažná väčšina plynových servisákov, majú okrem oprávnenia na montáž plynových zariadení , aj § oprávnenia z elektro spôsobilosti a taktiež prax vo vodárine, zvárania rôzneho druhu ...takže nemajú problém ani s jednou položkou týkajúcou sa uvedenia kotla do prevádzky.Ak /a väčšinou vždy/ výrobca udáva nutnosť pripojenia oprávnenou organizáciou pre platnosť záruky,tak servisná organizácia musí mať uzavretú dohodu /často aj školenia u výrobcu/,ktorá je podmienkou pre poskytovanie záručných opráv kotlov.
Samozrejme šikovný slovák/ miešač baukléberu/ to zvládne aj sám,ale ak príde na lámanie chleba,/panelov v činžiaku/ potom nevie kam zaliezť aby ho nenašla spravodlivosť. :wink: /tým som sa ťa nechcel dotknúť, len poukázať na riziká /
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

007ToMMaS
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 109
Dátum registrácie: 06 Nov 2011, 17:59
Vek: 29

Re: Zapojenie plynového kotla.

Príspevok od používateľa 007ToMMaS » 17 Jan 2020, 16:51

Písal som z mobilu, ale neodoslalo. Tak neskôr, známy chce odomňa len elektrické zapojenie kotla. starý ide demontovať a ten odpojí a nový ja mám pripojiť tj prívod ak neni na kábel a asi termostat.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Zapojenie plynového kotla.

Príspevok od používateľa 5ko » 17 Jan 2020, 17:19

Možno je to elektrický kotol, tak to zvládneš,ale zase ak nepožaduje výrobca zmluvného servisného partnera.
Ak je plynový , tak platí to, čo som napísal hore.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

007ToMMaS
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 109
Dátum registrácie: 06 Nov 2011, 17:59
Vek: 29

Re: Zapojenie plynového kotla.

Príspevok od používateľa 007ToMMaS » 18 Jan 2020, 20:17

je to plynový,
ale ja buď pripravím zásuvku ak nemá šnúru alebo proste zapojím elektrické zariadenie. ktoré ale ja spúšťať nebudem. Proste ho len pripojím. To isté napr nedávno sme chystali prívod pre priemyselný kompresor ktorý sme následne pripojili ale skúšať a spúšťať to prišiel technik.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Zapojenie plynového kotla.

Príspevok od používateľa 5ko » 18 Jan 2020, 20:51

Tak je to OK.Namontuj šnúru, priprav zásvku a radšej nezapínaj, nech si to zapne servisák, aby sa potom nevyhováral. :wink:
Ale aj tak by si tú šnúru mal a mohol pripojiť on,len aby mal do čoho zastrčiť.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojenie plynového kotla.

Príspevok od používateľa pablox » 18 Jan 2020, 21:40

Keď svokrovcom montovali plynový kotol, po mne chceli jediné spraviť zásuvku vedľa kotla, zvyšok si zapojili oni pri spúšťaní kotla. Kotol nemal flexo šnúru, tu si tam dali oni.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok