fotovoltaika / ohrev vody

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

noro-nr
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 11 Dec 2010, 00:00

fotovoltaika / ohrev vody

Príspevok od používateľa noro-nr » 24 Jan 2020, 18:55

Dobrý deň, mám ostrovný systém Axpert 5kw a baterie 4*180A. Nadbytok energie by som chcel minúť na ohrev vody. Ako by som mohol vyriešiť aby som zbytočne nemíňal energiu zo siete, ale pri nadbytku keď slnko svieti ? Za odpoveď Vám ďakujem.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: fotovoltaika / ohrev vody

Príspevok od používateľa Dolfi » 24 Jan 2020, 23:55

Ostrovný systém je samostatný, oddelený od rozvodnej siete. Predpokladám, že získanú energiu využívaš už teraz. Elektrický bojler je tak isto len el. spotrebič. Síce pomerne náročný na spotrebu, no v čom je problém ? Že máš veľa el. energie a nevieš ju spotrebovať ? Alebo naopak, máš málo el. energie vzhľadom k spotrebe ? Alebo ju nedokážeš uložiť do bateriek ? Však nebuď partizán a podeľ sa s nami o informácie ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: fotovoltaika / ohrev vody

Príspevok od používateľa marioo » 25 Jan 2020, 00:53

Môžeš to urobiť správnou "(aj smart) elektronikou", ktorá bude sledovať výkon soláru, nabitie batérie, zároveň aktuálnu spotrebu spotrebičov. A ak bude prebytok tak sa zopne bojler a zohrievaš vodu z FV ak nebude a potrebuješ vodu, tak zohrievaš zo siete... Ale píšeš, že máš ostrovný systém takže ma mýli to, že tam píšeš aj o energii zo siete. Asi to nebude ostrovný systém ale možno hybrid...

Treba popísať viac celý systém, aký máš konkrétny menič, ako sú zapojené tie 4 baterky, aké majú napätie atd... len potom sa dá poradiť..
0

noro-nr
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 11 Dec 2010, 00:00

Re: fotovoltaika / ohrev vody

Príspevok od používateľa noro-nr » 25 Jan 2020, 09:55

Vodu zohrievam s TC Daikin 11KW na 3f, je to napojené na sieť pre vyšší štartovací zátaž a 3f. Sused mi poradil, aby som kúpil špirálu a zhora do volnej príruby zásobníka by sa to dalo namontovať. Kúpil som podobný ako na rebríkový radiátor do 65stupnou.
Baterky sú zapojene do serie. Pri 47V sa vypína(prázdna baterka) a prepne sa na sieť, pri 51V zapína a po 67V vypne paneli. Menič je Axert 5KVA vyrobený v roku 2017, max 4000w, paneli do max 145V, presnú značku neviem.
Marioo- ma aj smart elektronika nijaký názov?
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: fotovoltaika / ohrev vody

Príspevok od používateľa Dolfi » 25 Jan 2020, 11:06

Kopec informácií, no akosi mi uniká podstata problému, presné znenie otázky. V čom a prečo ti ten systém nevyhovuje ?

Management tých bateriek je dosť krutý. Ukončovať nabíjanie pri 16,75 V na baterku určite nie je bežné. No zrejme to tak nakonfiguroval dodávateľ. A ten by mal vedieť, čo robí.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

noro-nr
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 11 Dec 2010, 00:00

Re: fotovoltaika / ohrev vody

Príspevok od používateľa noro-nr » 25 Jan 2020, 11:29

TC ma velký odber a baterky by som odpálil keby som fotovoltaiku nato napojil. A chcel som to riešiť s špirálou pri nadbytku energie.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: fotovoltaika / ohrev vody

Príspevok od používateľa Dolfi » 25 Jan 2020, 12:36

Tak konečne jednoznačne položená otázka.

No uvedomuješ si, že pri tepelnom čerpadle by si získal niekoľkonásobne viacej tepla, ako pri obyčajnej špirále ? A môžeš presne špecifikovať to tepelné čerpadlo, nech vieme, na čom sme ? Ak sú použité správne baterky, tak nevidím dôvod ich odpálenia. Zober si len takú UPS-ku, kde baterka dostáva extrémne zabrať. A chvíľu v UPS-ke predsa len prežije.

Ak ti teda bude vyhovovať len vykurovacia špirála, čo ti bráni ju pripojiť na ten existujúci menič, ak bude mať baterka dostatok šťavy, (dostatočne vysoké napätie, povedzme od 14,0 V hore). Stačí komparátor s nejakou hysteréziou a výkonové relátko.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: fotovoltaika / ohrev vody

Príspevok od používateľa marioo » 25 Jan 2020, 12:38

podľa mňa vypína pri 4x14,25 V a je tam preklep asi chcel napísať 57 V a nie 67V ale ktovie :) /nevieme aké sú tam presne baterky a koľko majú V ani či sú Gel,zaplavené alebo LiFePo4 s balancermi atd... /

smart elektronika môže byť rôzna od jednouchého komparátora s OZ až po full smart meranie s A/D prevodníkmi všetkého od teploty baterky, V, A so zapisovaním dát a logikou na rozhodovanie prípadne až po strojové učenie Tvojich zvykov kedy si doma a kedy máš spotrebu vody atd...

Najjednoduchšie a najlacnejšie riešenie aj keď trošku menej blbuvzdorné - napäťové relé (alebo rovno dve kde nastavíš spodne napätie 1 a potom spodné 2 )

na ňom nastaviť požadovanú hodnotu bateriek kedy predpokladáš "nadbytok" energie a vtedy spínať tú špirálu..

Napr takéto:
Prílohy
naprele.JPG
naprele.JPG (17.31 KiB) 6090 zobrazení
0

noro-nr
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 11 Dec 2010, 00:00

Re: fotovoltaika / ohrev vody

Príspevok od používateľa noro-nr » 25 Jan 2020, 17:42

TC mám Dajkin EHVH11S26CB9W a vonkajšiu jednotku ERLQ011CW1 a baterie mám 4*AGM VRLA. Za preklep sa ospravedlňujem. nevyhovuje viac špirála ale že sa to na TC nedá napojiť.

-- Spojený príspevok 25 Jan 2020, 17:45 --

Pozeral som napäťové relé čo ste sem dali je to v rozsahu batérie od 5V do 24V. Mali ste ma mysli sledovať len 1 batériu? neni verzia aj s časovačom?
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: fotovoltaika / ohrev vody

Príspevok od používateľa Dolfi » 25 Jan 2020, 21:56

Nemienim vyvracať názory dodávateľa tepelného čerpadla. Dokonca dodávateľ TČ nepovažuje za potrebné ani informovať zákazníka o jeho elektrických parametroch, (já som ich nenašiel). No podľa mňa, by sa malo dať TČ bez problémov pripojiť na fotovoltaický systém. Iná vec je, kedy a koľko by ten, v podstate 11 kW vykurovací systém + systém na ohrev TUV, dokázal na ňom bežať. Elektrický výkon toho 5 kW solárneho systému, hlavne teraz okolo zimného slnovratu, musí byť žalostne malý.

Preto, odvolávam, čo som napísal ! A teda pripoj tú pár 100 W výhrevnú tyč do bojlera. S tým nič nepokazíš, ani nič moc nezískaš ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

noro-nr
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 11 Dec 2010, 00:00

Re: fotovoltaika / ohrev vody

Príspevok od používateľa noro-nr » 26 Jan 2020, 13:16

Ja som dúfal vtom že as dá aspoň 1f napojiť na 3f systém. Ale sused (elektrikár) že sa to nedá. Hlavne keď sa hovory že na výrobu 11kw energie na teplo je potrebne 1/3 elektriny. Na obrázku je vonkajšia jednotka a vnútorná má 3 a 9KW špirálu v prípade keď nestrihá TČ. inač bý tam mali byť menšie čerpadlá na cirkuláciu. Sused že problém je pri rozbehu kompresora, vtedy má najvatši odber.

-- Spojený príspevok 26 Jan 2020, 13:35 --

Na meniči je tam napísane že 5kw ale po 4kw sa prepne na sieť a na chvíľu vypne paneli.
Prílohy
82892506_231874071154588_445786385207525376_n.jpg
0

noro-nr
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 11 Dec 2010, 00:00

Re: fotovoltaika / ohrev vody

Príspevok od používateľa noro-nr » 26 Jan 2020, 16:03

batérie Trakčná batéria Banner Energy Bull 96801 230Ah 12V su vhodne na fotovoltaiku?
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: fotovoltaika / ohrev vody

Príspevok od používateľa marioo » 27 Jan 2020, 00:14

To napäťové relé meria od 0 do 100 V DC, napájanie má 12 V /10-15 V/

Otázkou je koľko ti tie panely dávajú aj teraz v zime.. ak máš nejakú štatistiku z meniča ak má v sebe nejaké reporty tak to sem môžeš hodiť..
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: fotovoltaika / ohrev vody

Príspevok od používateľa Dolfi » 27 Jan 2020, 11:02

noro-nr napísal:batérie Trakčná batéria Banner Energy Bull 96801 230Ah 12V su vhodne na fotovoltaiku?
Otvor si popis a čítaj ! A zistíš, že áno !

Jediné, čo som si všimol je, že predajci majú v tom zmätok. Baterka je údržbová ! Takže, raz za "uhorský rok" treba baterky odštupľovať a kuknúť dovnútra, či je tam dostatok elektrolytu. A ak nie, tak doliať trochu destilovanej vody.

No dobré je pri tom aj trochu rozmýšľať. Objem elektrolytu je najnižší pri vybitej baterke a nízkej teplote. Ak tam vtedy naleješ veľa vody a baterka sa začne nabíjať, tak ti môže až elektrolyt vytlačiť von. Tam ani neide o to, že elektrolyt je zriedená kyselina sírové, ale o to že doliatim vody znižuješ koncentráciu elektrolytu. Takže, údržbu radšej treba robiť pri plnom nabití batérií !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

noro-nr
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 11 Dec 2010, 00:00

Re: fotovoltaika / ohrev vody

Príspevok od používateľa noro-nr » 28 Jan 2020, 10:44

Momentálne mi to vyrába 125w/h keď nesvieti svetlo. v začiatkom januára my to max vyrábalo keď svietilo slnko 1,2kw/h (čo bolo málokedy) a teraz keď vide slniečko max my dáva cca1,5kw/h. A cez leto my to dávalo max cca 2,3KW/h. ale plánujem si dokúpiť ešte 3*285w paneli.
Momentálne mám 9-panelov 285W zapojene 3*3 a dávajú v špičke cca102V. Mam ich umiestnene na juho/západnej strane.

Rozmýšľam že nechať na juho/zapadnej strane 4ks to by som mal max cca 135V a na juh/východ by som dal 2*4 panelov. Menič mam do 145V DC. Či by nedobýjali viac.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: fotovoltaika / ohrev vody

Príspevok od používateľa Dolfi » 28 Jan 2020, 12:13

Nikdy som sa detailne nezaoberal fotovoltaikou, no aj za použitia "sedliackeho rozumu" sa dá nad tým trochu "pokoumať" a čo-to popočítať. Preto, ak to nie je vojenské tajomstvo, poinformuj nás s tvojou "ekologickou" koncepciou vykurovania/ chladenia, ohrevu TUV, čiastočnej privýroby el. energie a podobne.

Tak isto, ak vieš, napíš aký je MPPT regulátor, koľkofázový je menič, koľkofázové je tepelné čerpadlo, ...

A tak isto tajíš, či "doluješ" energiu zo slnka v najjužnejšom, či najsevernejšom kúte Slovenska. A čo máš za prioritu. Maximalizovať výkonové zisky, alebo rovnomernejšie získavať energiu po celý rok.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

antoni
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 05 Apr 2017, 12:08

Re: fotovoltaika / ohrev vody

Príspevok od používateľa antoni » 31 Jan 2020, 09:13

Poradím - musíš si odskočiť na odborné FV forum - forum.mypower.cz
Tam je tých riešení na využitie "prebytkov" z FV viacej... najlacnejšie je tzv. "Kybosov vytazovač" ktorý som si postavil aj ja...
0

lacosebosik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 13 Aug 2017, 10:21
Bydlisko: Revúca

Re: fotovoltaika / ohrev vody

Príspevok od používateľa lacosebosik » 31 Jan 2020, 10:41

marioo napísal: Otázkou je koľko ti tie panely dávajú aj teraz v zime..
Tu je zaujímavý test:

Testované na severe Slovenska v Ružomberku 22.1. 2020 počas slnečného počasia. Ako záťaž pre panel som použil tri halogénové žiarovky 12 V / 50 W, zapojené do série. Takéto zapojenie má pri 36 V odber 150 W. Vzhľadom na avizovaných 270 W panela by sa záťaž mohla zdať poddimenzovaná, ale na moje účely bola postačujúca. Znalci vlastností fotovoltických technológií určite pri zmienke o záťaži tvorenej žiarovkami zdvihli obočie a majú pravdu. Fotovoltické články majú v závislosti od svetelnej intenzity a teploty panela veľmi premenlivú impedanciu, takže s fixným odporom záťaže nemožno z panela získať maximálnu možnú energiu. Prezentované namerané údaje preto berte ako orientačné, napríklad na porovnanie s hodnotami nameranými v júni.

Celý článok: Zimný test fotovoltického panelu, porov ... ným testom
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: fotovoltaika / ohrev vody

Príspevok od používateľa marioo » 31 Jan 2020, 12:24

chýba článok alebo údaje o tom teste...

Asi to bol tento?

https://www.pcrevue.sk/a/Zimny-test-fot ... nym-testom
0

lacosebosik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 13 Aug 2017, 10:21
Bydlisko: Revúca

Re: fotovoltaika / ohrev vody

Príspevok od používateľa lacosebosik » 31 Jan 2020, 15:17

Áno, ten vďaka za doplnenie.
Príspevok bohužiaľ neviem opraviť.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok