ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa mr.dred » 31 Mar 2020, 18:37

Veď to nie je perpetum mobile... 1800 / 6000 = 0,3 Hod = 20min. A tie články určite už nemajú 1800mA/h

Mám podobný vysávač v robote v dielni (podarúnok) a má motor 12V , žerie cez 4A. Pôvodné batérie boli kaput, spravil som mu pack z LiIon z NTB a vydrží tak do 10 minút...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa amater63 » 31 Mar 2020, 18:52

Jasně chápu.Ale jak takhle to může fungovat.Měnil jsem články,tak proto.Je to normální jev,,Bo co. :?: :D
Prílohy
100116_PL_HU_SL_CS_SK.pdf
(1.22 MiB) 26 stiahnutí
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa mr.dred » 31 Mar 2020, 19:00

Ja zase nechápem čo riešiš :rolleyes: veď to tam je napísané, že 15min... to je normálne.
Prílohy
silv.png
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Re: Otázky všetkého druhu

Príspevok od používateľa Radus » 01 Apr 2020, 19:01

Zdravím vospolok, mám priemyselný laserový senzor na meranie vzdialenosti s pripojením ProfiBus. Chcel by som vyskúšať či funguje. Existuje nejaká možnosť ako sa na toto rozhranie pripojiť? Nemám žiadne skúsenosti s PLC, zaujímalo by ma či by sa nejakým spôsobom nedala komunikácia nasimulovať pomocou PC, alebo MCU s pridaným layerom pre túto komunikáciu. K ničomu poriadnemu som sa nedopátral ani k poriadnemu popisu komunikácie, ale podľa toho čo som našiel to nebude "hop na kravu budze ceľe"...
Nestretol sa s tým nikto?
Ďakujem.
R.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2495
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Otázky všetkého druhu

Príspevok od používateľa Jirka84 » 01 Apr 2020, 22:37

MrWifiHifi napísal:Zdravím
Nevie niekto, kde by som zohnal dokumentáciu alebo schému k testeru logických úrovní TÚ-34 zo ZPA DUKLA PREŠOV?
Bohužel tento model mi není znám - můžeš připojit fotku?
Kdysi jsme si na znalostech TTL obvodů postavili v početce místo drahého analyzátoru od "pakárda" vlastní 8mistopý analyzátor a ten připojili k dvojkanálovému osciloskopu.Časy byly definované katalogem. Vyhodnocení probíhalo mimojiné i na :

-- Spojený príspevok 01 Apr 2020, 22:07 --
MrWifiHifi napísal:Vedel by mi niekto vysvetliť ako funguje dynamická RAM? napr. taká 4116 alebo 4164

Snažil som sa na to prísť sám, no jediné čo som zistil a pochopil je, že sa musia každých niekoľko us alebo ms refreshovať, no nieje mi známe ako funguju signály RAS a CAS, ako je spravené čítanie a zápis s pamäte z refreshom
Postačí Ti tyto údaje katalogu ?
Prílohy
TTL_U.png
4116_uvod.jpg
4116-popis.jpg
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
kukinko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1536
Dátum registrácie: 11 Júl 2008, 00:00
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Otázky všetkého druhu

Príspevok od používateľa kukinko » 02 Apr 2020, 12:06

Radus mozes napisat presny typ? Ja som sa stretol stale s kombinovanym vystupom, profibus ale aj nejaky analog/digital... alebo s externym prevodnikom
0
"programujem = hram sa" s Arduino / ESP, LOGO!, Simatic + TIA
+ nejaka ta elektrobizuteria okolo

:agree:

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa YellowJacket » 02 Apr 2020, 16:34

Ahojte,
potreboval som premerat rotor z motora vysavaca, ktory dost iskril. Zil som v tom, ze prepipavanim proti sebe opacnych kontaktov na komutatore zistujem kontinuitu cievok, tzn kazda protichodna dvojica je vlastne jedna cievka a odpor by mal byt velmi maly. Potom som si ale pozrel toto video:
https://youtu.be/lmjFzukDhqI

a podla neho je v druhom teste (bar to bar test) skuska susednych kontaktov. Myslel som, ze kedze su to odlisne vinutia, ze musia byt voci sebe izolovane, no v tomto videu je odpor susednych vinuti velmi maly, comu nerozumiem. Vie mi niekto poradit, preco ich odpor nie je co najvyssi? Su vsetky vinutia na rotore nejakym sposobom prepojene?
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa misocko » 02 Apr 2020, 16:55

vsetky vynutia su spojene
asi je jedno kde meras, ci susedne alebo oproti , len namerana hodnota by mala byt rovnaka
teda ak merias oproti , pomeraj cely rotor okolo - hodnota by mala byt rovnaka
taktiez ak budes merat susedne lamely , hodnota rovnaka okolo rotora , avsak ina ako ked merias protilahle lamely
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 02 Apr 2020, 17:05

Prílohy
kotva.jpg
12 kotva.jpg
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa YellowJacket » 02 Apr 2020, 18:38

Dakujem pani. Pozriem si aj to pdf, avsak podla druheho obrazku - takto su teda zapojeene vinutia v reali? Ak ano, uz to dava zmysel, avsak doteraz som myslel, ze vinutia su prave oproti sebe. Komutator teda nefunguje tak, ze vedie prud len jednou cievkou, ale prave polovicou vsetkych cievok na rotore, chapem tomu uz spravne? (priklad, ak su uhliky na kontaktoch 1 a 7 , tak prud tecie cievkami 1 a z 6 )
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2495
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa Jirka84 » 03 Apr 2020, 08:44

No,
pokud Ti uhlíky hodně jiskří, pak můžeš už jen doufat, že seženeš nový rotor - propálená izolace mezi lamelami a následná mezizávitový zkrat je nejčastější příčinou. Oprava v domácích podmínkách je téměř nereálná.Na starší české vysavače (ETA) bych měl ještě nějaký kousek mít z dob servisu . Jaký je to model na štítku ?
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa YellowJacket » 03 Apr 2020, 10:24

Dakujem vam vsetkym trom pani. Jirka84: velka vdaka, ale vysavac bol kolegov a ten nakoniec povedal, ze to aj tak nema zmysel riesit pri dnesnych cenach vysavacov. Takze uz to nejdem riesit, kazdopadne ma zaujima tento problem. Uhliky sa dali nove, komutator sa precistil, takze ak by bol na vine medzizavitovy skrat, tymto sposobom merania by som to vedel zistit, nie? Susedne lamely, ktorych cievka by bola v skrate, by mi na meraku ukozovali nizsi odpor, ako tie ostatne. Co vlastne sposobuje to iskrenie, obvod vplyvom skratu predsa aj tak nie je preruseny.
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa amater63 » 03 Apr 2020, 11:27

mr.dred napísal:Ja zase nechápem čo riešiš :rolleyes: veď to tam je napísané, že 15min... to je normálne.
Neustojí to i nové články-po výměně.Vadné od výrobce?,To je podstata otázky. :idea:
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa 5ko » 03 Apr 2020, 12:04

,, Co vlastne sposobuje to iskrenie, obvod vplyvom skratu predsa aj tak nie je preruseny.,,

Ak by bola niektorá cievka prerušená, tak by sa motor nerozbehol, iba po natočení do určitej polohy a,, išiel ,,by trhane.
Ak má medzizávitoívý skrat,tak to iskrí práve preto, že chýba časť vinutia ktoré malo určitý odpor a preto sa zvýši pretekajúci prúd dobrými cievkami a tým vzniká to iskrenie a je o to väčšie, o čo viac je poškodených cievok .
Pri meraní odpopru cievok na komutátore je dobré, ak si prvú poznačíme fixkou a ideme jedným smerom a meriame susedné lamely,najlepšie v nejakom širšom okienku obalu,aby sa nám tam zmestili obidva hroty ohmmetra.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa YellowJacket » 03 Apr 2020, 12:46

Super, uz konecne rozumiem. Dakujem 5ko
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Otázky všetkého druhu

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 03 Apr 2020, 23:14

Tak v katalógu su priebehy to áno, no len ako taká pamäť spolupracuje z mikroporcesorom?

Viem že sa dynamické pamäte musia refreshovať inak stratia údaje, no neviem ako to presne funguje
Vedeli by ste to nejako detailnejšie opísať?
0

Používateľov profilový obrázok
Sinuhet
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 24 Feb 2020, 19:07
Bydlisko: Bratislava

Re: Otázky všetkého druhu

Príspevok od používateľa Sinuhet » 03 Apr 2020, 23:29

Niekde som cital vysvetlenie ze bunky RAM su nieco ako kondenzatory a treba obnovovat ich naboj inak stratia informaciu.
0

Hop377
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Vek: 11

Re: Otázky všetkého druhu

Príspevok od používateľa Hop377 » 04 Apr 2020, 00:07

Pamate sa delia na staticke SRAM a dynamicke DRAM. U statickych SRAM je jedna bunka, teda 1 bit tvoreny klopnym obvodom, teda jeho stav sa nemeni casomm ale len preklopenim do ineho stavu, napr. z 0 do 1, laebo odpojenim napajacieho napatia. Bunka dynamickej pamate DRAM je tvorena kondenzatorom, ktory sa postupne vybija, a tiez straca informaciu pri kazdom precitani bunky, aby nestratil ulozenu hodnotu treba pravidelne obnovovat a aj po kazdom precitani trba znovu zapisat pozadovanu hodnotu, teda refreshovat. Obnovovanie sa robi jednoducho pracitanim a znovu ulozenim hodnoty v pravidelnych intervaloch.
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Otázky všetkého druhu

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 07 Apr 2020, 18:49

Nemal by niekto na predaj 7 kolík DIN samec konektor?

Ešte k tým dynamickým pamätiam, ribližne viem ako fungujú, no viete mi to nejako prakticky uviesť ako by to pracovalo napr v nejakom systéme (počítači) z 8080 alebo z80, ide mi hlavne o to, ako by sa tie pamäte refreshovali aj keĎ by bežal nejaký kód v počítači, ako by boli generované signály na refresh atď.
0

Používateľov profilový obrázok
Sinuhet
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 24 Feb 2020, 19:07
Bydlisko: Bratislava

Re: Otázky všetkého druhu

Príspevok od používateľa Sinuhet » 07 Apr 2020, 19:33

Ten refres RAM vytvara nejaky pridavny obvod okolo CPU a je to cisto hardwarove riesenie.
0

Zamknuté