Monostabilny NE555 pre softstart

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Monostabilny NE555 pre softstart

Príspevok od používateľa Wili » 03 Apr 2020, 14:48

Mozno sa jedna o duplicitnu temu a milionkrat riesene NE555 ale mam specificky problem a neviem ako na neho...

Mam softstart kde je delay rieseny s NE555 podla schemy nizsie. Obvod mam trvale napajany cez male trafko, ne555 je napajane stabilizovanymi +15V a rele nestabilizovanymi 25V. Funkcia ktoru chcem je ze po privedeni trvaleho napajania na T2 sa zopne rele POWER a cez D10 a R2 sa pomaly vybije C9, ktory s oneskorenim spusti rele softstartu (T1). Po vypnuti T2 sa delay resetne okamzitym nabitim C9 cez D10 a D4. Zapojenie mi funguje presne ako chcem, ale ma jednu chybu. Pri zapojeni do siete, mi cvakne rele softstartu na pol sekundy (T1) kym sa stihne nabit C9. Co by nebol problem lebo rele power je vtedy vypnute.

A tu je teraz problem, pretoze v pripade ze by ostal prepinac privadzania signalneho napatia pre T2 v zopnutom stave (mikrospinac v polohe "ON") a v tom momente by niekto zapojil vidlicu do zasuvky, tak softstart nezafunguje a vyhodi istic kvoli tomu precvaknutiu T1. Ako zapojenie upravit tak aby pri pripojeni na siet mi neprecvaklo rele na T1? Ta chyba nepredstavuje ziadny zasadny problem pretoze takato situacia je malo pravdepodobna, ale stat sa moze a je to jednoducho bug a premyslam ako inak by sa to dalo inak...?

Obrázok

EDIT: jedine riesenie co mi napadlo je zopinat z rele "POWER" cez PNP tranzistor napajanie celeho NE555 s RC napajanym tiez tymto PNP tranzistorom, a celu funkciu 555 invertovat (C9 o napajanie a R2 o zem) ale urcite by to slo aj inak mozno jednoduchsie, ale neviem ako :)
0

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: Monostabilny NE555 pre softstart

Príspevok od používateľa joži » 03 Apr 2020, 14:58

precvaknutie rele sa da eliminovat pridanim odporu paralelne k rele, pretože kondik sa ti nabíja cez odpor cievky relatka
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Monostabilny NE555 pre softstart

Príspevok od používateľa Wili » 03 Apr 2020, 15:02

ale mne neprecvakne rele "power" od toho ze sa cez neho nabija kondenzator, mne precvakne rele softstartu z dovodu ze na C9 este nie je napatie thresholdu sposobene casovou konstantou R rele + C9. Ak by som dal paralelne na rele odpor len by som znizil casovu konstantu ale neeliminoval problem, len by to cvaklo na kratsi cas. To iste ak by som C9 znizil (hoci na 220n) a R2 zvacsil (napr. na 10M), to by tiez nepomohlo, aspon myslim.

Tu je jedine co mi napadlo s PNP spinanim napajania:

Obrázok

Da sa to aj inak? nejake ine napady? v ne555 niesom az taky dobry takze mozno existuje figel ktory mi nenapadol...
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Monostabilny NE555 pre softstart

Príspevok od používateľa Atlan » 03 Apr 2020, 16:49

Dame uP :)
0

Používateľov profilový obrázok
F-r-a-n-t-i-s-e-k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 427
Dátum registrácie: 16 Sep 2019, 20:43
Bydlisko: Šurany
Vek: 42

Re: Monostabilny NE555 pre softstart

Príspevok od používateľa F-r-a-n-t-i-s-e-k » 03 Apr 2020, 17:14

Emitor T1 odpoj zo zeme a prepoj na kolektor T2 cez diodu.
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Monostabilny NE555 pre softstart

Príspevok od používateľa Wili » 03 Apr 2020, 17:15

Frantisek dost dobry napad :D to by mi nenapadlo :D skusim :thumbup: :potlesk:

ale premyslam ze akurat zopnu naraz tak ci tak... ten preklik to neobmedzi :confused:

Atlan nj uP by bol anjjednoduchsi ale neviem s nim robit a zbytocne pouzivat uP na nieco co sa da aj bez neho = ovela jednoduchsia opravitelnost v dalekej buducnosti.
0

Používateľov profilový obrázok
F-r-a-n-t-i-s-e-k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 427
Dátum registrácie: 16 Sep 2019, 20:43
Bydlisko: Šurany
Vek: 42

Re: Monostabilny NE555 pre softstart

Príspevok od používateľa F-r-a-n-t-i-s-e-k » 03 Apr 2020, 17:26

Hej...máš pravdu. Tak potom by som skúsil relé napájať cez predradný odpor asi 100R a za ním voči zemi kondík asi 1000uF.
Po zapnutí ešte nebude kondík nabity na dostatočné napätie tak aj keď na moment zopne T1 na kondíku ešte bude malé napätie aby zoplo relé...hodnoty treba vyskúšať, alebo vypočítať :D
Niečo podobné by sa dalo spraviť aj do bázy T1.

Alebo možno elegantnejšie pin reset viesť k napájaniu cez odpor a do zeme kondík.
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Monostabilny NE555 pre softstart

Príspevok od používateľa Wili » 03 Apr 2020, 18:13

aha, to s tym oneskorenym resetom by mohlo fungovat :idea:
0

Používateľov profilový obrázok
F-r-a-n-t-i-s-e-k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 427
Dátum registrácie: 16 Sep 2019, 20:43
Bydlisko: Šurany
Vek: 42

Re: Monostabilny NE555 pre softstart

Príspevok od používateľa F-r-a-n-t-i-s-e-k » 04 Apr 2020, 09:04

No, ráno múdrejšie večera :) včera som spal len pár hodín, trochu trpel spákovou deriváciou a frčal na káve a ľahkých nootropikách.
Takže najjednoduchšie zrejme bude dať C9 nie voči zemi, ale na +15V.
Po zapnutí sa na pinoch 2 a 6 hneď objaví pomyselná "log1" vďaka vybitému C9.
Cez relé a diódy sa tam objaví zrejme trochu viac ako 15V, ale kondík pokladajme za vybitý.
Po zopnutí T2 sa kondík začne nabíjať a stav sa zmení na "log. 0" a zopne softstart.
Pri off sa kondík cez diody a relé vybije a na pin 2 a 6 bude 15-16V a vypne aj relé softstaru.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok