Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11656
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa Dolfi » 08 Júl 2020, 20:27

Prečo nameralo mínus ESR neviem, no tam o ESR vôbec nejde. Neviem, aké staré sú tie kondenzátory, ale ak sú staré, tak môžu mať skôr vysoký zvod. Možno by bolo dobré ich naformovať. Najjednoduchšie bude ich pomaly nabiť na usmernené sieťové napätie (cca 325 V). Stačí jedna dióda 1N4007 a ochranný odpor, povedzme 4k7/ 5W. Na kondenzátore by malo napätie vystúpať aspoň na 300 V.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa 5ko » 08 Júl 2020, 21:37

To mínus esr, mi občas merák ukáže aj na iných kondíkoch,aj keď sú OK,len ma napadlo, či to niekto nevie vysveetliť.
Oni nie sú staré, sú to typ
EPCOS B43457-S9568-
5600uF (M)
400V- 25/085/56
11.04 S 175Z3526
Skúsim o nich niečo pogoogliť.

Boli by použitelné?
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11656
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa Dolfi » 08 Júl 2020, 23:15

Skúsiť môžeš. Len si ich potom vybi, nech ťa nekopnú.

Keď ich nechceš skúšobne nabiť, (lebo mi neveríš), tak ich nenabi. Tým prúdom z panela im neublížiš, aj keby mali väčší zvod.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa 5ko » 09 Júl 2020, 00:45

Nieže by som ti neveril, len ich skúsim najprv pripojiť že čo to spraví a potom sa zariadim.
Kope to statočne aj z panelov až mi je to divnô, že jednosmerný celkom slušne ,,trasie ,, a neviem prečo, lebo som to schytal rovno na svorkovnici s panela a cítil som akoby to bol strieďák,no možno sa tak správa oblúk pri dotyku, zatial som sa s takým vysokým DC napätím pri dotyku nemal kde stretnúť a dosť ma to zaskočilo.Bolo to akoby tam bolo nie 50,ale 25 Hz.Aj pri meraní , to naťahuje oblúk na meracích šnúrach aj do 5 mm.Musím na to dávať bacha, lebo to už nie je sranda 240V/1A. :wink: Už som radšej kúpil na hlavný prívod z panelov odpojovacie poistky na DIN lištu, aby som nemusel trpnuť pri prepájaní komponentov,či neliznem rukami prívody do skratu. :wink:
Našiel som aj 8 ks 470uF/400V,tak môžem pridávať,kolko bude treba.Potom uvidím ako sa správajú meniče a najlepší kandidát pôjde do zapojenia.Potom regulátor a baterky s meničom na AC sinus.Viem , že moc špekulujem ale hladám čo najschodnejšiu alternatívu z domácich zásob,aj keď sa celkom nedá vyhnúť hotovým modulom,ktoré sú na to a nebudem ich vyrábať kvôli pár €.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa Wicker » 09 Júl 2020, 07:36

Vcera rano som ti sem napisal dlhsi prispevok a neviem kde je, tak v skratke. Nebude lepsie kupit panel ako mam napr. ja 245W napatie do 30V, regulator ku tomu, na slnku 12A dobija, pod mrakom od 1-2A, ked je uplne pod mrakom. Nemusim zrazat velku cast U dole menicom na nabijanie, menic mam len z 12 na 230V. Z Bazosa to vyslo do 200€. Predas tie co mas, kupis toto, menic zozenies a mas to bez starosti.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa 5ko » 09 Júl 2020, 09:31

Už nebudem nič kupovať, toto som chcel len zužitkovať,kedže boli vyradené-zadarmo.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11656
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa Dolfi » 09 Júl 2020, 12:07

5ko napísal:Nieže by som ti neveril, len ich skúsim najprv pripojiť že čo to spraví a potom sa zariadim.
Potom sa už môžeš na to zvysoka ... :wink: Nabiť kondenzátory malým prúdom, najmä veľké a postaršie, je akési šetrné odskúšanie, či je kondenzátor ešte v dobrej kondícii, Ak nie a taký kondenzátor sa pripojí na tvrdý zdroj prúdu, tak môže až explodovať.

"Akákoľvek" kapacita ti nepomôže, ak bude prísun prúdu nižší, ako ti bude odoberať menič. Kondenzátor sa nebude mať ako nabiť, aby vykryl pokles prúdu pri mraku. Aj tam by to chcelo reguláciu. Preto veľké zázraky si od tých kondenzátorov nesľubuj.

Až teraz som pochopil, nad čím špekuľuješ. Aký máš konkrétne ten MPPT regulátor ? Je na moc nízke napätie, (aké) ? Kaskáda z meniča, povedzme 200 V na 13,5 V, a za tým MPPT regulátor, ti fungovať nebude. Ten regulátor potrebuje vyššie napätie, aby to zvládol.

Najlacnejší sínusový menič je asi vyradená UPS-ka. LUI začínal s nejakými 2 000 VA, (dá sa dohľadať tu na fóre). No tie bili tuším na 24 V
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa 5ko » 09 Júl 2020, 20:14

Asi nakreslím svoje varianty a dám to sem na posúdenie,čo bude najvýhodnejšie.
Jednoducho z panelov by som to pripojil na tie kondenzátory,aby boli jednak nabíjané a tiež ako záloha pre DC/DC menič, ktorý zvládne na vstupe 240V a aj trochu viac,ak mu bude stačiť dodávaný z panelov do 3A,lebo som nemeral, aký prúd potrebuje ten menič aby necyklloval.Nemám ho tu, takže to nemám ako zistiť,musel by som to prenášať každý víkend všetko hore dolu.Viem len že má na výstupe 12V,5V,3,3V.
Schodnejšie bude asi zapojiť dva PC zdroje trebárs paralelne a upraviť ich aby dávali aspoň 15V ale to je zložitejšia cesta.Potom to pustiť do regulátora MPPT,či PWM //neviem, ktorý by bol vhodnejší? Neviem ani ich parametre,tiež nemám pri sebe, ale ten PWM je na asi 36V/12-24V/20A // /Ten by sa už potom staral o nabíjanie bateriek.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa 5ko » 09 Júl 2020, 21:18

Už som to nestihol do uzávierky :D
Zhruba takáto je moja predstava, len to potrebujem doplniť o najoptimálnejšie napätia na jednotlivých blokoch, aby to bolo čo najefektívnejšie,prípadne aj iný návrh.Zatial môžeme teoretizovať, aj ked to nie je moja oblúbená činnosť,ale keď budem mať parametre tých meničov, tak to doplním,aby sa lahšie kombinovalo.
Prílohy
FVP bloková schéma -návrhy.jpg
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11656
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa Dolfi » 10 Júl 2020, 17:44

Najskôr definícia regulátorov:
- PWM je prachsprostý spínač, ktorý prúd z panelov pripája rovno na baterku. A ak baterka začne dosahovať max. napätia, začne zužovať šírku impulzov, až jednoducho odpojí panel od baterky. Čiže, dodávaný a nabíjací prúd sú rovnaké.
- MPPT, (aspoň tajne dúfam), zmení celý dodaný výkon na nabijací prúd, (je tam menič). A ten menič je tak riadený, aby v každom okamžiku získal z panela max. výkon. Čiže, dodávaný prúd je výrazne nižší, ako je nabíjací, (je tam rovnosť výkonov).

A já si myslím, že to tak, ako si nakreslil, nerozchodíš, (resp. nedokážeš využiť plný výkon z panelov). Ak by si mal povedzme 150 V MPPT regulátor, tak 120 V z panelov môžeš poslať rovno do baterky. Ten regulátor má priamo informáciu z panela, aký panel práve dodáva výkon a dokáže ho celý poslať do baterky. Ak to "pretneš" meničom, MPPT regulátor nemá ako riadiť svoju elektroniku. A celý problém riadenia sa presúva na menič. No ten je sprostý, riadenie podľa dodávaného výkonu z panelov nemá implementované. Takže ide naplno. A paneli buď stíhajú, alebo nestíhajú. Ak stíhajú, tak menič necykluje, ak nestíhajú, tak cyklujene. No v žiadnom režime to nie je optimálne využitie.

Pokúsim sa to vysvetliť na príkladoch:
- máš PWM regulátor, ten je na nejaké max. napätie, a ak sa dá použiť, tak napríklad z 120 V/ 1 A panela získaš 1 A na nabíjanie
- máš MPPT regulátor, ten je na nejaké max. napätie, a ak sa dá použiť, tak napríklad z 120 V/ 1 A panela cez menič získaš zhruba 7 A na nabíjanie
- použiješ menič z 240 V na 24 V. Dobre, napätie sa transformuje 10x dole, prúd 10x hore. No ako ten menič bude fungovať pri max. aj min. osvetlení panelov, (max. a min. prúde) ? Asi nijako dobre ! Nie je tam regulácia, ako u MPPT regulátora.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa 5ko » 11 Júl 2020, 12:15

Dolfi, dík za osvetu,už sa do toho dostávam,ale najväčší problém tvojho riešenia je v tom, že drvivá väčšina MPPT regulátorov je na nízke vstupné napätie a ja potrebujem spracovať rádovo vyššie v stovkách voltov a tie sú už aj rádovo drahšie.nedám predsa 300€ za regulátor,keď za to mám elektriny na celý rok.Preto hladám riešenie ako z panelov najprv znížiť čo najekonomickejšie napätie pre lacnejší regulátor ktorý by ho spracoval na dobíjanie bateriek. Ak regulátor kontroluje napätie na vstupe,tak predsa by mu malo byť jedno, či z panela,alebo nejakého iného zdroja,teda z toho PC zdroja či iného meniča.Výstup zo zdroja bude síce kolísať podla momentálneho výkonu panela,ale regulátor by si mal s tým poradiť rovnako ako z hociakého iného panela ktorý je na nízke napätie /12-36V/.Myslel som ,že nebude problém tým PC zdrojom najprv z 240V urobiť 12V ,ale netuším, či to bude potom stačiť pre regulátor,z ktorého chcem ťahať 14V pre baterky.Ten MPPT regulátor má výhodu, že si vie kontrolovať stav bateriek a nabíjať ich optimálne.Využitie energie zatial neriešim, prvoradé je vymyslieť to ich nabíjanie.
Vďaka za tvoje názory a rady,cením si to.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11656
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa Dolfi » 11 Júl 2020, 14:44

Neviem, čo dokáže ten tvoj MPPT regulátor. Možno aj nabíjať baterku z 12 V napätia ...

No viem si predstaviť, ako sa dokáže správať akýkoľvek obyčajný menič, povedzme z 240 V na 12 V. PC zdroj nie je "prevodník" z nejakého napätia na nejaké iné, ale je to stabilizovaný zdroj na 12 V. A dokáže sa dostať do viacerých režimov:
- slnko svieti, je k dispozícii 240 V, dostatočný vstupný prúd, výstup naprázdno (nezaťažený), zdroj dáva 12 V
- slnko svieti, je k dispozícii 240 V, dostatočný vstupný prúd, výstup výkonovo zaťažený menej, ako je k dispozícii výkon na vstupe, výstup drží 12 V, dáva určitý prúd
- slnko svieti či nesvieti, je nedostatočný prúd na vstupe, (čiže nedostatočný výkon), vstupné napätie letí dole, menič vypadáva, (začne cyklovať), výstup nedrží 12 V (vypadáva).

Bolo by potrebné, aby ten MPPT regulátor nedostával ten menič do preťaženia, (stavu výpadkov). No ako to dosiahnuť, keď vstup meniča výkonovo lieta od takmer nuly až po maximum a k tomu ten MPPT regulátor nemá podľa čoho regulovať svoj príkon, (čiže možný prúd pre nabíjanie baterky) ?

Ako-tak si to viem predstaviť, ak by ten menič nestabilizoval výstup a jednoducho by robil len prevodník napätia, (čiže aj prúdu), povedzme z 240 V na 24 V. Potom. ak by to výstupné napätie 24 V pokleslo, MPPT regulátor by znížil príkon a "nevyhodil" menič z činnosti. No aké algoritmy má ten tvoj MPPT regulátor implementované, sa asi nikde nedočítame ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa Wicker » 11 Júl 2020, 20:30

A nejaky step down menic ? A dat to namiesto serie paralelne ? Pripadbe ak v serii tak zohnat zdroj na notebook, ktory mal na vystupe volitelne napatie s prislusnym vykonom alebo upravit ten pwm regulator ?
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa 5ko » 13 Júl 2020, 13:45

Tak na úvod, trochu som vás zavádzal, pretože som zistil, že obidva regulátory swú PWM a nie rôzne.
Počasie moc neprialo,takže som vela času na laborovanie nemal, iba som nabíjal batérie nabíjačkami ,dolial destilku do autobatérií,dobil ich a uvidím, čo urobia za týždeň.Drbnutá červená automatická naíjačka mi vyhodnotila 8V na modrej baterke na 6V,takže ju nenabíjala.Musím doniesť klasiku natvrdo s nastavitelným prúdom a stou ich skúsiť naformovať,lebo neverím, že by celkom zdochli.Skúsil som v nedelu podvečer, ked už napätie na paneloch klesalo naformovať tie kondíky.Naťukával som ich priamo z panelov po 5sekundách párkrát, čo to s nimi urobí a zistil som, že za 5 sekund ich nabije na 245V a keď som ho chcel šroubovákom vybiť,urobil som slušný rachot a dieru do šrouby.Nechcel by som to kúpiť do paprče. :mrgreen:
Takže najprv skúsim vymeniíť alebo zohnať MPPT regulátor,ale budem laborovať aj s tým PWM.
Dnes som prečítal kopu článkov okolo FVP a regulátorov/alois,martin knocík.../ hlavne čo sa týka sústavy a zemnenia,no mám s toho guláš.
Ak by nebolo iné využitie panelov, napadlo ma, že urobím na zimu do jazierka špirálu z rozmrazovacích káblov na odkvapové žleby a budem udržiavať dieru do ladu na hladine. :D V zime majú ešte väčšiu účinnosť,tak sa majú kde vyšantiť.Cez deň slnko, v noci baterky, krátkodobé zamrznutie nevadí.
Prílohy
IMG_20200712_192222.jpg
IMG_20200712_192301.jpg
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11656
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa Dolfi » 13 Júl 2020, 18:35

No to už je nápad, vyskratovať taký veľký kondenzátor kusom železa. To sa robí cez malý (hodnotou) odpor.

Aké parametre majú tie PWM regulátory, (napätie, prúd) ? Ak ich chceš použiť, tak stačí aj analógovým stabilizátorom znížiť napätie pod max. dovolené napätie a pôjde to. No ten stabilizátor bude kúriť ako besný a nabíjací prd bude rovnaký, ako dajú panely.

Ak budeš zháňať/ kupovať MPPT regulátor, tak určite na 150 V, tu je taký trochu lacnejší: https://www.ecoprodukt.sk/solarne.panel ... 40a.150vdc . No zvládne len 520 W panelov na 12 V baterku.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa 5ko » 13 Júl 2020, 22:14

Myslíš ,že na chalupe mám sklad z Avelmaku? :D
Prvý krát to len blinklo,no druhý krát to už bola pecka.Presne ten regulátor som dnes obzeral.Asi by som mal zmeniť zapojenie panelov na 120V a všetky paralelne ,zohnať menič zo 140V na 12V a potom regulátor .No a s toho mi vychádzajú dva,tri PC zdroje paralelne,ako najvhodnejšie riešenie.
Jeden regulátor je RDT1220,max in V je 50V,out I max 20A,druhý je G920B,ale v celom mininavode ni je ani zmienka o max. Vstupnom napätí, len o vystupnom a vyst.prúde 15A.No a potom bábo raď. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11656
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa Dolfi » 14 Júl 2020, 10:32

Tak improvizuj ! Napríklad žiarovka ... :wink: (Asi nabudúce to už nespravíš. Môže sa vo vnútri čosi prepáliť, odtrhnúť, ...).

Ak môžem, tak trochu "pedagogiky" ...

Ak by si nebodaj investoval do toho hore uvádzaného MPPT regulátora, tak nepotrebuješ už nič viac. Je na 150 V a dá sa predpokladať, že tie tvoje panely, (zapojené paralelne), toto napätie nedosiahnu. No a ten regulátor to priamo premení na potrebné napätie pre nabíjanie a udržovanie baterky. No je tam výkonové/ prúdové obmedzenie pre výkon panelov pre dané systémové napätie, (napätie baterky). Konkrétne ten uvádzaný regulátor má len 520 W pre 12 V baterku, (čo je presne 40 A pri 13 V). Takže "pre istotu" do regulátora môžeš pustiť len štyri panely, (120 V x 1 A x 4). A do 12 V vybitej baterky/ bateriek ti bude tlačiť max. čosi pod 40 A.

Iná možnosť je použiť menič a priamo nabíjať baterku. Nabíjanie treba riadiť.

Alebo za menič, prípadne aj lineárny stabilizátor, zapojiť napríklad ten výkonnejší PWM regulátor. No ten nedokáže premeniť dodávané napätie (výkon) z panelov na vyšší nabíjací prúd. Pri použití lineárneho stabilizátora, (aby neodpálilo 50 V regulátor 120 V z panelov, bude to neuveriteľne kúriť), max. nabíjací prúd bude asi tých 6 A. Alebo použiješ menič zo 120/ 240 V dole, (na koľko neviem, no určite treba vyššie napätie ako 12 V, aby správne fungoval ten PWM regulátor). Ale max. prúd z meniča môže byť len do 20 A, (inak regulátor môžeš odpáliť prúdovo). Zdá sa, že to môžu byť max. dva panely, (120 V x 1 A x 2) : 16(?) V. Čo bude vystrájať ten neriadený menič a za ním ten PWM regulátor pri meniacom sa výkone z panelov, (zmena osvetlenie, zmena ročných období, výška (uhol) slnka na oblohe, ...), nedokážem povedať.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa 5ko » 28 Júl 2020, 18:06

Takže som poprepájal na streche všetky panely paralelne ,/ pri poslednom spoji a lištovaní si ma vystriehla riadna búrka :D :mrgreen: /takže teraz dávajú pri plnom osvetlení max130V a dokopy 2,5A,čo je síce málo na 6 paralelných panelov, ale vzhladom na ich stav a vek ani viacej čakať nemôžem ako nejakých 4-5A.Čiže môžem počítať tak 100-500W.
Po prepojení som to pustil cez menič MeinWell ,ktorý ide od 90-144V DC a nabehol aj bez pulzovania ,pritom som nastavil na jeho výstupe 15V.Pripojil som aj tie kondíky s celkovou kapacitou 2x5,6mF a to ho tiež podržalo pri záťaži.Potom som to pustil cez PWM regulátor do baterky a dobíjalu ju cca 4A z 11,5V do 14,8V. Pripojil som potom záťaž 100W žiarovku cez DC/AC menič Tronick 150W a namal problém ju krmiť.Len ak pokleslo napätie z panelov na dolnú hranicu, tak začal pípať,pretože kleslo aj napätie na baterke.Musím zohnať lepšie baterky, tieto majú síce 60Ah, ale skutočnú kapacitu sme namerali s Miroja len 10-11Ah.
Čo sa týka spotrebičov, tak som skúsil pripojiť na ten menič s pseudosínusovkou :wink: práčkové čerpadlo,aj iný podobný motorček na 230V, tak sa rozbehli a nemali problém bežať aj dlhšie bez oteplenia,takže asi na môj účel nabudem potrebovať zháňať menič na presný sínus.Prípadnej odporovej záťaži to bude šum a fuk.
PS - pokial som skúšal v zapojení na 230V ten veĺký menič, tak bez kondíkov pulzoval asi v sekundových intervaloch ale to ho nedokázalo naštartovať na plný výkon, no po pripojení tých kondíkov začal nabiehať živšie a pulzy sa prdlžili na 5-7 sekúnd,teda niečo by pomohla aj tá paralelná kapacita k panelom,no asi by to musel byť riadny balík kondíkov, aby to stíhal vykryť.PC zdroje som netestoval na to nízke napätie, ale aj tak bez zvýšenia napätia na vetve 12V aspoň na 14V,by boli na nabíjanie bateriek nepoužitelné bez step up meničov.
Takže zostávam u toho meniča MW,PWM regulátora/pokial nezoženiem vhodný MPPT/a uvažujem, že nebudem používať jeden silný menič na 230V,ale na jednotlivé zariadenia hodím viac menších meničov podla potreby do ich okruhov.Musím to preveriť, čo bude lacnejšie.Zatial ďakujem za rady všetkým,hlavne Dolfimu.
Ináč šikovnú stránku som objavil, ale je vo francúštine, no možno sa niekomu bude hodiť aspoň k nahliadnutiu.
https://www.campingcar-bricoloisirs.net ... icite.html

-- Spojený príspevok 28 Júl 2020 18:08 --
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11656
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa Dolfi » 28 Júl 2020, 19:05

Ak môžem, skús tie baterky trochu "potrápiť". Ak sú údržbové, tak ich trochu "povar". Možno sa mierne spamätajú.

Ak nie sú údržbové, tak ich trochu súčasne ponabíjaj a povybíjaj. Predpokladám, že tam nemáš sieť. No máš menič. Skús niekde vyhrabať nejaký trafáčik, povedzme na 12 až 15 V. A skús ho pustiť z baterky do tej istej baterky jednocestne usmernený. Zmeraj prúd. A potom paralelne k dióde daj odpor/ žiarovku, ktorá povedzme bude baterku vybíjať tak z polovice, čo ju nabíjaš.

Poďme radšej konkrétne:
- našiel si trafáčik, povedzme 230V/ 15 V/ 4 A
- nechaj cez menič, z jednocestne usmerneného sekundáru, do baterky tiecť prúd, (povedzme že bude 2 A)
- potom paralelne k dióde daj povedzme 24 V/ 21 W autožiarovku
- a ak bude svietiť slnko a baterka sa bude nabíjať aj zo soláru, nechaj toto "pekelné zapojenie" bežať čo najdlhšie :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa 5ko » 28 Júl 2020, 19:58

Sieť tam mám, je to starý rodičovský dom./400V/
Mám dve 60Ah olovené udržbové autobaterky,/Bosch a Varta/ktoré sa síce tvária aj po nabití normálnou nabíjačkou s nastavitelným prúdom, že sú ešte OK a majú napr.13V, ale skutočnú kapacitu majú už len tých 10-12Ah, merali sme to špeciálnym testerom na baterky.Takže sa na ne spoliehať nemôžem, že by vydržali tlačiť cez noc do niečoho 70Wattového pri 12V cca 5A napr. 10 hodín a ešte k tomu cez menič,ktorý pridá len straty.
Tiež mám dve 12V , 90 Ah, ,,bezúdžbové,, ale skapali na 2V,aj keď som sa ich snažil oživiť nabíjačkou a doliatím destilovanej vody/ dá sa to / no pri nabíjaní počujem z niektorého článku zretelný skratový škrabot,takže som ich radšej odstavil, aby som z nich neurobil raketoplán.Nepomohlo ani formovanie nabiť -vybiť...Čiže poslúžia len ako ,,protiváha,, pri najbližšej ,,kúpe,, v kovošrote./kilo Pb za kilo Pb /. :wink:
Buď kúpim , alebo zoženiem lepšie autobaterky, alebo naskladám akupaky z 18650 tiek,len tam je problém ,že bude treba vela balancerov na vela kombinácií sério- paralelných zoskupení.Skladať paralelne xy štyroch článkov v sérii aby mali cca 13-15V je na korektné nabíjanie už dosť komplikované a nákladné.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok