Kmeňová pásová píla a dva motory na jeden frekvenčný menič?

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

erko27
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 18:47

Kmeňová pásová píla a dva motory na jeden frekvenčný menič?

Príspevok od používateľa erko27 » 21 Júl 2020, 14:13

Zdravím, púšťam sa do výroby pásovej píly na pílenie kmeňov a riešim pohon pílového pásu. Pôvodne som chcel zredukovať otáčky motora remenicami, avšak potrebujem veľký priemer remenice a na viac remeňov a to neviem zohnať. Známi mi poradil nech namontujem motor priamo na hlavné koleso bez akéhokoľvek prevodu a nemusím riešiť žiadne remenice. A otáčky budem regulovať frekvenčným meničom. Premýšľal som nad použitím jedného 7,5kW motoru. Avšak je dosť ťažký a bude veľmi vyosený od stredu stroja a píla bude veľmi nevyvážená. Preto premýšľam že by som použil dva 3kW motory alebo dva 5,5kW motory a píla bude vyvážená.

Otázka znie, budem môcť ovládať obidva motory jedným meničom?
Koľko kW menič potrebujem?
Musím mať dva úplne rovnaké motory? Myslím čo sa týka otáčok. Či môžem mať dva motory od rôznych výrobcov ale obidva budú mať 1440 ot/min (motory by som chcel kúpiť cez inzerciu dva úplne totožné aj parametre aj výrobcu asi nezoženiem).
Čítal som, že meniče nie sú vhodné ak potrebujem veľmi nízke otáčky, že motor potom nemá dosť veľký krútiaci moment. Potrebujem otáčky hlavného kolesa maximálne 750 za minútu a samozrejme podľa potreby menej. Menej ako nejakých 300 však určite nie. Pri tak veľkom znížení otáčok nebude ešte problém z nízkym krútiacim momentom?

Vyrábal som veľa strojov, ale meniče som ešte nepoužíval. Ani neviem či to bude dobré riešenie, či tam nebudú iné problémy... Ako je to s výkonom. Čo sa deje pri poklese otáčok, narastá priamoúmerne aj krútiaci moment? Ako pri použití remeníc? Dám si poradiť. Vidím veľkú výhodu v meniči, pretože budem môcť plynulo regulovať otáčky, čo je obrovská výhoda pri takejto píle, podľa druhu/priemeru kmeňa viem prispôsobiť otáčky.

Vopred ďakujem za Vaše rady.
0

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 305
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Kmeňová pásová píla a dva motory na jeden frekvenčný menič?

Príspevok od používateľa Ilija » 21 Júl 2020, 14:36

Jedno koleso hnať dvoma motormi som ešte nestretol.
Rozhodol by som sa za ten 7.5kW, a FM.
Ak je motor 1400 otačkov, a 750 na kolese potrebujes, motor-remeň-koleso to dokáže šľapať dobre.
0

erko27
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 18:47

Re: Kmeňová pásová píla a dva motory na jeden frekvenčný menič?

Príspevok od používateľa erko27 » 21 Júl 2020, 14:40

Nie jedno koleso dvoma motormi ale dva kolesa dvoma motormi. Tiež som to ešte nevidel ale hovoril som si že je to skôr kvôli tomu že je to zbytočné. Ale v poriadku keď je to skutočne lepšie s jedným motorom, dám si poradiť. Ale aj tak nemám remenicu, takže pôjde asi na priamo. To som už videl viackrát. Už len či je na tento účel vhodný menič.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Kmeňová pásová píla a dva motory na jeden frekvenčný menič?

Príspevok od používateľa misocko » 21 Júl 2020, 14:58

mysli na to ze ak prevodujes motor (remen , ina prevodovka) stupa ti krutiaci moment na vystupe podla sprevodovania
menicom stiahnes otacky ale nezvysis krutiaci moment. Taktiez treba mysliet na chladenie motora pri znizenych otackach rozhodne pridavnym ventilatorom
na tvojom mieste kupim 750 otackovy motor (ak nechces prevody) , ten uz rozhodne bude mat krutiaci moment ako po sprevodovani rychlejsieho (dokonca lepsi, bez strat prevodom) , na ten potom mozes nahodit menic a nutit ho ist este pomalsie , ovela pomalsie...
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Kmeňová pásová píla a dva motory na jeden frekvenčný menič?

Príspevok od používateľa Dolfi » 21 Júl 2020, 15:25

Podľa mňa, znížením napájacej frekvencie musí u motora klesať napájacie napätie, (vinutie má nižšiu impedanciu), prúd musí zostať max. menovitý, takže tým sa zniži aj výkon. Nakoľko krútiaci moment je zviazaný s výkonom a otáčkami, znižuje sa aj krútiaci moment. Samozrejme, pristupuje aj problém s chladením, lebo nižšie otáčky. Preto, ten 750 ot./ min. motor je určite lepšie riešenie, ako 1 500 ot./ min. motor. Nechcem si vymýšľať o koľko, ale 1 500 ot./ min. motor musí mať vyšší výkon.

Já nevidím problém poháňať dva motory s jedným meničom a ani v ich paralelnej spolupráci. Ak jeden z tých motorov nebude výrazne iný v konštrukcii a určením použitia, (čo sa dá zistiť zo sklzových otáčok pri menovitom zaťažení), tak aj keby tam bol jemný rozdiel, tak ten "snaživejší", (s menším sklzom), potiahne trochu viacej a je to ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

erko27
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 18:47

Re: Kmeňová pásová píla a dva motory na jeden frekvenčný menič?

Príspevok od používateľa erko27 » 21 Júl 2020, 15:33

To s tým horším chladením pri nižších otáčkach bude problém. Takže ten nápad s meničom a dvoma motormi nebude favorit. Skúsim sa popozerať ešte prípadne po nejakej prevodovke. Dať tam elektromotor na priamo s otáčkami 750 a výkonom 7,5kW bude drahšie. To by som musel kúpiť len nový motor, lacný cez inzerciu taký asi nekúpim. V obchode za neho budú chcieť 700-800€
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Kmeňová pásová píla a dva motory na jeden frekvenčný menič?

Príspevok od používateľa Dolfi » 21 Júl 2020, 22:29

Len tak zo špásu som si pozrel 750 otáčkový 7,5 kW motor jedného predajcu: https://www.elektromotory.sk/obchod/ele ... -ot-min-1/ . Cenu neuvádza, no napríklad váha je 124 kg ! U 3 kW motora je tam aj cena, váha je 43 kg a s dvoma sa dá dostať pod 600 €.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Kmeňová pásová píla a dva motory na jeden frekvenčný menič?

Príspevok od používateľa Drakoush » 21 Júl 2020, 22:33

Nechcem zase frfľať, ale keď riešim projekt rozmerov pásovej píly na kmene, tak musím s touto cenou rátať. To nie je už hračka pre deti a zrejme to bude zdrojom príjmov, pokiaľ autor témy nie je tak chorý na hlavu, ako ja a teda neberie to ako formu "robenia si radosti" (ako napr. zbohatlíci autami a vilami).

Ale ešte by sa dalo pozrieť po bazárovaných motoroch, len záruka nebude nikde.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

kexo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 06 Mar 2012, 15:56

Re: Kmeňová pásová píla a dva motory na jeden frekvenčný menič?

Príspevok od používateľa kexo » 03 Aug 2020, 15:16

Nerozmyslal si nahodou nad hydraulickym pohonom ?

Tam ti staci spustit aj napr 10kW motor ktory napojis na hydraulicke cerpadlo. Toto cerpadlo bude tocit olej dookola a staci tam pridat jeden rozdelovac a hydromotor a cez ten rozdelovac si mozes riadit otacky hydromotora.

Krútiaci moment bude obrovský vid všetky bagre a polnohospodarske stroje.

Ziskas este aj moznost rozsirenia o nejaky ten hydraulicky valec co by ti vedel tie kmene podavat a pritlacat na pilu ... pripadne iny posuv robit co by sa ti mohlo hodit.

Netreba tomu ziadne chladenie a je to v podstate bezudrzbove zariadenie na roky.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok