TDA 2009

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

anakondiel
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 04 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Nove Zamky
Vek: 39

TDA 2009

Príspevok od používateľa anakondiel » 07 Feb 2010, 18:49

Zdravim , postavil som zosilnovac s TDA2009,dps vsak bola navrhnuta k TDA7262 kde ma na vstupe odpor 18K,no na scheme pre 2009inu nie su tie dva odpory na vstupe. zosik funguje normalne, moja otazka je ci miesto tych dvoch odporov na vstupe tam mozem hodit nejaky tandemovy log. potenciometer ktorym budem ovladat hlasitost, budem ho mat pripojeny k pocitacu a aspon ovladanie hlasitosti by bolo dobre,
Prílohy
s odporom
s odporom
a bez
a bez
0

Používateľov profilový obrázok
tanu1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 01 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Moldava nad Bodvou
Vek: 45

Príspevok od používateľa tanu1 » 07 Feb 2010, 18:59

Áno, miesto tých dvoch rezistorov tam môžeš kľudne zapojiť tandemový potenciometer. Odporúčam s logaritmickou charakteristikou. napr: 2x10K/G
0

anakondiel
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 04 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Nove Zamky
Vek: 39

Príspevok od používateľa anakondiel » 07 Feb 2010, 19:02

diky pekne za pomoc,
0

Feneon

Príspevok od používateľa Feneon » 07 Feb 2010, 21:34

neviem aký máš zdroj signálu ale ak odstrániš tie vstupné odpory môžeš mať problém s limitáciou, zosilňovač začne jasne skresľovať respektíve limitovať hlavne v oblasti basov, reproduktor začne "strielať"-ostro "klepotať" a ten "príjemný" tupý bas sa vytratí. možno nebude možné, respektíve "počúvatelné" využiť celú dráhu toho tandem.potenc.
Ver mi! nedávno som postavil zosik s TDA2009 a bol tam taký problém a ten delič na vstupe to vyriešil.
Ale hovorím, neviem aký máš vstupný signál a ak nemá privysokú úroveň, tak žiadne problémi nebudú.
No pre budúcnosť, odporúčam nechať tam ten delič a reg. hlas. zapojiť pred delič.
Ak to bude napojené na PC, rozhodne tam ten delič nechaj, odpory v spätnej väzbe 18R zameň za 33R, ako reg.hlas. použi...obr.:

anakondiel
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 04 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Nove Zamky
Vek: 39

Príspevok od používateľa anakondiel » 08 Feb 2010, 08:31

Ale v tej scheme s 2009 tam na vstupe ten odpor nie je, pre to som sa na to pytal, ja som ich tam dal myslim18K.tak ako su v scheme s 7262. pretoze plosak je k 7262. Vacsinou bude zosik pripojeny k PC presnejsie k NB.Co sa tyka tych basov ani takto ich moc dobre neprenasa, ale je to ok, este jedna otazka, ci mozem medzi napajanie a zem pripojit cez ochranny odpor daku LED resp . aky odpor tam mam bachnut napajanie je 12V z trafa. dlhsie som sa elektru nevenoval mne vysiel ten odpor okolo 680 R, je to realne? dakujem za reakcie,
0

anakondiel
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 04 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Nove Zamky
Vek: 39

Príspevok od používateľa anakondiel » 08 Feb 2010, 08:33

Ale v tej scheme s 2009 tam na vstupe ten odpor nie je, pre to som sa na to pytal, ja som ich tam dal myslim18K.tak ako su v scheme s 7262. pretoze plosak je k 7262. Vacsinou bude zosik pripojeny k PC presnejsie k NB.Co sa tyka tych basov ani takto ich moc dobre neprenasa, ale je to ok, este jedna otazka, ci mozem medzi napajanie a zem pripojit cez ochranny odpor daku LED resp . aky odpor tam mam bachnut napajanie je 12V z trafa. dlhsie som sa elektru nevenoval mne vysiel ten odpor okolo 680 R, je to realne? dakujem za reakcie,
0

Feneon

Príspevok od používateľa Feneon » 08 Feb 2010, 11:11

Odpor 680R je v pohode, svietiť bude ako besná[bežná 5mm], ja by som dal 1K. samozrejme závisí od parametrov danej LED, napr. na LED 3mm/5mA by to bolo málo ohmov.
Vstupné saturačné napätie pre TDA2009 je 300mV a ak budeš zo zvukovky doňho pchať [v danej chvíli] cca 1V až 2V , budeš mať problém s limitáciou...
Ja som na svojom zosiku použil delič R1/R21: 18k, R2/R22: 10K,
odpory R4,R24 odporúčam vymeniť za 27ohm až 39ohm[značenie podla tej schémy TDA7...]
Ale pre vstupnú úroveň 1V alebo 2V je aj tento delič málo, no dúfam že až takú úroveň tam mať nebudeš.
vyskúšaj a uvidíš, ak to bude zlé, poriešime...
Zapojenie obvodov TDA2009 a TDA 7... je rovnaké,aj rovnaké hodnoty súčiastok a platia rovnaké zákonitosti [s ohľadom na rozdielne parametre TDAčiek]

anakondiel
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 04 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Nove Zamky
Vek: 39

Príspevok od používateľa anakondiel » 08 Feb 2010, 11:48

pustam do toho signal z vystupu pre sluchatka z notebooku.akurat som to trocha skusal hra to celkom v pohode, aj tu ledku som tam skusal, dal som tam obdlznikovu, odber mala dakych 4,3 mA.s 560R, tu regulaciu na vstupe mam zriesit ako si pisal na tej predoslej shcheme? 100k logaritmicke su tie pot? skusil som pred vstup dat 2x50K/Y,(len neviem ci Y je log.alebo lin,alebo co?)zabudam.no a ked som tocil potakom tak to chrapcalo. a hlasitost sa celkom neznizila, zhruba tak o polovicu, z nootebooku lezie cca 0,5V.Keby bolo vstupne napatie prilis vysoke ako pises 1-2V tak by bol prebudeny alebo sa mylim? IO sa mi vobec nezahrieva, je na nom taky skromnejsi chladic, dufam ze pri dlhsej prevadzke nezacne nejak extremne kurit.
0

Feneon

Príspevok od používateľa Feneon » 08 Feb 2010, 12:31

Ja mám na regul.hlas. 2x100K linear tandem[2x100K/N], neviem aký je ten "Y" -ale ono je to v podstate jedno, regulovať to bude aj s A,B,N,G,F...
dôležité je aby si to mal zapojené správne čo asi nemáš pretože aj keby si tam mal kakavkovonebičkový potencák s marsu dobre zapojený, tak "na minime" je v podstate vstup Zosiku pripojený na GND a zosik musí mlčať[okrem vlastného šumu]
A nemusíš použiť iba 100K, ono to v pohode frčí aj pri hodnotách 10k,22k..........,220k,.....
pri log. potenc. sa v prvej polovici dráhy mení odpor len veľmi pomaly a preto je regulácia v "bežne počúvatelnej" oblasti hlasitosti príjemnejšia ako u lin. potenc.
Kľudne môžeš použiť aj ten 2x50K a zapoj to podla tej schémy čo som ti pripol. tie kondy majú tlmiť rušenia ktoré sa z pc,mp3player,diskman,... bohate šíria, ale nemusíš ich tam dať a ich hodnoty môžu byť od 500pF do 2,2nF [relatívne hodnoty závislé od charakteru rušenia]

anakondiel
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 04 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Nove Zamky
Vek: 39

Príspevok od používateľa anakondiel » 08 Feb 2010, 13:06

Rozumiem, teraz som prehrabal vsetky sufliky ale nasiel som iba 100nF a viac,takze pojdem kupit zajtra dake,a odskusam,zatial ti dakujem.
0

anakondiel
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 04 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Nove Zamky
Vek: 39

Príspevok od používateľa anakondiel » 08 Feb 2010, 13:16

nasiel som este toto, neda mi to, som na PNke a doma sa nudim,co hovoris na to zapojenie?neviem co by to davalo na vystupe,a neviem aky moze byt ten obvod,co na to hovoris?
Prílohy
schema
schema
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 08 Feb 2010, 15:20

A jéje - to už tu dlouho nebylo. Doporučuju použít tlačítko HLEDAT a zadat tam označení toho obvodu.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Feneon

Príspevok od používateľa Feneon » 08 Feb 2010, 18:20

TDA1524 som nikdy nepoužil takže neviem posúdiť. Ja mám LM1036 čo je v podstate to isté[obe oči prižmúrené].Som spokojný, i keď je pravdou že čím viac integráčov vopcháš do cesty nf signálu, tým väčší je na konci šum a preto aj mnohý chalani aj tu na fóre na tieto obvody len nadávajú. Neviem, buď som ja hluchý, alebo majú oni uši ako netopier, alebo oboje...neviem.
Výhodou integrovaných korektorov je že nepotrebuješ drahé tandemové potenciometre.
Ale ak by si bol ochotný použiť "tandemáky", tak baxandall [google, veľa je ich aj tu na fóre -hľadaj]
A v PC nemáš korektor? lebo ja ho tam mám a stačí mi aj v blbom winampe je.
Ten svoj LM1036 používam len keď pripájam zosik na diskman.
http://svetelektro.com/modules.php?name ... =baxandall

http://svetelektro.com/clanky/koncovy-s ... n-170.html -dole

tie malé kondy čo som tam nakreslil nemusíš použiť ak ti z PC "neuniká" žiadne rušenie. takéto keramické kondy vytrháš z barzakého starého rádia,TV, možno aj z miešačky na betón :P

anakondiel
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 04 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Nove Zamky
Vek: 39

Príspevok od používateľa anakondiel » 08 Feb 2010, 19:13

predsa som len skocil do obchodu, a kupil som ich a zapojil ako si mi to nakrerslil, funguje to v pohode, sekol som tam aj tu ledku s odporom,prave preto kaslem na predzos. v kompe sa da co to ponastavovat, takze je to ok.uz len v robote spravim daku skatulku a sup ho tam, zaujimalo by ma preco tu kazdy kida na hocijake IO,neviem, pravda je ze aj ja som hladal nieco s tranzistormi, nieco okolo 50W pre bratovu basovku, ale nic co by nebolo ohovorene v zlom slova zmysle som nenasiel,asi som slepy alebo ....
0

Feneon

Príspevok od používateľa Feneon » 08 Feb 2010, 19:31

Chalan postaví zosik, nefunguje ako má. použil nevhodné súčiastky, nevhodný zdroj, nedokáže prispôsobiť úrovne signálu, spácha zemné slučky,nevhodne nadstaví zosilnenie,.... Nedá si poradiť,Nepochopí,....a zapojenie zavrhne a už len nadáva. Takých je mnoho aj tu. Je smutné že veľa novopečených "HiFi odborníkov" nepočúva ušami ale osciloskopmi.
moja rada: SER NA NICH !! čo sa ti pozdáva to postav, porieš problémy a sám si utvor mienku.

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 09 Feb 2010, 02:54

To schema je upravený Transiwatt. Bohužel blbě takže se držte raději originálního schematu Transiwatta (například TW140). No a ta deska je skutečně nešťastně navržená.

Feneone poslouchá se samozřejmě ušima ale bez alespoň základního měření to nejde a daleko se nedostaneš.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Feneon

Príspevok od používateľa Feneon » 09 Feb 2010, 09:42

Thales napísal:Feneone poslouchá se samozřejmě ušima ale bez alespoň základního měření to nejde a daleko se nedostaneš.
-To je pravda-
Avšak chcel som poukázať na fakt že mnohý sa riadia pravidlom: Na druhej strane je tráva vždy zelenejšia.

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 09 Feb 2010, 17:10

Jojo, máš pravdu. Chce to prostě od každého něco. Také jsem slyšel bedny které byly měřené a hrály na prd a pak se jen vyměnily výhybka a za jinou (také měřenou a simulovanou ale dělal to šikovnější člověk s více poslechovými zkušenostmi) a hnedka to hrálo úplně jinak a dobře, velmi dobře.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Napísať odpoveď