Pomoc s Leach amp-om Už zase nefunguje.

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Peter91
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 30 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Kráľovský Chlmec
Vek: 33

Pomoc s Leach amp-om Už zase nefunguje.

Príspevok od používateľa Peter91 » 20 Feb 2010, 11:01

No ahojte. Zase.
Schému asi poznáte ale pre istotu prikladám.
No ked zapojím napätie tak puka v repraku cely cas. a potom sa prepáli poistka.
premeral somvsetky tranzistory a aj odpory a diody. vsetko je dobre si myslim....
2 výkonové odpory mi odisli predtým a aj výkonové tranzistory.
boli vymenené.
a aj Q15 a Q11.
bolo vsetko vymenené a potom premerané.
len to nechce fungovat. 4A poistky odpaluje.neviem kvoli comu. neviete dat daaku radu?
uz som beznádejný. Diki pekne.
ked daaky udaj este potrebujete napisem. budem tu celý den.
Prílohy
Nech sa p??i. mne sa u? nep?
Nech sa p??i. mne sa u? nep?
0

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Príspevok od používateľa eurobastler » 20 Feb 2010, 11:03

Ak mas doma osciloskop, skontroluj, c ti to nekmita...DPS mas z tejto stranky alebo si si navrhoval vlastnu?
0
Obrázok

joži

Príspevok od používateľa joži » 20 Feb 2010, 11:03

chces dobru radu? posli to niektomu kto sa vyzna nech ti to opraví

Používateľov profilový obrázok
Peter91
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 30 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Kráľovský Chlmec
Vek: 33

Príspevok od používateľa Peter91 » 20 Feb 2010, 11:12

mam ten originál leach amp 4.5
druhý som osadzoval naraz s týmto.
a vsetko rovnako tento sa odpálil a ten druhy nie.
no k MI som najblizsie. a kto je stamad aby sa mi na to pozrel??? v nedelu viem dat a pondelok by som to potreboval...
0

Používateľov profilový obrázok
Jacob989
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2775
Dátum registrácie: 13 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jacob989 » 20 Feb 2010, 11:12

zdieľam Jožiho názor ... inak tie D11 a D12 majú byť paralelne ku trandíkom, nie tak ako sú zapojené... ale to je len pikoška.
0
Hudobník, zvukár, DJ, osvetľovač, fanúšik kvalitného zvuku, programátor, automatizér, elektrotechnik...Výroba laserových projektorov na zákazku.
Inak som Jakub.

Používateľov profilový obrázok
randal
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1290
Dátum registrácie: 11 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: vk
Vek: 46

Príspevok od používateľa randal » 20 Feb 2010, 12:00

Možno hovorím blbosť,ale má tam veľké prúdové nárazy.Mohol by si vyskúšať do primáru tr. dať softstart obvod.Tak či tak to budeš potrebovať.
0

Používateľov profilový obrázok
randal
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1290
Dátum registrácie: 11 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: vk
Vek: 46

Príspevok od používateľa randal » 20 Feb 2010, 12:10

Teraz rozmýšľam,keby tam mal prúdové nárazy spôsobené nabíjaním filt.kond. tak by mu vyhadzovalo poistku v primári, tak neviem...
0

Používateľov profilový obrázok
Peter91
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 30 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Kráľovský Chlmec
Vek: 33

Príspevok od používateľa Peter91 » 20 Feb 2010, 12:18

mam to tam.....soft start
skusal som uz vsetko....teraz som vybral koncaky a napojil som a zhorel R36.
teraz meram vsetky tranzistory zase...
0

joži

Príspevok od používateľa joži » 20 Feb 2010, 12:37

Škoda rečí. maš tam v serii s napajanim aspon odpory alebo žiarovky?

Takto sa nikde nedostanes. Preco to neozivujes bez koncov?
Preco nam nezmerias napatia?
Zda sa mi čudne odpalovať len tak z dlhej chvile tranzistory. Ta R36tka moze zhoriet aj tým, že nastavýš vysoký kludak

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Príspevok od používateľa danhard » 20 Feb 2010, 12:44

Máš v pořádku regulaci předpětí ?
Asi ne, kdyz to odpálilo ten R36.
Stači když ti ulítne drát u těch zkurvenejch snímacích diod.

Joži, rozsah té regulace není takovej, aby odpálil ten odpor.
0

joži

Príspevok od používateľa joži » 20 Feb 2010, 12:52

danhard napísal: Joži, rozsah té regulace není takovej, aby odpálil ten odpor.
je to možne, aj je dosť pravdepodobne, že tie diody ma bud rozdrvene ak ich pritlacal, alebo je chyba ina prave v tom obvode regulacie

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 20 Feb 2010, 14:54

Když to celou dobu puká tak bych hádal na relaxační kmitání.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
millano
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 143
Dátum registrácie: 06 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Děčín
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa millano » 21 Feb 2010, 09:56

kurňa, proč tam pořád používáte na snímání ty diody ?? 2* graetzůz můstek, s dírkou pro upevnění, do série, elegantni a jednoduché řešení.
0
" Vědět a znát, to každý by chtěl, ale učit se nechce "

lubos3362

Príspevok od používateľa lubos3362 » 23 Feb 2010, 21:53

Repasovať zosik na zdroji bez prúdového obmedzenia neodporúčam.Keď si menil konce overil si aspoň záver? Dnes kúpiš síce lacno, ale tak to aj vyzerá.Nato aby si to rozbehal stačí dobrý zdroj multimeter a trpezlivosť.

neznamy

Príspevok od používateľa neznamy » 23 Feb 2010, 23:13

lubos3362 napísal:Nato aby si to rozbehal stačí dobrý zdroj multimeter , trpezlivosť
a vedomosti

matuss
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 30 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: HRIN0VA
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa matuss » 01 Mar 2010, 12:31

cawte....tiez mam toho leacha...no pri ozivovani sa mi nedal nastavit kludovy prud...hodnota sa stale pohybovala okolo 10mA (na vetvu) a kedze som nejaku chybu nenasiel tak som sa ho rozhodol otestovat...za pomoci odporov(namiesto poistiek=18 ohm odpor)som to pustil na trafo 2x18V(po usmerneny 22V)a na vstup som pustil signal...zosilovac sa sa tvaril ako 20 W zosilovac a hral pekne bez skreslenia.ked som signal zosilnil priblizne na polovicnu hodonotu(takmer okolo 1V)tak zacal vrcat....po odskusani na vacsom trafe 2x29(po usm. 45V)a signale okolo 1V mi zhorel odpor R51(medzi silovou a signalovou zemou)...takze mi nevie niekto povedat ze preco sa mi neda nastavit ten kludovy prud ked zosik v principe funguje?
0

Používateľov profilový obrázok
0thomass0
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 508
Dátum registrácie: 14 Jan 2008, 00:00
Vek: 34

Príspevok od používateľa 0thomass0 » 01 Mar 2010, 13:22

matuss zmenil si hodnotu odporov R15, R16 aspon na 4,7Kohm? ja som tiez napajal nizsim napetim a bolo to treba.
0

matuss
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 30 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: HRIN0VA
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa matuss » 01 Mar 2010, 13:54

nie to som neurobil..a tym mensim napatim si myslel tych 22V ci tych 45V?
0

Používateľov profilový obrázok
jukio
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 19 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Blatné pri Senci, Bratislava-Raca
Vek: 73

Leach

Príspevok od používateľa jukio » 04 Mar 2010, 10:22

Každý zosilňovač má byť správnym spôsobom oživovaný. Iný postup je, keď sa oživuje prvý krát a iný keď už boli nejaké dymové efekty. Keď boli dymové efekty treba sa pozrieť, či nebola uvalená nejaká dioda v zdroji. Najprv skontrolujem zdroj, či dáva zhodné napätie. Potom zapojím cca 22 ohmové odpory aspoň 6W do každej vetvy (alebo 100W žiarovky) k napájaciemu zdroju. V žiadnom prípade nepripájam reproduktor! Zapneme zosík a rukou ošahám odpory či hrejú a ako hrejú. Ak sú vlažné, tak meriam napätie na nich. Musí byť zhodné! Vydelím napätie odporom a vypočítam prúd. Je to kľudový prúd a porovnám ho s návodom. Urobím kontrolu na symetriu teda namiesto reproduktoru pripojím voltmeter a mal by ukazovať hodnotu čo najbližšiu nule. Ak však čo len jeden z odporov začal silnejšie hriať, alebo doslova kúriť, tak treba odpojiť celú časť zosilňovača vo vašom prípade bázy Q16 a Q17 a znovu zapnúť zosík a znovu chytiť odpory. Ak tak isto hrejú, tak máte prerazený (é) tranzistory v časti od odpojenia báz až po výkonový konec. Ak by nehriali, tak sa treba zamerať na tú časť od vstupu až po bod odpojenia.
Tu môžu nastať dve veci. Veľký kľudový a prúd budičov, alebo nesymetria vstupu. Odpojíme jednu z nôh diodám D7 a D8, tým vyradíme ochranu pred preťažením. Napätie na C13 a C14 musíbyť zhodné! Súčet napätí na zenerkách D13 a D14 sa musí rovnať súčtu napätí na zenerkách v druhej vetve! Na odpore R21 a R22 musí byť rovnaké napätie, Q9 Q13 a Q8 Q12 tvoria zdroj konštantného prúdu. Veľkosť nastaveného prúdu sa dá meniť zmenou R21 / R22 a odpormi v okolí Q27. Ak všetko toto bolo v poriadku, tak kontrolujeme nesymetriu vstupu teda nesymetriu na diferenciálnych zosilňovačov. Q1 a Q2 boli párované? Tak isto Q3 a Q4?!!! Tak isto Q5 s Q6!!! To sa nedá len tak nacápať!!! Symetria sa dá ovplyvniť zmenou odporov R11, R15 tak, aby na spoji odporov R34 a R35 bolo voči zemi nulové napätie! To je základ nastavenia. Ak sa pomocou tohoto návodu chyba najde, popripájajú sa poodpájané časti a zmeria sa nap. tam kde sa pripája reprák. Ideálna je nula, ale nejaké milivolty môžu byť akceptovateľné. Potom až sa pripája reprák a zrušia 22 ohmové odpory.
0

joži

Príspevok od používateľa joži » 04 Mar 2010, 11:15

Tak tranzistory Q8 a Q9 netvoria prudovy zdroj! je maju za ulohu pri aktovácii primárnej prudovej poistky koncových tranzistorov obnedzit prud rozkmitom na max 20mA. odpormi R21 a R22 teda prd zmenís. pre zvacenie prudu treba zmenit odpory R23 a R24 alebo R11 a R12, ktoré urcuju DC pootvorene tranzistorov Napatového zosilnovaca. To či su napárovane tranzostory na vstupe nie je až tak podstatné ako zhodna Beta tranzistorov Q12 a Q13. V zasade NIKDY neodpajajne PRUDOVU ochranu tranzistory Q10 a Q11, velakrat zachránia koncove tranzistory pri zlom osadení predku!!!!!!

V zásade treba ozivovat najskor dosku Budiča a až potom pripojit koncové tranzistory. ovplyvnenie symetrie odpormi R11 a R12 je možne v maximalnej miere 50mV

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok