Problemy so zosilnovacom TDA2005

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Barell
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 04 Júl 2010, 00:00

Problemy so zosilnovacom TDA2005

Príspevok od používateľa Barell » 04 Júl 2010, 12:40

Zdravim,

Chcel by som Vas poprosit o radu, postavil som si zosilnovac s 2x TDA2005 zo stavebnice EZK, ktory napajam notebookovou nabijackou (18,5V, 3,6A, pulzny zdroj, viem ze to je nestandartne ale nemam elektro vzdelanie a preto sa do transformatora s 230V nepustam) s 2mi usmernovacimi diodami P600K na kladnom pole na znizenie napatia. Regulaciu hlasitosti som spravil cez 10k log stereo potenciometer. Taktiez som vymenil odpory R1 a R3 za 47k a 5k6, aby som znizil citlivost na 300mV, ale mam nasledovne 2 problemy:

1. Zosilovac sumi aj s odpojenym signalovym vstupom, je to pocut len ked je hlasitost na 0, sum je sice tichy ale znatelny.

2. Pri vacsom odbere (ked na ampermetri zacnu skakat hodnoty nad 1A) je pocut z nabijacky "melodiu" hudby. Je mi jasne, ze to je preto ze nabijacka nie je stavana na taketo prudke zmeny odberu. Dalo by sa to vyriesit nejakym kondenzatorom? Ako som uz pisal, nemam ziadne elektro vzdelanie, som len "nadsenec", takze s tymto si neviem rady.

Schema je tu http://img192.imageshack.us/img192/8613/scheman.jpg

Vopred vdaka za vsetky rady.
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Washu » 04 Júl 2010, 13:19

1. Ten sum neviem teda aky je, nepises ziadne relevantne data ale aj 100% dobre TDA pocut sumiet. Malo, ale pocut.
2. Ano velky kondik na napajacne ale zazraky necakaj ak mas makky zdroj.
3. Ak sem nahodou pride Thales urcite ti povie ze TDA je sproste slovo a mas si spravit nieco slusnejsie ;)
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4785
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa platon.rado » 04 Júl 2010, 13:23

to mu nemusí hovoriť Thales, časom príde na to sám :D
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

lubos3362

Príspevok od používateľa lubos3362 » 04 Júl 2010, 13:32

A TDA+pulzný zdroj je veľmi špatná kombinácia.

neznámy2

Príspevok od používateľa neznámy2 » 04 Júl 2010, 13:39

Aj na to, ¾e si liak neviem preèo sa nehce¹ pú¹»a» do transformátora, ak vie¹ zmeni» citlivos» a podobne, nemal by si ma» problém...

Skúsil by som ten kondenzátor, ale najlep¹ie by bolo skúsi» normálny zdroj.

Inák na praxi sme mali urobený zosik s TDA2005 a hral dva roky k na¹ej plnej spokojnosti...

Kofo

Príspevok od používateľa Kofo » 04 Júl 2010, 13:40

Ale šum je šum... Imho k šumu prispela aj tá citlivosť dole...

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Washu » 04 Júl 2010, 14:13

lubos3362 napísal:A TDA+pulzný zdroj je veľmi špatná kombinácia.
Ano Vf zvlnenie z toho zdroja sa moze prejavovat ako zvysseny sum toho TDAcka. Ale aj TDA napajane z nizkosumoveho zdroja pocut sumiet...
0


Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 04 Júl 2010, 15:32

Může to být velmi citlivým vstupem do kterého se indukuje Vf bordel ze zdroje. Zkus to napájet z normálního zdroje nebo testovně z akumulátoru a uvidíš co to udělá. Takto jednoduše můžeš vyloučit vliv zdroje.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

ARES-HADES

Príspevok od používateľa ARES-HADES » 05 Júl 2010, 09:42

Ja som robil minule tento zosik, ale 4x20W a tieš mi šumel, ale stačilo mi ZAPOJIŤ na zem, uzemnil som ho,a hneď išiel i keď TDA :lol: ale uš to maš postavene takže keď to maš tak musiš dokončiť , moj nazor :wink:

Patrik Varga

Príspevok od používateľa Patrik Varga » 05 Júl 2010, 10:33

Ak chceš znížiť citlivasť , tak zvýš R7 a R9 na cca 100R , alebo aj viac.
Odpory na vstupe nachaj pôvodné.
A ešte nenapájaj TDA2005 vyšším napätím ako 18V.

Barell
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 04 Júl 2010, 00:00

Príspevok od používateľa Barell » 05 Júl 2010, 18:35

super, vdaka vsetkym za rady, zajtra si skusim najst cas a nieco s tym skusit a aj to nafotim, aby ste boli v obraze. Dnes som sa pol dna robil s hornou frezou kvoli zapusteniam repro a som kaput :)
0

neznámy2

Príspevok od používateľa neznámy2 » 05 Júl 2010, 18:50

Inák do buducna, to èo som hovoril, ¾e sme mali na praxi tak:

http://pandatron.cz/?5&vykonovy_zesilovac_2_x_10w

Napájané TR s UPS-èky, filtrácia 5G/25V, stabilizované 7818, teda i¹lo na maxime, kàmili sme s tým 2*ARN5604A a v¹etko i¹lo pekne a bez ¹umu...

Tak¾e urob tak ako ti tu radili + zo¾eò si normálny zdroj, tzn. trafo, usmeròovaè, filtrácia ;)

Tuf
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1249
Dátum registrácie: 27 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: cz

Re: Problemy so zosilnovacom TDA2005

Príspevok od používateľa Tuf » 05 Júl 2010, 19:29

Barell napísal: Regulaciu hlasitosti som spravil cez 10k log stereo potenciometer. Taktiez som vymenil odpory R1 a R3 za 47k a 5k6, aby som znizil citlivost na 300mV, ale ...

... Zosilovac sumi aj s odpojenym signalovym vstupom, je to pocut len ked je hlasitost na 0, sum je sice tichy ale znatelny.
Je počuť iba šum, alebo aj hrá?

Podla http://www.st.com/stonline/books/pdf/docs/1451.pdf má citlivosť 9 mV pre výkon 2W/4 ohmy, čiže je veľmi citlivý čo sa pri veľkej vstupnej impedancii prejavuje aj šumom.

Uvádzaným vstupným deličom R1/R2 47k/5k6 s pomerom približne 10:1 sa citlivosť zníži z 9 mV na 90 mV (pre 2W/4ohmy).

Ale ako máš zapojený potenciometer na vstupu? Možno by bolo jednoduché namiesto R3 pripojiť potenciometer a signál odoberať z jazdca. A namiesto R1 zapojiť rezistor 100k pre zníženie citlivosti v tvojom pomere. Celková vstupná impedancia je možno priveľká 100k, ale možno to vyskúšať.
0

Barell
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 04 Júl 2010, 00:00

Príspevok od používateľa Barell » 08 Júl 2010, 21:01

Zdravim,

Sorry ze pisem az teraz ale mal som dost prace, takze tu su najnovsie zistenia podla rad co ste mi dali:

- skusal som to napajat z 9V baterie a stale to iste, takze zdrojom to nie je
- ked som spojil signalovu + a signalovu -, bol tam stale rovnaky sum
- ked som spojil signalovu + a napajaciu -, sum zmizol

Prikladam aj fotku toho mojho zazraku, je to 12mpix fotka takze je tam vidiet vsetko http://img249.imageshack.us/img249/9822/tda2005.jpg

PS: To znizenie som robil podla popisu v navode k skladacke, takze az taky macher ze som si dokazal sam znizit citlivost nie som :) Ale tu regulaciu hlasitosti som spravil sam, tak to ale aj vyzera :P

Vdaka za rady
0

Barell
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 04 Júl 2010, 00:00

Príspevok od používateľa Barell » 11 Júl 2010, 09:02

mohli by ste mi s tym pls poradit :(
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 11 Júl 2010, 13:37

Když pominu že je to fuj (se časem naučíš jak na to) tak tam máš zemní smyčky, diody jsou fuj, nemáš zablokované napájení blokovacími kondenzátory. 9V baterka na napájení něčehio takového je blbost protože má moc velký vnitřní odpor a není schopna dodat potřebný proud. když už tak třeba akumulátor z auta. na tom potenciometru ty země nemáš propojené že ne? Pokud ano je to špatně. Na oddělení vstupů od sebe pomůže když použiješ cinche a ne jack. Na výstup se cinche nepoužívají! Také by mohl pomoci RC filtr rovnou na vstupu té desky pokud už tam není. Může se ti tam něco indukovat. Jinak řečeno chtělo by to to překopat a pak trošku laborovat.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
Lucky_666
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1006
Dátum registrácie: 25 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: Martin
Vek: 32

Príspevok od používateľa Lucky_666 » 11 Júl 2010, 23:34

Jasne že to nieje dobre ked to napájaš impulzákom, sám som si dal dokopy takýto koniec aby som vedel ako hrá a je rozdiel ked to napájam lab. zdorjom a impulzákom. Vo výškach počuť slabučké praskanie len pri impulzáku. Treba riadne vyfiltrovaný a odrušený zdroj. Ja som to riešil malym odrušovacím trafkom z ATX-ka jasneže to nieje 2x100W zosík, len blbé TDA2030 v moste(fúj, prečo som to staval :D - TDAčka - oničom, okrem tých Hi-fi 1560Q...)
0
Nič nie je ťažké, len sa tomu treba dostatočne venovať.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok