Zosilňovač LEACH - Kľudový Prúd

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Sparcx
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 25 Nov 2009, 00:00

Zosilňovač LEACH - Kľudový Prúd

Príspevok od používateľa Sparcx » 25 Nov 2009, 21:05

Problém s kľudovým prúdom

Mám tento zosilňovač poskladaný. Po pripojení nf generátora a osciloskopu som nastavil kľudový prúd na 30mA pri nízkych frekvenciách neboli žiadne problémy zosilňovač zosilňoval a nezkresloval. Lenže keď sa nastavila vyššia frekvencia cca 11kHz tak kľudový prúd klesol z 30mA na 5mA a zosilňovač začal zkreslovať. Kľudový prúd keď som chcel meniť trimrom tak už nešiel, z tých 5mA sa nepohol ani vyššie ani nižšie. Proste sa už natáčaním nemenila hodnota kľudového prúdu. A Zosilňovač mi síce ide zosilňuje ale pri tých vyšších frekvenciách mi už začína zkreslovať.

Ak mal niekto z týmto skúsenosti alebo nejaký tip prečo bol by som vďačný každá rada mi je dobrá. Ďakujem
Dúfam že táto téma tu ešte rozoberaná nebola resp. ja som ju nenašiel vo fóre takže sa ospravedlňujem za kopírovanie...
0

Používateľov profilový obrázok
iwo1222
Svetelektro LUCKER
Svetelektro LUCKER
Príspevky: 1379
Dátum registrácie: 23 Júl 2007, 00:00
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa iwo1222 » 25 Nov 2009, 21:07

este by sa zislo vediet aky mas zosilnovac,
najlepsie keby si postol schemu....
0
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

VW Golf mk2 37kW - moje nove vozitko

Sparcx
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 25 Nov 2009, 00:00

Príspevok od používateľa Sparcx » 25 Nov 2009, 21:11

V podstate som robil pomocou info čo boli na týchto stránkach mám verziu 2x200W a ako som už písal všetko o tom je vlastne tu:

http://www.pavouk.org/hw/leachamp/index.html

eventuálne tu:
http://users.ece.gatech.edu/~mleach/lowtim/

A pokiaľ by si chcel vedieť niečo iné ohľadom toho kľudne píš neviem presne čo konkrétne by si chcel vedieť.
0

Používateľov profilový obrázok
37Lukas37
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 507
Dátum registrácie: 31 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: SL
Vek: 32

Príspevok od používateľa 37Lukas37 » 25 Nov 2009, 21:35

Nepripajaj na vstup nic ziadny generator...... namiesto poistiek daj 10ohmove odpory asi 5W......a meraj ubytok napätia, alebo zapoj seriovo ampermeter a nastav kludovy prud nie 30mA......ale od 50mA do 100mA.....zvol si nejaky stred 80mA........alebo s ubitkom napätia na 10R rezistore ti to urobi dajme tomu pri 1V...100mA kludovy prud.
0

Sparcx
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 25 Nov 2009, 00:00

Príspevok od používateľa Sparcx » 25 Nov 2009, 21:43

No okej ja som zvolil najskôr tých 30mA kvôli tomu že aj v ARádiu tak bolo. Mojím úmyslom bolo zväčšiť ten prúd ak by nevyhovoval. A Keď som to meral tak som pripojil 60V a teda ten nf generátor a sledoval aj správanie zosilňovača. Pravdu povediac žiadne odpory som nepripájal takže iba to napätie, nf generátor, osciloskop, ampérmeter a voltmeter samozrejme ampérmeter bol sériovo a tak som nastavil tých 30mA.

No takže každopádne dám tých 80mA cca a uvidí sa čo bude len sa obávam že sa tam mohlo dačo poškodiť keďže ten prúd som potom voľajakým spôsobom už nevedel meniť. Ale na druhej stránke zosilňovač zosiluje aj funguje akurát ten prúd sa mi nedalo nastaviť a skresľovalo to pri vysokých frekvenciách.
0

Používateľov profilový obrázok
37Lukas37
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 507
Dátum registrácie: 31 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: SL
Vek: 32

Príspevok od používateľa 37Lukas37 » 25 Nov 2009, 21:48

Niekde som cital ze cim je vecsi kludovy prud max. 100mA......tak zosilňovač ma najmensie mozne skreslenie na ukor teploty ....teda ze sa viac hreju koncove tranzistory.......neviem co je na tom pravdy, ked sa mylim opravte ma
0

joži

Príspevok od používateľa joži » 25 Nov 2009, 21:56

Kludový prud je potrebne nastavit na apon 30mA jedným parom! nie celým zosilnovacom. ked si tých 11kHz pustis s malou 100mV amplitudov, tak na osciloskope budeš vidiet to skreslenie, ktoremu sa nadava prechodové. Treba si však uvedomit, ze rozkmitový stupen toho zosilnovaca berie okolo 6mA, a takisto aj prud tecuci do zenerových diod je cca 10mA a cize suma sumarum, kludový prud celeho zosilnovaca, treba nastavit na cca 60+10mA min.

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 26 Nov 2009, 14:35

joži..podľa toho čo si písal,by mal namerať na oboch napájacích vetvách cca 70mA? pochopil som to správne?
0

joži

Príspevok od používateľa joži » 26 Nov 2009, 19:20

ano, samozrejme, pokial nenamera tak je tam prudova nesymetria, ktora vznika na toleranciach suciastok, .... cize mierna nesymetria je v poriadku.

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Príspevok od používateľa Radus » 26 Nov 2009, 19:30

Ax jeje, kludovy prud merajte na emitorovych odporoch vykonovych tr., ako ubytok napatia, nie na celom zosiku :(. Takto skontrolujte aj vyvazenie dvojic, ak mate zapojenych viacej Tr paralelene..... :)
0

Sparcx
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 25 Nov 2009, 00:00

Príspevok od používateľa Sparcx » 26 Nov 2009, 21:03

Zatiaľ Vám všetkým ďakujem že ste sem písali a vyjadrili sa. O týždeň idem na merania takže dovtedy nebudem vedieť povedať nič viac ale po meraní sa sem znova ozvem že ako to dopadlo. zatiaľ díky a keby ste mali ešte niekto niečo kľudne píšte ako som povedal. každá rada mi je dobrá. Alebo aj názor..
0

Sparcx
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 25 Nov 2009, 00:00

Príspevok od používateľa Sparcx » 09 Dec 2009, 18:55

A ešte taká otázka. Je možné že sa mi tam dačo odpálilo lebo ako som spomínal zosilňovač vlastne pracoval ale pri 11kHz klesol kľudový prúd z 30mA na 5mA a keď sme aj točili trimrom tak proste ten prúd dajak nestúpal ani neklesal takže by som chcel vedieť či sa tam nemohlo dačo odpáliť..?? Díky za odpovede
0

joži

Príspevok od používateľa joži » 09 Dec 2009, 19:02

pre zaciatok, zmeraj napajacie napatie na obochpolvlnach, dalej napatia na R32 a R33, R11 a R12, R23 a R24. a na zenerových diodach.

Nasravovat kludak podla ubitku na emitorových rezistoroch je dost blbe, nakolko 5-10% toleranciu maju tie vykonove odpory, a za druhe ich hodnota je vemi mala cize nic moc. Meranie ubitku napatia na seriovom odpore s napajanim je uplne v poriadku, a navyse ti to zachrani zosilnovac pri zlom osadeni. NIKDY sa kludak nenastavuje podla Em. odporov, nakolko sa nastavuje len raz a hned na zaciatku pri ozivovani. Pri poruche niekde na predku, pri tvrdom napajani ti to vyhori kompletne od predu az do zadu. a hned mas skodu takmer 2tis. korun

Sparcx
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 25 Nov 2009, 00:00

Príspevok od používateľa Sparcx » 09 Dec 2009, 19:11

Díky inak zajtra to vyzerá tak že proste napojím ten zosík na šťavu a urobím ako joži povedal zmeriam tie hodnoty a bola by ešte jedna možnosť že si budem porovnávať tie dva koncové stupne. ten jeden čo sa (asi) dosral a druhý kde to zatial všetko šlape
0

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Príspevok od používateľa Radus » 09 Dec 2009, 19:35

Tak ja si navyjam emitorove odpory z odporoveho drotu, tak si viem ich odpor presne upravit, zosilovac ozivujem zasadne na zdroji s prudovym obmedzenim, a neviem si predstavit ako by som nastavoval kludovy prud podla celkoveho prudu zosilnovaca, to si typnem aky prud pripada na budic?
... ale, inak, kludovy prud by sa mal aj tak nastavovat podla osciloskopu na najmnecie prechodove skresleniem, ved vlastne kludovym prudom posuvame pracovnu triedu z B-cka do AB, ci nie? Mozno sa mylim.. :)
0

anonym4

Príspevok od používateľa anonym4 » 09 Dec 2009, 19:39

mozem sa len tak jemne mimo opytat,jozi? poznas zosik MPA1000L?je to konstrukcia jedneho znameho pana,ak hej daco sa ta potrebujem opytat.

joži

Príspevok od používateľa joži » 09 Dec 2009, 20:07

mira Madru, jasne mozes, je to podobne ako je Leach, az na par drobnosti.

Na spektrale som ho nemeral, takže neviem posudit ako je na tom kvalitativne a paramtricky

joži

Príspevok od používateľa joži » 09 Dec 2009, 20:14

Radus napísal:Tak ja si navyjam emitorove odpory z odporoveho drotu, tak si viem ich odpor presne upravit, zosilovac ozivujem zasadne na zdroji s prudovym obmedzenim, a neviem si predstavit ako by som nastavoval kludovy prud podla celkoveho prudu zosilnovaca, to si typnem aky prud pripada na budic?
... ale, inak, kludovy prud by sa mal aj tak nastavovat podla osciloskopu na najmnecie prechodove skresleniem, ved vlastne kludovym prudom posuvame pracovnu triedu z B-cka do AB, ci nie? Mozno sa mylim.. :)

A preco by som si to mal tipovat??? ved prud budica sa da jednoducho vyratat. Nikdy som ani jeden zosilnovač nerobil na zdroji s prudovym obmedzenim, nakolko nemam zdroj 2x100V s prudovým obmezenim. Vlastne je mi zbytočny, všetko sa da spravit na zdroji zosilnovaca. Dalšia vec, ten kludak si možes nastaviť ako len chces. Aj pri 100mV amplitude a 15kHz. S praktickej skusenosti MJ15003/4, MJ15023/24, MJL21195/96, MJW1306/4183, 2SC5200/SA1943 a este neviem ake ine čo použivam stači 20-30mA pre dostatočnu linearizaciu i pri prechode signalu 0.

anonym4

Príspevok od používateľa anonym4 » 09 Dec 2009, 20:18

jozi,chcem sa opytat ci si staval alebo ozivoval tento zosik,a ci sa vyskitli nejake tazkosti? ak nie tak pohoda, a este co sa tyka jeho klud.prudu aky bude pri napajani plus,minus 80V?

joži

Príspevok od používateľa joži » 09 Dec 2009, 20:20

nestaval, ani neozivoval, ale to nie je problem. Kludový prud bude zavisly s napajacim napatim, kludak nastav podla počtu koncakov. Pokial niečo potrebujes riesit napis mi na ICQ tuna sa nedopracujeme k nicomu.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok