Předzesilovač pro mikrofon s příposlechem do sluchátek

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Hinsi

Předzesilovač pro mikrofon s příposlechem do sluchátek

Príspevok od používateľa Hinsi » 27 Máj 2014, 17:08

Zdravím
aby se neřeklo, že pořád jen kecám a nic nedělám, tak i přesto, že tu mám jiném práce dost a dost, rozhodl jsem se napravit jedno z mých zařízení, jež jsem (opravdu nepříliš úspešně) tvořil před několika lety.
Chtěl bych vám představit můj malý výrobek Předzesilovač pro mikrofon s příposlechem do sluchátek. Původní určení bylo na mikrofon ke kameře, ale nakonec je z toho užitečná věc s všestrannou použitelností. Je mi jasné, že mě za to zdrbete jak malou školačku, ale berte v úvahu, že se jedná o pouhou nápravu mého starého bastlu (mechanika je tedy původní), který jsem ze stavu "nepoužitelný" předělal do stavu "funkční, použitelný a užitečný". Teď trochu k tomu, jak to funguje:

Zařízení je napájené z 9V destičkové baterie. Odběr naprázdno je typicky 19mA naprázdno, co nám dává dobu života tak až 5 hodin (můj nepřesný odhad) podle kvality baterie. Předzesilovač k mikrofonu je symetrický mající ujdoucí potlačení souhlasných signálů. Vstup je dostatečně ochráněn proti VF rušivým vlivům a to jak souhlasné tak rozdílové složky. Vstupní impedance je 2 kiloohmy. Předzesilovač je takový trošičku lepší. Ti, kdož si myslí, že je tam jen OZ s poťákem ve zpětné vazbě, tak se dost mýlí - takto s jedním OZ se nedá udělat zesilovač se ziskem 60dB. Ti, co nevěří, nechť si to s nějakým OZ zkusí a přesvědčí se sami, co se stane. Vstup je osazen dvojicí nízkošumových BC560C. OZ je typu NE5532. První polovina se spolu s BCčky stará o zesílení signálu z mikrofonu, druhá polovina posílená komplementárním párem BC337/327 tvoří sluchátkový zesilovač. Je to tak mnohem lepší, než použití nějakého monolitického šumového generátoru ála LM386. Zisk by měl být nastavitelný v rozmezí 12 až téměř 60dB - ještě je naplánované měření a dodatečné drobné úpravy. Elektrolyty jsem použil pouze Rubycon a Nippon ty menší. Na zadní straně škatule je obyčejný XLR konektor, dva paralelně spojené CINCH konektory a taky vypínač.
Celá blbina je v homodomo krabičce z hliníkového plechu tl. 0,8mm, kterého tu mám asi tak půlmetrák - očasané kryty ze starých radiátorů ústředního topení.
Schéma i desku jsem navrhoval já - to jen aby si někdo nemyslel, že jsem našel nějaké schéma na netu a jen na něj udělal desku. Takováhle pěkná schémata se totiž na netu moc neválí :-)

A jak ten hrůzný bastl vypadá se můžete podívat na několika fotkách. Již jsem to úspěšně vyzkoušel, vše funguje naprosto dostatečně a očekávání byla splněna. Křivě naletovaných odporů si nevšímejte, není to dělané na výstavu, ale na práci a nemám čas se momentálně zabývat zbytečnostmi - celá předělávka mi trvala asi 3 odpoledne od návrhu nového schématu, přes udělání desky a následné oživení. V úvodu jsem mluvil též o alternativních použitích - tak například to může být použito pro muzikanta jako in-ear-monitoring: Díky velkému rozsahu regulace zisku se to na vstupu popere i se signálem téměř linkové úrovně a může to být tudíž použito i jako sluchátkový mono zesilovač se symetrickým vstupem - kam je možné připojit řádně dlouhý kabel, bez vážného rizika nějakého rušení. To je výhodné například pro nahluchlého bubeníka, kterému pak stačí sluchátka místo hulákající a přebuzené bedny na podlaze. Sluchátkový výstup má naštěstí síly tolik, že by vám srazil sluchátka z uší - to určitě nesplňuje žádnou euronormu :D
Jako výhodu mého zapojení bych například vypíchl fakt, že zapínání a vypínání nezpůsobuje žádné rázy na výstupech, lze tedy bezpečně operovat vypínačem, i se sluchátkami na uších. :-)

O schéma můžete škemrat do SZ, rád pošlu. :)
Prílohy
IMG_2559.JPG
IMG_2560.JPG
IMG_2561.JPG
IMG_2562.JPG
IMG_2564.JPG

Otakar
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 02 Feb 2016, 19:32

Re: Předzesilovač pro mikrofon s příposlechem do sluchátek

Príspevok od používateľa Otakar » 02 Feb 2016, 19:34

Prosím o zaslání schéma a obrázek tištáku.díky
taktik@email.cz
0

bumbo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 11 Okt 2018, 19:50

Re: Předzesilovač pro mikrofon s příposlechem do sluchátek

Príspevok od používateľa bumbo » 14 Okt 2018, 09:14

Ahoj, měl bych také zájem o zapojení. Pokud by bylo možné i pcb? Předem díky.
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4725
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 55

Re: Předzesilovač pro mikrofon s příposlechem do sluchátek

Príspevok od používateľa Milos66 » 14 Okt 2018, 09:47

:applause: :applause: :applause: :applause: :applause: :applause:

Po 4 rokoch tak určitééééé.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok