Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Aky fotovoltaicky panel ?

Aky fotovoltaicky panel ?

Si za─Źinaj├║ci elektronik? Tak t├íto rubrika je ur─Źen├í pr├íve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Aky fotovoltaicky panel ?

Odosla┼ąod spin90 » 24 Aug 2017, 07:02

Zdrav├şm,

Chcem sa op├Żta┼ą, ak├Ż fotovoltaick├Ż panel a hlavne odkia─ż by ste mi odporu─Źili na z├íhradu. Chcem to sk├┤r ako tak├ę experimentovanie. My┼ílienka je zhruba tak├í, ┼że fotovoltikou by som cez MPPT regul├ítor ohrieval vodu v bojleri. Bat├ęriu by som mo┼żno pou┼żil, ale to len skuto─Źne ako doplnok, nebolo by to hlavnou funkciou.
Samozrejme som rozm├Ż┼í─żal nad klasick├Żm sol├írnym kolektorom, ale ako elektrotechnika ma l├íka samozrejme viac fotovoltika. M├í svoje prednosti. O nejak├ę n├ívratnosti a podobne sa ve─żmi nestar├ím, ale tepl├║ vodu na um├Żvanie r├║k po─Źas leta by som ur─Źite prijal ´üŐ M├ím tam probl├ęm s pr├şvodom elektriny, teda nemo┼żno pou┼żi┼ą prietok├í─Ź. Z├ísobn├şkov├ę ohrieva─Źe by ┼ílo , ale s├║ tam zbyto─Źn├ę straty.
Tak┼że jednoduch├í ot├ízka, m├í niekto n├ípad odkia─ż zohna┼ą (baz├ír, ebay, eshopy) fotopanel s najlep┼í├şm pomerom cena/v├Żkon/├║─Źinnos┼ą ?

─Äakujem,
"Je to smutn├í epocha, ke─Ć je ─żah┼íie rozbi┼ą at├│m ako predsudky."
A. Einstein
spin90
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 4444
Vek: 28.23
Zalo┼żen├Ż: 12.01.2008

Re: Aky fotovoltaicky panel ?

Odosla┼ąod beny66ka » 24 Aug 2017, 08:55

Promi┼ł ┼że ti neodpov├şd├ím p┼Ö├şmo na ot├ízku, ale doporu─Źen├ş.
Pro oh┼Öev vody v bojleru v tv├ęm p┼Ö├şpad─Ť z hlediska ├║─Źinnosti a ceny je jednozna─Źn─Ť v├şt─Ťz sol├írn├ş kolektor.
Fotovoltaika - jen v p┼Ö├şpad─Ť ┼że si chce┼í hr├ít za hodn─Ť pen─Ťz.
beny66ka
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 129
Zalo┼żen├Ż: 16.04.2016

Odosla┼ąod mr.mio » 24 Aug 2017, 10:39

https://dom.bazar.sk/24232946-solarny-f ... -striedac/
toto nevyzer├í zle. 690ÔéČ za 4kWp.
mr.mio
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 5036
Vek: 31.17
Zalo┼żen├Ż: 01.10.2009

Odosla┼ąod alois » 24 Aug 2017, 19:47

A┼ż na to ┼że je to 1kWp v paneloch a 4 kW strieda─Ź a to e┼íte nie s├şnusov├Ż!

Tak isto aj toto je pekná formulácia:
A MPPT regul├ítor(strieda─Ź) ┼żivotnos┼ą aj 50 rokov, potom sa len vymenia tranzistory a kondenz├ítory a pracuje dalej.

T├ęma ohrevu TUV pomocou fotovoltiky tu bola rozoberan├í detailne. Nepotrebuje┼í meni─Ź, sta─Ź├ş ti napriamo DC ┼ípir├íla v z├ísobn├şku vody. V rozhanovciach bola v├Żroba panelov. U┼ż tam nie je?
alois

Odosla┼ąod mr.mio » 24 Aug 2017, 22:38

Nev┼íimol som si t├Żch 1000Wp. Rozobera┼ą tu ┼żv├ísty obchodn├şka je k t├ęme a ve─żmi n├ípomocn├ę. A na─Źo je niekomu s├şnus? V dobe SMPS a motorov ktor├ę be┼żne pracuj├║ na modifikovan├║ sinusoidu?

DC ┼ípir├íla napojen├í priamo na FVP zhor┼í├ş u┼ż aj tak chab├║ ├║─Źinnos┼ą tak├ęhoto syst├ęmu. O─Źividne tu niekomu unik├í podstata MPPT.

Osobne by som sa na to vyka┼ílal a siahol po paneloch na TUV. A ak treba,pomocou FV rozbeha┼ą ─Źerpadl├í at─Ć.
mr.mio
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 5036
Vek: 31.17
Zalo┼żen├Ż: 01.10.2009

Odosla┼ąod alois » 25 Aug 2017, 07:03

1. T├Żm "na priamo" som myslel vynecha┼ą prevod 24/48V DC na 230V AC. ─îi┼że pou┼żi┼ą "lacnej┼í├ş" regul├ítor, pop┼Ö├şpade s akumul├íciou.
2. Klasick├ę obehov├ę ─Źerpadl├í va TUV a k├║renie Willo a im podobn├ę sice rozbehne┼í aj na modifikovan├Ż sinus, ale hrej├║ sa, p├şskaj├║ a od├şdu podstatne sk├┤r. (je rozdiel, ─Źi je to strieda hrana/hrana, alebo trapez a to e┼íte ak├Ż jemn├Ż...)
3. A v zime ti je MPPT na.... nako─żko celkovo m├í┼í v├Żkon max.15% z leta. Odhliadnuc od toho, ┼że som videl fotky miesta umiestnenia, ─Źo prin├í┼ía ─Ća─ż┼íie probl├ęmy.

A t├Żm, ┼że som dal odkaz, ┼że sa tu toto u┼ż rie┼íilo, m├┤j z├íver aj tam bol: "vyhoden├ę peniaze za minim├ílnu efektivitu premeny energie!"
alois

Nasp├Ą┼ą na Pre za─Źiato─Źn├şkov

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 3 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist