Asistent diaľkových svetiel

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Neo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 706
Dátum registrácie: 20 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Levice
Vek: 32

Asistent diaľkových svetiel

Príspevok od používateľa Neo » 31 Dec 2018, 12:40

Dobrý deň, chcel by som niečo takéto namontovať do auta, robil to uz niekto už, nepotrebujem riešiť kabeláž, ale hlavne ten senzor ako to funguje a či sa dá také niečo vyrobiť, stačí obyčajný svetelny senzot, ďakujem za odpoveď.
0
Som elektrikár, ale začiatočník

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Asistent diaľkových svetiel

Príspevok od používateľa misocko » 31 Dec 2018, 14:53

tak s touto vychytavkou som nepekne zasvietil jednemu cyklistovy do oci. Odvtedy ak dostanem auto s touto vychytavkou tak si davam kurna pozor alebo to rovno vypinam. Clovek si totiz dost rychlo zvykne na to ze to samo prepne a ono to obcas nevyhodnoti spravne a neprepne.
a riesit to doma nejakym snimacom ked ani firemne niesu 100% ? jedine ze jazdis niekde kde nikto iny nejazdi , ale potom nema zmysel tato vychytavka.
0

Používateľov profilový obrázok
Neo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 706
Dátum registrácie: 20 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Levice
Vek: 32

Re: Asistent diaľkových svetiel

Príspevok od používateľa Neo » 31 Dec 2018, 15:39

Ono je otazka hlavne ako to tam funguje, a či je možné to dorobiť do auta čo nemalo nato ani predpripravu.
0
Som elektrikár, ale začiatočník

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Asistent diaľkových svetiel

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 31 Dec 2018, 15:47

to nie je len o detekcii svetla, ide aj o to, spravne umiestnit a hlavne o vyhodnocovani. znamy to ma, a ma vtipne prihody o tom, ako sa ked ide za dodavkou, ktora ma bielu zadnu stranu, tak automatika nevie, ci je to auto, alebo hmla a stale mu zapina/vypina dialkove. Teda ani tie uz od vyroby snimace nie su 100%,
A hlavne si dat pozor, aby to nesnimalo tvoje svetla, moj nazor je taky, ze domace riesenie je skor na skodu. A tolko si viem svetla prepnut aj rucne.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Neo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 706
Dátum registrácie: 20 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Levice
Vek: 32

Re: Asistent diaľkových svetiel

Príspevok od používateľa Neo » 31 Dec 2018, 16:07

Je mi jasne že to nebude 100% ked ani tie od výroby nefungujú správne. Ale ja stale neviem co to vyhodnocuje je to len obyčajný svetelný senzor, niečo take ako samozatmievajuce spetne zrkadlo?

-- Spojený príspevok 31 Dec 2018, 16:12 --

Niečo takéto tam je https://m.bazar.sk/25570458-svetelny-se ... 3351712809
0
Som elektrikár, ale začiatočník

Dzedusko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 08 Jan 2018, 21:39
Vek: 39

Re: Asistent diaľkových svetiel

Príspevok od používateľa Dzedusko » 31 Dec 2018, 17:16

Takto nieco, co si dal v linku mozes pouzit akurat tak na prepnutie z denneho svietenia na normalne pri zotmeni.
0

Používateľov profilový obrázok
Neo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 706
Dátum registrácie: 20 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Levice
Vek: 32

Re: Asistent diaľkových svetiel

Príspevok od používateľa Neo » 31 Dec 2018, 17:33

Tak viete mi sem dat lin na spravny senzor čo by to mohol riadiť
0
Som elektrikár, ale začiatočník

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Asistent diaľkových svetiel

Príspevok od používateľa misocko » 31 Dec 2018, 18:47

este aj na v podstate "priblble" prepnutie z dennych na tlmene musi mat uzrcitu logiku (minimalne nejake spozdenie, pockat ci svetelne podmienky sa skutocne zmenili trvalo, nepreblikavat kazdu sekundu), kontrola dialkovych uz musi byt urcite s lepsou logikou a myslim ze lepsie systemy maju na to kameru nielen senzor. Na toyote mi to zaznamenalo auta ktore boli dost daleko na vedlajsom kopci ale boli v pozicii ze aj ja by som prepol na tlmene (tak to nebude len o luxoch).
ak si myslis ze tam pichnes nejaky senzor a k tomu relatko , tak asi nie
0

Používateľov profilový obrázok
Neo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 706
Dátum registrácie: 20 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Levice
Vek: 32

Re: Asistent diaľkových svetiel

Príspevok od používateľa Neo » 31 Dec 2018, 19:08

V poriadku beriem a da sa ta kamera niekde zohnať? Lebo ja hladam a najst nájdeš ale ajtak ju treba pripojit k zbernici a naprogramovat ale take niečo v celku ze bude aj kamera ale uz aj s naprogramovanym čipom.
0
Som elektrikár, ale začiatočník

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Asistent diaľkových svetiel

Príspevok od používateľa misocko » 31 Dec 2018, 20:12

hladaj u čiňanov alebo poliakov, oni su na to experti
pocitas s tym ze to nemozes pouzit v beznej premavke ? (zakony ....)
0

Používateľov profilový obrázok
Neo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 706
Dátum registrácie: 20 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Levice
Vek: 32

Re: Asistent diaľkových svetiel

Príspevok od používateľa Neo » 31 Dec 2018, 20:21

S tym počítam, a áno hľadal a velmi a nič som nenašiel, fakt mne by stačilo nájsť tu kameru a riedenie k nej a zbytok by som už zvládol
0
Som elektrikár, ale začiatočník

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Asistent diaľkových svetiel

Príspevok od používateľa Edgar » 31 Dec 2018, 21:16

Čo sa týka logiky prepínača z denného na tlmené, ani to nie je doriešené na 100% u OEM modulov. Stačí že je tieň od stromov a zapne tlmené. Jediné čo to má doriešené je akurát oneskorenie prepnutia na denné svietenie po opätovnom prechode na denné svetlo, teda mimo tieňa...
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Asistent diaľkových svetiel

Príspevok od používateľa misocko » 31 Dec 2018, 21:38

hlavne ze teraz v zime aj za znizenej viditelnosti najdes na ceste 50% aut jazdiacich na dennych svetlach (nedavno na dialnici, ja na hmlovkach a obehli ma dve auta na dennych, po 20 tich metroch uz ich nebolo vobec vidno jak bola hmla a im vzadu nic nasvietilo)
ako im potom funguje ten automat? Ja mam celu zimu svetla zapnute , a neriesim ci je den alebo noc.
0

Dzedusko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 08 Jan 2018, 21:39
Vek: 39

Re: Asistent diaľkových svetiel

Príspevok od používateľa Dzedusko » 31 Dec 2018, 22:19

Ono to cele nie je len o senzoroch. Je to cele softwarove riesenie, taka mala AI. Najpodstatnejsia je tam kamera, ktora snima to co auto vidi a rozpoznava ci je tam auto, ci svieti, ci ten smetiak je clovek, ktoreho nemoze oslepit a kopec dalsich faktorov. Napr ked su led svetlomety s vela "pixelov" kde ide auto v podstate stale na dialkovych a vypina len niektore diody a vlastne vyreze auto alebo chodca ci bicyklistu z osvetlenia a okolo neho stale svieti. Na inych zas len prepne z dialkovych na stretavacie a po prejdeni ich znovu zopne. atd. Je to know-how automobilky a ich programatorov, ktore len tak nezozenies ani u cinanov, aspon zatial. Jedine ze by si si to sam nakodil.

A mimo toho Vam prajem pekneho Silvestra a Stastny novy rok :)))
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Asistent diaľkových svetiel

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 01 Jan 2019, 08:22

v jednom starom amare bol taky prepinac, ale ten obsahoval len fotoodpor + ko + rele. nerobilo to nic ine, len pri zasvieteni na fotoodpor zopol rele a po zhasnuti ho zase vypol. Na dnesnu dobu nepouzitelne, ohrozuje to chodcov, cyklistov a je to nespolahlive.
neexistuje ziadne hotove riesenie, je to dost komplikovana vec a jednoduchsie je tuknut do tej packy.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Neo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 706
Dátum registrácie: 20 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Levice
Vek: 32

Re: Asistent diaľkových svetiel

Príspevok od používateľa Neo » 01 Jan 2019, 09:49

Tak ako vidim a ako opisujete tak asi bude fakt jednoduchsie tuknut do páčky.
0
Som elektrikár, ale začiatočník

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Asistent diaľkových svetiel

Príspevok od používateľa elmoto » 01 Jan 2019, 10:14

Neo ak by to bolo take jednoduche tak je to vo všetkých autách a plné čínske obchody.

Tebe je problém jednoducho ťukať do páčky tak prečo si myslíš že elektronicky to bude jednoduché?

Je to o snímaní obrazu a hlavne softwerove spracovanie s prvkami AI. Tebe to tiež spracováva mozok a rozhoduje sa podla tvojeho sw vybavenia. Retard by ich nechal svietit alebo by šoféroval bez. To je to jednoduché riešenie ktoré očakávaš. Ale kedže to musí byť rozumné tak myslenie retarda nemôžeš použiť.

Nikto nepovedal že to nejde a preto študuj študuj ziskaj peniaze a vyrob. Ako som písal snimanie obrazu a sw spracovanie.
0
nie som tu

centesco
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 14 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: NR
Vek: 39
Kontaktovať používateľa:

Re: Asistent diaľkových svetiel

Príspevok od používateľa centesco » 01 Jan 2019, 15:46

Ten fotoodpor ma hadam aj dacia. Minule som v dialke videl ako na dialnici auto predo mnou kazdu chvilu prepina stretavacky-dialkove. Ked som ho obehol, tak ich vyplo, mozno po 100m ich zaplo. Tak som blikol hmlovkou, ze nech to vypne lebo ma to oslnuje. V tom momente blikli aj tie dialkove :potlesk: Samozrejme som sa hral dalej :mrgreen:
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Asistent diaľkových svetiel

Príspevok od používateľa Edgar » 01 Jan 2019, 19:15

misocko áno, lebo hmla sa podľa senzora svetla stále vyhodnocuje ako denné svetlo čiže tam automatické svietenie nepomôže. Možno keby to urobili podľa snímania napr. parkovacej kamery a pri určitom rozmazaní obrazu by to vyhodnotilo ako hmlu alebo dali originál senzor na hmlu. :pain:
0

skapo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 08 Jan 2016, 10:03
Vek: 56

Re: Asistent diaľkových svetiel

Príspevok od používateľa skapo » 02 Jan 2019, 00:29

Sucasne auta tou kamerou okrem protiiducich vozidiel rozpoznavaju aj pred tebou iduce vozidla v rovnakom smere a (podla vybavy) bud sa prepinaju dialkove na stretavacky, alebo sa modifikuje svetelny "kuzel" tak, aby vozidlo pred tebou nebolo oslepovane. Taktiez to reaguje na velke reflexne plochy (typicky bilboardy, alebo velke dopravne znacky), aby odraz tvojich svetiel neoslepil teba.
0
Kto sa hraje, ten nehnevá!

Napísať odpoveď