BitLocker na systémovom disku W10

Ak hľadáte nejaký softvér do PC prípadne ak s ním máte nejaký problém.

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2434
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

BitLocker na systémovom disku W10

Príspevok od používateľa Edgar » 31 Máj 2019, 10:36

Ahojte, keďže som si kúpil notebook tak mi napadlo pre istotu zapnúť BitLocker, viem že to nie je špićka v šifrovaní údajov ale pri prípadnej strate notebooku je to aspoň niečo navyše oproti nešifrovanému disku, no mám jednu otázku k procesu šifrovania.

Ide o to že som to zapol na systémovom disku, a to šifrovanie celej jednotky a nielen využitého priestoru vzhľadom k tomu že notebook už má zopár rokov. Sprievodca nastavenia skončil tým že je potrebný reštart ktorý som urobil a odvtedy ukazuje že disk je šifrovaný. Presne ten istý postup som použil pri dátovom disku, ale tam sa mi normálne zobrazilo okno s priebehom šifrovania (celé to trvalo asi 10-15 minút - 120GB partícia na 240GB disku) a práve toto mi nie je jasné ako to že pri systémovom to bolo ako keby hneď? Zašifrovalo mi to vôbec alebo sa to tak len tvári? Vyberať disk sa mi kvôli tomu nechce, hľadal som aj videá na YT ale väčšina z nich bola stará (teda úplne iný sprievodca ako som mal ja) alebo šifrovali iba dátový disk. Vzhľadom k údajom uloženým v prehliadači a ich jednoduchému nakopírovaniu je u mňa šifrovanie systémového disku v podstate nevyhnutné.
0

Používateľov profilový obrázok
tom666
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1344
Dátum registrácie: 05 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: NR

Re: BitLocker na systémovom disku W10

Príspevok od používateľa tom666 » 31 Máj 2019, 12:52

0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2434
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: BitLocker na systémovom disku W10

Príspevok od používateľa Edgar » 31 Máj 2019, 13:08

Super, tá druhá stránka mi pomohla, no tieto okná sa mi po reštarte vôbec nezobrazili:
Screenshot_3.png
A napriek tomu mi to v nastaveniach zobrazuje takto:

Obrázok

Tak ja už neviem čo sa stalo :pain:

PS: Použil som možnosť č. 1 so zapnutým TPM a automatickým odomknutím diskov po zapnutí, kľúč som uložil do konta MS:
Untitled.png
0

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: BitLocker na systémovom disku W10

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 02 Jún 2019, 21:22

Troška možno OT . Nebojíš sa že ti BitLocker "zamkne" HDD a nebudeš sa môcť do neho vôbec dostať ????
Doma mám jeden HDD ktorý je "zamknutý" - PC ho vidí ako nenaformátovaný (no pri tom je len akurát je chránení ) . Jediná možnosť ako sa dostať ku údajom čo som sa dočítal bolo "fyzicky" spraviť flash firmwaru a tak by sa malo dať dostať do toho HDD (prečo iba jednoduchý flash ? Tá ochrana čo sa na ňom použila bola dosť "jednoduchá" ) ....
Pokiaľ máš ale celý HDD už zašifrovaný tak rozšifrovanie bude fakt problematické v možnej budúcnosti ak sa ti "zamkne" HDD .

Pokiaľ by som ja bol paranoidný fungoval by som asi na "live distribúciach" . Vypneš PC a všetky info čo si robil , ktoré stránky si navštívil sa zmažú .....Teda ak si niečo nebudeš ukladať , no a to môžeš už mať "zašifrované" ....
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: BitLocker na systémovom disku W10

Príspevok od používateľa Daevid » 02 Jún 2019, 21:38

Môžeš skúsiť nabootovať nejaký Live Linux z USB a v ňom vyskúšať či sa dostaneš k dátam na disku.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2561
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: BitLocker na systémovom disku W10

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 02 Jún 2019, 21:39

A čo takto izolovaná virtuálka? Keď sa niečo do****, vypnem a vymažem súbor. Netreba ani preinštalovať, môžem mať bokom odložený hdd od čerstvej inštalácie.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2434
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: BitLocker na systémovom disku W10

Príspevok od používateľa Edgar » 03 Jún 2019, 09:41

AlbiDartanan napísal:Nebojíš sa že ti BitLocker "zamkne" HDD a nebudeš sa môcť do neho vôbec dostať ????
Doma mám jeden HDD ktorý je "zamknutý" - PC ho vidí ako nenaformátovaný
To sa mi nejak nezdá, však jediné čo sa stane že bude pýtať kľúč. Nebolo to spôsobené verziou Windowsu? BitLocker nepodporujú Home verzie.

A hlavne - v žiadnom prípade netvrdím že je nemožné sa dostať k dátam, ale ak by som ten notebook stratil je to predsa nejaká ochrana navyše ako keby tam bol holý disk z ktorého stačí nakopírovať užívateľský profil prehliadača a dotyčný sa prihlási všade kde som buď ostal prihlásený alebo mám uložené heslo... A áno je to naozaj takto jednoduché, profily som takto migroval cez 3 PC a nikde nepýtalo žiadne dodatočné overenie údajov do webových stránok.
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: BitLocker na systémovom disku W10

Príspevok od používateľa rudko » 03 Jún 2019, 10:38

Panovia asi takto
Edgar napísal:Ahojte, keďže som si kúpil notebook tak mi napadlo pre istotu zapnúť BitLocker, viem že to nie je špićka v šifrovaní údajov ale pri prípadnej strate notebooku je to aspoň niečo navyše oproti nešifrovanému disku, no mám jednu otázku k procesu šifrovania.

Ide o to že som to zapol na systémovom disku, a to šifrovanie celej jednotky a nielen využitého priestoru vzhľadom k tomu že notebook už má zopár rokov. Sprievodca nastavenia skončil tým že je potrebný reštart ktorý som urobil a odvtedy ukazuje že disk je šifrovaný.
- W10 (od verzie tusim 1703, ale nie som isty) spusta na systemovom disku sifrovanie na pozadi. pocas restartu sa vygeneruju a natiahnu sifrovacie kluce, zasifruje sa boot a zavadzac a potom zvysok bezi na pozadi. Ostatne disky zobrazuje priebeh. Cize disk mas sifrovany, nemusis sa bat.
AlbiDartanan napísal: Troška možno OT . Nebojíš sa že ti BitLocker "zamkne" HDD a nebudeš sa môcť do neho vôbec dostať ????
- ked sa bitlocker "zamkne" mas recovery key, pokila ho stratis je to tvoj problem. este som sa nestretol s tym ze by recovery key nesiel pouzit a to uz nejaky ten piatok s tym robim
AlbiDartanan napísal: Doma mám jeden HDD ktorý je "zamknutý" - PC ho vidí ako nenaformátovaný (no pri tom je len akurát je chránení ) . Jediná možnosť ako sa dostať ku údajom čo som sa dočítal bolo "fyzicky" spraviť flash firmwaru a tak by sa malo dať dostať do toho HDD (prečo iba jednoduchý flash ? Tá ochrana čo sa na ňom použila bola dosť "jednoduchá" ) .....
- ten disk je zasifrovany bitlockerom? ak hej tak to co si napisal je chujovina ako voda v kosi. ak je pouzite nieco ine stale sa mi tomu nechce verit.
AlbiDartanan napísal: Pokiaľ máš ale celý HDD už zašifrovaný tak rozšifrovanie bude fakt problematické v možnej budúcnosti ak sa ti "zamkne" HDD .
- znova mame recovery key. cize ziaden problem, nic nie je problematicke
AlbiDartanan napísal: Teda ak si niečo nebudeš ukladať , no a to môžeš už mať "zašifrované" ....
- nechapem zmysel pouzivania 3rd party toolu ked existuje nativne podporovana technologia ktora ta nic nestoji
Bitlocker sa pouziva normalne vo firmach kde su na pocitacoch niekedy aj naozaj cenne informacie a nie je s tym ziaden problem. Nechapem preto paranoju pre domace pouzitie.... Pokial si clovek odzalohuje spolahlivo recovery key tak nehrozi problem.
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2434
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: BitLocker na systémovom disku W10

Príspevok od používateľa Edgar » 03 Jún 2019, 13:38

rudko napísal: - W10 (od verzie tusim 1703, ale nie som isty) spusta na systemovom disku sifrovanie na pozadi. pocas restartu sa vygeneruju a natiahnu sifrovacie kluce, zasifruje sa boot a zavadzac a potom zvysok bezi na pozadi. Ostatne disky zobrazuje priebeh. Cize disk mas sifrovany, nemusis sa bat.
Presne toto som potreboval vedieť, ďakujem. Problém vyriešený.
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: BitLocker na systémovom disku W10

Príspevok od používateľa datam » 07 Jún 2019, 12:27

Edgar napísal:
AlbiDartanan napísal:Nebojíš sa že ti BitLocker "zamkne" HDD a nebudeš sa môcť do neho vôbec dostať ????
Doma mám jeden HDD ktorý je "zamknutý" - PC ho vidí ako nenaformátovaný
To sa mi nejak nezdá, však jediné čo sa stane že bude pýtať kľúč. Nebolo to spôsobené verziou Windowsu? BitLocker nepodporujú Home verzie.
Ešte poznámka že tie dáta sú fyzicky zašifrované čiže na ich dešifrovanie potrebuješ kľúč. Kde ho má bitlocker uložený netuším ale myslím že nebude vôbec jednoduché takéto data dešifrovať. A obávam sa že mimo pôvodného stroja to je nemožné. Hlavne takéto niečo musí podporovať samotný HW presnejšie MB počítača. Ak by to mal šifrovať CPU tak sa ten notas stane nepoužiteľný. Aj mne deslock spomalil štart PC z 25s na viac ako 1,5min. Aj celkovo je pomalší ale čo už mám robiť. Iba si zvyknúť.

Podľa testov sa z toho SSD stala bežná 7200vka :thumbdown:
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: BitLocker na systémovom disku W10

Príspevok od používateľa rudko » 07 Jún 2019, 13:10

Datam bitlocker ovplyvnuje rychlost disku na urovni 5-15%, zavisi od HW aky mas. Novsie CPU maju lepsiu podporu pre sifrovacie algoritmy ako stare. Citanie dat (odomknutie disku) mimo povodneho stroja je mozne ak poznas recovery key.
Deslock mi este nepresiel pod rukami cize neviem ako sa sprava, ale pokial ma clovek v PC TPM tak nevidim na windowse dovod pouzivat cokolvek ine ako BL.
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok