Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • DIY v├Żroba nep├íjiv├ę masky

DIY v├Żroba nep├íjiv├ę masky

Pochv├í─żte sa ostatn├Żm ─Źo zauj├şmave ste vyrobili alebo pr├íve vyr├íbate!

Moderátori: psichac, Moderátori

DIY v├Żroba nep├íjiv├ę masky

Odosla┼ąod mato3000 » 10 Apr 2011, 00:07

MASKA

Obrázok

Pre neust├íle sa opakuj├║ce ot├ízky okolo ÔÇ×nep├íjivej maskyÔÇť som sa kone─Źne dokopal nap├şsa┼ą tento postup a moje sk├║senosti sem, u┼ż ma nebav├ş to st├íle dookola vysvet─żova┼ą.

Tak┼że ako na to.

Maska na DPS je vysoko odoln├í naj─Źastej┼íie zelen├í vrstva ( mo┼żn├ę aj in├ę farby), odol├ívaj├║ca 30s teplote okolo 300┬░C a je odoln├í vo─Źi be┼żn├Żm a aj agres├şvnym rozp├║┼í┼ąadl├ím. Toto sem uv├ídzam, lebo si treba uvedomi┼ą, ┼że ak sa maska nepodar├ş tak to znamen├í v├Ą─Ź┼íinou zni─Źen├Ż vyleptan├Ż DPS a treba za─Źa┼ą v┼íetko odznova.

V├Żhody masky s├║ najm├Ą, profesion├ílnej┼í├ş vzh─żad, zamaskovanie drobn├Żch ch├Żb, jednoduch┼íie p├íjkovanie, povrchov├í ├║prava ( c├şnovanie , striebrenie, Au) sa rob├ş iba na potrebn├Żch miestach a najm├Ą je to odolnos┼ą hotov├ęho DPS vo─Źi agres├şvnemu prostrediu.

No v prvom rade si treba uvedomi┼ą , ┼że v├Żroba masky neni ├║plne jednoduch├í z├íle┼żitos┼ą a je potrebn├í dos┼ą ve─żk├í presnos┼ą pri meraniach teploty, ─Źasu a hmotnost├ş a ur─Źit├í zru─Źnos┼ą. Tak┼że pre t├Żch ─Źo si myslia, ┼że 10g je jedna ly┼żi─Źka je tvorba masky strata ─Źasu a pe┼łaz├ş. Viem ┼że sa to zle ─Ź├şta, ale do tejto skupiny patr├ş 95% ─żud├ş z tohoto f├│ra. ─Äalej, bez potrebn├ęho vybavenia a zru─Źnosti neni takmer mo┼żn├ę spravi┼ą kvalitn├║ masku, pr├şpadne op├Ątovne zopakova┼ą tvorbu masky z pozit├şvnym v├Żsledkom.

Tak┼że ─Źo je treba na v├Żrobu masky:
- V├íhy na 0,01g !!!!! pokia─ż nebudete mie┼ía┼ą 100g farby
- Laborat├│rny teplomer do 200┬░C
- Nejak├ę n├ídoby ÔÇô najlep┼íie sklenen├ę kadi─Źky, ve─żkosti DPS a cca 25 -50 ml na namie┼íanie farby. Sklenen├ę s├║ najvhodnej┼íie, lebo niekedy, najm├Ą v zime treba jemne prihria┼ą farbu alebo vyvol├ívac├ş roztok a to sa najlep┼íie rob├ş priamo na vari─Źi (roztok), alebo v teplovzdu┼ínej peci (farba)a samozrejme sa dobre ─Źistia, zatvrdnut├í farba je neskuto─Źne odoln├í a m├í siln├║ pri─żnavos┼ą. Na fotk├ích je vidno zaschnut├║ stvrdnut├║ farbu na kadi─Źke a aj ryhy po pokuse o ─Źistenie.
Obrázok
- Teplovzdu┼ín├í pec min 200┬░C, s dobrou regul├íciou a meran├şm teploty- nesmie ve─żmi kmita┼ą teplota, mus├ş by┼ą v rozmedz├ş +/- 5┬░C na DPS. Tak┼że meranie niekde v rohu, hore, dole je neposta─Źuj├║ce. E┼íte jedna drobnos┼ą pre ch├ípavej┼í├şch, teplovzdu┼ín├í pec neni MIKROVLNKA !!!

- Siln├í osvitka s UV, neviem ─Źi halog├ęnka a pod bude sta─Źi┼ą a ak ├íno tak osvit bude trva┼ą aj 2hod a vytvrdzovac├ş osvit aj de┼ł.

- Tla─Źiarenske sito (sie┼ąotla─Ź)+ stierka (tvrd├í, stredne tvrd├í) ja m├ím od firmy Kasi - A5, 77/55Y, m├┤┼że by┼ą aj tro┼íku hrub┼íie. Tuto chcem upozorni┼ą, ┼że toto je nutnos┼ą a nie pom├┤cka, inak plat├ş to ─Źo som p├şsal vy┼í┼íie o t├Żch ─Źo tvrdia - 10g = ly┼żi─Źka

- pH meter - toto neni absol├║tna nutnos┼ą, ale je to dobr├í pom├┤cka, ak├í tak├í n├íhrada s├║ pH papieriky univerz├ílne

- acet├│n ( pr├şp. In├ę rozp├║┼í┼ąadlo) na ─Źistenie, ale toto si nehajte pre seba a nevravte to firme, ktor├í v├ím spravila sito, alebo si od nich k├║pte rozp├║┼í┼ąadlo

- K2CO3 pr├şp. Na2CO3 ale oba bezvod├ę !!! (Na2CO3 M.h. 105,99), pre t├Żch ─Źo si myslia ┼że s├│da na pranie je OK , tak ona obsahuje vodu, tak┼że si to mus├şte prepo─Ź├şta┼ą. Pre istotu e┼íte upresn├şm - t├Żmto som myslel kry┼ítalick├║ vodu a nie ┼że je such├Ż preto t├í molekulov├í hmotnos┼ą.

Ak m├íme tak├ęto vybavenie, tak sa m├┤┼żeme pusti┼ą do pr├íce.

Mie┼íanie farby: z├íkladn├║ farbu a katalyz├ítor sa mie┼ía v hmotnostnom pomere 3:1 , teda ak rob├şm 4g farby (to sta─Ź├ş na jeden stredne ve─żk├Ż obojstrann├Ż DPS) d├ívam 3g z├íkladu a 1g katalyz├ítora ( presne nav├í┼żen├ę na 0,0x na mojich fotk├ích je roben├ę 8g a s├║ tam jasne vidno aj hmotnosti).Obr├ízok

T├║to zmes ─Źo najr├Żchlej┼íie zmie┼íame, lebo vysok├í koncentr├ícia katalyz├ítora na rozhran├ş s z├íkladom m├┤┼że spusti┼ą r├Żchlu reakciu a to najme v lete pri vysokej teplote. Po zmie┼ían├ş nech├íme chv├ş─żku odst├í┼ą. Treba dba┼ą najm├Ą na dno a steny kadi─Źky, aby tam neostala nepremie┼ían├í farba. Obr├ízok
Mie┼íanie neprev├ídzame na priamom slnku. V pr├şpade nutnosti ( zima ) je mo┼żn├ę pou┼żi┼ą aj origo┼í. riedidlo na t├║to farbu ( nie acet├│n !!)

Pr├şprava DPS:DPS vylept├íme klasickou fotocestou a priesvitnou f├│liou, tak ako sme zvyknut├Ż. Vyleptan├Ż DPS o─Źist├şme acet├│nom, liehom od svetlocitlivej farby a mastn├┤t aby bola me─Ć ├║plne ─Źist├í a nemala na sebe ┼żiadne mastnoty, pr├şp. in├ę ne─Źistoty.

Nanesenie na ─Źist├Ż vyleptan├Ż DPS: pripraven├Ż DPS polo┼ż├şme na ─Źist├║, bezpra┼ín├║, tvrd├║ podlo┼żku vyleptan├Żmi cestami hore a polo┼ż├şme na ┼łu sito.Obr├ízok
Do sita d├íme potrebn├ę mno┼żstvo farby a stierkou nanesieme na DPS. Netreba sa b├í┼ą silnej┼íie pritla─Źi┼ą, aby sa prebyto─Źn├ę mno┼żstvo farby strelo pre─Ź. Chce to trochu cviku.
Obrázok

Potom opatrne odlep├şme DPS jedn├Żm pohybom od sita a nech├íme chv├ş─żku roztiec┼ą farbu, t├ş ─Źo nemaj├║ dostato─Źn├ę ve─żk├ę nechty maj├║ probl├ęm. Farba mus├ş by┼ą rovnomern├í, inak tento postup opakujeme. V pr├şpade nerovnomernost├ş sa nemus├ş farba spr├ívne osvetli┼ą, pr├şpadne vyvola┼ą.
Obrázok

Su┼íenie: nadstav├şme teplovzdu┼ín├║ pec na
- v pr├şpade jednostrannej masky je to 80-90┬░C doba su┼íenia 30-60min optimum 85┬░C pri 45 min
- v pr├şpade obojstrannej masky je to:
1 strana 10-25 min pri 80 ÔÇô 90 ┬░C
2 strana 25-35 min pri 80 ÔÇô 90 ┬░C
Obrázok

Ak sa nesprav├ş spr├ívne toto su┼íenie, tak neprebehne poriadne UV osvit, pr├şpadne stvrdne farba a nebude sa to da┼ą vyvola┼ą. Po su┼íen├ş a ochladen├ş je farba na dotyk tvrd├í .
Obrázok

Ak v┼íetko prebehlo v poriadku m├┤┼żeme prist├║pi┼ą k osvitu, ale ak m├íme podozrenie, ┼że nie─Źo neni pod─ża n├ívodu je dobr├ę v tomto bode preru┼íi┼ą pr├ícu a acet├│nom zmy┼ą masku a za─Źa┼ą odznova, lebo po UV bude farba u┼ż odoln├í.

Pr├şprava DPS na osvit: postupujeme presne tak ako pri fotoceste s priesvitnou f├│liou. F├│liou prekryjeme vysu┼íen├Ż vyleptan├Ż DPS, tak aby ─Źierne miesta boli v rovine s miestami , ktor├ę chceme ma┼ą bez masky ( pady ...), maska je negat├şvna, tak┼że to ─Źo sa neosvetl├ş, to p├┤jde pre─Ź ( v pr├şpade spr├ívneho postupu).
Obrázok

Osvit: tak┼że v┼íetko je OK a pod─ża n├ívodu. Osvit sa prev├ídza UV o vlnovej d─║┼żke 300 -400nm, presne tak ako samotn├í fotocesta, len trv├í tro┼íku dlh┼íie. V mojom pr├şpade trvalo v zostave pod─ża fotiek s Hg lampou 25min a pri novej osvitke cca 5-6 min ( e┼íte to nem├ím ├║plne doladen├ę). DPS, by sa nemala prehrieva┼ą ( 30┬░C). V pr├şpade obojstrannej masky treba toto previes┼ą z oboch str├ín.
Obrázok

Vyvolanie:
zarob├şme si roztok Na2CO3 pr├şp K2CO3 a to 10g/l v rozsahu +/- 2g/l.
Obrázok
Tento roztok bude v pr├şpade Na2CO3 tro┼íku zakalen├Ż. Po rozmie┼ían├ş treba nahria┼ą roztok na 30-40┬░C ( odpor├║─Źan├ę je 35-38┬░C) ja ho nahrejem na 41┬░C a potom do neho vlo┼ż├şm DPS, ─Źi┼że sa tro┼íku schlad├ş a preto vyvol├ívanie rob├şm vo v├Ą─Ź┼íom mno┼żstve, aby si udr┼żal dostato─Źn├║ teplotu vyvol├ívanie trv├í 60- 80s. Av┼íak pred samotn├Żm vyvolan├şm treba skontrolova┼ą pH. Pracovn├Ż rozsah je 11,3 - 10,8 pH ni┼ż┼íie pH prudko zni┼żuje vyvolate─żnos┼ą masky. Test pH pomocou univerz├ílnych papierikov je ─Źisto orienta─Źn├Ż, lebo tak├Żto rozsah sa ned├í nimi ur─Źi┼ą, preto ja pou┼ż├şvam digit├ílny pH meter.
Obrázok

Tento roztok je skladovate─żn├Ż, len v┼żdy ho treba pretrepa┼ą a zahria┼ą na potrebn├║ teplotu a a┼ż potom zmera┼ą pH a v pr├şpade n├şzkej hodnoty treba prida┼ą tro┼íku uhli─Źitanu, pr├şpadne spravi┼ą nov├Ż roztok.
Po vyvolan├ş treba DPS opl├íchnu┼ą a odstr├íni┼ą jemne neosvetlen├║ farbu ┼ítetcom, jemnou kefkou a pod. Odpor├║─Źam na koniec opl├íchnu┼ą v destl. pr├şp demineralizovanej vode.
Obrázok
V pr├şpade, ┼że sa nepodar├ş vyvola┼ą masku a nepom├┤┼że ani dlhodobej┼íie vyvolanie to znamen├í ┼że je DPS v pi*i a ak sa s t├Żm zmierite , tak odpor├║─Źam na z├íchranu tento postup. Prida┼ą tro┼íku NaOH k vyvol├ívaciemu roztoku, zahria┼ą roztok na 50┬░C a polo┼żi┼ą do neho DPS na p├ír min├║┼ą. Treba v┼íak sledova┼ą aby sa neza─Źali vyv├şja┼ą bublinky na maske. Potom vytiahnu┼ą, umy┼ą a osu┼íi┼ą. Acet├│n v dostato─Źnom mno┼żstve na handru a jene n├şm ┼í├║cha┼ą masku a pri troche ┼í┼ąastia sa zmyj├║ slab┼íie osvetlen├ę miesta a maska sa tak vlastne vyvol├í. Vyvol├ívac├ş roztok vylia┼ą, ned├í sa v tomto pr├şpade op├Ątovne pou┼żi┼ą. Tento postup m├┤┼że s─Źasti naru┼íi┼ą kvalitu masky, ale in├í mo┼żnos┼ą asi nebude. Ak ani to nepom├┤┼że tak treba za─Źa┼ą odznova a tento DPS ┼íup do ko┼ía.

Kone─Źn├Ż osvit:
vyleptan├Ż, osvetlen├Ż, vyvolan├Ż, opl├íchnut├Ż a vysu┼íen├Ż DPS vlo┼ż├şm do osvitky a sprav├şm kone─Źn├Ż osvit, ktor├Ż mne trval pri Hg lampe 60-90min, teraz ho rob├şm len 60 min na ka┼żd├║ stranu.

Kone─Źn├ę vytvrdnutie: takto spraven├Ż DPS s maskou vlo┼ż├şme do predhriatej pece na 140 - 150┬░C a pe─Źieme 60- 90 min. Ja to rob├şm na 150┬░C 60min.
Obrázok
Obrázok

─îistenie: schv├ílne to sem p├ş┼íem, lebo si treba uvedomi┼ą, ┼że t├í farba je fakt bohovsky odoln├í po zatvrdnut├ş. Tak┼że v tejto f├íze v├Żroby masky m├íme dostatok ─Źasu a u┼ż vieme, ┼że ─Źi sa n├ím podarila, a tak m├┤┼żeme o─Źisti┼ą sito. Ak sa tento krok vynech├í, tak sa zo sita stane jednor├ízov├ę a op├Ątovne nepou┼żite─żn├ę sito. Tak┼że d├┤kladn├ę o─Źistenie sita ur─Źuje jeho ┼żivotnos┼ą. Ja to rob├şm tak ┼że na dvojit├║ kuchynsk├║ utierku polo┼ż├şm sito a nalejem na neho acet├│n. K├║skom papiera ┼í├║cham a┼ż sa farma nevstrebe do utierky. Tento postup zopakujem e┼íte aspo┼ł dva kr├ít, a┼ż k├Żm zmizne v┼íetka farba zo sita.
Obrázok
Po uschnut├ş vyzer├í ako nov├ę.
Obrázok

Ak sme v┼íetko spravili spr├ívne m├┤┼żeme DPS e┼íte pokovi┼ą podla potreby, be┼żne c├şnujem.
Obrázok

Potom v┼Ľtam a osadzujem.
Obrázok
Obrázok

Na koniec uvediem, ┼że to neni a┼ż tak├ę zlo┼żit├ę ako to vyzer├í a pokia─ż ch├ípete, ┼że 10g neni jedna ly┼żi─Źka a ste ochotn├Ż dodr┼ża┼ą presne postup tak v├ím maska iste nebude robi┼ą probl├ęm.

Masku som nekupoval z obchodu, ale od ─Źloveka z tohoto f├│ra, lebo 5kg balenie je pre m┼ła dos┼ą ve─ża. Jeho meno neuvediem, lebo som sa ho nep├Żtal ─Źi m├┤┼żem. Ak bude ochotn├Ż tak sa ozve s├ím. Tu je str├ínka kde sa d├í maska k├║pi┼ą, samozrejme s├║ aj in├ę a ani t├í moja neni presne t├íto (aspo┼ł mysl├şm).
http://www.britrade.sk/sk/50-1-1/materialy-pre-elektrografiku/nepajive-masky

ostatn├ę fotky z v├Żroby masky : https://picasaweb.google.com/1100948644 ... 58/942011#
Naposledy upravil mato3000 d┼ła 26 Feb 2013, 23:00, celkovo upraven├ę 2 kr├ít.
mato3000
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 9313
Zalo┼żen├Ż: 04.01.2009

maska

Odosla┼ąod maximilianko » 10 Apr 2011, 00:39

Nazdar Mato
rad pocujem ze vsetko nadalej bezi ako ma

ozyvam sa teda tu pritomnym ludom ze masku ma mato odo mna v kazdom pripade dakujem za diskretnost aj ked na teraz nepodstatnu.
V pripade zaujmu ma mozete kontaktovat sukromnou spravou najlepsie

este jednu drobnost doplnim. Odporucam pracovat v relativne cistom prostredi a sito chranit pred prachom, velmi rad sa chyta totiz na masku a vie to byt trochu neesteticke na hotovom pcb.
maximilianko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 17
Zalo┼żen├Ż: 18.07.2010

Odosla┼ąod Washu » 10 Apr 2011, 00:47

Este aj ja doplnim:
V navode k maske sa pise ze nevytvrdenu mozno odstranit cca 5% zahriatym roztokom hydroxidu sodneho (draseneho). Kto by to chcel skusat upozornujem ze ram sita a drziak stierky je z eloxovaneho hlinika. Chemicky zdatnejsi uz tusia co to znamena ;) Hydroxid ten elox rozpusti a poskodi aj samotny Al (casom).
Preto toto cistenie NEODPORUCAM. Ako vyhodnejsi sa ukazal aceton ako pise mato3000. Takisto pripominam ze aceton NIEJE riedidlo C6000 ako si tu mnohy myslia.

mato3000: Neuvazujes o zverejneni-presunuti tohoto navodu ako clanok na hlavnu stranku. Tu na fore to zachvilu zapadne do zabudnutia.
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)
Washu
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 4492
Vek: -2004.29
Zalo┼żen├Ż: 15.04.2010

Re: maska

Odosla┼ąod Revenant112 » 10 Apr 2011, 00:58

Vysledny efekt je posobiv├Ż, aj ked to─żko babrania okolo toho, ale jednoznacne K+... uz len z principu :D Mne by sa to rozhodne robit nechcelo, ja len postriekam hotove plosaky lakom a necham vytvrdnut.. nezaoxiduju a je svaty pokoj...

BTW: Robis masku na DPS aj na objednavku? ak hej za aku pribliznu cenu?
Revenant112
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 91
Vek: 24.31
Zalo┼żen├Ż: 22.02.2011

Odosla┼ąod Robio » 10 Apr 2011, 01:03

N├ívod je pekn├Ż a prin├í┼ía kone─Źne trocha informat├şvnej┼íie ─Ź├ştanie a aj ke─Ć ho ja nevyu┼żijem (v bud├║cno mo┼żno ├íno) tak ─Ćakujem ┼że si si na to na┼íiel ─Źas a uk├ízal ako sa to m├í robi┼ą...(mne si t├Żm aspo┼ł zodpovedal p├ír teoretick├Żch ot├ízok)

PS: M┼ła by pote┼íili makro fotky... :wink:

PS2: Upravil som názov...
Naposledy upravil Robio d┼ła 22 Okt 2016, 11:56, celkovo upraven├ę 2 kr├ít.
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.
Robio
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 5370
Vek: 27.96
Zalo┼żen├Ż: 11.09.2007

Odosla┼ąod nalimko33 » 10 Apr 2011, 08:15

A ─Źo such├í met├│da - na┼żeh─żovacia f├│lia (maska m├í zelen├║ farbu)? Osvit trv├í 3x dlh┼íie ako such├Ż fotorezist, ─Źo sa osvieti to zost├íva. Vyvol├íva sa v roztoku Na2CO3. Vypaluje sa 1hod. pri 150 st.
A4 by mala st├í┼ą 2,5€
nalimko33
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3845
Vek: 45.41
Zalo┼żen├Ż: 29.12.2008

Odosla┼ąod mato3000 » 10 Apr 2011, 10:10

Washu nap├şsal: Takisto pripominam ze aceton NIEJE riedidlo C6000 ako si tu mnohy myslia.

mato3000: Neuvazujes o zverejneni-presunuti tohoto navodu ako clanok na hlavnu stranku. Tu na fore to zachvilu zapadne do zabudnutia.

acet├│n pou┼ż├şvam ─Źist├Ż

Obrázok

a kto to presunie na hlavn├║ stranu ? s┼ż tteraz som si v┼íimol , ┼że s├║ tam ─îl├ínky a v nich n├ívody.

maximilianko nap├şsal:este jednu drobnost doplnim. Odporucam pracovat v relativne cistom prostredi a sito chranit pred prachom, velmi rad sa chyta totiz na masku a vie to byt trochu neesteticke na hotovom pcb.

bezpra┼ín├ę prostredie je z├íklad na to som zabudol a bacha aj pri skladovan├ş sita, treba ho ma┼ą prikryt├ę.

maximilianko ako pokra─Źuj├║ prekovy ? ja som sa uch├Żlil k nitom
Obrázok

robio: v tom albume ktor├ęho adresu som zverejnil na konci s├║ v┼íetky fotky a daj├║ sa aj zv├Ą─Ź┼íi┼ą

//Automatick├ę spojenie pr├şspevkov. Pridan├ę po 1 min├║te:

nalimko33: ty m├í┼í na┼żeh─żovaciu masku ?
mato3000
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod Stefan31 » 10 Apr 2011, 10:17

Ot├ízka k aplik├ícii masky na PCB: - nieje vhodnej┼íie pri aplik├ícii masky na PCB ponecha┼ą medzi sitom a samotnou doskou plo┼ín├ęho spoja cca 2-3 mm medzeru, ktor├í by zabezpe─Źila to, ┼że sa spolu "nezlepia", nako─żko je materi├íl sita dostato─Źne pru┼żn├Ż, pri pohybe stierky sa "prehne" a zase vr├íti sp├Ą┼ą? U┼ż som pracoval so sie┼ąotla─Źou a robil som to tak, aj ke─Ć v mojom pr├şpade ┼ílo o nan├í┼íanie farieb, ur─Źen├Żch na ste┼ąotla─Ź (nepam├Ąt├ím si na n├ízov)...tei┼ż by bolo vhodn├ę pomenova┼ą chemik├ílie pln├Żm n├ízvom, teda
- uhli─Źitan draseln├Ż (K2CO3)
- uhli─Źitan s├│dny - s├│da technick├í (Na2CO3) ... apod.

Predpoklad├ím, ┼że viacer├şm spadla s├ínka, preto┼że technicke vybavenie je skuto─Źne potrebn├ę, to nehovoriac o vhodn├Żch priestoroch...a vo veci osvitu sa prikl├í┼łam k n├ízoru pou┼żi┼ą osvitov├ę teles├í (spravidla v tvare trub├şc), emituj├║ce po┼żadovan├ę UV s vlnovou d─║┼żkou tak, ako to doporu─Źuje v├Żrobca fotocitliv├Żch chemik├íli├ş. Rozhodne sa t├Żm dosiahnu lep┼íie v├Żsledky a neodrad├ş to hne─Ć pri prvom nezdare...ale rozhodne by to st├ílo za spracovanie postupu formou ─Źl├ínku (gramaticky spr├ívne a bez vulgarizmov,v┼íak?)

Stefan31
Stefan31
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 327
Zalo┼żen├Ż: 10.02.2010

Odosla┼ąod Buldozer » 10 Apr 2011, 10:45

Zasluzis si velke K+.

Urcite to daj ako clanok. Ja by som si na to netrufol vyzera to dost zlozito.
Buldozer
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 776
Vek: 23.12
Zalo┼żen├Ż: 28.09.2010

Odosla┼ąod MacGyver » 10 Apr 2011, 11:05

A ta sie┼ąka, je vlastne akej hustoty? Resp. kde sa to d├í spla┼íi┼ą?
/home sweet /home ..
Canon EOS 60D owner
MacGyver
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1404
Vek: 29.12
Zalo┼żen├Ż: 01.07.2007

Odosla┼ąod mato3000 » 10 Apr 2011, 11:32

Stefan31, no p├şsal som to v─Źera od 22:30 do 00:00, tak ak s├║ tam gramatick├ę chyby, tak sa ospravedl┼łujem.

s t├Żm sitom m├í┼í asi pravdu, a ur─Źite to odsk├║┼íam

pomenovanie som nedal naschv├íl, ako som u┼ż p├şsal, pri maske sa predpoklad├í ur─Źit├í zru─Źnos┼ą a sk├║senos┼ą. pozri

Stefan31 nap├şsal:- uhli─Źitan s├│dny - s├│da technick├í (Na2CO3) ... apod.

tak a technick├í s├│da sa rozumie NaHCO3 alebo Na2CO3 s vodou(kry┼ítalickou) a ak si si to poriadne pre─Ź├ştal, tak vie┼í ┼że technick├║ s├│du som nikde nespom├şnal. v pomenovaniach som jasne definoval o ─Źo ide a to chemick├Żm sp├┤sobom a aj som nazna─Źil ─Źo neni spr├ívne.

ist├Ż sp├┤sob mojej ir├│nie v ─Źl├ínku znamen├í, ┼że sa sna┼ż├şm zbavi┼ą pr├şpadn├Żch ot├ízok typu:
MacGyver nap├şsal:A ta sie┼ąka, je vlastne akej hustoty? Resp. kde sa to d├í spla┼íi┼ą?

kukni sem, u┼ż som to p├şsal

mato3000 nap├şsal:- Tla─Źiarenske sito (sie┼ąotla─Ź)+ stierka (tvrd├í, stredne tvrd├í) ja m├ím od firmy Kasi - A5, 77/55Y, m├┤┼że by┼ą aj tro┼íku hrub┼íie. Tuto chcem upozorni┼ą, ┼że toto je nutnos┼ą a nie pom├┤cka, inak plat├ş to ─Źo som p├şsal vy┼í┼íie o t├Żch ─Źo tvrdia - 10g = ly┼żi─Źka

MacGyver ni─Ź v zlom ale d├ím ti e┼íte jednu radu ak nevie┼í pou┼żi┼ą gooogl - www.kasi.sk
mato3000
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod vama » 10 Apr 2011, 11:46

K+
"Digit├ílna technika pozost├íva len z 0 a 1, ktor├ę s├║ v spr├ívny ─Źas na spr├ívnom mieste." M. Val├í┼íek
vama
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1539
Vek: 25.45
Zalo┼żen├Ż: 26.08.2008

Odosla┼ąod kain444 » 10 Apr 2011, 12:06

Urcite pekna praca. Otazne je len ci vynalozene usilie stoji za vysledny efekt. Ale to je individualna vec a kazdy si to musi zavzit sam pre seba. K+
kain444
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 149
Vek: 33.92
Zalo┼żen├Ż: 08.10.2010

Odosla┼ąod Washu » 10 Apr 2011, 12:07

nalimko33: Sucha maska je istotne velmi zaujimava ale je dost tazko dostupna a pomerne draha. Priemyselne sa tiez nepouziva tak casto ako sietotlacova.
mato3000: To s tym acetonom bolo urcene pre tebou spominanych 95% fora ;) Este jedna vec by ma zaujimala, ake sklo pouzivas na osvit. Na slusne vytvrdenie masky sa mi nedari dostat sa pod 15minut. Co sa tyka vykonu osvitky (tvoja nova) sme natom rovnako takze problem bude v priepustnosti skla. Idealne by bolo kremicite sklo (ciste SiO2) ale kde to zohnat...
Naposledy upravil Washu d┼ła 10 Apr 2011, 12:26, celkovo upraven├ę 1 kr├ít.
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)
Washu
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod nalimko33 » 10 Apr 2011, 12:25

Washu: presne to mi bolo povedan├ę - pre kusov├║ v├Żrobu je such├í met├│da v├Żhodn├í...
2,5€ za A4 je si mysl├şm k├║pite─żn├ę a maj├║ toho cel├Ż bal (┼í├şrka 300mm)...
nalimko33
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3845
Vek: 45.41
Zalo┼żen├Ż: 29.12.2008

Odosla┼ąod Washu » 10 Apr 2011, 12:27

nalimko33 nap├şsal:Washu: presne to mi bolo povedan├ę - pre kusov├║ v├Żrobu je such├í met├│da v├Żhodn├í...
2,5€ za A4 je si mysl├şm k├║pite─żn├ę a maj├║ toho cel├Ż bal (┼í├şrka 300mm)...

Ak mozes napis firmu ktora je ochotna predat jeden kotucik a aj pribliznu cenu ak teda vies. Po A4kach sa to kupovat neoplati.
(Richard Feynman)
Washu
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod mato3000 » 10 Apr 2011, 12:31

no ja rob├şm kone─Źn├ę vytvrdnutie 60min a sklo je to origin├ílne zo skeneru. ale pl├ínujem tam da┼ą mlie─Źne, lebo m├ím moc bl├şzko trubice od DPS. asi tak 2-3cm a pri vyvol├ívan├ş DPS mi to rob├ş tro┼íku probl├ęm. ale mo┼żno to budem robi┼ą pomocou nejak├ęho matn├ęho filtra, e┼íte neviem.

kremi─Źit├ę sklo m├í ale v sebe bublinky a tak├ę ┼ímuhy, lebo sa vyr├íba ve─żmi ┼ąa┼żko. teda ja som mal iba n├ídoby z kremi─Źit├ęho skla a ploch├ę som e┼íte ani nevidel. inak je to bohovsk├Ż materi├íl s n├şzkou roz┼ąa┼żnos┼ąou. rozp├ílen├ę ich k─żudne m├┤┼że┼í vlo┼żi┼ą do vody a ni─Ź sa im nestane, ale s├║ krehk├ę.
mato3000
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod Washu » 10 Apr 2011, 12:45

Hej a okrem ineho sa pouziva v optike aj pre svoju vybornu priepustnost kratkovlnneho UV ;)
A samozrejme ako pises tazko sa vyraba, tazko sa spracuva a je nechutne drahe...
(Richard Feynman)
Washu
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod Stefan31 » 10 Apr 2011, 12:59

...pomenovanie "technick├í s├│da" som teda neuviedol spr├ívne pre Na2CO3, to by sedelo, pr├íve preto by mali by┼ą v technick├Żch popisoch a n├ívodoch uv├ídzan├ę ├║pln├ę n├ízvy a nie len chemick├ę zna─Źky. Nie ka┼żd├Ż je chemik a ─Źl├ínok je predkladan├Ż ┼íirokej verejnosti! Mysl├şm to v dobrom, ─Źl├ínok takto nadob├║da na odbornosti a jednozna─Źnosti.
m├ím ot├ízku: - existuje nejak├í sada (dostupn├í v SK), ktorou by bolo mo┼żn├ę previes┼ą chemick├ę pokovenie "padov" po nanesen├ş masky? M├Żsl├şm nie─Źo tak├ę, ako napr. tu:-www.pauls-roehren.de, v "Tips und Tricks - Vergolden von Fassungen und Kontakten , alebo je mo┼żn├ę niekde zak├║pi┼ą potrebn├ę chemik├ílie? Nemysl├şm na vag├│nov├ę mno┼żstv├í... :D :D

Stefan31

P.S. - no ale ned├í mi:- ak├ę mal├ę s├║ tie dierky v site? :D

Pri zhotovovan├ş svojej osvitky som p├┤vodne uva┼żoval o opieskovan├ş p├┤vodn├ęho skla zo skeneru. Predpoklad├ím, ┼że by bolo svoj├şmi vlastnos┼ąami vhodnej┼íie ako be┼żn├ę tabu─żov├ę sklo. Ale v mieste bydliska mi to reklamka nedok├ízala urobi┼ą na tak "ve─żk├Ż" povrch rovnomerne.
Stefan31
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 327
Zalo┼żen├Ż: 10.02.2010

Odosla┼ąod jojo9432 » 10 Apr 2011, 13:14

oce┼łujem ve─żk├Żm K+
niekedy to mus├şm vysk├║┼ía┼ą
jojo9432
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 951
Vek: 23.87
Zalo┼żen├Ż: 12.03.2010

Ďalšia

Nasp├Ą┼ą na M├┤j v├Żrobok

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist