Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Dva ovladace/senzory na jeden LED pas

Dva ovladace/senzory na jeden LED pas

Si za─Źinaj├║ci elektronik? Tak t├íto rubrika je ur─Źen├í pr├íve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Dva ovladace/senzory na jeden LED pas

Odosla┼ąod Pistik71 » 11 J├║n 2018, 19:37

Dobry den,
chcel by som zapojit na jeden LED pas 2 senzory. Jedna sa o podsvietenie kuchynskej linky. Jeden senzor by bol byd bezdotykovy alebo dotykovy na hlinikovu listu (senzor A) + druhy senzor by bol pohybovy pir so sumrakovym a casovym spinacom (senzor B). Svetlo by som teda zapinal bud rucne ked by som potreboval nieco robit na pracovnej doske, alebo vecer ak by som isiel do chladnicky (:-)) tak by som nemusel svietit velkym svetlom ale zavietilo vy sa len podsvietenie linky, co by uplne stacilo.
Skusal som si to zapojit len tak paralelne na stole, ale tie cidla sa navzajom nejako "rusili" (pas svietil stale, alebo rozne). Tak som uvazoval ci to nezapojit cez nejaku vykonnejsiu diodu? Co by ste poradili?
Riesenim by boli aj 2 led pasy (do listy mi vojdu), samostatne pre senzory A aj B, ale tam by som zase potreboval riesit, ze ak by som zapol A rucne, tak by sa automaticky vypol B.

Vdaka za rady.

PS: hladal som aj senzor ktoy kombinuje vsetky mnou pozadovane vlastnosti, ale nikde som nenasiel, ze taky nevyrabaju.
Pistik71
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 9
Zalo┼żen├Ż: 12.04.2018

Re: Dva ovladace/senzory na jeden LED pas

Odosla┼ąod Dzedusko » 11 J├║n 2018, 20:55

Zdarim,
Pouzi na to Arduino NANO. K nemu vies kupit aj PIR senzor a vselijake rozne srandicky. Na roznych forach s Arduinom je kopa prikladov aj s PIR aj s inymi senzormi. Toto je asi najjednoduchsia cesta v tejto dobe ako bastlit obvod, ktory by snimal dva rozne senzory a spinal jeden LED pas.
Dzedusko
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 10
Vek: 34.27
Zalo┼żen├Ż: 08.01.2018
Paragraf: 23

Odosla┼ąod Drakoush » 11 J├║n 2018, 20:59

AND, NOT, NOR, XOR, OR... To s├║ dnes doslova nezn├íme pojmy... No, ┼żia─ż.
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 8676
Vek: 23.33
Zalo┼żen├Ż: 08.02.2012
Paragraf: 22

Odosla┼ąod Dzedusko » 11 J├║n 2018, 21:03

Samozrejme ze niesu nezname, preto som napisal "v dnesnej dobe" :)
Dzedusko
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 10
Vek: 34.27
Zalo┼żen├Ż: 08.01.2018
Paragraf: 23

Odosla┼ąod pablox » 11 J├║n 2018, 21:03

Toto riesit Arduinom, to fakt nie :D Skus dat na vystup kazdeho senzora (vykonovej casti) vykonnejsiu Schottky diodu (neviem aky prud odobera ten LED pas). Katody spoj a pripoj na + toho led pasu....ak som to teda dobre pochopil :) Sice na diode vznikne ubytok par stovak mV, ale aspon ti to posetri ten LED pas...
pablox
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1079
Vek: 27.39
Zalo┼żen├Ż: 19.07.2006

Odosla┼ąod Drakoush » 11 J├║n 2018, 21:09

Dovol├şm si vyjadri┼ą svoj n├ízor typu offtopic...

V dne┼ínej dobe si mysl├şte, ┼że k├║pim arduino, stiahnem kni┼żnicu a toto bude moja pou─Źn├í cesta elektronikou - nie─Źo urob├şm a nie─Źo sa nau─Ź├şm. ┼Żia─ż, opak je pravdou. Tak├ęto lepenie ─Źloveka degraduje, degraduje to ve┼íker├ę jeho znalosti z danej problematiky a degraduje to postupy pri rie┼íen├ş probl├ęmu. Spoliahenie sa potom na tak├║to technol├│giu vyvol├íva potl├í─Źanie z├íkladnej ─żudskej logiky niekde to k├║ta. ─îlovek, ─Źo toto zlep├ş, nem├í ┼íajn, ako to funguje a v pr├şpade probl├ęmu vie akur├ít tak vymeni┼ą kni┼żnice a potom p├şsa┼ą lit├ínie na r├┤zne f├│ra.

Preto v├ís pros├şm, nebu─Ćte ─Źur├íci a ne┼íahajte na arduino v┼żdy, ke─Ć treba robi┼ą viac, ako dve funkcie... Naozaj to nestoj├ş za to. Zoberte si papier, ceruzku a sk├║ste nakresli┼ą obvod, ktor├Ż to zm├íkne bez toho, aby som sa hral na program├ítora high-end zariaden├ş. MCU, CPU a in├ę "po─Ź├şta─Źe" patria inde.

Lebo toto je fakt na smiech, ako p├şsal pablox. Arduino nie je ┼żiadna modla!
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator

Odosla┼ąod Pistik71 » 11 J├║n 2018, 21:19

Dzedusko nap├şsal:Zdarim,
Pouzi na to Arduino NANO. K nemu vies kupit aj PIR senzor a vselijake rozne srandicky. Na roznych forach s Arduinom je kopa prikladov aj s PIR aj s inymi senzormi. Toto je asi najjednoduchsia cesta v tejto dobe ako bastlit obvod, ktory by snimal dva rozne senzory a spinal jeden LED pas.

Dik za riesenie, ale to nie je riesenie. Potrebujem to narvat do hlinikovej listy, Nano je sice male, ale to tam s pir senzorom skratke nedam. Original len spinace maju 1x4cm...

-- Spojen├Ż pr├şspevok 11 J├║n 2018, 21:20 --

Drakoush nap├şsal:AND, NOT, NOR, XOR, OR... To s├║ dnes doslova nezn├íme pojmy... No, ┼żia─ż.

Ale hovori, hovori, niekedy som toho poprogramoval az az... Tak ale to ako na zajace s kanonom :-)
Pistik71
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod Drakoush » 11 J├║n 2018, 21:22

To som smeroval sk├┤r na dzedu┼íka, ktor├Ż i┼íiel polova┼ą na vrabce arduinom :D Ke─Ć si nakresl├ş┼í jednoduch├║ logiku, naprace┼í to do li┼íty. Alebo pou┼żi┼ą origin├íl rie┼íenie, ale ja sa svetelnej technike nevenujem.

D├║fam, ┼że sa neurazil, nebolo to myslen├ę na neho, ale v┼íeobecne. Toto mala by┼ą len uk├í┼żka toho, ako by sa to nemalo robi┼ą.
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator

Odosla┼ąod Pistik71 » 11 J├║n 2018, 21:24

pablox nap├şsal:Toto riesit Arduinom, to fakt nie :D Skus dat na vystup kazdeho senzora (vykonovej casti) vykonnejsiu Schottky diodu (neviem aky prud odobera ten LED pas). Katody spoj a pripoj na + toho led pasu....ak som to teda dobre pochopil :) Sice na diode vznikne ubytok par stovak mV, ale aspon ti to posetri ten LED pas...

Diky diky, asi to takto vyskusam, len som nevedel kolko bude mat ubytok ta dioda. Resp. to by asi sacilo dat na to pohybove cidlo, a ked tak uvazujem, to bude aj lepsie ak by to malo aj vatsi ubytok - pri pohybovom cidle by sa to zaplo s mensim jasom, len tak aby som nezabludil do tej chladnicky :lol:

-- Spojen├Ż pr├şspevok 11 J├║n 2018, 21:28 --

Drakoush nap├şsal:Alebo pou┼żi┼ą origin├íl rie┼íenie...

Problem je ze take riesenie neexistuje, pisal som x dodavatelom u nas aj som par dni bludil u cinana, a nic (navyse tie cinske spinace stoja vatsinou za prd).
Pistik71
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod pocitujlasku » 11 J├║n 2018, 21:35

ak tie snimace vedia samostatne zopnut led pasy (teda maju uz nejaky ten vykonovy tranzistor v sebe), tak cez tie diody je to najjednoduchsie.
Intel, Nvidia, Ubuntu, Firefox, Asus, Nissan, Jelinek 52%, Metal
---------------------------------------------------------------------------------------------
Jedn├şm z nejv─Ťt┼í├şch projev┼» ned┼»v─Ťry v Boha je hromosvod na kostele.
pocitujlasku
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 4257
Vek: 35.61
Zalo┼żen├Ż: 20.07.2007

Odosla┼ąod alois » 12 J├║n 2018, 06:46

Dve di├│dy (zapojen├ę spr├ívnym smerom) to spravia a do AL li┼íty sa zmestia.

Odsko─Ź├şm, ale Drakoush: toto je be┼żiace svetlo so 16 LED, ktor├ę m├í viac ako 45 rokov! Volite─żn├Ż smer chodu aj r├Żchlos┼ą. O NE555 sme ani nesn├şvali. Dne┼ín├Ż r├ídioamat├ęr by to "vyrobil" Arduinom, kni┼żnicou a blokmi z ─î├şny. My dedkovia sme mali univerz├ílny plo┼í├ík, trafop├íjku a dr├ítiky. Samozrejme aj trochu nad┼íenia. Takto nadr├ítkovan├Ż a chodiv├Ż som mal aj ZX Spectrum Sinclair a in├ę veci.
Pr├şlohy
IMG_20180612_063713.jpg
IMG_20180612_063724.jpg
alois

Odosla┼ąod breta1 » 12 J├║n 2018, 09:45

Konstruk─Źn─Ť by mo┼żn├í nejl├ępe vyhovovala izolovan─Ť p┼Öi┼íroubovan├í k t├ę hlin├şkov├ę li┼ít─Ť dvojit├í dioda v pouzdru TO220(nap┼Ö. MBR20100CT).
breta1
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8441
Zalo┼żen├Ż: 06.02.2009

Odosla┼ąod Pistik71 » 12 J├║n 2018, 16:42

breta1 nap├şsal:Konstruk─Źn─Ť by mo┼żn├í nejl├ępe vyhovovala izolovan─Ť p┼Öi┼íroubovan├í k t├ę hlin├şkov├ę li┼ít─Ť dvojit├í dioda v pouzdru TO220(nap┼Ö. MBR20100CT).

Dik za napad, taka konstrukcia diody ma vobec nenapadla, aspon by to ten hlinikovy profil mohol chladit.
Pistik71
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod enigma » 12 J├║n 2018, 17:59

alois nap├şsal:Dve di├│dy (zapojen├ę spr├ívnym smerom) to spravia a do AL li┼íty sa zmestia.

Odsko─Ź├şm, ale Drakoush: toto je be┼żiace svetlo so 16 LED, ktor├ę m├í viac ako 45 rokov! Volite─żn├Ż smer chodu aj r├Żchlos┼ą. O NE555 sme ani nesn├şvali. Dne┼ín├Ż r├ídioamat├ęr by to "vyrobil" Arduinom, kni┼żnicou a blokmi z ─î├şny. My dedkovia sme mali univerz├ílny plo┼í├ík, trafop├íjku a dr├ítiky. Samozrejme aj trochu nad┼íenia. Takto nadr├ítkovan├Ż a chodiv├Ż som mal aj ZX Spectrum Sinclair a in├ę veci.

ja som potom asi trochu star┼í├ş , lebo si pam├Ąt├ím aj pre┼ípan papier a meden├ę nity ako " uzli " .... a v┼íetko sa " dr├┤tovalo " a fungovalo to .... ke─Ć sme sa dostali k cuprexitu , to u┼ż boli plo┼í├íky .... lakom na nechty a ┼íabl├│nami z RTG sn├şmkov sa kreslili plo┼í├íky ... potom pri┼íla fixka ....
enigma
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1656
Zalo┼żen├Ż: 24.12.2011

Odosla┼ąod alois » 13 J├║n 2018, 05:13

enigma: ├íno, ale tak├ęto v├Żrobky sa nezachovali. Prv├ę tranzistory s odpormi a kond├şkmi. (blika─Źky na bicykel....)
alois

Odosla┼ąod fery66 » 13 J├║n 2018, 06:09

alois nap├şsal:Prv├ę tranzistory s odpormi a kond├şkmi. (blika─Źky na bicykel....)

Mal som "smerovky" na "skladacom" bicykli, germ├íniov├ę tranzistory, zvonkov├í bat├ęria v kapsi─Źke na k─ż├║─Źe... :(
fery66
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 977
Zalo┼żen├Ż: 04.10.2009

Odosla┼ąod pocitujlasku » 13 J├║n 2018, 06:12

fixka? to uz bol luxus. pekne lievikove pero, kresliacu kvapalinu a davat pozor, aby som nemal cele ruky farebne, lebo sa to dost blbo umyvalo. a po vyleptani jemnulinky smirgel, a osetrit kolofoniou rozpustenou v liehu.
Intel, Nvidia, Ubuntu, Firefox, Asus, Nissan, Jelinek 52%, Metal
---------------------------------------------------------------------------------------------
Jedn├şm z nejv─Ťt┼í├şch projev┼» ned┼»v─Ťry v Boha je hromosvod na kostele.
pocitujlasku
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 4257
Vek: 35.61
Zalo┼żen├Ż: 20.07.2007

Odosla┼ąod fery66 » 13 J├║n 2018, 06:23

Prv├Ż plo┼í├ík (sir├ęna) mi robil neboh├Ż otec leptan├şm v chloride. Na textit nalepil p├ísku a vyrez├íval "cesti─Źky"... Ja som potom kreslieval lievikov├Żm perom (bez "dr├┤tiku") a farbou na ko┼żu. Potom pri┼íla fotocesta, tu┼í, pauz├ík. Otec robil na v├Żvoji vo "v├Żskum├íku", tak┼że sa mi ob─Źas nejak├Ż cuprextit s fotovrstvou "u┼íiel".
fery66
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 977
Zalo┼żen├Ż: 04.10.2009

Odosla┼ąod alois » 13 J├║n 2018, 08:35

... a moja mama v┼żdy sa ─Źudovala, ako r├Żchlo sa jej m├ş┼ła lak na nec :P hty....
alois

Odosla┼ąod Pistik71 » 13 J├║n 2018, 08:44

pocitujlasku nap├şsal:fixka? to uz bol luxus. pekne lievikove pero, kresliacu kvapalinu a davat pozor, aby som nemal cele ruky farebne, lebo sa to dost blbo umyvalo. a po vyleptani jemnulinky smirgel, a osetrit kolofoniou rozpustenou v liehu.

Juuu... tak lievikove pero a chlorid - to su spomienky na farebne hudby, svetelnych hadov a tranzistorove zosilnovace (ktorymi sme potom ohurovali dievcata :) ). Niekedy daaavno som na tom fical, potom som na to uz nemal koli zalozeniu rodiny cas, potom prisli pocitace a isiel som PC smerom, a na toto som sa vykaslal. Terz clovek s nostalgiou spomina, ale chcem sa do toho zase pustit, len tak pre radost z niecoho co si clovek spravi sam (len keby bol cas... tak uz len pockat do dochodku, len to aby sa mi netriasli ruky so spajkovackou :) ).
Pistik71
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Ďalšia

Nasp├Ą┼ą na Pre za─Źiato─Źn├şkov

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: breta1, Drakoush a 2 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist