Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • "Ekvitermick├í" regul├ícia vykurovania

"Ekvitermická" regulácia vykurovania

Problematika ohladne regul├íci├ş (PI, PID), ovl├ídania pohonov, odmeriavan├ş veli─Ź├şn, automatiz├ície PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

"Ekvitermická" regulácia vykurovania

Odosla┼ąod cico1976 » 09 Okt 2017, 11:50

Zdrav├şm

Chcel som sa sp├Żta┼ą, ─Źi u┼ż niekto n├íhodou nerie┼íil ......nazval by som to jednoduch├║ ekvitermick├║ regul├íciu.
Upresn├şm:
Jednalo by sa iba o regulovanie teploty vody v k├║ren├ş (plynov├Ż kotol+radiatory) v z├ívislosti od vonkaj┼íej teploty. Inak povedan├ę - vonkaj┼í├ş teplomer by ur─Źoval pri akej teplote m├í sp├şna┼ą teplomer kotla (vody v k├║ren├ş). Povedzme napr: vonkaj┼íia 10┬░C / voda 40┬░C , vonkaj┼íia 0┬░C / voda 45┬░C , vonkaj┼íia -10┬░C / voda 50┬░C , vonkaj┼íia -20 / voda 55┬░C , .........

......za ka┼żd├║ radu ─Ćakujem
......nikdy nieje neskoro!!!
cico1976
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 274
Zalo┼żen├Ż: 02.03.2012

Re: "Ekvitermická" regulácia vykurovania

Odosla┼ąod ondistef » 09 Okt 2017, 12:09

Tu m├í┼í komplet ekvitermnu regul├íciu EMIR. Mal som to postaven├ę, len k├Żm sme sa dostali k doplneniu serva k trojcestn├ęmu ventilu, tak kotol vypovedal slu┼żbu a nov├Ż kondenza─Źn├Ż u┼ż mal ekvitermnu regul├íciu v sebe. Tak┼że v podstate fungoval len ako oby─Źajn├Ż termostat, a teraz sl├║┼żi u┼ż len ako vonkaj┼í├ş teplomer. Samotn├Ż n├ívod vy┼íiel aj v star┼í├şch ─Ź├şslach Amat├ęrskeho r├ídia.
http://www.alpov.net/elektronika/emir.html
http://www.alpov.net/elektronika/emir_soc.pdf
ondistef
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 433
Zalo┼żen├Ż: 31.12.2009

Odosla┼ąod Samanko » 09 Okt 2017, 12:36

To, ─Źo chce┼í, je norm├ílne presne nazvan├ę eqitermicka regul├ícia....├║plne spr├ívne.
Chces pou┼żi┼ą iba t├║to regul├íciu alebo ju m├í┼í v pl├íne doplni┼ą e┼íte spinacim termostatom (izbov├Żm) ? Kde to chce┼í pou┼żi┼ą ? M├í┼í vyslovene iba radiatory ? Alebo aj podlahovou, bojler, ...) Kr├ítky okruh na strane kotla m├í┼í vyrie┼íen├Ż inak ?
ÔÇťStrong people don't put others down... They lift them up.ÔÇť Michal P. Watson.
ÔÇ×Pravda mus├ş ─Źelit v├şce zkoumaj├şc├şm pohled┼»m !"
ÔÇ×We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos
Samanko
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 960
Zalo┼żen├Ż: 03.05.2013

Odosla┼ąod budvar10 » 09 Okt 2017, 13:02

├Üplne jednoduch├í ekvitermika je tu" http://s-o.webnode.cz/er-termostat/. Kedysi d├ívno som sa ┼łou in┼ípiroval a vyrobil som si vlastn├Ż regul├ítor.
https://svetelektro.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&f=27&t=42426&sid=86f69f1affe656c7c0e1e530c6034aa2
budvar10
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 429
Zalo┼żen├Ż: 15.12.2014

Odosla┼ąod cico1976 » 09 Okt 2017, 14:12

Samanko nap├şsal:To, ─Źo chce┼í, je norm├ílne presne nazvan├ę eqitermicka regul├ícia....├║plne spr├ívne.
Chces pou┼żi┼ą iba t├║to regul├íciu alebo ju m├í┼í v pl├íne doplni┼ą e┼íte spinacim termostatom (izbov├Żm) ? Kde to chce┼í pou┼żi┼ą ? M├í┼í vyslovene iba radiatory ? Alebo aj podlahovou, bojler, ...) Kr├ítky okruh na strane kotla m├í┼í vyrie┼íen├Ż inak ?

.....dopln├şm, ┼że sa jedn├í o prevedenie (ako sa robievalo pred x rokmi) kotol na plyn, radiatory a obehov├ę ─Źerpadlo . Nieje tam ┼żiadne servo, trojcestn├Ż a ni─Ź podobn├ę.

.....a ako v├Żstup vlastne potrebujem rele, ktor├ę bude zap├şna┼ą a vyp├şna┼ą kotol. (pod─ża teploty vody v potrub├ş)

-- Spojen├Ż pr├şspevok 09 Okt 2017, 13:15 --

budvar10 nap├şsal:├Üplne jednoduch├í ekvitermika je tu" http://s-o.webnode.cz/er-termostat/. Kedysi d├ívno som sa ┼łou in┼ípiroval a vyrobil som si vlastn├Ż regul├ítor.
https://svetelektro.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&f=27&t=42426&sid=86f69f1affe656c7c0e1e530c6034aa2

....toto vyzer├í by┼ą nie─Źo tak├ę ako potrebujem.
cico1976
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod elmoto » 09 Okt 2017, 14:19

Ak├Ż m├í┼í kotol ak smiem vedie┼ą?
nie som tu
elmoto
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2941
Vek: 39.45
Zalo┼żen├Ż: 15.08.2011

Odosla┼ąod cico1976 » 09 Okt 2017, 14:21

budvar10 nap├şsal:├Üplne jednoduch├í ekvitermika je tu" http://s-o.webnode.cz/er-termostat/. Kedysi d├ívno som sa ┼łou in┼ípiroval a vyrobil som si vlastn├Ż regul├ítor.

....toto vyzer├í by┼ą nie─Źo tak├ę ako potrebujem

-- Spojen├Ż pr├şspevok 09 Okt 2017, 13:39 --

elmoto nap├şsal:Ak├Ż m├í┼í kotol ak smiem vedie┼ą?

.....tu┼í├şm ┼że tam je Attack
cico1976
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod elmoto » 09 Okt 2017, 15:56

to si mi moc nepomohol ide mi o to ─Źi m├í┼í v kotli aj regul├íciu v├Żkonu. ─îi to nieje kotol zapnut├Ż napr. pln├Żch 26kW a vypnut├Ż 0 kW. ─îi je kondenza─Źn├Ż alebo ─Źo za─Ź. Vie┼í aby ta ekvitermika mala aj ┼żiad├║ci ├║─Źinok.
nie som tu
elmoto
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod cico1976 » 09 Okt 2017, 21:39

Tak kotol je to tu┼í├şm 20KW, bez regul├ície v├Żkonu. Jedin├í regul├ícia je termostat na kotle. (sn├şma teplotu vody) a v najchladnej┼íej izbe je priestorov├Ż termostat

.....a to ─Źo by som tam potreboval asi nebude ma┼ą a┼ż tak├Ż ├║─Źinok ako tie ekvitermiky ─Źo sn├şmaj├║ vonkaj┼íiu, vn├║torn├║ a teplotu vykurovacej vody at─Ć, ale jedn├í sa mi sk├┤r o to, ┼że to k├║renie je roben├ę/upravovan├ę po─Źas 30rokov. S├║ tam star├ę klasick├ę "vysokoobjemov├ę" aj nov├ę "n├şzkoobjemov├ę" radiatory - niektor├ę s termostatick├Żmi ventilmi, potrubie je kombin├ícia et├í┼żov├ęho, ├║stredn├ęho a .....ja neviem ak├ęho k├║renia. No a probl├ęm je v tom, ┼że ak je vonku povedzme +10 stup┼łov a kotol je na termostate nastaven├Ż na 60┬░C, tak pokia─ż zareaguje niektor├Ż termostat, tak niektor├ę izby prekuruje, potom to na dlh┼íie vypne a zasa niektor├ę nestihne dok├║ri┼ą.

.....neviem ─Źi som to vysvetlil dostato─Źne tak, ┼że sa to d├í pochopi┼ą ?!?
cico1976
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod Milos66 » 09 Okt 2017, 23:05

Ale to ─Źo potrebuje┼í ty nie jen ekvitermick├ę regulovanie, ale hydraulick├ę vyregulovanie syst├ęmu. To by ti mohol zvl├ídnu┼ą aj nejak├Ż ┼íikovn├Ż vod├ír - k├║ren├ír.
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
Milos66
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 4027
Vek: 52.73
Zalo┼żen├Ż: 28.09.2013

Odosla┼ąod elmoto » 09 Okt 2017, 23:17

Vyme┼ł kotol a nerie┼í sprostosti. Sused ma rovnaky kotol ako ty. Teraz som bol vonku a ma ku mne do dvora ten turbo komin. Fuka mu z neho tak hor├║ce spaliny, ze mi ide ruku popalit. Proste vali na plno a vypina lebo prehrieva vodu do kurenia. Mne kotol bafkal na spodnom vykone 3kw a fukal len teple spaliny co nepalili ani na tv├íri. Mam kondenzacny kotol. Vykurujem na 23.4 st C plochu 150m2 o dvoch podla┼ż├ş 2.6m stropy a spotrebujem na to plynu za 680eur.

Uz mam premyslen├ę ako vyuzijem tie vret├ę susedov├ę spaliny na vykurovanie mojho pr├şstresku pre auta co m├ím hned oproti jeho kom├şnu :) on spalil za 1400eur a vykuroval 90m2 na 22 st C. Proste zl├Ż kotol !

Tvojich 60st C na kotly je sakra vela! Teraz staci do radiatorov ta 45 az 50 max stupnov. Vymeni┼ą kotol. Da┼ą vsade termohlavice nastav ich na 2.8 az 3 dielik a zaisti. Do najrychlejsie chladnucej izby ktoru ale pozadujes mat stabilne vykurenu daj termostat a na radiator nedavaj hlavicu! Ja mam takto dve poschodia a obyvacka ma velke okna a aj terasove dvere a tak aj najrychlejsie vychlada tak je tam termostat a radiatory dva. Jeden z hlavicou a druhy bez. Reguleje termostat. Kotol nastaveny na 46st vystup. Idem ale poriesit akvitermiku a immergas inteligentny termostat tak verim ze pojdem este o 5% nakladov dole.
nie som tu
elmoto
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod alois » 10 Okt 2017, 05:38

Chlapi, ale "kotol na 60┬░C" znamen├í maxim├ílnu teplotu v syst├ęme, ─Źo ale syst├ęmom ┼ítart a stop pre hor├ík sa nemus├ş v├┤bec dosiahnu┼ą.

1. Tak ako tu bolo nap├şsan├ę, treba rozhodne najprv vyregulova┼ą prietoky jednotliv├Żmi radi├ítormi (Milos66) a a┼ż potom nie─Źo ┼ípekulova┼ą. Len ot├ízka je, ─Źi radi├ítor na vstupe m├í termohlavicu a na v├Żstupe m├í regula─Źn├Ż ventil. Nebolo to a┼ż tak├ę be┼żn├ę v star┼í├şch rozvodoch domov.
2. Ot├ízka je aj, ─Źi je tam obehov├ę ─Źerpadlo, alebo iba samosp├íd, pokia─ż je to takto pozliepan├ę. A ak je, ─Źi to ─Źerpadlo be┼ż├ş st├íle, alebo sa tie┼ż vypne, ke─Ć termostat povie dos┼ą. Tak toti┼ż vychladne cel├í s├║stava a ekonomika je v h├íji, ke─Ć ju treba znova cel├║ nahria┼ą. Ekvitermika ni─Ź nepom├┤┼że a neu┼íetr├ş!

U kotlu so syst├ęmom start/stop bez mo┼żnosti regul├ície v├Żkonu hor├íku je lep┼íie, ak sn├şma┼í teplotu spiato─Źky a nevyp├şna┼í obehov├ę ─Źerpadlo. Udr┼żuje┼í spiato─Źku na kon┼ítantnej teplote (25┬░C) a vyregulovan├Ż syst├ęm ti dod├íva teplo v jednotliv├Żch miestnostiach d├ívkovan├ę termohlavicami. Hor├ík takto sp├şna┼í z dvoch sign├ílov.

Na konkr├ętne rie┼íenie sme sa ale nedozvedeli.
- typ plynovej pece. (v├Żkon je nezauj├şmav├Ż)
- ako je roben├í expanzn├í n├ídoba. Je to otvoren├í n├ídoba na najvy┼ż┼íom bode, alebo uzatvoren├í tlakov├í expanzka?
- ke─Ć ti hrej├║ radi├ítori, ak├Ż teplotn├Ż rozdiel je medzi vstupom a spiato─Źkou? (6-8-10-12┬░C alebo viac?)
- posledn├Ż ├║daj je objem vykurovacieho m├ędia v uzavretej s├║stave.

Vymeni┼ą kotol je to najjednoduch┼íie rie┼íenie, ale k├║ren├ír si mus├ş pozrie┼ą rozvody v dome. Ak s├║ koncipovan├ę ako samosp├íd s odbo─Źkami, tak zabudni. Kondenza─Źn├Ż kotol to sice utiahne, ale nikdy to nevyreguluje┼í ako je potrebn├ę.
alois

Odosla┼ąod Milos66 » 10 Okt 2017, 07:54

Ako som p├şsal, hydraulicky vyregulova┼ą - to za prv├ę. Mo┼żno by pomohlo postupne vymeni┼ą star├ę radi├ítory za nov├ę maloobjemov├ę.
No a ten pr├║ser zvan├Ż Attack, to nejdem ani komentova┼ą. Ten zlepenec Po─żsko Vr├║tock├ęho probl├ęmu nestoj├ş ani za zmienku. Vr├║to─Źania nemaj├║ dobr├Ż ani plynov├Ż spor├ík, nie to e┼íte kotol.
Tento probl├ęm by som sk├┤r videl rie┼íi┼ą celoplo┼íne. Do┼íetri┼ą peniaze a prerobi┼ą jedn├Żm ┼ímahom cel├ę k├║renie. Vymeni┼ą star├ę radi├ítory, vymeni┼ą kotol, zmen┼íi┼ą priemery v┼íetk├Żch veden├ş. No a potom samozrejme nastavi┼ą a vyregulova┼ą.
Ja m├ím s├║stavu cca 40 litrov vody, k├║rim, var├şm, um├Żvame sa. Plocha 128 metrov, podkrovie. Ro─Źne plat├şm za plyn do 550ÔéČ.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
Milos66
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod cico1976 » 10 Okt 2017, 11:48

.....presne som vedel kam t├íto debata "sk─║zne". Viem ┼że s├║ to rady dobr├ę a k├║reniu by pomohli. ─Äakujem - niektor├ę z t├Żchto vec├ş budem bra┼ą do ├║vahy a sk├║sim "doladi┼ą"

.....ale ot├ízka na za─Źiatku znela trochu inak

Aj tak ─Äakujem
cico1976
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod Milos66 » 10 Okt 2017, 11:58

Z hovna bi─Ź neupletie┼í. Tvoj kotol nem├í regul├íciu. Ide bu─Ć naplno, alebo v├┤bec. Tam ti vonkaj┼íia regul├ícia nepom├┤┼że. Sk├║si┼ą to m├┤┼że┼í, ale moc ve─żk├Ż rokenrol od toho ne─Źakaj. Sk├┤r si mysl├şm, ┼że vynalo┼żen├ę ├║silie a n├íklady prev├Ż┼íia ├║┼żitn├║ hodnotu.
Ja ti rad├şm dobre, daj si vyregulova┼ą st├ívaj├║cu s├║stavu. Aspo┼ł do doby pokia─ż bude┼í rie┼íi┼ą nov├ę k├║renie.
Milos66
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod cico1976 » 10 Okt 2017, 14:07

Je mi jasn├ę, ┼że cel├ę to k├║renie (zlepenec) je ni─Ź-moc, ale je to u mojich rodi─Źov - d├┤chodcov a ako je zn├íme, tak slovensk├Ż d├┤chodca = ....... rad┼íej nep├ş┼íem ─Źo. Tak┼że nov├ę k├║renie si teraz moc dovoli┼ą nem├┤┼żu a ─Ćal┼íia vec je, ┼że kotol je v pivnici so super strm├Żmi schodmi, tak som chcel aspo┼ł trochu zjednodu┼íi┼ą ovl├ídanie teploty vykurovacej vody.

.....a s t├Żm vav├í┼żen├şm sa sna┼ż├şm ─Źo-to robi┼ą a trochu to doladi┼ą, len t├í spom├şnan├í najchladnej┼íia miestnos┼ą s priestorov├Żm termostatom m├í tendenciu ma┼ą ve─żk├║ "hyster├ęzu" teploty v priestore ak sa napr na p├ír dn├ş otepl├ş a na kotle je t├Żch spom├şnan├Żch 60┬░C.
cico1976
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod alois » 10 Okt 2017, 15:47

cico1976

p├ş┼íe┼í: len t├í spom├şnan├í najchladnej┼íia miestnos┼ą s priestorov├Żm termostatom m├í tendenciu ma┼ą ve─żk├║ "hyster├ęzu" teploty v priestore ak sa napr na p├ír dn├ş otepl├ş a na kotle je t├Żch spom├şnan├Żch 60┬░C.... O.K. beriem, ale termohlavice v ostatn├Żch miestnostiach sa uzavr├║ a nek├║ria, tak┼że tam neprekuruje┼í.

Len "hyster├ęzia" bez logiky, lebo ak je to najchladnej┼íia miestnos┼ą, tak by tam mal by┼ą najv├Ą─Ź┼í├ş ├║nik, to znamen├í ┼ąa┼żko vyk├║rim a r├Żchlo dochlad├şm. Alebo si mal na mysli ┼że m├í akumula─Źn├║ schopnost a ┼że ke─Ć sa vyhreje teplo dlho podr┼ż├ş a ostatn├ę ─Źasti u┼ż s├║ chladne?

Nechcem sa h├ída┼ą a ani nikoho pou─Źova┼ą, ale plet├║ sa tu dva pojmy.
Ekvitermick├í regul├ícia pos├║va vykurovaciu krivku nahor a dole pod─ża exteri├ęrovej teploty. Krivka sa pou┼ż├şva na riadenie MODUL├üCIE PLYNOV├ëHO HOR├üKU, nie na nastavenie maxim├ílnej teploty vykurovacieho okruhu.

V star┼í├şch syst├ęmech (aj zlepencoch ─Źo m├íte vy doma - som mal aj ja v dome po predch├ídzaj├║com majite─żovi) sa pou┼ż├şval na v├Żstupe z kotka 4 cestn├Ż rozdelova─Ź - duomix. A to je to, ─Źo som ti nap├şsal ja, ┼że ak m├í┼í cirkula─Źn├ę ─Źerpadlo t┼Öeba sn├şma┼ą teplotu spiato─Źky a t├í si nareguluje obehov├║ teplotu. V tom pr├şpade si ty na kotli nastav├ş┼í 60┬░C, ─Źo bude maxim├ílna teplota na ktor├║ sa bude zohrieva┼ą prim├írny okruh kotla a mixer ti bude p├║┼í┼ąa┼ą sp├Ą┼ą teplo pod─ża re├ílnej spotreby (straty tepla) na spiato─Źke.

Vyregulovanie syst├ęmu je z├ívysl├ę zase od toho, ─Źi m├íte, alebo nem├íte obehov├ę ─Źerpadlo. Vla┼żn├Ż samosp├íd (35┬░C) sa spr├íva in├í─Ź, ako tepl├Ż samosp├íd. (60┬░C)

Odpove─Ć na tvoju prvotn├║ ot├ízku a z├írove┼ł najjednoduch┼íie rie┼íenie je:

┼że zapoj├ş┼í termostat (sn├şma─Ź, napr. PT100 ─Źi PT 1000) na v├Żstup z kotla. Jeho riadiacu jednotku umiestni┼í na stenu k dver├ím pivnice aby si nemusel ┼ąaha┼ą k├íble. Sp├şnacie kontakty zaarad├ş┼í do s├ęrie s kontaktami termostatu namontovan├ęho na kotly. ─îi┼że na kotly bude┼í ma┼ą nastaven├ę 60-70┬░C, a na chodbe bude┼í zni┼żova┼ą vyp├şnaciu hodnotu (35-60┬░C).

Takto rodi─Źia nebud├║ musie┼ą chodi┼ą strm├Żmi schodmi a bude┼í ma┼ą z├írove┼ł dvojit├║ kontrolu ohrevu, ─Źi bezpe─Źnost proti prehriatiu.
Ekvitermika v manu├íln├şm re┼żime rozhodovania sa........

A TERAZ e┼íte pr├şde in├Ż k├║ren├ír a povie: "ten hor├ík bude cvaka┼ą zapni/vypni dokola a od├şde. Keby mal ruky, tak ┼ąa nafackuje"....a bude ma┼ą tie┼ż pravdu.
alois

Odosla┼ąod Milos66 » 10 Okt 2017, 16:24

Toto je dobre riesenie, ale ten kotol pojde tak ci tak stale na 60st.
Milos66
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod alois » 10 Okt 2017, 17:15

Milos66: pre─Źo?
Ak m├ím v s├ęrii dva termostaty, kde p├┤vodn├Ż je nastaven├Ż na 60┬░C (a vtedy vypne hor├ík) a ten druh├Ż na 40┬░C, tak tento zareaguje sk├┤r a vypne hor├ík. V podstate dva rozp├şnacie kontakty v s├ęrii, ni─Ź viac.
alois

Odosla┼ąod Milos66 » 10 Okt 2017, 17:41

Termostat moze zopnut priestorovu teplotu na 40stupnoch, ale kotol pojde stale na 60, alebo nastavenu teplotu. S tym nic nespravi, nie je to moderny kotol s plynulou regulaciou vykonu. Stale sa bavime o tom, ze to ma dve polohy / nic a max.
Milos66
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Ďalšia

Nasp├Ą┼ą na Automatiz├ícia

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 0 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist