Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Elektrotechnick├ę minimum

Elektrotechnick├ę minimum

Kecajte o ─Źom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Elektrotechnick├ę minimum

Odosla┼ąod Melano628 » 01 Jan 2019, 17:44

Zdrav├şm, po ukon─Źen├ş ┼íkoly si pl├ínujem spravi┼ą kurz ÔÇťElektrotechnick├ę minimumÔÇŁ kde m├┤┼żem z├şska┼ą paragraf &20. Pri jeho ukon─Źen├ş si hne─Ć m├┤┼żem urobi┼ą paragraf &21. Po roku praxe s &21 si m├┤┼żem urobi┼ą &22 at─Ć.. Mojou ot├ízkou je, ak pr├şdem do nejakej spolo─Źnosti a v ┼żivotopise budem ma┼ą vzdelanie: SO┼á grafik digit├ílnych m├ędi├ş a niekde ni┼ż┼íie absolventsk├Ż kurz ÔÇťElektrotechnick├ę minimumÔÇŁ s p. &21, ─Źi mi neza┼ąuk├í na hlavu a nepo┼íle ma kade ─żah┼íie. A druh├í ot├ízka ako to je v zahrani─Ź├ş... napr├şklad budem ma┼ą &21, &22, vedie┼ą nemeck├Ż jazyk akt├şvnej┼íie a budem ma┼ą z├íujem ├şs┼ą robi┼ą von (napr. Nemecko, ┼ávaj─Źiarsko) a mal by som, dajme to 1-2 rok prax s &21 a &22. Robia tak├şto ─żudia norm├ílne vonku bez ┼íkoly zameranej na dan├Ż odbor (presne m├┤j pr├şpad) alebo budem musie┼ą veri┼ą v ┼í┼ąastie...?
Za v┼íetky dotazy dopredu ─Ćakujem v┼íetk├Żm. (:
Melano628
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 2
Zalo┼żen├Ż: 01.01.2019

Re: Elektrotechnick├ę minimum

Odosla┼ąod jezevec » 01 Jan 2019, 18:06

Proto┼że mi n─Ťjak├Ż kurz ÔÇťElektrotechnick├ę minimumÔÇŁ nic ne┼Ö├şk├í, zap├ítral jsem na netu. Tak┼że ten slavn├Ż kurz nem├í s odbornost├ş moc spole─Źn├ęho, je to jen jak├ęsi ┼íkolen├ş o bezpe─Źnosti pr├íce a p┼Öehled r┼»zn├Żch ochran p┼Öed nebezpe─Źn├Żm nap─Ťt├şm. U┼żitn├í hodnota nulov├í.
Tvoje naivn├ş p┼Öedstava je takov├í, ┼że tento "rychlokurz" ti nahrad├ş t┼Ö├ş nebo ─Źty┼Ölet├ę studium na odborn├ę elektro ┼íkole.
jezevec
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 894
Zalo┼żen├Ż: 22.08.2008

Odosla┼ąod Melano628 » 01 Jan 2019, 18:30

Ja som si aj p├şsal s jedn├Żm, kde toto EM vykon├ívaj├║. A o odbornej sp├┤sobilosti tam re─Ź je,

- ├║─Źastn├şci si absolvovan├şm EM doplnia vzdelanie o elektrotechnick├Ż smer vzdelania
- podmienkou pre m├┤┼żnos┼ą absolvova┼ą EM je ma┼ą maturitu (bez oh─żadu na ┼íkolu) pr├şp. v├Żu─Źn├Ż list technick├ęho zamerania
- ├║─Źastn├şci maj├║ mo┼żnos┼ą priamo pri z├ívere─Źnej sk├║┼íke z├şska┼ą odborn├║ sp├┤sobilos┼ą v elektrotechnike ┬ž21. Po 1 roku ┬ž22 a nesk├┤r ┬ž23.

─îo si p├şsal, ┼że je to nejak├ę pou─Źenie o bezpe─Źnosti pr├íce ... To by mi bolo hne─Ć jasn├ę, ┼że by som bol nula. Mo┼żno som sa nedostato─Źne vyjadril, ale ─Ćakujem za odpove─Ć.
Melano628
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 2
Zalo┼żen├Ż: 01.01.2019

Odosla┼ąod Feneon » 01 Jan 2019, 18:48

Paragraf 20 je ti ├║plne na hov.. -to som mal ako sopliak na praxi, podp├şsal som papier a tad├í, bol som "osoba pou─Źen├í" par.20.
Ak potrebuje┼í par. 21, treba si spravi┼ą riadny kurz ETS. 21 ti je tie┼ż sam o sebe v podstate k ni─Źomu, ale je to "odrazov├Ż most├şk" ak by si potreboval zv├Ż┼íi┼ą kvalifik├íciu. Prakticky ka┼żd├í firma zaoberaj├║ca sa elektromont├í┼żou po┼żaduje par.22. Ale fakt to potrebuje┼í? Uvedom si ┼że ten paragraf nieje na veky. Vyhl├í┼íka sa zmen├ş a v ruke ti ostane akur├ít kus tvrd├ęho nekvalitn├ęho hajzelpapieru.
Popravde, 21 a 22 s├║ len o peniazoch za raz├ştko a s ich vybaven├şm ti firma oby─Źajne rada pom├┤┼że - ak o teba bude st├í┼ą a ak to bude potrebn├ę.

Inak, viem ako sme robili sk├║┼íky na par. 21 na strednej. Profesor n├ím ka┼żd├ęmu pred testom dal do ruky mal├Ż papierik z odpove─Ćami a povedal "spravte aspo┼ł dve chyby nech to nieje podozriv├ę".

Kamo┼í vyliezol zo 6. ro─Źn├şka z┼í, m├í len zv├íra─Źsk├Ż kurz a v nemecku montuje elektiku na v├Ż┼ąahy a v├Żrobn├ę linky. M├í prd a nie paragraf.
Feneon
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 205
Zalo┼żen├Ż: 17.08.2014

Odosla┼ąod jezevec » 01 Jan 2019, 18:49

- ├║─Źastn├şci si absolvovan├şm EM doplnia vzdelanie o elektrotechnick├Ż smer vzdelania

Tak┼że po absolvov├ín├ş jak├ęhosi podivn├ęho dvoudenn├şho ┼íkolen├ş bude z grafika elektrik├í┼Ö? To snad ani nem┼»┼że┼í myslet v├í┼żn─Ť.
jezevec
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod Feneon » 01 Jan 2019, 18:59

ale tu nejde o ┼żiadnu n├íhradu ┼ít├║dia, ale bezpe─Ź├íci vy┼żaduj├║ od zamestn├ívatela aby zamestnanci ktor├Ż pracuj├║ na elektrickom zariaden├ş mali par.20.
Napr├şklad robo┼íi ─Źo vyr├íbaj├║ rozv├ídza─Źe na p├íse musia ma┼ą par. 20 a pracuj├║ pod dozorom. :roll:

Ale tak├ęto ┼íkolenie oby─Źajne rie┼íi firma pri n├ístupe do zamestnania a ┼íkolen├ş nov├Żch robo┼íov.
Feneon
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 205
Zalo┼żen├Ż: 17.08.2014

Odosla┼ąod milansprlak » 01 Jan 2019, 19:45

Ten kurz elektrotechnick├ę minimum trv├í mysl├şm 3 mesiace, rozsah tu┼í├şm je 400 hod├şn. Po ├║spe┼ínom absolvovan├Ż pod─ża v├Żhla┼íky 508/2009 si elektrotechnik. Hne─Ć m├┤┼że┼í z├şska┼ą 21 a nesk├┤r 22, 23. ─îi m├┤┼że┼í z├şska┼ą aj par 24 neviem.
Ide o to ─Źi to potrebuje┼í a ─Źi bude┼í v tom pokra─Źova┼ą.
Osobne si mysl├şm ┼że aj po absolvovan├Ż toho kurzu m├┤┼że┼í by┼ą dobr├Ż elektrik├ír ak sa tomu poctivo venuje┼í, ┼ítuduje┼í odborne publik├ície (napr od Meraveho) , normy a najm├Ą ak s t├Żm pracuje┼í v oblasti elektro.
milansprlak
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 50
Vek: 26.76
Zalo┼żen├Ż: 07.02.2014
Paragraf: 23

Odosla┼ąod jezevec » 01 Jan 2019, 20:35

Ty t┼Öi m─Ťs├şce v├ş┼í nebo si to mysl├ş┼í? Co jsem na┼íel na netu v ─Źesku, tak je to jen dvoudenn├ş.
jezevec
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod Hopikmajo » 01 Jan 2019, 20:40

Dokopy 200 vyu─Źovac├şch hod├şn https://www.kurzy.sk/kurzy/381947/elekt ... bratislava
Mne osobne sa to aj tak nep├í─Źi, to u┼ż hoc aj kuch├ír m├┤┼że by┼ą elektrik├ír :rolleyes:
Kto sed├ş v kostole v o─Źak├ívan├ş, ┼że z neho bude dobr├Ż ─Źlovek,
ten m├┤┼że k─żudne sedie┼ą v gar├í┼żi a ─Źaka┼ą k├Żm z neho bude auto.
Hopikmajo
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 761
Vek: 20.64
Zalo┼żen├Ż: 18.10.2014
Paragraf: 22

Odosla┼ąod milansprlak » 01 Jan 2019, 20:43

D├║fam, ┼że to nebude reklama ale posielam linky na jedn├║ akreditovan├║ organiz├íciu, ktor├í rob├ş tieto ┼íkolenia, tam je uveden├í doba 3 mesiace 400hod├şn:
http://www.markab.sk/MARKAB-html/MARKAB-31.htm
http://www.markab.sk/MARKAB-html/MARKAB-34.htm
milansprlak
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod technikus110 » 01 Jan 2019, 21:27

Melano628: ...- ├║─Źastn├şci maj├║ mo┼żnos┼ą priamo pri z├ívere─Źnej sk├║┼íke z├şska┼ą odborn├║ sp├┤sobilos┼ą v elektrotechnike ┬ž21. Po 1 roku ┬ž22 a nesk├┤r ┬ž23. ...toto platilo do konca roku 2017!
Toto m├í ├║rove┼ł rekvalifika─Źn├ęho kurzu, nie n├íhrada za stredn├║ ┼íkolu s/bez maturity v odbore.

Vyvediem ┼ąa z omylu:
1. paragraf 20 - pou─Źen├í osoba nie je za ├║─Źelom elektrotechnickej pr├íce, ale na obsluhu zariadenia, a ├║dr┼żbu zariadenia ktor├ę nie je pod nap├Ąt├şm. Pou─Źenie m├┤┼że previes┼ą par. 21 a┼ż 24!!! Pou─Źenie je v┼żdy iba na ur─Źit├║ ─Źinnos┼ą okolo technol├│gie, ─Źi p├ísovej v├Żroby.
2. R├Żchlokurz geniality na par.21 ti zabezpe─Ź├ş, ┼że bude┼í m├┤c┼ą pracova┼ą pod dozorom v pracovnej skupine a t├Żch 200/400 hod├şn je n├íhrada za "ur─Źit├║ ─Źas┼ą" u─Ź┼łovky. Ale to neznamen├í, ┼że m├í┼í plnohodnotn├ę elektrotechnick├ę vzdelanie! Po tomto r├Żchlokurze u┼ż iba m├┤┼że┼í sn├şva┼ą o par 22, nako─żko nesp─║┼ła┼í z├íkladn├║ podmienku - vyu─Źen├Ż ├ÜSO / V┼á v danom obore.
2A. Po tomto kurze m├┤┼że┼í nast├║pi┼ą sp├Ą┼ą do 3 ro─Źn├şku u─Ź┼łovky/SP┼áE a r├Żchlej┼íie si dorobi┼ą odbornos┼ą.
3. NIP po intervenci├ích TI a in├Żch organiz├íci├ş m├í vyhl├í┼íku, ktorou t├Żmto ├║─Źastn├şkom REKVALIFIKA─îN├ëHO kurzu neumo┼ż┼łuje z├şska┼ą ani po splnen├ş doby prace dosiahnu┼ą viac, ako par.21.
4. Paragraf z├şskan├Ż v SR je platn├Ż v SR. Z zahrani─Ź├ş si iba ekonomick├Ż turista, nie elektrik├ír. Tam smie┼í pracova┼ą iba ako ─Źlen pracovnej ─Źaty z SR, ale v┼żdy pod kontrolou dom├íceho certifikovan├ęho elektrik├íra.
5. Ak chce┼í ma┼ą certifik├ít elektrik├íra v danej krajine, tak mus├ş┼í ma┼ą platn├ę diferen─Źn├ę sk├║┼íky medzi SR a danou krajinou, ┼íkolenie a sk├║┼íku danej krajiny a niektor├ę krajiny EU vy┼żaduj├║ dlhodob├Ż prechodn├Ż pobyt na ich ├║zem├ş.
Naposledy upravil technikus110 d┼ła 01 Jan 2019, 21:36, celkovo upraven├ę 1 kr├ít.
technikus110
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 353
Vek: 59.23
Zalo┼żen├Ż: 28.06.2018
Paragraf: 24

Odosla┼ąod Jirka84 » 01 Jan 2019, 21:31

Pro Melano628:
nezn├ím Tv├ę (ne)znalosti v elektro oboru a┼ą silno ─Źi slabo proud├ęm, ale
nejprve Ti p┼Öeji do nov├ęho roku pevn├ę odhodl├ín├ş U─îIT SE, U─îIT SE U─îIT SE nejen Minimum kolem "dr├ít┼» , polovodi─Ź┼» i nevodi─Ź┼»", proto┼że bez z├íklad┼» v t─Ťchto "sf├ęr├ích" bude┼í jenom "mur├ír, ─Źo vije(vje - vye-vyje) v┼íetko" a z├ísuvka " m├í iba dva dr├┤ty". Jist─Ť sis p┼Öe─Źetl aspo┼ł Z├íkladn├ş podm├şnky nejen pro vzd─Ťl├ín├ş:

http://www.markab.sk/MARKAB-html/MARKAB-33.htm
tieto osoby, ktor├ę bud├║ robi┼ą i sk├║┼íku pre ┬ž 21, nechali si potvrdi┼ą zdravotn├║ sp├┤sobilos┼ą pre pr├ícu na elektrick├Żch zariadeniach

M├┤j pohled na dan├ę t├ęma:
kdybys p┼Öi┼íel ke mn─Ť do zam─Ťstn├ín├ş, tak bych velice p┼Öem├Ż┼ílel, jestli T─Ť m┼»┼żu poslat na samostatnou pr├íci, kde se M┼«┼ŻE vyskytnout i n├íhodn─Ť NN (nemluv├şm o MN nebo VN v CRT TV). Prokur├ítor by si m─Ť jist─Ť vychutnal, kdybys dosp─Ťl k ├║razu el.proudem. ─îili ┬ž 20 (u n├ís ┬ž4) je mi nanic - osoba jen pou─Źen├í = i ukl├şye─Źka ji m├í v elektr├írn─Ť). Pokud bys byl schopn├Ż bez podv├íd─Ťn├ş "├║sp─Ť┼ín─Ť splodit ┬ž21 - ┬ž5", pak bys mohl MO┼ŻN├ü pracovat jistou dobu omezen─Ť na za┼Ö├şzen├ş bez NN, proto┼Öe bys byl osoba znal├í ! i p┼Öed z├íkonem.
├Ümysln─Ť zleh─Źuji t├şmto obor, ve kter├ęm pracuji v├şc ne┼ż 40 (slovy ┼ítyryca┼ą - oprav so slovensky spr├ívn─Ť) rok┼», ale netvrdil bych, ┼że zn├ím v┼íechno, co pot┼Öebuji ke sv├ę profesion├íln├ş praxi. Samoz┼Öejm─Ť, ┼że t├şm netvrd├şm, ┼że takov├Ż neexistuje, co se U┼Ż kone─Źn─Ť nemus├ş nic nov├ęho v tomto rozs├íhl├ęm oboru u─Źit. Podle m─Ť T─Ť Minimum pov├ş jen to co sm├ş┼í a nesm├ş┼í. Jako osoba t├şmto pou─Źen├í nesm├ş┼í pracovat na elektrotechnick├ęm za┼Ö├şzen├ş bez dozoru. Pokud bude toto pod nap─Ťt├şm, zodpov├şd├í za Tebe osoba, kter├í Ti UR─î├Ź PROKAZATELN─Ü ROZSAH TV├ŁCH PRACOVN├ŹCH ├ÜKON┼« NA DAN├ëM ZA┼ś├ŹZEN├Ź. Tak to platilo u┼ż v dob─Ť m├ęho u─Źen├ş v oboru. I na V┼á ELEKTRO mus├ş podepsat Rozsah povolen├Żch prac├ş v laborato┼Ö├şch.
Pro─Ź toto ? zn├ím v├Żsledky pr├íce r┼»zn├Żch "takyelektrik├í┼Ö┼» i IT technik┼»", kte┼Ö├ş nemaj├ş ani pon─Ťt├ş o z├íkladech U,I, R, Z atd., nato┼ż pak norem nebo aby dbali na "z├íkladn├ş ┼ít├íbn├ş kulturu" v oboru. M┼»┼że┼í nam├ştnout, ┼że v Indii, Banglad├ę┼íi atd. si dr├íty (spr├ívn─Ť vodi─Źe) tahaj├ş ve velk├ę m├ş┼Öe domorodci... pracovat m├┤┼że┼í nejen podle sv├ęho sv─żdom├ş, ale i podle "┼írajtofle"...
Jen pro Tvoji orientaci, co by T─Ť ─Źekalo v r├ímci z├şsk├ín├ş certifik├ítu (krom toho, ┼że v┼íechno stoj├ş many) :
http://www.solidteam.cz/nabidka/dil_1_zakladni.html
Je┼ít─Ť jednou ti p┼Öeji do nov├ęho roku 2019 ale i v┼íech n├ísleduj├şc├şch Tv├ęho ┼żivota odvahu a trp─Ťlivost, ale jen tehdy , pokud to s elektrooborem mysl├ş┼í v├í┼żn─Ť a taky hlavn─Ť up┼Ö├şm─Ť.

PS elektrika a ┼żensk├í jsou si hodn─Ť podobn├ę - ob─Ť jsou rodu ┼żensk├ęho. Z├ísadn├ş, pro n─Ťkoho nepodstatn├Ż, rozd├şl mezi nimi je tento:
┼żensk├í kope Chlapa (sv├ęho) cel├Ż ┼żivot, nedokope Ho nikam. Elektrika T─Ť kopne jen JEDNOU a m┼»┼że to b├Żt PRO TEBE naposledy.... :wink:
Mám rád: Tady jsi taky doma
Pro radost
Zabava doma Kutn├í Hora ... Z├íbava pro zn├ím├ę Pod─Ťbrady

..mlad├ş ned─Ťlaj├ş v┼żdy , co se jim ┼Ö├şk├í..
Jirka84
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1910
Vek: 68.05
Zalo┼żen├Ż: 21.03.2012

Odosla┼ąod technikus110 » 01 Jan 2019, 21:43

Melano628: .....Robia tak├şto ─żudia norm├ílne vonku bez ┼íkoly zameranej na dan├Ż odbor (presne m├┤j pr├şpad) alebo budem musie┼ą veri┼ą v ┼í┼ąastie...?

├üno robia. Hlavne Rumuni, Bulhari, Pakist├ínci a v┼íetci na─Źierno bez poistenia a s rizikom...
Zamestna┼ą sa ofici├ílne vy┼żaduje aj in├ę povolenia.
technikus110
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod E001 » 01 Jan 2019, 22:12

Patr├şm k t├Żm " sk├┤r naroden├Żm " tak si pam├Ąt├ím na star┼íieho kolegu, ktor├Ż kedysi v povojnovom ─Źase, ako ┼íof├ęr Tatrapl├ínu tie┼ż absolvoval elektrotechnick├ę minimum. Elektrik├írov bolo m├ílo, tak bola aj tak├íto mo┼żnos┼ą. Len ten chlap u┼ż pred t├Żm ┼íkolen├şm staval a opravoval elektr├│nkov├ę r├ídi├í. Bol to samouk, ktor├ęho to bavilo. Stra┼íne som si ho v├í┼żil. Ja som mal ─Źosi po dvadsiatke, vyu─Źen├Ż, ve─Źerne som si robil maturitu. Ten chlap mal to─żko sk├║senost├ş, mnohokr├ít mi te├│riu probl├ęmu s├şce nevedel vysvetli┼ą, ale v praxi probl├ęm odstr├ínil. Jedin├ę, ─Źo ho hnevalo, ┼że mal ni┼ż┼íiu tarifn├║ triedu, ako jeho rovesn├şci. Jednoducho mu ch├Żbal kus papiera. A ─Źo som t├Żm chcel poveda┼ą? Ten kus papiera z teba nesprav├ş elektrik├íra. Ak ┼ąa do toho ┼żenie iba t├║┼żba po z├írobku kdesi v Nemecku a pod. tak sa na to vyka┼íli. Na ┼ąahanie k├íblov tam maj├║ dos┼ą lacn├Żch s├şl. A na odborn├║ dobre platen├║ pr├ícu potrebuje┼í viac, ako kus papiera s pe─Źiatkou. Nepozn├ím ┼ąa, neviem ak├ę m├í┼í z├íujmy, vedomosti z elektrotechniky. ─îi vie┼í ─Ź├şta┼ą sch├ęmy, lebo to sa bude┼í musie┼ą nau─Źi┼ą asi s├ím pri t├Żch p├ír hodin├ích pr├şpravy na sk├║┼íky. To je v┼íetko v tvojich ruk├ích.
SONY je SONY, ale bol som nevern├Ż - zos├şk a CD som vymenil za AKAI...
E001
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 881
Vek: 61.73
Zalo┼żen├Ż: 18.11.2012

Odosla┼ąod milansprlak » 01 Jan 2019, 22:26

Tie┼ż si mysl├şm ┼że to z├íle┼ż├ş od ka┼żd├ęho ako k tomu pristupuje. ─îi pracuje na sebe ─Źi nie. Preto┼że pod─ża m┼ła aj ─Źlovek s t├Żmto kurzom m├┤┼że by┼ą kvalitn├Ż ak na sebe pracuje, vzdel├íva sa. A zase si netreba robi┼ą il├║zie o na┼íom ┼íkolstve, mysl├şm ┼że ─Źlovek ktor├Ż pracuje na sebe, vzdel├íva sa, ┼ítuduje normy a najm├Ą pracuje v obore tak aj s t├Żmto kurzom bude omnoho kvalitnej┼í├ş ako ─Źlovek ktor├Ż s├şce vy┼ítudoval odborn├║ stredn├║ elektrotechnick├║ ale sa o to nezauj├şmal, len dajako skon─Źil.

A technikus
.. ├║─Źastn├şci maj├║ mo┼żnos┼ą priamo pri z├ívere─Źnej sk├║┼íke z├şska┼ą odborn├║ sp├┤sobilos┼ą v elektrotechnike ┬ž21. Po 1 roku ┬ž22 a nesk├┤r ┬ž23toto platilo do konca roku 2017!..
Kde si zistil ┼że to platilo do konca 2017? Pod─ża mojich inform├ícii to st├íle plat├ş a vzdel├ívacie organiz├ície vyd├ívaj├║ st├íle t├Żmto pre┼íkolen├Żm ─żudom osved─Źenia par 22,23.
milansprlak
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod martin knocik » 01 Jan 2019, 23:22

Podla m┼ła sa to vydavanie ┬ž21 zvrtlo vo fra┼íku, nem├í to ┼żiadnu hodnotu. V lete ma zamestnavatel poslal do jednej ┼íkoliacej pseudofirmy na "obnoven├ş platnosti" mojej ┬ž21, par hodin som si odsedel, podpisal sa a dostal predl┼żenie ┬ž21.

Ke─Ć som si robil ┬ž21 na V┼á, tam dali aspo┼ł test a nejak├ę ├║stne ot├ízky (nakoniec to aj tak dali ka┼żd├ęmu).

Fl├íka─Ź ktor├Ż v├Ą─Ź┼íinu veci po ┼íkole zabudol takto m├┤┼że v─Ćaka podobnej ┼íkoliacej pseudofirme ─Ćal┼íie roky neru┼íene zab├║da┼ą a ma┼ą ┬ž21.
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

─żudstvo je v├şrus ktor├Ż napadol Zem

nerobme si ┼ąa┼żk├║ hlavu z debilov ─Źo n├ím ani po ─Źlenky nesiahaj├║, bu─Ćme radi ┼że my da─Źo dok├í┼żeme a smejme sa im ak├ş s├║ sprost├ş
martin knocik
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1475
Vek: 27.99
Zalo┼żen├Ż: 23.01.2008

Odosla┼ąod technikus110 » 02 Jan 2019, 07:19

martin knocik: Povinn├ę pre┼íkolenie = aktualiza─Źn├í odborn├í pr├şprava po 5 rokoch sa rob├ş formou predn├í┼íok a pokia─ż si nezvy┼íuje┼í paragraf, tak nerob├ş┼í ┼żiadne sk├║┼íky. Doba ┼íkolenia je dan├í vyhl├í┼íkou. Je to iba na zodpovednosti a ─Źestnosti organiz├ítora, ─Źo a ako rob├ş. Tu sa nesk├║ma ─Źi vie┼í, ale iba "dost├íva┼í" nov├ę inform├ície o aktu├ílnych zmen├ích v legislat├şve a normaliz├ícii.

ED001: S par.21 ve─ża vody nenam├║ti, pokia─ż chce robi┼ą odborn├║ pr├ícu. Samostatne napr├şklad v AT a DE mus├ş urobi┼ą sk├║┼íky pred ich komisiou. Najhor┼íie je ┼że tam v jednotliv├Żch spolkov├Żch krajin├ích platia region├ílne dodatky o ktor├Żch sa be┼żn├ęmu elektrik├írovi v SR ani nesn├şva. V DE maj├║ napr├şklad k EN62 305 - 15 region├ílnych dodatkov, v AT iba 6 a tie NEPLATIA vo v┼íetk├Żch spolkov├Żch krajin├ích rovnako... Samo┼ít├║dium nie je a┼ż tak├ę jednoduch├ę.

milansprlak:
ten rekvalifika─Źn├Ż kurz NEnahr├ídza ukon─Źen├ę ┼ít├║dium o odbore. Tak┼że t├ş ─Źo to robia, by mali pr├şs┼ą o licenciu. (vyjadrenie NIP v roku 2017, dokonca to bolo ako pr├şloha k diskusii aj tu na f├│re)

Odborn├ę vzdelanie pre odborn├║ sp├┤sobilos┼ą v elektrotechnike pod─ża ┬ž┬ž 21, 22, 23 a 24 vyhl├í┼íky ─Ź. 508/2009 Z.z. (je uveden├ę v ┬ž 21 tejto vyhl├í┼íky):
- pod─ża ┬ž 21, ods. 1: ukon─Źen├ę stredo┼íkolsk├ę elektrotechnick├ę vzdelanie alebo vysoko┼íkolsk├ę elektrotechnick├ę vzdelanie,
- pod─ża ┬ž 21, ods. 2: odborn├ę vzdelanie v inom u─Źebnom odbore alebo v inom ┼ít├║dijnom odbore ako elektrotechnickom, ktor├ęho s├║─Źas┼ąou
je v├Żu─Źba zameran├í na pr├şslu┼ín├ę technick├ę zariadenie elektrick├ę, alebo absolvovanie ─Ćal┼íieho odborn├ęho vzdel├ívania akreditovanom vzdel├ívacom programe zameranom na technick├ę zariadenia elektrick├ę v minim├ílnom rozsahu 400 hod├şn. (500 v├Żu─Źbov├Żch hod├şn)

Ten kurz ─Źo sem dal Hopikmajo m├í IBA/A┼Ż 200 hod├şn....─Źi┼że????
ale aj tak je to story pod n├ízvom: Za 50 dn├ş kvalifikovan├Żm elektrik├írom!

NIP za─Źal tvori┼ą datab├ízu vydan├Żch osved─Źen├ş pod─ża vyhl├í┼íky 508. Len v polovine pr├íce sa "iniciat├şva zasekla".....vraj pre nefunk─Źn├Ż software. Ja v tom vid├şm in├Ż dlhodob├Ż mocensk├Ż boj medzi TI a NIP kompetenciami. Ak by to fungovalo, tak ka┼żd├í ├║prava paragrafu by bola centr├ílne hl├ísen├í. Tak ako sa teraz iba 24 odobruje cez region├ílne NIP. U┼ż sa stalo, ┼że ─Źlovek pri┼íiel ku sk├║┼íkam, zaplatil, urobil, ale NIP nevydal osved─Źenie kv├┤li odbornosti a vzdelaniu. Pozn├ím ─Źloveka osobne a nedok├ízal si to vybavi┼ą napriek dobr├Żm kontaktom.

Z tohto d├┤vodu NEpre┼íla ani navrhovan├í ├║prava ku vzdelaniu v poslednej noveliz├ícii 508ky. Preto je st├íle mo┼żn├ę by┼ą ako v rozpr├ívke pek├írov cis├ír by┼ą aj cis├írov pek├ír. Ale usmernenia NIP s├║ st├íle v platnosti.
technikus110
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod Merak » 02 Jan 2019, 08:25

Kolega si vlani takto spravil "elektrotechnick├ę minimum" v d─║┼żke 400 hod├şn (100 hod├şn na vyu─Źovan├ş a 300 hod├şn ako dom├íce ┼ít├║dium), po jeho absolvovan├ş si spravil sk├║┼íku a dostal ┬ž21 do 1000V v objektoch triedy A. Po roku praxe si p├┤jde spravi┼ą ┬ž22 aby bol samostatn├Ż elektrotechnik. Maxim├ílne m├┤┼że┼í takto z├şska┼ą ┬ž23. Na ┬ž24 potrebuje┼í u┼ż ├║plne stredo┼íkolsk├ę vzdelanie.
Kamar├ít chod├ş do ┼ávaj─Źiarska robi┼ą, m├í ┬ž22 a v pohode rob├ş elektrik├íra. ─Äal┼í├ş ako mur├ír rob├ş vo Viedni, nem├í elektrotechnick├ę vzdelanie, tak iba ┼ąah├í k├íble a muruje ich. Obaja robia riadne na zmluvu.
┼żivot je ako s├şnusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzit├Żm si dvakr├ít na nule
pon├║kam na predaj: http://svetelektro.com/Forum/predam-pop ... art40.html
P.S.: sk├┤r som vedel zapoji┼ą vidlicu a z├ísuvku ako rozpr├íva┼ą
Merak
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 6383
Vek: 39.31
Zalo┼żen├Ż: 10.07.2012

Odosla┼ąod technikus110 » 02 Jan 2019, 09:22

??? Na ┬ž24 potrebuje┼í u┼ż ├║plne stredo┼íkolsk├ę vzdelanie. ???
V ot├ízke respondenta je nap├şsan├ę, ┼że m├í: SO┼á grafik (s├şce o maturite ni─Ź nep├ş┼íe, ale...) Grafici na polygrafickej v BA kon─Źia vo v├Ą─Ź┼íine s maturitou.

hore je odcitovan├Ż par.21 vyhl├í┼íky 508. platn├Ż pre el. tech. par.21-24.
─îi┼że kde/─Ź├şm je t├í spomenut├í podmienka pre par.24 dodato─Źne zakotven├í?
Alebo ─Źo anuluje bod ─Ź├şslo 2 par.21 vyhl. 508 v dovetku o rekvalifik├ícii?

Dovetok par.21 bod 2, bol zakotven├Ż v noveliz├ícii 398/2013 v plnom znen├ş a odvtedy nebola zmena.
234/2014 Z.z. s├║ iba slovn├ę hra─Źky, ktor├ę ni─Ź nerie┼íia v tejto ─Źasti vyhl├í┼íky.
technikus110
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod Merak » 02 Jan 2019, 12:15

Pr├şloha ─Ź. 11 k vyhl├í┼íke ─Ź. 508/2009 Z. z.
Pr├şlohy
09_508.pdf
(150.14 KiB) Stiahnutá 19 krát
12_435.pdf
(30.8 KiB) Stiahnutá 10 krát
13_398.pdf
(55.11 KiB) Stiahnutá 8 krát
14_234.pdf
(34.71 KiB) Stiahnutá 10 krát
┼żivot je ako s├şnusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzit├Żm si dvakr├ít na nule
pon├║kam na predaj: http://svetelektro.com/Forum/predam-pop ... art40.html
P.S.: sk├┤r som vedel zapoji┼ą vidlicu a z├ísuvku ako rozpr├íva┼ą
Merak
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 6383
Vek: 39.31
Zalo┼żen├Ż: 10.07.2012

Ďalšia

Nasp├Ą┼ą na Vo─żn├í t├ęma

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 3 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist