Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Fotocesta - rady, tipy, triky...

Fotocesta - rady, tipy, triky...

Si za─Źinaj├║ci elektronik? Tak t├íto rubrika je ur─Źen├í pr├íve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Fotocesta - rady, tipy, triky...

Odosla┼ąod Drakoush » 15 Apr 2013, 08:52

Zdrav├şm p├íni,

vzh─żadom na dopyt a profesion├ílnej┼í├ş vzh─żad DPS som pred ─Źasom pre┼íiel na fotocestu. St├íle mi v┼íak nie je jasn├ę, ako robi┼ą masky a ak├Ż fotorezist je najvhodnej┼í├ş. Uvediem na prav├║ mieru:

Ke─Ć som za─Ź├şnal, na tla─Ź masiek som pou┼ż├şval atramentov├║ tla─Źiare┼ł. V├Żsledky neboli dobr├ę, preto┼że probl├ęm bol vo v├Żvojke. Plo┼í├íky sa rap├şdne zlep┼íili po k├║pe mikrov├íhy. V├Żvojku som za─Źal presne d├ívkova┼ą a plo┼í├íky s├║ super. Pre┼íiel som ale na laserov├║ tla─Ź a maska nie je ├║plne ─Źierna, je kap├ínek prieh─żadn├í. Toto som vyrie┼íil v├Żmenou lampy z Hg 250W bez banky za menej agres├şvnu 125W s bankou s luminof├│rom. Samozrejme nar├ístol aj ─Źas osvitu na 15min. Zmeny som spozoroval aj na druhu plo┼í├íku. Na klasickom epoxidovom mi vznik├í probl├ęm s vyvol├ívan├şm. Osvieten├Ż fotorezist sa zle vyvol├í a leptanie trv├í neskuto─Źne dlho. Na papierovom sa vyvol├íva dobre, ale na druhej strane vznikaj├║ mal├ę trhliny na neosvieten├Żch miestach. V┼íetko s├║ to len mali─Źkosti, samotn├Ż plo┼í├ík nie je ve─żk├Ż probl├ęm potom, v kone─Źnom d├┤sledku to vyzer├í fajn. Ale nie je to profesion├ílne a u┼ż v├┤bec nie tak├ę dokonal├ę, ako tu publikovan├ę fotocesty. Preto by som chcel zasv├Ąti┼ą do tohoto probl├ęmu tro┼íka viac, najm├Ą ma zauj├şma:
Ak├ę dosky pou┼ż├şva┼ą,
ak├║ lampu pou┼ż├şva┼ą,
ko─żko svieti┼ą,
ako si poradi┼ą s maskou,
pou┼ż├şva┼ą negat├şv ─Źi pozit├şv
a in├ę cenn├ę rady okolo toho. Spokojn├Ż budem a┼ż vtedy, ke─Ć bud├║ dosky profesion├ílne zhotoven├ę. Potom budem robi┼ą aj masku, n├ívod tu je.
Taktie┼ż ma zauj├şma, v ─Źom lepta┼ą, ─Źi je vhodnej┼í├ş chlorid, alebo alkalick├ę leptanie, ktor├ę tu vysvetlil mato3000.

Za odpovede vopred ─Ćakujem.
Pon├║kame: v├Żkup, predaj, servis merac├şch pr├şstrojov r├┤znych zna─Źiek, overenie presnosti meradiel kalibr├ítorom - do 5,5 miest. Pozri aj na┼íu FB str├ínku (ikonka webu v profile), kde n├íjde┼í zauj├şmav├ę fotky a vide├í z opr├ív, review nov├Żch mer├íkov a pod.
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 9688
Vek: 24.23
Zalo┼żen├Ż: 08.02.2012
Paragraf: 22

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Odosla┼ąod petersno » 15 Apr 2013, 09:58

nebudem popisovat, cim som presiel :wink: , iba pri com som zostal :
fotorezist pozitiv 20, alebo kupovane DPS s fotovrstvou, Aply folie pre atrament, atramentova tlacka, kupovana vyvojka pre pozitiv { 1% }, kupovany chlorid, robeny LED osvit.
tlac na Aply folie je uplne bezproblemova, syto cierna s vysokym kontrastom { skusil som aj laserovu tlac, ale sytost ciernej nesla porovnavat. mozno iba zly typ tlaciarne ci toneru, neviem }
osvit na kupovane DPS 4-5 minut, na striekane positivom 2-2,5 minuty.
vyvolanie 0,5 - 1 minuta za staleho miesania.
vyleptanie 15 - 20 minut, bez miesania. DPS polozena obrazcom dolu na hladine { tu treba trochu cviku, aby nezostali bublinky }.
potlac ked tak na tvrdy papier, alebo teploodolnu foliu a pred vrtanim nalepim na plosak :)
masku som neskusal. nie zeby ma to nelakalo, predsalen je to parada. iba som sa zmieril s tym, ze je dobra maska pri mojich moznostiach mimo mysu...
petersno
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2774
Vek: 58.79
Zalo┼żen├Ż: 06.08.2011

Odosla┼ąod boraicho » 15 Apr 2013, 10:05

booo┼że tipy triky, tak├Żch tem tu u┼ż bolo :roll: to nemo┼że┼í najs┼ą nejaku star┼íiu? A tam sa do─Źita┼ą odpovede na svoje ota├ízky?

poviem len ┼że

ake dosky? to je jedno, ake tebe vyhovuju
aku lampu? to je jedno aka tebe vyhovuje
ko─żko svietit? to si mus├ş┼í s├ím vysku┼ía┼ą je to ve─żmi silne individu├ílne z├íle┼żi to od ve─ża faktorov, presny ─Źas ti nikto nepovie!
poradi┼ą s maskou? mato3000 ve─żmi ├║bohy navod si dal :D
negativ ─Źi pozitiv? to je jedno, ake tebe vyhovuju

jednoducho musis sadnu┼ą a sku┼ía┼ą a sku┼ía┼ą , p├Żta┼ą sa takto ─Źo spravi ked dam 1% vyvojku alebo 1,2% alebo 1,5% alebo ─Źo sa stane ked osvietim 5 minut, alebo pol minuty a osvecova┼ą plo┼íaky takto virtualne cez net je ─Źist├Ż debilizmus.

peter u┼ż napisal ale to su jeho ─Źasy ktore tebe ni─Ź nehovoria, ja mam uplne ine ─Źasy skoro v┼íetkeho.
"Aj nevinne vyzeraj├║ca s├║─Źiastka, m├┤┼że by┼ą pr├ş─Źinou nefunk─Źnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
boraicho
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 11842
Vek: 30.75
Zalo┼żen├Ż: 03.02.2007

Odosla┼ąod mato3000 » 15 Apr 2013, 10:58

Drakoush , na za─Źiatok si pros├şm ujasni ─Źo je maska a ─Źo predloha a to sprav sk├┤r ako sem d├í┼í da─ż┼í├ş pr├şspevok !!!!! zbyto─Źne si poplietol kopu ─żud├ş.

pozit├şv - negat├şv, ty si ale srandista sk├║s spravi┼ą oba tieto sp├┤soby so svojim rezistom a potom uvid├ş┼í ─Źi si m├┤┼że┼í vybra┼ą

Boraicho, on nerob├ş masku, tak┼że n├ívod neni e┼íte pre neho :D
mato3000
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 9648
Zalo┼żen├Ż: 04.01.2009

Odosla┼ąod c1602 » 15 Apr 2013, 13:55

ja pou┼ż├şvam FR2 s pozit├şvom zo sos
tieto
http://www.sos.sk/?str=371&artnum=5047&name=hp1p-160x100-fhpcu160x100
u┼ż som objedn├íval 2x po 50ks niektor├ę maj├║ ten rezist akoby nastriekan├Ż ┼że je vidno ako je t├í vrstva pekne rovnomern├í - tu svietim ale 7 min vyvol├ívam v t├Żch granuliach z drog├ęrie za 2e
a niektor├ę akoby ho tam na┼ąahovali nejakou stierkou a proste to vyzer├í ako natiahnut├í guma - tu svietim aj 12 min a vyvol├ívam tie┼ż v roztoku z t├Żch gran├║l
pou┼ż├şvam horsk├ę slnko zo vzdialenosti ale 30cm
atramentov├í tla─Źiare┼ł a nastavi┼ą maximum dpi mam staru hp─Źku do ktorej idu 21 cartridge a doplnam ich origos atramentom
s negat├şvom je viac pipla─Źky ale v├Żsledok dostane┼í rovnak├Ż
pri vyvol├ívan├ş k─żudne pou┼żi vatov├║ ty─Źinku a behaj ┼łou po dpske nech vid├ş┼í kde ti u┼ż rezist zmizol a kde nie
s vyvol├ívan├şm to tie┼ż nie je dobr├ę preh├í┼ła┼ą
ja lept├ím v chloride polo┼ż├şm to na hladinu ale na 10 min ke─Ć to m├ím na radi├ítore a nem├ím o ─Źom
c1602
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 258
Vek: 24.17
Zalo┼żen├Ż: 06.10.2012

Odosla┼ąod Dali2 » 15 Apr 2013, 14:08

Skus sa mrknut sem, mozno prides na to, co robis zle.
Dali2
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 795
Vek: 52.17
Zalo┼żen├Ż: 01.09.2008

Odosla┼ąod petersno » 15 Apr 2013, 14:21

este taku poznamocku : pri niektorych DPS s fotorezistom { hlavne od GME } je u niektorych okrajov vrstva fotorezistu vyrazne hrubsia ako na ostatnej ploche. je vhodne sa tymto okrajom vyhnut, pretoze cas osvitu aj cas vyvolania je u nich vyrazne odlisny ako u rovnomerne nanesenej plochy
petersno
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod mato3000 » 15 Apr 2013, 16:07

c1602 nap├şsal:s negat├şvom je viac pipla─Źky ale v├Żsledok dostane┼í rovnak├Ż

akej pipla─Źky ? ─Źo ste chor├Ż? na─Źo p├ş┼íete o o nie─Źom s ─Ź├şm nem├íte sk├║senos┼ą ....
mato3000
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod c1602 » 15 Apr 2013, 16:11

mato3000 nap├şsal:

akej pipla─Źky ? ─Źo ste chor├Ż? na─Źo p├ş┼íete o o nie─Źom s ─Ź├şm nem├íte sk├║senos┼ą ....

Chor├Ż ? Nem├ím sk├║senos┼ą ? Jak dobre vie┼í...

Ja neviem mne je jednoduch┼íie strhn├║┼ą f├│liu z dosky prilo┼żi┼ą na to predlohu osvieti┼ą vyvola┼ą a vylepta┼ą ako ─Ćuba┼ą sa s laminovan├şm, d├íva┼ą pozor aby mi tam neostali bublinky ─Źi zrnk├í prachu. Na predlohu neminiem to─żko atramentu...
c1602
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod mato3000 » 15 Apr 2013, 16:14

ah├í, tak┼że negat├şvna je len laminovacia, tak to s├║ mi novinky.
mato3000
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod c1602 » 15 Apr 2013, 16:16

Jaj toto mi zas nenapadlo. Ale tu sa v├Ą─Ź┼íinou spravidla mysl├ş t├í laminovacia.
c1602
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod PaJa-trb » 15 Apr 2013, 16:18

c1602 nap├şsal:Ja neviem mne je jednoduch┼íie strhn├║┼ą f├│liu z dosky prilo┼żi┼ą na to predlohu osvieti┼ą vyvola┼ą a vylepta┼ą ako ─Ćuba┼ą sa s laminovan├şm, d├íva┼ą pozor aby mi tam neostali bublinky ─Źi zrnk├í prachu. Na predlohu neminiem to─żko atramentu...

Ano, bylo by to u kupovanejch jednodu┼í┼í├ş, ale ...
- cena
- kvalita bejvá mizerná
- je to hodn─Ť n├íchyln├ę na vyvol├ín├ş
- p┼Öi tisku p┼Öedlohy s polygonem (rozlitou m─Ťd├ş) vypl├íc├í┼í v├şc inkoustu ty
- co kdy┼ż se nepovede osvit/vyvol├ín├ş ... DPS vyhod├ş┼í, proto┼że u┼ż nem├í┼í foto vrstvu - j├í si nalaminuju novou

P├ír let zp├ítky jsem se dozv─Ťd─Ťl o negativu a okam┼żit─Ť si ho obl├şbil, dneska (nebude-li n─Ťco lep┼í├şho) se vracet ke kupovanejm desk├ím z GMe (nebo odkud jsou) ur─Źit─Ť nikdy nebudu.
Nic nen├ş tak jednoduch├ę, aby se to nedalo pokazit.
T├Żmov├í pr├íce je nepostradateln├í, proto┼że zodpov─Ťdnost se d├í svalit na ka┼żd├ęho.
─îlov─Ťk by se m─Ťl u─Źit z chyb ostatn├şch. Proto┼że nikdo nem├í tolik ─Źasu, aby je v┼íechny ud─Ťlal s├ím.
PaJa-trb
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 318
Vek: 34.77
Zalo┼żen├Ż: 08.04.2010

Odosla┼ąod mato3000 » 15 Apr 2013, 16:21

no vid├ş┼í a ja svoju negat├şvnu nan├í┼íam sito s├ím, tak┼że dokonca neni laminovacia.

┼żiaden pracovn├Ż rozdiel medzi nimi neni, ale v├Żsledok je 10x kvalitnej┼í├ş, tak┼że k─żudne sa na─Ćalej ute┼íujte z va┼íich v├Żsledkov ...
Naposledy upravil mato3000 d┼ła 15 Apr 2013, 16:46, celkovo upraven├ę 1 kr├ít.
mato3000
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod petersno » 15 Apr 2013, 16:28

PaJa-trb :

ak sa mi nepodari osvit ci vyvolanie, za stolom mam ako poistku Positiv 20. takze aj pre pozitiv je zachrana.
ale je pravda, ze kym mi ten positiv po striekani dobre uschne, ty uz budes laminovat asi tak jedenastu dosku :D
petersno
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod c1602 » 15 Apr 2013, 16:35

- cena
─Źist├í dps bez rezistu 160x100 je o 20c lacnej┼íia ne┼ż s rezistom
mysl├şm ┼że rezist+─Źas+energie do t├Żch 20c nenatla─Ź├şm
- kvalita bejvá mizerná
tak ja s t├Żmi zo sos nem├ím probl├ęm
- je to hodn─Ť n├íchyln├ę na vyvol├ín├ş
s origin├íl v├Żvojkou nie je probl├ęm na prv├Ż kr├ít na asi 15 dosiek 100x160 miniem 0.7l
- p┼Öi tisku p┼Öedlohy s polygonem (rozlitou m─Ťd├ş) vypl├íc├í┼í v├şc inkoustu ty
ja to nepou┼ż├şvam ─Źi┼że predsa mi je to takto v├Żhodnej┼íie
- co kdy┼ż se nepovede osvit/vyvol├ín├ş ... DPS vyhod├ş┼í, proto┼że u┼ż nem├í┼í foto vrstvu - j├í si nalaminuju novou
na toto tu m├ím pozit├şv v spreji

I┼ílo o to podeli┼ą sa o to kto m├í ak├ę sk├║senosti a pre ka┼żd├ęho je nie─Źo in├ę lep┼íie.
M├ím aj laminovac├ş negat├şv v z├ílohe na v├Ą─Ź┼íie dosky preto┼że v├Ą─Ź┼íinou sa do tej 100x160 zmest├şm s t├Żm ─Źo potrebujem.
c1602
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod mato3000 » 15 Apr 2013, 16:47

to m├í┼í pravdu, ak ti to sta─Ź├ş, tak je to dobre, ale ja som reagoval na tento tvoj nezmysel

1. pre m┼ła je to menej pila─Źky ako laminova┼ą

2. v├Żsledok je neporovnate─żne lep┼í├ş ako s pozit├şvom

3. tie s nanesenou vrstvou rovno d├ívam do hydroxidu, nech t├í vrstva zlezie, nem├ím ─Źas na nekvalitn├║ DPS

4. pozit├şv 20 som vyhodil a daroval pred 3oma rokmi a ak ma niekto chce fakt nasra┼ą, tak nech mi ho daruje na nejak├Ż sviatok, ale od vtedy u┼ż nebudeme kamar├íti ...
mato3000
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod c1602 » 15 Apr 2013, 16:51

N├í hej proste zatia─ż na to ─Źo rob├şm mi to sta─Ź├ş.
Pravda je ┼że na nejak├ę TQFP44 by som si s t├Żm u┼ż asi netr├║fol.
c1602
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod petersno » 15 Apr 2013, 17:16

mato3000 : ak ti ho niekto nahodou daruje, kludne ho hod mojim smerom :wink:
petersno
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod Drakoush » 15 Apr 2013, 17:23

mato3000 nap├şsal:pozit├şv - negat├şv, ty si ale srandista sk├║s spravi┼ą oba tieto sp├┤soby so svojim rezistom a potom uvid├ş┼í ─Źi si m├┤┼że┼í vybra┼ą

Ty si srandista, ja som myslel, ak├Ż fotorezist pou┼żi┼ą, nie ak├║ predlohu vytla─Źi┼ą. Mne je jean├ę, ┼że s pozit├şvnym fotorezistom asi sotva m├┤┼żem svieti┼ą cez negat├şvnu predlohu (leda ┼że by epoxid bol vodi─Ź a me─Ć izolant). Konkr├ętne som mal na mysli, ktor├Ż fotorezist sa lep┼íie svieti, vyvol├íva a s ktor├Żm sa dosiahnu kvalitnej┼íie v├Żsledky.

─Äakujem v┼íetk├Żm za rady. Predsa e┼íte ot├ízka - na ─Źom tla─Ź├şte?
Ja pou┼ż├şvam laserovku a pauz├ík, ale na tom pauz├íku to nie je ├║plne ─Źierne. Ak to nech├ím dlho svieti┼ą, tak sa rozpad├í pomaly aj neosvieten├Ż rezist. Ak kr├ítko, tak osvieten├Ż rezist sa nerozpadne (iba ─Źiasto─Źne) a potom sa to zas dlho lept├í.
Pon├║kame: v├Żkup, predaj, servis merac├şch pr├şstrojov r├┤znych zna─Źiek, overenie presnosti meradiel kalibr├ítorom - do 5,5 miest. Pozri aj na┼íu FB str├ínku (ikonka webu v profile), kde n├íjde┼í zauj├şmav├ę fotky a vide├í z opr├ív, review nov├Żch mer├íkov a pod.
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 9688
Vek: 24.23
Zalo┼żen├Ż: 08.02.2012
Paragraf: 22

Odosla┼ąod nfko » 15 Apr 2013, 17:26

Nech├ípem ─Źo rob├şte tak├║ vedu okolo toho, jaa m├ím atramentov├║ tla─Źiare┼ł (spo─Źiatku som mal probl├ęmy zo ┼íablonamy ale vyrie┼íil som to ┼że prelepim 2 cez seba) potom to ┼íupnem osvieti┼ą pod 250W ortu┼ąovku ─Źas osvitu cca 1 min ale niekedy sa podar├ş ┼że to osvietim 30sekund niekedy nato zabudnem a nech├ím to aj 5 minut pod svetlom a v├Żsledky s├║ st├íle rovnak├ę - vynikaj├║ce (samozrejme nie a┼ż tak ako rob├ş mato3000). Samozrejme pokial svieti vonku slnko tak osvecujem pod slnkom 1 min (nemus├şm sa trepa┼ą do gar├í┼że s 5kg tlmivkou... :D) . Po osvieten├ş to ┼íupnem do v├Żvojky ktor├║ som si kedysi zar├íbal po osvieten├ş od oka nejak├ę 3 granulky na deci a pol vody ale teraz som si zarobil pol litra nejak├Żch 8g granul├ş som tam ┼íupol ale ─Źi tam je skuto─Źne 8 g neviem lebo som to daval od oka a v├Żvojka kvalitou jak s obchodu. po vyvolan├ş umyjem a utrem vrchn├║ stranu plo┼í├íku nech sa mi v chloride plo┼í├ík neponor├Ż ale spodn├║ neutieram aby sa n├íhodou nepo┼íkodila foto vrstva. Lept├ím cca 15min a to neohrievam ni─Ź v┼íetko m├í izbov├║ teplotu. Nem├ím probl├ęm vyrobi┼ą TQFP 100 ale ke─Ć rob├şm plo┼í├íky doma tak s├║ to len prototypov├ę verzie ina─Ź si d├ívam robi┼ą plo┼í├íky. Plo┼í├íky pou┼ż├şvam fr4 sa nanesen├Żm pozit├şvom z gme. Pred ned├ívnom som v┼íkole videl profesorovu osvitku z led uv a na moje prekvapenie doba osvitu len 1 min 15 sek tak┼że v nejbli┼ż┼íej dobe pl├ínujem objedna┼ą cca 400 uv led z ebayu na a4 osvitku.

Skon┼ítatovanie na z├íver: Mysl├şm si ┼że z├íkladom je ma┼ą poriadnu predlohu preto┼że ke─Ć je poriadna predloha tak plo┼í├ík m├┤┼żete osvecova┼ą aj 1 rok preto┼że kvalitn├║ predlohu nepresvieti a to ─Źo m├í by┼ą osvieten├ę to bude.
Obrázok
Kto sa ve─ża p├Żta , ve─ża vie. :)
PS: ZOCHOVA ┼ĄA POCHOV├ü :D
nfko
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1584
Vek: 23.34
Zalo┼żen├Ż: 03.11.2011

Ďalšia

Nasp├Ą┼ą na Pre za─Źiato─Źn├şkov

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 3 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist