Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Fotovoltaika v byte ?

Fotovoltaika v byte ?

Pomoc s ostatn├Żmi vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Fotovoltaika v byte ?

Odosla┼ąod jmalik93 » 11 M├íj 2019, 22:26

Zdrav├şm,

Zam├Ż┼í─żali ste sa u┼ż niekto nad in┼ítal├íciou sol├írneho panelu na balk├│n v panel├íku ?
Alebo m├íte niekto u┼ż doma nie─Źo tak├ęto ?
jmalik93
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 855
Vek: 25.4
Zalo┼żen├Ż: 27.07.2011

Re: Fotovoltaika v byte ?

Odosla┼ąod romiadam » 11 M├íj 2019, 23:16

No neviem, nezijem v byte. Neviem ci je to dobry napad. Mat panel na balkone ktory je aj tak maly asi nie je dobry napad. Je vas byt na juznej strane? Mozno dat panel na stenu vedla balkonu ale povolenie od spravcu na montaz treba? Ja neviem. Vidi sa mi to komplikovane, ale mozno nie je.

Vidim to tak ze max jeden dva panely a to ti vela energe nevyrobi, takze z toho budes mat solarny system na studijne ucely. Baterky by si kde dal, pod postel? (sorry sa vtipkovanie).
Prep├í─Źte mi za diakritiku a preklepy - v├Ą─Ź┼íinou p├ş┼íem z mobilu a ENG klavesnice.
(v├Żroky nemenovan├ęho ─Źlena f├│ra:) ...z├íklady elektrotechniky ovl├ídam dokonale, tak napr. tak├Ż tyristor neviem ako presne funguje
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2658
Zalo┼żen├Ż: 09.04.2008

Odosla┼ąod jmalik93 » 11 M├íj 2019, 23:49

Nevrav├şm ┼że tento n├ípad je realizovate─żn├Ż. Pri┼íiel som si sem po n├ízory a sk├║senosti. Sta─Źilo by mi ak by som t├Żm nap├íjal len niektor├ę spotrebi─Źe
jmalik93
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 855
Vek: 25.4
Zalo┼żen├Ż: 27.07.2011

Odosla┼ąod bobo87 » 11 M├íj 2019, 23:57

Niekto v bytovke vedla to tak ma. Panel ma len vyveseny na vonkajsej strane zabradlia. Je to cca 1x1m panel a balkon je orientovany na zapad (zhruba), takze asi je to len "pre srandu", alebo zistuje, co sa s tym da robit. :)
float l,I,Q,_,o;int E;main(){I=1.125;while(I>=-1.225){for(l=-2;l<=1;l+=3/79.0){Q=_=0;for(E=127;Q*Q+_*_<4.0&&--E>32;){o=Q;Q=Q*Q-_*_+l;_=2*o*_+I;}putchar(E);}putchar(10);I-=9/88.0;}}
bobo87
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1807
Vek: 31.51
Zalo┼żen├Ż: 15.02.2007

Odosla┼ąod zipaj » 12 M├íj 2019, 00:05

ja to m├ím v pl├íne, balk├│n je na juh, k├íbel 2x 2,5mm som potiahol u┼ż pri rekon┼ítrukcii bytu do dielne, panely 2 x 20W, akumul├ítor gelov├Ż 26Ah, zatia─ż to stoj├ş na nejakom dr┼żiaku na panely, povolenie na to asi netreba, balk├│n je m├┤j a ak by mal niekto re─Źi tak ho odpink├ím t├Żm ┼że polovica ─żud├ş tu m├í na balk├│ne sat. parabolu. Vyu┼żitie? - tvrd├Żch 12V na stole v dielni, no─Źn├ę lampy v sp├ílni, n├║dzov├ę osvetlenie po celom byte pri v├Żpadku elektriny a do bud├║cnosti mo┼żno nejak├Ż alarm (aj na n├║dzov├ę osvetlenie a alarm som pri rekon┼ítrukcii na┼ąahal kabel├í┼ż).
Z├íkladn├ę parametre zosil┼łova─Źa pre kapelu? - N├şzka v├íha a ve─żk├Ż v├Żkon, v tom hluku sa aj tak v┼íetko strat├ş :-)
zipaj
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2604
Vek: 44.03
Zalo┼żen├Ż: 13.02.2011

Odosla┼ąod Drakoush » 12 M├íj 2019, 00:07

A dost├ívame sa k tomu, ┼że vyu┼żitie to m├í mizern├ę, n├ívratnos┼ą v nedoh─żadne a preva┼żne s FVE ┼ípekulujeme len preto, lebo sme elektrik├íri a chceme experimentova┼ą.
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 9458
Vek: 23.92
Zalo┼żen├Ż: 08.02.2012
Paragraf: 22

Odosla┼ąod zipaj » 12 M├íj 2019, 00:20

e┼íte som zabudol na to hlavn├ę, na vysiela─Źku a t├í si potiahne aj 12A pri plnom v├Żkone na 2m, tak┼że vlastne to bude st├í┼ą pribli┼żne to─żko ako nejak├Ż line├írny zdroj
Z├íkladn├ę parametre zosil┼łova─Źa pre kapelu? - N├şzka v├íha a ve─żk├Ż v├Żkon, v tom hluku sa aj tak v┼íetko strat├ş :-)
zipaj
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2604
Vek: 44.03
Zalo┼żen├Ż: 13.02.2011

Odosla┼ąod technikus110 » 12 M├íj 2019, 06:56

├üNO, je to realizovate─żn├ę a ├üNO, je to v praxi aj odsk├║┼ían├ę. Minim├ílne pre ├║─Źel nap├íjania stand by zariaden├ş a z├ílohy pre osvetlenie.

Len nie je balk├│n ako balk├│n, jeho rozmer, orient├ícia a.t.─Ć.

Vo Viedni na s├ęrii panel├íkov s├║ ako balk├│nov├ę v├Żplne osaden├ę dva panely 2x260Wp, s├║be┼żne s fas├ídou.
V Taliansku v pr├şmorsk├Żch ─Źastiach je to ohrev vody v bojlery pre turistov v bungalovoch.
V Bratislave v novostavb├ích BA3 s├║ pergolov├ę prestre┼íenia realizovan├ę s panelmi a z├ílohuj├║.....a s├║ pekne orientovan├ę +5┬░na juh.

A ├üNO, ekonomika hr├í svoju ├║lohu, ale n├ívratnos┼ą mal├ęho syst├ęmu je omnoho r├Żchlej┼íia, ne┼ż ve─żk├ęho stre┼ín├ęho. (pod 4 roky, pri spr├ívnom n├ívrhu a ┼żivotnos┼ą panelu je 30 rokov a viac)
technikus110
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 455
Vek: 59.48
Zalo┼żen├Ż: 28.06.2018
Paragraf: 24

Odosla┼ąod E001 » 12 M├íj 2019, 06:58

S t├Żm n├║dzov├Żm osvetlen├şm to sa mi p├í─Źi, i ke─Ć tie v├Żpadky s├║ zriedkav├ę. Ja by som si spravil aj nab├şja─Źku na mobil, lebo t├║ sie┼ąov├║ v┼żdy zabudnem vytiahnu┼ą zo z├ísuvky. :?
SONY je SONY, ale bol som nevern├Ż - zos├şk a CD som vymenil za AKAI...
E001
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 932
Vek: 61.97
Zalo┼żen├Ż: 18.11.2012

Odosla┼ąod juraj77 » 12 M├íj 2019, 08:45

Ak by tie sol├írne panely utiahli klimatiz├íciu,tak v tom vid├şm zmysel, hlavne v lete, ale in├í─Ź je to len tak├ę hrajkanie sa...
" Bez vody si viem predstavi┼ą ┼żivot, ale bez internetu a po─Ź├şta─Źa nie.."
juraj77
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1449
Vek: 39.48
Zalo┼żen├Ż: 23.09.2012

Odosla┼ąod josek » 12 M├íj 2019, 09:12

B├Żval som dos┼ą dlho v panel├íku a na balk├│ne cca 1,2x4m si sol├írny panel neviem predstavi┼ą a ┼żena tak t├í u┼ż v├┤bec. V├Żpadky s├║ tak m├ílo ─Źast├ę, ┼że sa t├Żm pod─ża m┼ła netreba zapodieva┼ą, ┼że Dragoush
Nab├şja─Źky k telef├│nu m├ím aj zabudovan├ę v z├ísuvk├ích. Neviem o tom, ┼że by to malo vadi┼ą. Sp├║sta zariaden├ş je aj tak StBy trvale a nepom├┤┼żem si
josek
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 595
Zalo┼żen├Ż: 10.01.2012

Odosla┼ąod juraj77 » 12 M├íj 2019, 09:34

samozrejme ┼że si panel ned├í┼í na balk├│n ale na vonkaj┼íie oblo┼żenie balk├│na,alebo cez stojan...
juraj77
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod josek » 12 M├íj 2019, 09:41

Samozrejme ┼że som nemal na mysli priamo na balk├│n, ale nejak├Ż s├║vis s balk├│nom to predsa mus├ş ma┼ą. Ned├í┼í to predsa sk├┤r na susedov balk├│n alebo susedovu stenu.
Nakoniec so zariaden├şm umiestnen├Żm na fas├íde domu potrebuje┼í s├║hlas spr├ívcu domu alebo ja neviem koho, aj ke─Ć si vlastn├şkom bytu!
josek
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 595
Zalo┼żen├Ż: 10.01.2012

Odosla┼ąod boraicho » 12 M├íj 2019, 09:52

josek nap├şsal:Nab├şja─Źky k telef├│nu m├ím aj zabudovan├ę v z├ísuvk├ích.

tie zdroje vnutri sú permanetne pod napetim? maju stáli odber?
"Aj nevinne vyzeraj├║ca s├║─Źiastka, m├┤┼że by┼ą pr├ş─Źinou nefunk─Źnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
boraicho
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 11820
Vek: 30.43
Zalo┼żen├Ż: 03.02.2007

Odosla┼ąod milansprlak » 12 M├íj 2019, 10:42

Stretol som sa s zasuvkami ktore mali aj usb port s vystupom 5v 2a. Pripadne su zasuvky len s usb portami. Su permanetne pod napatim a maju staly odber.
milansprlak
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 78
Vek: 27.01
Zalo┼żen├Ż: 07.02.2014
Paragraf: 23

Odosla┼ąod romiadam » 12 M├íj 2019, 10:50

technikus10,

A ├üNO, ekonomika hr├í svoju ├║lohu, ale n├ívratnos┼ą mal├ęho syst├ęmu je omnoho r├Żchlej┼íia, ne┼ż ve─żk├ęho stre┼ín├ęho. (pod 4 roky, pri spr├ívnom n├ívrhu a ┼żivotnos┼ą panelu je 30 rokov a viac)

Mozes sem prosim ta zverejnit tvoje vypocty na navratnost 4 roky?
Dakujem.
Prep├í─Źte mi za diakritiku a preklepy - v├Ą─Ź┼íinou p├ş┼íem z mobilu a ENG klavesnice.
(v├Żroky nemenovan├ęho ─Źlena f├│ra:) ...z├íklady elektrotechniky ovl├ídam dokonale, tak napr. tak├Ż tyristor neviem ako presne funguje
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod romiadam » 12 M├íj 2019, 12:25

milansprlak nap├şsal:

Stretol som sa s zasuvkami ktore mali aj usb port s vystupom 5v 2a. Pripadne su zasuvky len s usb portami. Su permanetne pod napatim a maju staly odber.

Tu elektriku co to spotrebuje v standby platis ty, nie vyrobca tej zasuvky...
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod E001 » 12 M├íj 2019, 12:58

juraj77 nap├şsal:Ak by tie sol├írne panely utiahli klimatiz├íciu,tak v tom vid├şm zmysel, hlavne v lete, ale in├í─Ź je to len tak├ę hrajkanie sa...

No na klimatiz├íciu je to tie┼ż zbyto─Źn├ę. Lebo - ko─żko dn├ş do roka " klimatizuje┼í" ? 90 dn├ş z roka? Maxim├ílne.
SONY je SONY, ale bol som nevern├Ż - zos├şk a CD som vymenil za AKAI...
E001
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 932
Vek: 61.97
Zalo┼żen├Ż: 18.11.2012

Odosla┼ąod hpeter » 12 M├íj 2019, 15:02

hpeter
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1458
Vek: 35.31
Zalo┼żen├Ż: 16.06.2013

Odosla┼ąod juraj77 » 12 M├íj 2019, 15:43

E001 nap├şsal:No na klimatiz├íciu je to tie┼ż zbyto─Źn├ę. Lebo - ko─żko dn├ş do roka " klimatizuje┼í" ? 90 dn├ş z roka? Maxim├ílne.

Ale ten pocit ┼że to nap├íja┼í z obnoviteln├ęho zdroja je za nezaplatenie.... :)
juraj77
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Ďalšia

Nasp├Ą┼ą na Ostatn├ę

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist