Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • H─żadanie chybnej s├║─Źiastky

H─żadanie chybnej s├║─Źiastky

Si za─Źinaj├║ci elektronik? Tak t├íto rubrika je ur─Źen├í pr├íve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

H─żadanie chybnej s├║─Źiastky

Odosla┼ąod Victorio » 28 Aug 2019, 13:52

Viete mi niekto prezradi┼ą nejak├ę know how ako na opravu dosiek elektroniky, notebooky, audio a pod , ak napr. viem ┼że niekde je skrat, ale napr. viem ┼że na vetve nap├íjania, kde s├║ zapojen├ę blokovacie kondenz├ítory paralelne v SMD preveden├ş a ve─║mi sa mi nechce pre preverenie vybera┼ą napr. 5 ks a nakoniec zist├şm ┼że v┼íetky s├║ ok, ale je chybn├Ż nejak├Ż IO.
Teda ak zist├şm....
Zva┼żujem v├Żrobu alebo k├║pu miliohmmetra, ale zatia─ż na to nem├ím ─Źas resp. peniaze.
Napr. teraz m├ím jeden IO, ktor├Ż by mal ma┼ą spotrebu max 10mA, ale zahrieva sa na vy┼íe 70 stup┼łov, tak┼że predpoklad├ím, ┼że je vadn├Ż, alebo ho za┼ąa┼żuje nejak├Ż pripojen├Ż obvod. Pr├íve okolo neho je 6 SMD kondenz├ítorov, a nejak├ę tranzistory.
Postupne sa zrejme dopracujem ku zisteniu z├ívady, ale ono to dlho trv├í lebo niekedy nie je in├í mo┼żnos┼ą ako vybra┼ą 6 kondenz├ítorov, p├ír tranzistorov, a┼ż ostan├ę "hol" io, a tento vyber├ím na koniec, hlavne ak je BGA, alebo je to "stono┼żka" .
V teraj┼íom konkr├ętnom pr├şpade ak by bol vadn├Ż IO, tak ho nem├ím ┼íancu zohna┼ą, nie je v ┼żiadnej z pon├║k, a ak tak iba BGA n├íhrada ktor├║ neviem namontova┼ą (vie mi niekto vyrobi┼ą napr. na zak├ízku DPS pre BGA s prisp├┤soben├şm na zap├íjkovanie na DPS kde je 44 pin. ???)
Naposledy upravil mirosne d┼ła 28 Aug 2019, 19:28, celkovo upraven├ę 1 kr├ít.
D├┤vod: T├ęma presunut├í do spr├ívnej sekcie.
Victorio
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 317
Zalo┼żen├Ż: 12.03.2014

Re: H─żadanie chybnej s├║─Źiastky

Odosla┼ąod breta1 » 28 Aug 2019, 15:01

Na zkraty v nap├íjec├ş v─Ťtvi pou┼ż├şv├ím proudov├Ż zdroj.
Nastav├şm mal├ę nap─Ťt├ş (men┼í├ş ne┼ż skute─Źn├ę p┼»vodn├ş nap├íjec├ş nap─Ťt├ş a p┼Öi dodr┼żen├ş polarity opatrn─Ť zvy┼íuji proud a po ─Źase kontroluji (prstem, rtem atd) oteplen├ş vadn├ę sou─Ź├ístky.
Nap┼Ö. pro nap├íjec├ş v─Ťtev 5V v─Ťt┼íinou sta─Ź├ş proud do 1A a vadnou sou─Ź├ístku jde lokalizovat.
breta1
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8804
Zalo┼żen├Ż: 06.02.2009

Odosla┼ąod Victorio » 28 Aug 2019, 16:33

pr├║dov├Ż zdroj - aha, to si mus├şm spravi┼ą, m├ím s├şce regulovate─żn├Ż zdroj s pr├║dovou ochranou nastavite─żnou od 0 do 1A to by mi mohlo sta─Źi┼ą.
Aj ke─Ć trocha m├ím obavy pusti┼ą tam nap├Ątie externe, lebo napr. mainboard PC m├í ochrany, ak nie─Źo nie je v poriadku, vypne, takto m├┤┼żem nie─Źo odp├íli┼ą. ale sk├║sim to .
inak sledovanie teploty "rtem" myslel som ┼że perami/rty zist┼ąujem teplotu iba ja :) ale je fakt, ┼że s├║ ove─ża citlivej┼íie ako napr. prsty
na zistenie ─Źo sa na doske prehrieva som mal po┼żi─Źan├║ infrakameru, tou je to lep┼íie, vidno aj vn├║tro kde je ─Źip. chcem si ju k├║pi┼ą a┼ż na┼ípor├şm na servise :)

Uva┼żujem teraz oh─żadom chyby : aktu├ílny stav IO sa hreje, samozrejme hor├║ce s├║ aj s├║─Źiastky okolo neho.
ak pripoj├şm extern├Ż zdroj napr. na nap├íjaciu vetvu, tak by sa mal ohrieva┼ą napr. iba vadn├Ż skratovan├Ż kondenz├ítor, alebo tranzistor ale IO nie, lebo ho napr. vadn├Ż kondik neza┼ąa┼żuje, uva┼żujem spr├ívne ?

-- Spojen├Ż pr├şspevok 28 Aug 2019, 15:33 --

pr├║dov├Ż zdroj - aha, to si mus├şm spravi┼ą, m├ím s├şce regulovate─żn├Ż zdroj s pr├║dovou ochranou nastavite─żnou od 0 do 1A to by mi mohlo sta─Źi┼ą.
Aj ke─Ć trocha m├ím obavy pusti┼ą tam nap├Ątie externe, lebo napr. mainboard PC m├í ochrany, ak nie─Źo nie je v poriadku, vypne, takto m├┤┼żem nie─Źo odp├íli┼ą. ale sk├║sim to .
inak sledovanie teploty "rtem" myslel som ┼że perami/rty zist┼ąujem teplotu iba ja :) ale je fakt, ┼że s├║ ove─ża citlivej┼íie ako napr. prsty
na zistenie ─Źo sa na doske prehrieva som mal po┼żi─Źan├║ infrakameru, tou je to lep┼íie, vidno aj vn├║tro kde je ─Źip. chcem si ju k├║pi┼ą a┼ż na┼ípor├şm na servise :)

Uva┼żujem teraz oh─żadom chyby : aktu├ílny stav IO sa hreje, samozrejme hor├║ce s├║ aj s├║─Źiastky okolo neho.
ak pripoj├şm extern├Ż zdroj napr. na nap├íjaciu vetvu, tak by sa mal ohrieva┼ą napr. iba vadn├Ż skratovan├Ż kondenz├ítor, alebo tranzistor ale IO nie, lebo ho napr. vadn├Ż kondik neza┼ąa┼żuje, uva┼żujem spr├ívne ?
Victorio
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod Mek » 29 Aug 2019, 00:04

Uvazujes spravne? Ani nie, jeden priklad za vsetky: napr. obycajny stabilizator 78xx. Hreje sa pri vacsom prudovom odbere, on nie je vadny ale vadne je nieco co napaja, ze si to cucne viac, nez bolo zamyslane.
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat :)
Hras Scrabble? Skus SKREBL.EU - moj novy projekt.
Disclaimer: Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
"Failing to plan is planning to fail." (Alan Lakein)
Mek
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 529
Vek: 32.53
Zalo┼żen├Ż: 15.10.2015

Odosla┼ąod MAKOSYS » 29 Aug 2019, 00:30

Ja to rob├şm tak, ako p├ş┼íe breta1 a m├ím to 1000x overen├ę. To je asi najlep┼í├ş sp├┤sob.
ÔÇ×H─żad├íme nepoznan├ę, spozn├ívame neh─żadan├ę. Str├ícame to cenn├ę, cen├şme si a┼ż straten├ę. Milujeme v┼íetko zradn├ę a zr├ídzame milovan├ę.ÔÇŁ
Pozdravuje Vás Martin(KUBO)
MAKOSYS
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 561
Zalo┼żen├Ż: 23.01.2016

Odosla┼ąod Victorio » 29 Aug 2019, 11:01

Mek: ale m├í to logiku, ke─Ć zariadenie zapnem, tak sa nap├íja stabiliz├ítor a obvody za n├şm, hreje sa stabiliz├ítor aj napr. ─Ćal┼í├ş vadn├Ż IO.
ale ak zapoj├şm nap├Ątie a┼ż za stabiliz├ítor ale zariadenie nezap├şnam ale d├ívam iba nap├Ątie z extern├ęho pr├║dov├ęho zdroja, tak tento ob├şdem, a pokia─ż mu nevad├ş ak d├ívam nap├Ątie na v├Żstup stabiliz├ítora zist├şm ─Źo a ak├Ż odber m├í v┼íetko za n├şm.
Tak┼że breta1 rad├ş dobre.
Nem├ím to v mojom pr├şpade e┼íte preveren├ę, dnes to sk├║sim.
Ak napr. je vadn├Ż IO, alebo kondenz├ítor na v├Żstupe (iba ako pr├şklad) a d├ím nap├Ątie na kondenz├ítor a ten sa bude ohrieva┼ą, alebo odobera┼ą extr├ęmne ve─żk├Ż pr├║d tak e┼íte ni─Ź nezist├şm, lebo vadn├Ż m├┤┼że by┼ą aj v├Żstup IO, a┼ż pod─ża teploty by to malo by┼ą zrejm├ę, ak sa bude ohrieva┼ą IO, je vadn├Ż, ak kondenz├ítor tak ten.
Tak to vid├şm teoreticky, fakt som zvedav├Ż ─Źo to sprav├ş a d├║fam, ┼że sa z nie─Źoho nezadym├ş, lebo ten audio hifi syst├ęm st├íl p├ír stov├ík :wink:
Victorio
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod Victorio » 29 Aug 2019, 23:26

Tak uz som to otestoval, na io (I/O expander) som pripojil napatie z ext. Zdroja postupne max 2V, cip sa zacal phrievat pri prude cca 0.5A ale kondenzatory na vstupoch vdd nie.
Po vybrati io uz napajacia vetva je ok 3.2V predtym tam bolo iba 2.7v
No ale to je problem lebo taky io asi nezozeniem takze oprava nemozna. :(
Ale princip hladania skratovanej suciasky mtslum funguje dik za radu. I ked az taku istotu kym som ten io nevybral som nemal. A tiez uvazujem ak som pripojil ext napatie na napajanie io a za nim je skrat tak by sa to mohlo tiez prejavit prehrievanim io? Este skusim ked je vonku dat na neho napajanie ak bude hriat je to 100% ko Tiez som nasiel dalsi odpaleny tranzistor takze toho moze byt viac.
Victorio
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Nasp├Ą┼ą na Pre za─Źiato─Źn├şkov

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 5 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist