Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Jednoduch├Ż radi─Ź pre VFD displej

Jednoduch├Ż radi─Ź pre VFD displej

M├┤j v├Żrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Jednoduch├Ż radi─Ź pre VFD displej

Odosla┼ąod AEdison » 14 Dec 2017, 20:07

Hne─Ć na za─Źiatku by som upozornil ┼że sa nejedn├í ani tak o hotov├Ż v├Żrobok, sk├┤r o n├ívod ako jednoducho ovl├ída┼ą e┼íte pou┼żite─żn├ę VFD displeje.

Obrázok

VFD alebo inak Vacuum Fluorescent Display je fakticky elektr├│nka v placatej forme. Potrebuje ┼żhavenie a pomerne vysok├ę nap├Ątie pre spr├ívnu funk─Źnos┼ą. Ke─Ć┼że sa mi jeden v├í─żal doma, rozhodol som sa ┼że pre neho navrhnem radi─Ź. ├Ü─Źel radi─Źa je zjednodu┼íi┼ą ovl├ídanie displeja a┼ż na digit├ílnu ├║rove┼ł a ┼ítandardn├ę nap├íjanie 5V.

Obrázok

┼Żhavenie displeja je mo┼żn├ę rie┼íi┼ą jednosmern├Żm ale aj striedav├Żm nap├Ąt├şm. Striedav├ę nap├Ątie zais┼ąuje rovnomern├Ż jas displeja na hociktorom mieste, bohu┼żia─ż tak├ęto ┼żhavenie prid├íva zna─Źne na zlo┼żitosti zapojenia. Na druh├║ stranu da┼ł za jednosmern├ę ┼żhavenie je vidite─żne slab┼í├ş jas na strane kladn├ęho p├│lu, ale na celkov├║ funk─Źnos┼ą displeja to nem├í vplyv. Ja som sa rozhodol pre ┼żhavenie striedav├Żm nap├Ąt├şm o frekvencii 33,6kHz (meran├ę), ktor├ę zais┼ąuje ┼ív├íb LM9022. Pod─ża datasheetov r├┤znych displejov sa ┼żhaviace nap├Ątie pohybuje v rozmedz├ş 2,5 a┼ż 5V. Na mnou pou┼żitom displeji je v tme pri piatich voltoch tro┼íi─Źku pozorovate─żn├ę ┼żhavenie. Nieje to ni─Ź ─Źo by mi vadilo alebo skracovalo ┼żivotnos┼ą displeja, ale niekomu to m├┤┼że prek├í┼ża┼ą. Preto som do cesty nap├íjania LM9022, pridal di├│du ktor├í sa postar├í o ├║bytok 0,6V. Nieje to ve─ża, ale na "schovanie" ┼żhavenia to sta─Ź├ş a pritom neubudne na jase.

An├│dov├ę nap├Ątie pre segmenty a mrie┼żku vyr├íba DC/DC meni─Ź. 27V je hrani─Źn├ę nap├Ątie kedy m├í displej dostato─Źn├Ż jas a z├írove┼ł to nemus├şm komplikovane rie┼íi┼ą. Kto by sa v┼Ľtal v datasheete od LM9022 pri┼íiel by na to, ┼że pon├║ka mo┼żnos┼ą an├│dov├ęho nap├Ątia cez n├ísobi─Ź, ale regul├ícia jasu by bola zlo┼żit├í a kondenz├ítory by zaberali zna─Źn├ę miesto. Preto som volil cestu DC/DC meni─Źa, kde na (neosaden├Ż) konektor J1 je mo┼żn├ę pripoji┼ą "digit├ílny potenciometer" a t├Żm ovl├ída┼ą pohodlne jas displeja.
VAROVANIE Ak be┼żec trimru strat├ş kontakt z odporovou dr├íhou, MT3608 faktick├Ż uhori na doske. Na to ve─żk├ę bacha.
S├║─Źiastky som fakticky preletoval z ─Ź├şnskeho MENI─îA, len som pou┼żil men┼íiu cievku a pridal som umel├║ z├í┼ąa┼ż v podobe R3 1,2k (nejak├í ta "v├Ą─Ź┼íia" z├í┼ąa┼ż je nutn├í pre spr├ívnu funk─Źnos┼ą meni─Źa).

K├│d: Vybra┼ą v┼íetko
#define clk 4
#define load 3
#define din 2

//         g|f|e|d|c|b|a|-|-|-|-|-|-|T|B|1|2|3|4|5|
long character[5] = {0b00001100000001010000,
                     0b10110110000001001000,
                     0b00000000000001100100,
                     0b10011110000000100010,
                     0b11001100000000100001};

void setup() {               
  pinMode(din, OUTPUT);
  pinMode(load, OUTPUT);
  pinMode(clk, OUTPUT); 
}

void send(long data){
  for(byte j = 0; j < 3; j++) {
    for(byte maska = 1; maska > 0; maska <<= 1) {
      if(data & maska) digitalWrite(din, HIGH);

digitalWrite(clk, HIGH);
      digitalWrite(clk, LOW);
      digitalWrite(din, LOW);
      if(j == 2 && maska == 8) break;
    }
    data >>= 8;
  }
  digitalWrite(load, HIGH);
  digitalWrite(load, LOW);
}

void loop() {
  for(byte i = 0; i <= 4; i++){
    send(character[i]);
  }
}

Program na uk├í┼żku ovl├ídania som p├şsal pre adruino. Jedn├í sa o nar├Żchlo p├şsan├Ż program na demon┼ítr├íciu funk─Źnosti preto to treba bra┼ą z rezervou a funkciu pre komunik├íciu je minim├ílne vhodn├ę vola┼ą z preru┼íenia timeru, ak nie to cel├ę lep┼íie optimalizova┼ą. Komunika─Źn├ę bity s├║ zrkadlovo oto─Źn├ę z d├┤vodu jednoduch┼íieho odosielania. Popis funkcie bitov v programe je platn├Ż iba pre m├┤j n├ívrh dosky a nieje nutn├ę ho dodr┼ża┼ą. MAX6921 m├í k dispoz├şcii 20 pinov pre VFD a je ─Źisto na v├ís ako si usporiadate zapojenie z ─Źoho sa potom odv├şja aj samotn├í komunik├ícia.
Komunik├ícia z MCU je ve─żmi jednoduch├í a pekne pop├şsan├í v datasheete od MAX6921. Nebudem to teda podrobne rozpisova┼ą. Na nejasnosti odpoviem v koment├íroch.

Obrázok
Obrázok

Na záver:
Aj ke─Ć nie som ├║plne spokojn├Ż z vyhotoven├şm, tento projekt ma potr├ípil a nau─Źil viac ne┼ż som o─Źak├íval. Po prv├Ż kr├ít som si vysk├║┼íal obojstrann├║ dosku a probl├ęmy s t├Żm spojen├ę. Ako ste si ur─Źite v┼íimli, hotov├í doska nieje zhodn├í z tou v n├ívrhu. Ako som to skladal, za─Źal som si uvedomova┼ą nedostatky n├ívrhu ako napr├şklad: Nedostato─Źn├Ż prechod zeme v oblasti konektora, alebo spomenut├í di├│dka ┼żhavenia. Hotov├Ż displej u┼ż upravova┼ą nebudem, ale je vhodn├ę aspo┼ł na to upozorni┼ą.
Aj ke─Ć to nieje ni─Ź ve─żk├ęho, tento projekt mi zabral celkom dos┼ą ─Źasu. Preto d├║fam ┼że to aspo┼ł niekomu pom├┤┼że objasni┼ą te├│riu okolo VFD displejov. Ako v┼żdy, v┼íetky pou┼żit├ę podklady priklad├ím na konci ─Źl├ínku.
Za ka┼żd├Ż koment├ír budem r├íd, ─Źi u┼ż kritick├Ż alebo pochvaln├Ż.

Ostatn├ę fotky v gal├ęrii TU
Obdivujem toho ─Źo do─Ź├ştal ten refer├ít a┼ż sam a nekleplo ho z ch├Żb.
Pr├şlohy
VFD board.rar
(1.47 MiB) Stiahnutá 53 krát
Naposledy upravil AEdison d┼ła 15 Dec 2017, 15:20, celkovo upraven├ę 1 kr├ít.
AEdison
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1099
Vek: 24.07
Zalo┼żen├Ż: 13.07.2009

Re: Jednoduch├Ż radi─Ź pre VFD displej

Odosla┼ąod lacog » 14 Dec 2017, 21:21

niekde sa aj mne v├í─żaj├║ VFD - ur─Źite niekedy vysk├║┼íam
lacog
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 202
Zalo┼żen├Ż: 27.03.2007

Odosla┼ąod maskrtnik01 » 14 Dec 2017, 21:36

K+
maskrtnik01
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1216
Vek: 22.64
Zalo┼żen├Ż: 20.07.2010

Odosla┼ąod Mek » 14 Dec 2017, 22:04

Pekna pracicka a zaujimava tema. Zaujimalo by ma, ci by sa dalo take nieco postavit zo "suflikovych suciastok", teda ziadne specializovane IO. A ake anodove napatie byva optimalne pre VFD displeje? Mne sa mari, ze som niekde cital az 40 V, ale isto to funguje aj na menej, ale potom slabsie svieti.
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat :)
Hras Scrabble? Skus SKREBL.EU - moj novy projekt.
Disclaimer: Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
"Failing to plan is planning to fail." (Alan Lakein)
Mek
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 467
Vek: 32.37
Zalo┼żen├Ż: 15.10.2015

Odosla┼ąod zipaj » 15 Dec 2017, 00:24

VFD je viac elektr├│nka ako digitr├│n, digitr├│n je iba v├Żbojka, VFD m├í priamo ┼żeraven├║ kat├│du, an├│du a riadiacu mrie┼żku, v minulosti som s jedn├Żm VFD displejom z videa postavil jednoduch├Ż NF zosil┼łova─Ź (v┼íetky segmenty prepojen├ę).
Z├íkladn├ę parametre zosil┼łova─Źa pre kapelu? - N├şzka v├íha a ve─żk├Ż v├Żkon, v tom hluku sa aj tak v┼íetko strat├ş :-)
zipaj
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2629
Vek: 44.18
Zalo┼żen├Ż: 13.02.2011

Odosla┼ąod OM0XA » 15 Dec 2017, 09:27

- pekna praca, uzitocny clanok s naucnym obsahom.
- otazka je ci by som dnes pouzil takyto historicky displej. Asi nie, kedze prevladaju skor jeho nevyhody oproti modernym displejom. No ako pre vzdelavacie ucely OK.
- po slovensky sa povie "zeravenie", nie "zhavenie"
OM0XA
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 229
Zalo┼żen├Ż: 03.10.2012

Odosla┼ąod misocko » 15 Dec 2017, 10:47

neviem ci sa VFD da zaradit uz medzi historicke
vo firme mame toho roku instalovanych minimalne 30 stanic kde info pre operatora su na VFD displejoch, "trosku" vecsich ako tu prezentovane.
misocko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2915
Vek: 42.71
Zalo┼żen├Ż: 14.06.2009

Odosla┼ąod ondistef » 15 Dec 2017, 12:56

Pekná práca.
N├íhodou VFD s├║ celkom zauj├şmave a okrem nev├Żhod maj├║ aj v├Żhody, ale tak tie maj├║ aj klasick├ę LCD a OLED.
Na TME─Źku maj├║ znakov├ę aj grafick├ę VFD displeje s ktor├Żmi sa daj├║ nahradi┼ą klasick├ę znakov├ę ─Źi grafick├ę LCD displeje, ktor├Żm sta─Ź├ş 5V.
Len ta cena keby bola ni┼ż┼íia.
https://www.tme.eu/sk/katalog/#id_category=113463&page=1&s_field=artykul&s_order=ASC&gross_prices=1
ondistef
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 453
Zalo┼żen├Ż: 31.12.2009

Odosla┼ąod AEdison » 15 Dec 2017, 15:21

─Ćakujem za pochvalu.
Mek nap├şsal:Zaujimalo by ma, ci by sa dalo take nieco postavit zo "suflikovych suciastok"

Dalo. MAX6921 je iba posuvn├Ż register a 20 tranzistorov ktor├ę sp├şnaj├║ v├Żstup. ─îi┼że pokia─ż m├í┼í dostatok pinov na mcu, nemus├ş┼í pou┼żi┼ą ani register. DC/DC meni─Ź k├║pi┼í hotov├Ż na ebayi (posielal som odkaz), akur├ít to ┼żhavenie si mus├ş┼í posklada┼ą. Cestou ┼ípecializovan├Żch IO som i┼íiel preto┼że, som chcel navrhn├║┼ą takmer univerz├ílne a jednoduch├ę zapojenie pre viacero displejov.

zipaj nap├şsal:VFD je viac elektr├│nka ako digitr├│n

Opraven├ę. O pou┼żit├ş VFD v zosil┼łova─Źi, som e┼íte nepo─Źul. :thanks:

OM0XA nap├şsal:po slovensky sa povie "zeravenie", nie "zhavenie"

Ospravedl┼łujem sa, ale to ┼żhavenie mi tam fakt lep┼íie pasuje. Ospravedl┼łujem sa ┼że som to tro┼íi─Źku po─Źe┼ítil.
OM0XA nap├şsal:otazka je ci by som dnes pouzil takyto historicky displej.

VDF ur─Źite nieje historick├í technika. V├Żrobcovia ich st├íle hojne pou┼ż├şvaj├║. ┼Ąa┼żko poveda┼ą ─Źi v prospech VDF robia v├íhu v├Żrobne n├íklady alebo spo─żahlivos┼ą.
AEdison
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod AndroidSK » 16 Dec 2017, 23:35

Pekn├í pr├íca, aj si ma in┼ípiroval, ─Źo by sa dalo sk├║si┼ą.
Ke─Ć niekedy pr├şdem k VFD e┼íte (pravdepodobne s├║ v nejak├Żch pr├şstrojoch ─Źo m├ím odlo┼żen├ę) tak mo┼żno vysk├║┼íam, preto┼że som jedno VFD─Źko mal odlo┼żen├ę a "omylom" som ho rozbil :pain:
Volaj ma Michal!
AndroidSK
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 102
Zalo┼żen├Ż: 28.11.2014

Odosla┼ąod vlado5 » 17 Dec 2017, 08:17

Pod─ża mojej sk├║senosti - m├ím doma audio ve┼żu s displejom LCD, je pre u┼ż├şvate─ża praktickej┼í├ş displej so svietiacimi symbolmi. Na LCD je ve─żmi zle vidie┼ą n├ízov naladenej stanice, ─Źas atd. a to aj pri podsvieten├ş. Preto pod─ża m┼ła v├Żrobcovia pou┼ż├şvaj├║ svietiace symboly. VFD displej - jeho v├Żroba je omnoho jednoduch┼íia, ako v├Żroba LED s odpovedaj├║cim mno┼żstvom symbolov. Inak pekn├í pr├íca !!!!
vlado5
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 169
Zalo┼żen├Ż: 19.07.2011

Odosla┼ąod alidedko » 17 Dec 2017, 10:15

Ako bolo spomenute vyssie, VFD maju este urcite svoje miesto.
Jednou z nahrad by mohli byt OLED displeje, tiez su dobre citatelne z velkych uhlov aj z dialky, len ta cena :)

Obrázok
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.
alidedko
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3963
Vek: 27.44
Zalo┼żen├Ż: 04.02.2013
Paragraf: 21

Odosla┼ąod zdeno6505 » 17 Dec 2017, 10:47

Ani by som nepovedal, ┼że cena je a┼ż tak├í vysok├í. Konkr├ętne typ ─Źo je na foto sa d├í k├║pi┼ą na ebay za necel├ę 3 e─Źka.
Amat├ęri postavili Noemovu archu, profesion├íli Titanic.
zdeno6505
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1046
Zalo┼żen├Ż: 04.08.2010

Odosla┼ąod alidedko » 17 Dec 2017, 11:04

Asi som v rychlosti pozrel toho najdrahsieho predajcu, za 10ÔéČ. To sa mi zdalo hodne :)

Teraz som prehrabal aliho a fakt tam nie je cena az taka zla.
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.
alidedko
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3963
Vek: 27.44
Zalo┼żen├Ż: 04.02.2013
Paragraf: 21

Odosla┼ąod Kado » 17 Dec 2017, 11:32

staci ak si pozries ceny nov├Żch VFD vs. OLED u poliaka TME, tak oled jednoznacne vyhravaju a nielen cenou
N├ívrh zapojen├ş s jedno─Źipov├Żmi mikropo─Ź├şta─Źmi, tvorba programov├ęho vybavenia pre mikropo─Ź├şta─Źe
http://www.jk-elektronika.info/index.html

predaj !!
http://svetelektro.com/modules.php?name ... 54#p549154
Kado
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 1625
Vek: 35.44
Zalo┼żen├Ż: 02.09.2007
Paragraf: 22

Odosla┼ąod amater63 » 17 Dec 2017, 13:44

AEedison- p─Ťkn├í pr├íce,tak jako v┼íe co jsi publikoval. Jinak v audio technice ,nen├ş d├ívno- :( Sony - ( "v─Ť┼że s CD",)ale i jin├ş v├Żrobci. Tape- decky, VHS, no co dodat p─Ťkn─Ť ─Źiteln├ę na rozd├şl od LCD- (spot┼Öebn├ş elektonika.) Samo, ┼że n├ístupce je OLED,n─Ťkte┼Ö├ş zn├íte z mobilnich telefon├║. Ale k t├ęmatu - :thumbup:
amater63
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2221
Zalo┼żen├Ż: 02.05.2016

Odosla┼ąod AEdison » 17 Dec 2017, 13:54

VFD tu tie┼ż nebude ve─Źne, ale pokia─ż ho tu m├íme tak si s n├şm pohr├íme. :wink: M├ím zvy┼ín├ę 2ks LM9022. Keby niekto mal z├íujem, po e─Źko kus.
A ─Ćakujem pekne za karmu.

EDIT: ─îo sa t├Żka toho an├│dov├ęho nap├Ątia, Naj─Źastej┼íie sa pou┼ż├şva 28V.
AEdison
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod Kado » 17 Dec 2017, 15:33

pekna robota,
este ma napadlo, ze by si mohol nahradit ten origo driver za bezne dostupne obvody, napr seriovo paralelny prevodnik-latch + nejake tranzistorove pole z rady ULN, islo by to s bezne dostupnymi CD4094 abo 74HCT595 na vystupoch posilnene napr. ULN2803a (max 50V)
N├ívrh zapojen├ş s jedno─Źipov├Żmi mikropo─Ź├şta─Źmi, tvorba programov├ęho vybavenia pre mikropo─Ź├şta─Źe
http://www.jk-elektronika.info/index.html

predaj !!
http://svetelektro.com/modules.php?name ... 54#p549154
Kado
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 1625
Vek: 35.44
Zalo┼żen├Ż: 02.09.2007
Paragraf: 22

Odosla┼ąod AEdison » 17 Dec 2017, 18:39

Ono ├║─Źel bol aby to bolo ─Źo najjednoduch┼íie. Ten MAX6921 nieje a┼ż tak drah├Ż alebo nedostupn├Ż. Napr TU je za 3,6 dol├íru. Ak by bol z├íujem tak objedn├ím a podel├şme sa.
AEdison
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod maskrtnik01 » 17 Dec 2017, 19:59

Za t├║ cenu by som jeden zobral (pr├şpadne aj meni─Ź). Pokia─ż je teda predajca spo─żahliv├Ż.
maskrtnik01
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1216
Vek: 22.64
Zalo┼żen├Ż: 20.07.2010

Ďalšia

Nasp├Ą┼ą na M├┤j v├Żrobok - MINI

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 0 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist