Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • LED emulator namiesto VFD displeja

LED emulator namiesto VFD displeja

Sem mo┼żete nap├şsa┼ą ak potrebujete nie─Źo vyrobi┼ą napr. plo┼ín├Ż spoj alebo nejak├ę zariadenie...

Moderátori: Merak, Moderátori

LED emulator namiesto VFD displeja

Odosla┼ąod straciam » 09 Okt 2018, 18:24

zdravim vsetkych..
hladam niekoho, kto vie spravit modul, ktory bude obsahovat vystup na sedemsegmentovky a ktory sa da pripojit namiesto VFD displeja.

priblizim situaciu...
mam zariadenie, na ktorom sa rozbil VFD displej (futaba 9-LT-01, uz sa nevyraba, nezohnatelny) a potrebujem ho nahradit LED alebo LCD displejom. ide o displej 9x1 (v poslednej cislici su aj cisla 1/2) teda 9 a pol miestny sedemsegmentovy vfd displej, nie alfanumericky.
displej bol samostatny bez radica a potrebujem ho nahradit, idealne LED 7-segmentovkami ale moze byt aj LCD(podsvieteny).

ak niekto vie, je ochotny, moze vyrobit hotovy modul, ktory sa pripoji na miesto VFD displeja.
zadarmo to nebude, na cene sa dohodneme aby boli obidve strany spokojne.
vitane su aj navrhy zapojeni, schem atd.. pokial sa bude jednat o kompletne zapojenie(schema) tak aj ta bude financne odmenena...
dakujem
No password, no problem.
Ins-piration
straciam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1184
Vek: 33.96
Zalo┼żen├Ż: 06.01.2009

Re: LED emulator namiesto VFD displeja

Odosla┼ąod deepspace » 09 Okt 2018, 19:51

Zaujimava tema ked sa toho niekto chyti, ja tiez potrebujem nahradu za VFD, ale OLED, lebo ten displej mal aj znaky :)
deepspace
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 429
Zalo┼żen├Ż: 18.05.2017

Odosla┼ąod straciam » 09 Okt 2018, 21:27

ja by som potreboval nahradit "segment za segment" :) co znie jednoducho.. ale asi nie je..
No password, no problem.
Ins-piration
straciam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod miroja » 09 Okt 2018, 21:38

Pouzit iny typ by nebolo riesenie (z nejakej starej kalkulacky, pokladnice...)? Pripadne urobit si mpx zo samostatnych cisel.Tie dve cisla v poslednom segmente by bolo potom treba nejako nahradit.
miroja
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 2024
Vek: 57.36
Zalo┼żen├Ż: 01.02.2010

Odosla┼ąod Dali2 » 09 Okt 2018, 21:47

Dal by sa nahradit 10-LT-01, tie by sa mali dat zohnat.

https://farm4.static.flickr.com/3820/13 ... 46f1_b.jpg

Resp. nahrada by mala byt 11-MT-61ZLA a tie sa daju zohnat v pohode.

https://www.ebay.com/itm/Presentoir-VFD ... Swy4hUURVZ

Este jeden som nasiel, NEC FIP9C13

https://www.hobbielektronika.hu/forum/g ... ?id=269677

Tusim su to vsetko displeje z vah alebo pokladni, to by fakt nemal byt problem.

-- Spojen├Ż pr├şspevok 09 Okt 2018, 21:07 --

A este NEC FIP11F10.
Dali2
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 797
Vek: 52.19
Zalo┼żen├Ż: 01.09.2008

Odosla┼ąod peterple » 09 Okt 2018, 22:55

V d├ívnej minulosti som robil nie─Źo podobn├ęho. G├íter riaden├Ż nejak├Żm jedno├║─Źelov├Żm po─Ź├şta─Źom mal displeje na zobrazovanie hodnoty posuvov z troch 7 segmentov├Żch lcd segmentov. G├íter v hale kde sa nek├║rilo. Po zime displeje ─Źierne ne─Źitate─żn├ę. Po┼żiadavka prerobi┼ą na LED. Riaden├ę boli cez 24V s├ęriov├Ż protokol. Rie┼íenie jedno 20 pinov├ę AVR prevodnik na TTL a nabra┼ą komunik├íciu na logickom analyz├ítore a potom naprogramova┼ą 3. miestny LED displej v multiplexe. Dodnes sa neozvali, tak ak g├íter e┼íte re┼że, tak displeje funguj├║.

V tvojom pr├şpade je to dos┼ą podobn├ę, len vstupom je multiplexn├Ż displej a v├Żstupom tie┼ż (alebo aj statick├Ż) ─Źi hocijak├Ż inak┼í├ş. Zase to treba nabra┼ą logick├Żm analyz├ítorom potom p├ír ve─Źerov programovania a ladenia. Ale hw sa mi dnes u┼ż robi┼ą nechce. Zase som zistil ┼że mus├şm na n├ív┼ítevu k o─Źnej.

V tvojom pr├şpade pou┼żi┼ą n├íhradu bude najschodnej┼íia a najlacnej┼íia cesta.

-- Spojen├Ż pr├şspevok 09 Okt 2018, 22:18 --

Ke─Ć som sa zamyslel tak ten procesor tam vlastne netreba. Iba treba prerobi┼ą ├║rovne riadenia multiplexu VFD na LED. Tak┼że by to malo is┼ą len pou┼żit├şm zop├ír tranzistorov (8 + 9 + 2) Multiplex jak multiplex.
Uk├í┼ż m├║dremu chybu a on sa ti po─Ćakuje. Uk├í┼ż chybu hlup├íkovi a on sa uraz├ş.
peterple
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1900
Vek: 52.81
Zalo┼żen├Ż: 25.06.2013

Odosla┼ąod straciam » 10 Okt 2018, 07:26

dakujem za napovedu, lenze nemam momentalne cas navrhnut schemu, odladovat to pre stary vfd displej, stavby prototypov atd..
ak by si mal kompletnu schemu, podla ktorej viem spravit hotovy modul, to by uz pomohlo viac.. :)
No password, no problem.
Ins-piration
straciam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod straciam » 14 Okt 2018, 21:20

nikto mi s tym nevie pomoct?
No password, no problem.
Ins-piration
straciam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod Dali2 » 14 Okt 2018, 21:47

To je fakt taky problem, objednat si z ebay jeden z tych, co sa daju pouzit ako nagrada, co som ti tam nasiel???
Dali2
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod straciam » 15 Okt 2018, 19:45

dakujem ti za pomoc pri hladani, ale ja hladam modul pre LED zobrazovace namiesto VFD dispeja. nie vfd displej ako taky. viem ze su rozne nahrady, ale ja hladam modul ktory bude mat ako vystup LED sedemsegmentovky.
No password, no problem.
Ins-piration
straciam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod peterple » 15 Okt 2018, 20:23

probl├ęm je, ┼że si si vybral zjavne ve─żmi ne┼ítandardn├║ vec. ─îo som googlilil tak asi dva tak├ę v├Żkriky ako ten tvoj na arduino f├│rach kde to tie┼ż zdochlo po p├ír pr├şspevkoch.
Reverz in┼żinieringu sa tu nevyhne┼í. Bu─Ć to zvl├ídne┼í s├ím alebo ti to niekto urob├ş. Mysl├şm ┼że nikto (a u┼ż v├┤bec nie na tomto f├│re) nem├í hotov├ę rie┼íenie. Ja to st├íle vid├şm na "zop├ír" tranzistorov ktor├ę prisp├┤sobia ├║rovne. Nako─żko aj jedno aj druh├ę funguje principi├ílne rovnako v multiplexe. Treba ma┼ą k tomu digit├ílny osciloskop a znalosti ako funguje tranzistor v sp├şnacom re┼żime.
Uk├í┼ż m├║dremu chybu a on sa ti po─Ćakuje. Uk├í┼ż chybu hlup├íkovi a on sa uraz├ş.
peterple
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1900
Vek: 52.81
Zalo┼żen├Ż: 25.06.2013

Odosla┼ąod Dali2 » 16 Okt 2018, 12:58

Problem je hlavne v tom, ze VFD maju katody a anody zapojene vyrazne inak, co sa tyka multiplexovej matice. U 7-segmentovych displejov je jasne kde je katoda (berme pripad spolocnej katody) a kde su anody k jednotlivym segmentom. Kazda katoda je ovladana zvlast, anody sa v ramci multiplexu spoja. U VFD to tak nebyva - katoda je spolocna napr. pre pre 3 cislice a len dajme tomu 4 segmenty (z konstrukcnych dovodov), takze priame napatove prisposobenie neprichadza do uvahy, je nutne cele zobrazovanie "prekodovat". Nie je nutne pouzit mikrokontroler, na to staci aj klasicka sekvencna logika, staci zistit zapojenie povodneho VFD, nakreslit si zapojenie buduceho displeja, urobit kodovaciu tabulku vstup/vystup, pouzit karnaughove mapy na zjednodusenie logickej funkcie a nakreslit vysledok, bude to len par hradiel pravdepodobne, pre znaleho cloveka robota na jedno poobede. A pozor. VFD ma A/K napatie podla vyrobcu a konstrukcie 18-30V, cize to treba aj spravne napatovo prisposobit. A este musis doriesit napajanie 7-segmentoviek, zeravenie pre VFD je 1.5-5V cca 100mA (treba zmerat), co je pre LED displej nedostatocne (prudove zatazenie bude vyrazne vyssie).
Dali2
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod Panda38 » 16 Okt 2018, 13:47

Mikrokontrol├ęr (levn├í ATmega) nemus├ş b├Żt tak ├║pln─Ť k zavr┼żen├ş, m┼»┼że to s n├şm b├Żt jednodu┼í┼í├ş - nemus├ş se ┼Öe┼íit soub─Ťh ─Źasov├ín├ş pro jednotliv├ę ─Ź├ísti VFD, jen se dek├│duje obsah displeje do pam─Ťti a nez├ívisle na vstupu b─Ť┼ż├ş v├Żstupn├ş multiplex.
Panda38
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 7
Zalo┼żen├Ż: 15.10.2018

Odosla┼ąod stefanSK » 19 Okt 2018, 14:23

Pre toho, kto by sa do toho pustil priklad├ím s├║bor, ktor├Ż sa mo┼żno d├í pou┼żi┼ą ako i┼ípir├ícia na nov├Ż n├ívrh. Je tam okrem in├ęho sch├ęma pripojenia VFD displeja k logige TTL.
Pr├şlohy
dokumentacia_stopky.pdf
(776.33 KiB) Stiahnutá 32 krát
S.K.
stefanSK
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 572
Vek: 63.82
Zalo┼żen├Ż: 24.06.2010

Nasp├Ą┼ą na Potrebujem nie─Źo vyrobi┼ą

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 2 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist