Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Ma karierna zmena zmysel ?

Ma karierna zmena zmysel ?

C,C++,C#

Moderátori: psichac, Moderátori

Ma karierna zmena zmysel ?

Odosla┼ąod puxa » 09 Mar 2018, 15:30

Zdravim.
Chcel by som vas poziadat o radu alebo o nejake zasvetenie. Kazda informacia, kazdy uhol pohladu bude urcite prinosom.

Studoval som Automatizaciu na Strojnickej fakulte, ale az v priebehu studia(alebo az pri hladani prace) som sa dozvedel, ze Automatizacia je hodne spojena s cestovanim. Pravdepodobne sa nebude jednat len o nejake jednodenne cesty do zahranicia, pretoze sprogramovat nejake to PLC ci robot urcite nejaky cas trva. To mi z rodinnych dovodov nevyhovuje. Preto uvazujem, ze zmenim karierne smerovanie na programatorsku cinnost.

Programovanie ma bavi. Nejake zaklady som mal uz na gymnaziu. Tie sa rozsirili na vysokej skole, kde sme programovali v Delphi. Programovaniu v jazyku C som sa ucil aj ako samouk(kniha Pavla Herouta).

Momentalne som nezamestnany a mam zdravotne problemy, takze mam vela volneho casu(pravdepodobne az do konca roka 2018), ktory chcem zmysluplne vyuzit. Chcem zvysit svoje sance najdenia si prace, preto sa chcem ucit, ale aby to malo zmysel.
Myslite, ze mam realnu sancu si ako strojar najst pracu v IT na pozicii programatora ? Aky programovaci jazyk je momentalne najviac rozsireny ? S cim je najvacsia sanca si najst zamestnanie ? Co by mal clovek este ovladat ?

Vopred dakujem za odpovede.
puxa
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 10
Zalo┼żen├Ż: 27.11.2017

Re: Ma karierna zmena zmysel ?

Odosla┼ąod mac26 » 09 Mar 2018, 15:59

Podla mna mozes byt vyuceny aj kuchar, pokial vies dobre programovat a mas v tejto oblasti nejaky prehlad. Samozrejme s titulom z napr inf. by to bolo lepsie ohodnotene.
Ale co sa tyka jazyka, zalezi od oblasti ktorej sa chces venovat (hry/web/vstavane systemy/mobilne appky/...)
mac26
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1013
Zalo┼żen├Ż: 01.02.2010

Odosla┼ąod puxa » 09 Mar 2018, 16:31

Mne je to v podstate jedno. Som nezamestenany, chcem ziskat v prvom rade pracu. Ake pracovne pozicie suvisiace s programovanim su najziadanejsie ? Je to programator C ? Programator Java ? Alebo ...
Comu sa mam nasledujucich 10 mesiacov ako samouk venovat, aby som mal "istotu", ze si najdem pracu ?
puxa
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod Tuf » 09 Mar 2018, 16:40

Ak nevie┼í ─Źo s voln├Żm ─Źasom, zadov├í┼ż si Arduino, zop├ír knih, napr├şklad Miro Bo┼ż├şk - Ako naprogramova┼ą Arduino bez predch├ídzaj├║cich znalost├ş (vi─Ć http://mirobozik.sk ), zop├ír motor─Źekov, sp├şna─Źov, LED, prevodov, at─Ć a m├┤┼że┼í sa hra┼ą aj vzdel├íva┼ą.

U─Ź sa jazyky, okrem ┼íkolskej angli─Źtiny alebo nem─Źiny aj technick├║ terminol├│giu, ─Ź├ştaj odborn├ę ─Źl├ínky, n├ívody, servisn├ę manu├íly, katal├│gy, sleduj n├ívody na youtube, at─Ć.
Tuf
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1248
Zalo┼żen├Ż: 27.02.2008

Odosla┼ąod martin knocik » 09 Mar 2018, 17:48

V├Żsti┼żn├Ż cit├ít z DFENS
A stran sw, tam vidim problem hlavne v tom, ze kazdy, kdo ma do prdele diru, je programator. Tenhle trend sleduju uz od 90ek. Bohuzel k tukani do PC staci jen oci a ctyri prsty, takze kdekdo uz se povazuje za mistra. V elektronice to tak uplne neni, protoze tam uz i elementarni neznalosti odfiltruji odpad. Taky to chce trosku zainvestovat, mit nejakej vercajkÔÇŽ a to uz boli vic, nez slohnout nejaky vyvojovy prostredi. Napriklad debata o harmonickych v pasmu >1 GHz uz z logiky veci napovida, ze kdo nema aspon $4k na spektrak, nema o cem hovorit.

Ka┼íli na Arduino. Ak by si sa aj k nie─Źeomu prepracoval, tak Pr├şle┼żitovst├ş pre embedded programovanie (v C jazyku)je na Slovensku m├ílo, a je to relat├şvne zle platen├ę (mal├ę firmy) v porovnan├ş s program├ítormi z blav├íckeho korpor├ítu ktor├ş pri debugovani softv├ęru nikdy nepou┼żij├║ hasiaci pr├şstroj.

Na tvojom mieste by som sku┼íal hlada┼ą pracovn├ę poz├şcie typu junior sw tester.
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

─żudstvo je v├şrus ktor├Ż napadol Zem

nerobme si ┼ąa┼żk├║ hlavu z debilov ─Źo n├ím ani po ─Źlenky nesiahaj├║, bu─Ćme radi ┼że my da─Źo dok├í┼żeme a smejme sa im ak├ş s├║ sprost├ş
martin knocik
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1469
Vek: 27.9
Zalo┼żen├Ż: 23.01.2008

Odosla┼ąod puxa » 09 Mar 2018, 18:13

Co by mal taky junior sw tester ovladat ? Mozte mi odporucit nejake knihy ?
puxa
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod juraj77 » 09 Mar 2018, 19:21

k strojarstvu m├í najbli┼ż┼íie programovanie CNC strojov. (Fanuk, Heidenhain at─Ć).S t├Żm u┼ż nepo─Ź├şta┼í ?
Mo┼że┼í zanevrie┼ą na stroj├írstvo ale to si potom zbyto─Źne chodil na V┼á ....
─îo sa t├Żka program. jazykov, naj─Źastej┼íie vid├şm inzer├íty kde hladaj├║ lud├ş s vedomos┼ąami jazyka Java, Python a jazyka C/C ++
Na profesia.sk si vyber krit├ęrium hladania program├ítor a uvid├ş┼í ktor├ę programovacie jazyky zamestn├ívatelia po┼żaduj├║ ...

-- Spojen├Ż pr├şspevok 09 Mar 2018, 18:40 --

mac26 nap├şsal:Podla mna mozes byt vyuceny aj kuchar, pokial vies dobre programovat a mas v tejto oblasti nejaky prehlad. Samozrejme s titulom z napr inf. by to bolo lepsie ohodnotene.
Ale co sa tyka jazyka, zalezi od oblasti ktorej sa chces venovat (hry/web/vstavane systemy/mobilne appky/...)

mo┼że┼í by┼ą aj kuch├ír ale zamestn├ívatelia hladaj├║ lud├ş s V┼á (IT alebo technick├ęho smeru) :)
Naposledy upravil juraj77 d┼ła 09 Mar 2018, 22:14, celkovo upraven├ę 1 kr├ít.
" Bez vody si viem predstavi┼ą ┼żivot, ale bez internetu a po─Ź├şta─Źa nie.."
juraj77
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1397
Vek: 39.14
Zalo┼żen├Ż: 23.09.2012
Paragraf: 22

Odosla┼ąod Washu » 09 Mar 2018, 20:51

martin knocik: Mozes dat odkaz na celu diskusiu? Vyzera to na celkom zabavne citanie.
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)
Washu
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 4521
Vek: -2003.19
Zalo┼żen├Ż: 15.04.2010

Odosla┼ąod pawlo » 09 Mar 2018, 21:45

Ak si, z Ko┼í├şc odpor├║─Źam napr. NESS Java Academy - 2 a┼ż 4 mesiace ka┼żd├Ż pracovn├Ż de┼ł sa 8 hod├şn u─Ź├ş┼í, za ─Źo dost├íva┼í mzdu a pokia─ż uk├í┼że┼í ┼że vie┼í tak po ukon─Źen├ş ide┼í rovno na TPP za juniora.

https://www.nesskdc.sk/java-academy/

Podobn├ę akad├ęmie maj├║ v Ko┼íiciach aj T-Systems, FPT ....
VINTAGE nadšenec
,,Aj sign├íl je len ─Źlovek"
pawlo
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 663
Vek: 27.32
Zalo┼żen├Ż: 28.12.2007

Odosla┼ąod puxa » 09 Mar 2018, 21:49

pawlo: Diky, ale bohuzial som z opacneho konca republiky.

juraj77: To je zaujimavy napad. Nad CNC som vobec nerozmyslal. :applause: Ale hned mi prisili na um dalsie otazky. Je to perspektivny obor ? Najdem si uplatnenie aj za 20 rokov ? Je zaskolenie do CNC narocne ? Je po CNC programatoroch dopyt ? Aka je situacia na pracovnom trhu ?
puxa
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod juraj77 » 09 Mar 2018, 22:28

Ako som ti p├şsal,pozri si profesia.sk
Po CNC program├ítoroch je velk├Ż z├íujem a platy s├║ podobn├ę ako program├ítorov Java,C at─Ć
O perspekt├şve do bud├║cnosti ani "nevrav├şm" , moment├ílnme nie je alternat├şva
To ┼że m├í┼í V┼á strojn├şcku je velk├ę plus ....
Existujú školenia, aj cez úrady práce !
Tak├Ż z├íkladn├Ż kurz trv├í pribli┼żne 3 mesiace a ┼ít├ít ti ho preplat├ş
A ─Źo sa t├Żka Arduina, to je blbos┼ą, hranie pre hobbistov, ┼żiadna sol├şdna firma sa nezaober├í ardu├şnami..... :rolleyes:
juraj77
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod puxa » 09 Mar 2018, 22:31

juraj77: Super, vdaka. :applause:
puxa
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod Mek » 09 Mar 2018, 22:33

Co sa vyvoja SW tyka, tak najvacsi dopyt je po Java a C# .NET programatoroch. Do klasickeho C/C++ ani nechod, dnes sa uz pouziva iba vo vynimocnych pripadoch, a naucit sa to je hodne zlozite, nestoji to za to. A Arduino je iba na hranie, ako uz bolo napisane.
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat :)
Hras Scrabble? Skus SKREBL.EU - moj novy projekt.
"Failing to plan is planning to fail." (Alan Lakein)
Mek
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 359
Zalo┼żen├Ż: 15.10.2015

Odosla┼ąod juraj77 » 09 Mar 2018, 22:40

Va─Ź┼íinou ked hladaj├║ softwerov├Żch program├ítorov vy┼żaduj├║ aj 3 programovacie jazyky. A to sa za 1 rok nenau─Ź├ş┼í ....
juraj77
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod martin knocik » 09 Mar 2018, 22:40

Pre Washu: Hladaj pr├şspevok od u┼ż├şvatela Sysop http://dfens-cz.com/evropa-pod-diktatem-adolfiny-vs-cena-prace/?show=comments

puxa Pre─Ź├ştaj si diskusie na tejto stranke https://forum.root.cz/index.php?board=30.0 Pred menej ne┼ż rokom tam nejaky fyzik rie┼íil ako sa dosta┼ą do IT. Predpoklad├ím ┼że chce┼í ├şs┼ą do IT aj k├┤li vysok├Żm platom. Ak ├íno, tak CNC program├ítor (dnes je to u┼ż s├║─Źastou pr├íce kon┼ítrukt├ęra) asi nebude to ─Źo h─żad├í┼í.

star├ę materi├íly z kurzu na IT testera http://castb.org/wp-content/uploads/2013/11/ISTQB_CT_Zakladny_stupen_v2011_SK_Beta2.pdf

Neboj sa, nie si jedin├Ż kto m├í probl├ęmy s cestovan├şm. ┼átudoval som elektroniku zameran├║ na ├║dajne dobre platen├║ zdravotn├║ techniku (jedna firma mi pred 2 rokmi po ┼íkole pon├║kala 900ÔéČ n├ístupn├Ż plat). ┼Żial a┼ż v prvej pr├íci tesne pred ukon─Źen├ş V┼á som zistil ┼że zo zdravotn├Żch d├┤vodov nebudem schopn├Ż ka┼żd├Ż de┼ł slu┼żobne cestova┼ą po polovici slovenska. Mal som ┼ítastie a s minim├ílnymi z├íkladmi z odboru dostal k embedded programovaniu a v├Żkonovej elektronike v malej firme. Za─Źiatky boli ve─żmi ┼ąa┼żk├ę, ob─Źas som prepadal z├║falstvu, Nie je ni─Ź hor┼íie ne┼ż sa sna┼żi┼ą r├Żchlo sna┼żi┼ą na┼ítudova┼ą nov├ę veci o ktor├Żch som predt├Żm nepo─Źul. Bez predch├ídzaj├║cich sk├║senost├ş (s nar├Żchlo na┼ítudovanou te├│riou) som naprogramoval softv├ęrov├Ż PID regul├ítorom k sp├şnan├ęmu zdroju striedav├ęho nap├Ątia s presnos┼ąou 1%. PID bol nestabiln├Ż a zasekol som sa 2 mesiace (trochu zle som na prv├Ż kr├ít pochopil princ├şp riadenia, tak┼że m├┤j algoritmus integralnej ─Źasti regulatora bol chybn├Ż), s ale v─Ćaka samo┼ít├║diu pri rie┼íen├ş probl├ęmov v pr├íci som za 2 roky z├şskal ak├Ż tak├Ż z├íklad a preh─żad. V podstate som sa musel dokopa┼ą k tomu hodinu denne cez pracovn├ę dni nie─Źo samo┼ítudova┼ą.
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

─żudstvo je v├şrus ktor├Ż napadol Zem

nerobme si ┼ąa┼żk├║ hlavu z debilov ─Źo n├ím ani po ─Źlenky nesiahaj├║, bu─Ćme radi ┼że my da─Źo dok├í┼żeme a smejme sa im ak├ş s├║ sprost├ş
martin knocik
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1469
Vek: 27.9
Zalo┼żen├Ż: 23.01.2008

Odosla┼ąod lubbo7 » 09 Mar 2018, 22:44

neviem ci som to prehliadol, ale nenasiel som odkial si

ono je rozdiel v moznostiach ak si niekde od Brezna, alebo z okolia BA

v BA je plno IT/strojarskych pozicii- cekni profesiu https://www.profesia.sk/praca/bratislav ... any_type=4

co sa tyka programovacich jazykov, ja to vnimam tak, ze java, python,C# vidam asi najviac medzi ponukami, ale algoritmizaciu, objektovo orientovane programovanie, je treba ovladat snad vsade, ked sa to naucis tak na jazyku az tak nezalezi

a hlavne dost zalezi aky je tvoj pristup celkovo k programovaniu...lebo sediet 8 hodin nad kodom nie je pre kazdeho..

to, ze nie si vyuceny v IT smere vobec nevadi, ak prejavis zaujem a budes mat aktivny pristup tak sa do toho dostanes rychlo...kamos vystudoval anglicku literaturu a dejiny a teraz robi kodera vo firme :D
..testerske pozicie vraj nie su bohvie co, rovnaka, opakujuca sa praca, stale dokola....ku kodu sa tam asi moc nedostanes, ale nemam osobnu skusenost s tester poziciou

tvoje otazky ci to bude in za 20 rokov :D no to nikto nevie, ale kedze tu mame stale viac pocitacov, robotov, automatizacie atd, budu treba aj ludia ktori ich vedia programovat...vela ludi povazuje tieto odbory za najperspektivnejsie, takze myslim ze neurobis chybu ani v jednej volbe (klasicky programator/CNC)

neviem v akej si pozicii, ani zdravotne, ani financne, ale ja by som zacal reagovat na pozicie ktore by sa mi pozdavali(posielal zivotopisy za radom a necakal kym mi niekto odpise z prvej ponuky), a popritom studoval...dnes je na internete plno manualov, tutorialov, videi, dokumentacii snad ku vsetkemu

sorac, trosku som sa rozpisal :D
lubbo7
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 613
Vek: 29.2
Zalo┼żen├Ż: 06.03.2010

Odosla┼ąod juraj77 » 09 Mar 2018, 23:18

├║daje z profesia.sk
po─Źet voln├Żch pracovn├Żch poz├şci├ş:

C programátor 40
C# programátor 97
C++ programátor 69
.NET programátor 113
Java programátor 157
Javascript programátor 87
PHP programátor 48
Python programátor 19

CNC programátor 81
PLC programátor 75
juraj77
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod puxa » 10 Mar 2018, 11:54

Pozeral som na tu profesiu.sk a po zadani CNC programator mi vyskocilo 81 pracovnych ponuk, ako pise juraj77. Avsak znacna cast z toho su nie programatori ale operatori CNC. A to je rozdiel. :pain: :crying:

lubbo7: Som zo zapadneho Slovenska, zo Senice. Kludne sa rozpis. Kazda informacia ma hodnotu. :thumbup:
puxa
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod Edgar » 10 Mar 2018, 16:24

Mek nap├şsal:Do klasickeho C/C++ ani nechod, dnes sa uz pouziva iba vo vynimocnych pripadoch, a naucit sa to je hodne zlozite, nestoji to za to.

To mysl├ş┼í v├í┼żne? V┼íak v┼íetky programovacie jazyky vych├ídzaj├║ z C-─Źka. A aj na ka┼żd├Żch ┼íkol├ích sa v┼żdy u─Ź├ş na za─Źiatku C, lebo je to z├íklad pre hoci─Źo in├ę...
Edgar
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1176
Vek: 22.05
Zalo┼żen├Ż: 12.08.2013

Odosla┼ąod puxa » 10 Mar 2018, 21:08

Prave som dosiel k myslienke, ze by som mohol pracovat ako konstrukter. Mam znalost Catie, v BC. studiu som mal predmety Konstruovanie 1 a 2, ostatne by som sa doucil.
Akurat neviem, ci by ma zamestnavatelia zamestnali. Predsa len moj inziniersky studijny smer bola Automatizacia a nie konstruovanie. Neviete, ci by to bol problem ? Pozeral som ponuky na profesii, vacsinou nie je v ponuke podmienkou konstruktersky inziniersky smer, ale chcel by som o tom pocut viac od ludi z praxe. Davaju zamestnavatelia sancu aj ludom bez priamej specializacie na konstruovanie ?
Existuje podobne diskusne forum specializovane aj na strojarinu ?
puxa
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Ďalšia

Nasp├Ą┼ą na C,C++,C#

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 0 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist