Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Ma smerovaci antena zmysel?

Ma smerovaci antena zmysel?

Moderátori: psichac, Moderátori

Ma smerovaci antena zmysel?

Odosla┼ąod zen » 20 Okt 2017, 10:03

Mam zde tri smerovacie anteny, na jednej je napisane "Planar antenna", ty dve ostatne su paraboly. Napred bych si rad trocha ujasnil ako to funguje, v par vetach mi usetrite desiatky hodin na google.

Prva vec, co by som chcel pochopit, je kvalita spojenie. Router a dongle nastavene na 100 mW si budu rozumet na urcitu vdalenost, povedzme, ze sme v pusti. Tuto vzdalenost o trocha prekrocim a zvysim router na 200mW. Dongle "uslysi" router, ale router neuslysi dongle. Co presne Rafi87 mera v https://svetelektro.com/modules.php?nam ... 4508b55fe1 ?

Inymi slovy: ak nameram zlu kvalitu spojenie medzi dvema pristroji, ako urcit ten, ktory ma problem?
Samoz┼Öejm─Ť, ┼że d─Ťde─Źek nem├í kapesn├ş hodinky poh├ín─Ťn├ę elekt┼Öinou. Takov├Ż nesmysl si m┼»┼że vymyslit jen Saturnin. (Zdenek Jirotka, 1942)
zen
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 391
Zalo┼żen├Ż: 22.11.2013

Re: Ma smerovaci antena zmysel?

Odosla┼ąod xmilos » 20 Okt 2017, 11:14

zen nap├şsal:Inymi slovy: ak nameram zlu kvalitu spojenie medzi dvema pristroji, ako urcit ten, ktory ma problem?

medzi dvoma tazko, moze byt problem vo vysielacej casti, ale aj v prijimacej, hoc to byva malokedy.

V tom pripade je dobre mat 3. zariadenie.

Samo bavime sa o radiovom signale.
xmilos
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3662
Zalo┼żen├Ż: 04.05.2011

Odosla┼ąod marioo » 20 Okt 2017, 12:37

niektore zariadenia si vedia odmera┼ą CCQ = kvalita signalu v├Ą─Ź┼íinou hodnota o 0 do 100 / 100 je najlep┼íia /

preto┼że to, ┼że je niekde nejaky v├Żkon vy┼żiaren├Ż aj prijat├Ż, e┼íte neznamen├í, ┼że to bude fungova┼ą :)
najm├Ą v niektor├Żch p├ísmach je d├┤le┼żit├í vidite─żnos┼ą atd...
a samozrejme, si treba uvedomi┼ą, ┼że komunik├ícia je obojsmern├í, tak┼że darmo bude vysiela─Ź na jednej strane ma┼ą 2x tak├Ż v├Żkon ako na prijmacej strane, ked prijmacia strana nebude schopn├í vysla┼ą "potvrdenie" o tom, ┼że nie─Źo "zachytila" - laicky nap├şsan├ę
marioo
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 749
Vek: 46.31
Zalo┼żen├Ż: 15.07.2012

Odosla┼ąod zen » 26 Okt 2017, 12:33

marioo nap├şsal:niektore zariadenia si vedia odmera┼ą CCQ = kvalita signalu

Prave, co to je kvalita signalu? Mam DVA signaly: od router ku dongle a od dongle k router. Dava to ten horsi?

Realtek a Gigaset vedla seba a uplne in├ę cisla. (Trocha som s nimi pohol, nic to nezmenilo.)

Image1.png
Samoz┼Öejm─Ť, ┼że d─Ťde─Źek nem├í kapesn├ş hodinky poh├ín─Ťn├ę elekt┼Öinou. Takov├Ż nesmysl si m┼»┼że vymyslit jen Saturnin. (Zdenek Jirotka, 1942)
zen
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod pocitujlasku » 26 Okt 2017, 13:58

logicky kvalitu dava tu, ktoru prijma, teda router ukazuje kvalitu od donglu k routru, a dongle ukazuje kvalitu od routra k donglu.
Nemozes porovnavat 2 rozne zariadenia, kazde je inak konstruovane, a teda kazde ti dava inu kvalitu, ktora zavisi od wifi chipu, hw prevedenia, optimalizacie, anteny...
Intel, Nvidia, Ubuntu, Firefox, Asus, Nissan, Jelinek 52%, Metal
---------------------------------------------------------------------------------------------
Jedn├şm z nejv─Ťt┼í├şch projev┼» ned┼»v─Ťry v Boha je hromosvod na kostele.
pocitujlasku
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 4618
Vek: 36.62
Zalo┼żen├Ż: 20.07.2007

Odosla┼ąod alidedko » 26 Okt 2017, 18:25

A hlavne nejake to percento v programe je mozne prirovnat k "teplomerom" v satelitnych prijimacoch - je tam nejake pekne cislo, ktore vela nenapovie ...
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.
alidedko
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3963
Vek: 27.71
Zalo┼żen├Ż: 04.02.2013
Paragraf: 21

Odosla┼ąod zen » 26 Okt 2017, 19:49

pocitujlasku nap├şsal:logicky kvalitu dava tu, ktoru prijma, teda router ukazuje kvalitu od donglu k routru, a dongle ukazuje kvalitu od routra k donglu.

V routeri som cosi nasel, obrovsky krok vpred. Vdaka.

Druha otazka: Vygooglil som aky je rozdiel medzi Signal Strength a Signal quality, mozeme ist dalej.

Tretia otazka: Ak pohnem len o kustik WiFi dongle, kvalita spojenia sa obcas _vyrazne_ zmeni. Aj ked sa nezmeni prekazky v ceste. Mozno odrazy?

Chapem, ze toto je komplexna otazka. Budem povdacny za kratku odpoved ktora mi da predstavu - aj ked je spravna len na 95% a nie je uplna.'
zen
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod pocitujlasku » 27 Okt 2017, 08:47

ano, u mna napr. 3 cm posun robilo to, ze wifi bud isla, alebo nie. Problem bol roh budovy. Pozri si nieco o fresnelovej zone.
Intel, Nvidia, Ubuntu, Firefox, Asus, Nissan, Jelinek 52%, Metal
---------------------------------------------------------------------------------------------
Jedn├şm z nejv─Ťt┼í├şch projev┼» ned┼»v─Ťry v Boha je hromosvod na kostele.
pocitujlasku
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 4618
Vek: 36.62
Zalo┼żen├Ż: 20.07.2007

Odosla┼ąod besttracker » 28 Feb 2018, 23:02

ak mas smerove anteny a spojenie na dlksiu vzdialenost,tak tam to robia aj milimetre :-) u mna zaprasena antena znamenala - 10 % signalu

inac ja som pouzival wifi s vykonom 1000 mW asi 3 roky a nikto sa nestazoval (bordel to robilo asi inym,ale spojenie bolo v pohode na 5 km ....)
besttracker
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 205
Vek: 31.81
Zalo┼żen├Ż: 28.10.2010

Odosla┼ąod alidedko » 28 Feb 2018, 23:14

20km s 500mW musi ist jak vino :)
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.
alidedko
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3963
Vek: 27.71
Zalo┼żen├Ż: 04.02.2013
Paragraf: 21

Odosla┼ąod zen » 01 Mar 2018, 10:17

Ospravedlnujem sa, co sa vlastne chcem zopytat je, ci smerovaciy antena NA JEDNOM KONCI ma zmysel. Nechal som to trocha stranou, ma sa stavit technik a dufam z neho trocha vytahnut.

Tak teraz vam poviem vsetko.

Na povale je (tazko dostupny) router (ktory sa menuje BUBAK), cez smerovaciu antenu napojeny na IP a cez dva RJ45 na dva pocitace v dome. BUBAK ma aj WiFi pre LAN s odsroubovaciou antenou. Raspberry PI 3 nasel BUBAKa, ale nic nefungovalo, ackoliv na stejnom mieste funguje tablet s Android alebo WiFi dongle. RPI mal IP address cosi 237.x.y.z - to sa stane, ak je chyba v spojenie.

RPI ma len HDMI, nechcem trepat tento monitor na poval, bol dost drahy. RPI som dal blizko BUBAKa, zapisoval kazdych 10 vterin IP a po peti minutach sa vypol. Fungoval. Zapol som ho znova, ssh funguje ako aj WinSCP cez RJ45 a BUBAK. Netreba povedat, ze ked som ho dal zpatky, nic nefungovalo.

Teraz ma napadlo, ze BUBAK moze dostat smerovaciu antenu nasmerovanu na RPI. Takto vylepsim komunikaciu smerom BUBAK -> RPI. No, problem bude spise smerom RPI -> BUBAK (RPI nehreje, Android a dongle su horuce).

Akoze antena ma ca 1m2, chyta vlny na vetsej ploche ako normalna antena. Teoreticky by to malo vylepsit komunkaciu RPI -> BUBAK.

Otazka znie: Uvidim prakticky rozdiel?
zen
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Nasp├Ą┼ą na Internet a sie┼ą

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist