Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Monitorovanie hladiny

Monitorovanie hladiny

Si za─Źinaj├║ci elektronik? Tak t├íto rubrika je ur─Źen├í pr├íve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Monitorovanie hladiny

Odosla┼ąod romiadam » 09 J├║l 2018, 19:53

Cavte,

Mam asi 20L plastovu bandasku a znej bude cerpadlo na 12V tahat vodu a zalievat kvety v crepnikoch. Prebytocna voda bude tiect naspat do bandasky. Chcem ochranit cerpadlo pred behom na sucho, teda ak poklesne hladina vody na minimum (elektrodova sonda), tak prestane cerpadlo cerpat a spusti sa v kratkych intervaloch pipanie pre doplnenie vody.

Asi takto by som chcel monitrovat vodu

http://www.circuitdiagram.org/images/wa ... ircuit.GIF

Je to spolahlive riesenie? Nebude prekazat tranzistoru ze v nepritomnosti vody bude baza "visiet" vo vzduchu?

Chcem nieco jednoduche a spolahlive, nechcem to robit cez OZ. Vela miesta na pavak tam nie je. Dva nerezove drotiky tam v pohode dam.

Co vy na to? Mal to niekto z vas skonstruovane?
Alebo mate lepsi napad ako to monitorovat? Nieco spolahlive co sa nepokazi.
Prep├í─Źte mi za diakritiku a preklepy - v├Ą─Ź┼íinou p├ş┼íem z mobilu a ENG klavesnice.
(v├Żroky nemenovan├ęho ─Źlena f├│ra:) ...z├íklady elektrotechniky ovl├ídam dokonale, tak napr. tak├Ż tyristor neviem ako presne funguje
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2178
Zalo┼żen├Ż: 09.04.2008

Re: Monitorovanie hladiny

Odosla┼ąod niki31 » 09 J├║l 2018, 20:32

Spo─żahliv├ę to nieje, elektr├│dami te─Źie relativne ve─żk├Ż a e┼íte k tomu aj jednosmern├Ż pr├║d a doch├ídza k usadzovaniu miner├ílov na povrchu elektr├│d. Za ─Źas zabr├íni povlak prechodu pr├║du a obvod prestane fungova┼ą. Poh─żadaj nie─Źo ─Źo je nap├íjan├ę striedav├Żm pr├║dom. V am├írach toho bolo publikovan├ę dos┼ą.

Ospravedl┼łujem sa za zmazanie sch├ęmy, to nebola t├í ─Źo som sem chcel da┼ą. Mus├şm poh─żada┼ą.
Naposledy upravil niki31 d┼ła 09 J├║l 2018, 20:54, celkovo upraven├ę 1 kr├ít.
Niki31
niki31
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 54
Vek: 42.64
Zalo┼żen├Ż: 05.02.2010

Odosla┼ąod pin » 09 J├║l 2018, 20:41

Alebo nie─Źo tak├ęto. Pre signaliz├íciu s LED sa vynech├í tranzistor aj rel├ę.
pin
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 2219
Zalo┼żen├Ż: 09.05.2009

Odosla┼ąod zylo64 » 10 J├║l 2018, 09:11

Ja som si pred nejak├Żm ─Źasom k├║pil stavebnicu sn├şma─Źa hladiny. S funkciou som spokojn├Ż. Nepam├Ąt├ím, kde som stavebnicu kupoval, ale zoskenoval som si n├ívod, ktor├Ż bol k stavebnici prilo┼żen├Ż + sch├ęmu zapojenia. Priklad├ím ho na pos├║denie. M├ím aj sken plo┼ín├ęho spoja ak by ti to pomohlo, viem ti ho tie┼ż posla┼ą.
Pr├şlohy
HLADINIVY_SPINAC.pdf
(64.19 KiB) Stiahnutá 68 krát
zylo64
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 298
Zalo┼żen├Ż: 21.04.2013

Odosla┼ąod marioo » 10 J├║l 2018, 13:25

M├ím hotov├Ż tak├Ż modul ak m├í┼í z├íujem nap├ş┼í.
marioo
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 324
Vek: 45.05
Zalo┼żen├Ż: 15.07.2012

Odosla┼ąod technikus110 » 10 J├║l 2018, 13:37

A nie─Źo tak├ęto?
Pr├şlohy
LD-12_SK_MZZ52702.pdf
(806.87 KiB) Stiahnutá 32 krát
technikus110
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 41
Zalo┼żen├Ż: 28.06.2018
Paragraf: 24

Odosla┼ąod skapo » 10 J├║l 2018, 14:53

LD-12 je prim├írne senzor zaplavenia (zo sk├║senost├ş bezprobl├ęmov├Ż a lacn├Ż). Zrejme v┼íak nie je ur─Źen├Ż na trvalo ponoren├ę elektr├│dy.
Kto sa hraje, ten nehnevá!
skapo
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 92
Vek: 50.28
Zalo┼żen├Ż: 08.01.2016

Odosla┼ąod 5ko » 10 J├║l 2018, 15:30

Na─Źo raketopl├íny na kvetinky? :rolleyes:
Hore na bandasku sta─Ź├ş jeden mikrosp├şna─Ź, na p├í─Źku zavesi┼ą lanko s plav├íkom na konci a ke─Ć klesne hladina na dno aj s plav├íkom, tak rozopne mikrosp├şna─Ź a zablokuje obvod pre ─Źerpadlo.
Kresli┼ą to h├ídam nemus├şm.
Lenivos┼ą je matka pokroku.Leniv├Ż ─Źlovek rozm├Ż┼íla,ako by si robotu u─żah─Źil a tak nie─Źo vyn├íjde.
Ku ka┼żd├ęmu ─Ź├şnskemu v├Żrobku by mali pribali┼ą jedn├ęho ─Ź├ş┼łana, aby som ho mohol nakopa┼ą do ....,ked sa to pokaz├ş.
5ko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8000
Vek: 62.46
Zalo┼żen├Ż: 18.02.2010
Paragraf: 23

Odosla┼ąod technikus110 » 10 J├║l 2018, 16:58

skapo: nie je probl├ęm ho ma┼ą ponoren├Ż vo vode. Nem├í r├íd kysl├ę prostredie a m├şnusov├ę teploty....
technikus110
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod romiadam » 10 J├║l 2018, 17:19

Aby ste presne vedeli o co ide, ide o toto (to je len ilustrativna fotka, jahody som nazval kvetinkami):
http://www.mosesong.com/blog_images/lar ... rden08.jpg

5ko, praveze som sa chcel vyhnut mechanickym spinanim ako mikrospinac. Radsej by som to snimal cez elektrody.

S tymi tranzistormi a jednosmernym prudom by to neslo ani keby tam tiekli prudy radovo v uA? Netreba mi tam diody, staci mi signal pre MCU co je radovo asi max 1mA, teda bazou pri vysokom hfe potecie len par uA, teda aj elelktrodami potecie len par uA. MCU bude snimat vlhkost pody (este musim najst neaky vlhkomer), sledovat ci je v nadrzi dostatok vody, aby cerpadlo neslo nasucho. Mozno tam dam neake pipatko co raz zahodinu zapipa ze je v nadrzi malo vody,....este to nieje cele doplanovane.
Teraz hlavne potrebujem sledovat hladinu a aktivovat cerpadlo 1x za den. Dam tam MCU, lebo to viem programovat a bavi ma to (pre tych co by mi vytykali ze preco tam davam MCU)

pin:
ta tvoja schema je jednoducha a zaujimava...

technikus110, skapo, no ten snimac zatopenia nevyzera zle, ma tam dva kontakty jeden sa pri zatopeni rozpaja a druhy spaja, takze to by slo. Akurat sa obavam
Pri prepojen├ş elektr├│d (zaplaven├şm vodou) detektor prepoj├ş
zelen├Ż vodi─Ź s GND a odpoj├ş ┼żlt├Ż vodi─Ź od GND. Po rozpojen├ş elektr├│d (vysu┼íen├ş
vody) sa zelen├Ż vodi─Ź odpoj├ş od GND a ┼żlt├Ż sa spoj├ş s GND

Obavam sa toho ze sa musi vysusit....
Prep├í─Źte mi za diakritiku a preklepy - v├Ą─Ź┼íinou p├ş┼íem z mobilu a ENG klavesnice.
(v├Żroky nemenovan├ęho ─Źlena f├│ra:) ...z├íklady elektrotechniky ovl├ídam dokonale, tak napr. tak├Ż tyristor neviem ako presne funguje
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod marioo » 10 J├║l 2018, 17:29

Tak tam daj jeden sn├şma─Ź a napoj ho na mcu.. a ked bude "such├Ż" zak├í┼ż v programe polievanie.... (ak sa chce┼í vyhn├║┼ą us├ídzaniu na konataktoch tak nejak├Ż kapacitn├Ż)

hotov├Żch modulov sn├şma─Źov je na Aliexprese aj eBayi cca po 1-2ÔéČ cel├í kopa... dokonca aj bezdr├┤tov├Żch na 433mhz aby si nemusel ┼ąaha┼ą ─Ćal┼íie k├íble...
marioo
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod zdeno6505 » 10 J├║l 2018, 18:30

Amaro
Pr├şlohy
Amaro.jpg
Amat├ęri postavili Noemovu archu, profesion├íli Titanic.
zdeno6505
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 785
Zalo┼żen├Ż: 04.08.2010

Odosla┼ąod romiadam » 10 J├║l 2018, 18:34

No to je pravda, neaky kapacitny bude najlepsi.
pozriem ten eBay aliexpress a aj t├şe Amara.
─Äakujem za informacie. :thumbup:
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod alidedko » 10 J├║l 2018, 19:52

Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.
alidedko
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3739
Vek: 26.46
Zalo┼żen├Ż: 04.02.2013
Paragraf: 21

Odosla┼ąod romiadam » 10 J├║l 2018, 20:55

No ten som tie┼ż na┼íiel na ebay. Ten sa mi paci. Z boku by to mohlo by┼ą.

https://m.ebay.com/itm/Liquid-Water-Lev ... SwFdtXyb7b
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod marioo » 10 J├║l 2018, 21:26

A m├í┼í to vyrie┼íen├ę za cca 1,40 ÔéČ :)
marioo
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod technikus110 » 11 J├║l 2018, 19:02

paralelne s touto t├ęmou ide aj t├íto:

https://svetelektro.com/modules.php?nam ... 56397e2d1b

A dopracoval si sa tie┼ż na skoro to ist├ę najjednoduch┼íie rie┼íenie.
Pr├şlohy
P7050286.JPG
P7050286.JPG (23.92 KiB) Zobrazená 170 krát
plavak.jpg
plavak.jpg (8.91 KiB) Zobrazená 170 krát
technikus110
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod romiadam » 11 J├║l 2018, 20:27

Obidva tieto snimace som potom neskor nasiel na ebay. Ten z boku mi pripada praktickejsi, nakolko nadrz je na zemi.
Musel by som davat do stojana pre ten druhy snimac.
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod 5ko » 11 J├║l 2018, 22:04

Plav├ík s ty─Źkou a magnetom a jaz├Ż─Źkov├Ż kontakt.Vyka┼íli sa na PICk├í a pod....─Ź├şm zlo┼żitej┼íie t├Żm viac por├║ch a nespolahlivos┼ą.
Neviem pre─Źo sa br├íni┼í kontaktom. Ale ten namontovateln├Ż z boku , horizont├ílny s plav├íkom vyzer├í pou┼żitelne.
Ak├Żkolvek mikrosp├şna─Ź to ur─Źite t├Żch p├ír dn├ş ,k├Żm bude┼í na dovolenke pre┼żije.
Alebo si chce┼í nie─Źo dok├íza┼ą a odsk├║┼ía┼ą?
Ke─Ć najde┼í vyschnut├ę jahody ,─Źi ─Źo chce┼í polieva┼ą mo┼żno sa ti tie┼ż po─Ćakuj├║ v bin├írnom k├│de.
Lenivos┼ą je matka pokroku.Leniv├Ż ─Źlovek rozm├Ż┼íla,ako by si robotu u─żah─Źil a tak nie─Źo vyn├íjde.
Ku ka┼żd├ęmu ─Ź├şnskemu v├Żrobku by mali pribali┼ą jedn├ęho ─Ź├ş┼łana, aby som ho mohol nakopa┼ą do ....,ked sa to pokaz├ş.
5ko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8000
Vek: 62.46
Zalo┼żen├Ż: 18.02.2010
Paragraf: 23

Odosla┼ąod romiadam » 12 J├║l 2018, 01:26

5ko,
to bude samozavlazovanie na 365dni v roku. Ja tam nepotrebujem naplnat tu nadrz, alebo uplne vyprazdnit. Iba sledovat kedy je tam uz velmi malo vody a deaktivovat cerpadlo. Bude tam 20L vody (plna bandaska) s vyzivou pre jahody/rajciny, takze nechcem aby prebytocna voda len tak vykvapkala na zem, ale vrati sa do nadrze (bandasky). Ked to spravim tak to odfotim.
Spusti sa zavlazovanie na dve minuty (to bude pre jeden kvetinac asi 2dcl vody za cas 2 min, mam tam 32 kvetinacov co bude asi 6-7 litrov vody), no zaroven prebytocna voda pride naspat do bandasky, takze mi ubudne z bandasky (to co ostane v kvetinacoch) povedzne 2-3litre vody, mozno menej. Neviem este presne. Takto sa to v lete bude polievat samo kazdy den napr. rano 1x za den.
Ak sa voda rychlo minie, tak tu bandasku vymenim za 50L. Uvidim casom.
Preto to PIC. A toto sledovanie hladiny potrrebujem na to ze ak tam budem mat poslednych 5Litrov vody a cerpadlo sa zapne na 2minuty a vytiahne vsetku vodu a este by malo cerpat napr. 30 sek tak nech to zastavi cerpadlo ihned a nech mi to pipne napr. kazdych 20 sek (casovy interval a dlzku pipania este doladim). Kedze sa nepolievalo 2min, moze sa v takomto pripade neskor opakovat polievanie po dobu kolko este treba. Pojdem okolo a budem pocut pipnutie, tak dolejem rychlo vodu. Na jesen a vzime zase netreba polievat kazdy den, kedze casto tu prsi, takze bud pomenim casy alebo tam pridam vlhkomer/mokromer. Tu sa mi idealne pre tie zmeny casov a sledovanie vlhkosti pody hodi MCU. Uvidim ako to cele bude fungovat a ako spolahlivy bude ten vlhkomer. Ten by mohol byt len v jednom kvetinaci. No neviem ci tie mA porp. uA pre korene rastlinky nebudu vaditpri sledovani vlhkosti. Potom tam budem musiet dat dalsi extra kvetinac bez rastlinky a sledovat samovysusovanie (kedze tam nebude rastlina tak by to mal byt troska mensi kvetinac oproti tym v com budu rastlinky). Alebo len aktivujem vlhkomer kazde tri hodiny len na par sekund a potom zese tam nebue ziaden prud. To by nemuselo tej rastlinke vadit. Neviem, to este dospekulujem.

Takze na jednej strane to bude samozavlazovanie (az na dolievani voduy do nadrze) a na druhej strane budem mat dobry pocit ze som si nieco vyrobil automaticke... :mrgreen:
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Ďalšia

Nasp├Ą┼ą na Pre za─Źiato─Źn├şkov

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 5 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist