Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Nakl├ípanie hor. ┼żal├║zi├ş

Nakl├ípanie hor. ┼żal├║zi├ş

Problematika ohladne regul├íci├ş (PI, PID), ovl├ídania pohonov, odmeriavan├ş veli─Ź├şn, automatiz├ície PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Nakl├ípanie hor. ┼żal├║zi├ş

Odosla┼ąod mr.dred » 28 Dec 2018, 05:07

Dostal som za dom├ícu ├║lohu vyhotovi┼ą "─Źiasto─Źn├ę" ovl├ídanie horizont├ílnych ┼żal├║zi├ş - len nakl├ípanie, nie vy┼ąahovanie a sp├║┼í┼ąanie. Situ├ícia je toti┼ż tak├í, ┼że baby si vymysleli "obrovsk├║" z├íclonu na cel├║ stenu (6m) a za ┼łou s├║ tri okn├í so ┼żal├║ziami, ku ktor├Żm bude obmedzen├Ż pr├şstup.
Ovl├ídanie ┼żal├║zi├ş je klasika - retiazkou. S├║ skoro st├íle spusten├ę, len r├íno a ve─Źer ich prekl├ípame.
Môj plán:
Na pohon pou┼żi┼ą motor─Źek s prevodovkou, retiazkov├ę kolie─Źko (n├íhradn├Ż diel k ┼żaluzkam) a v pr├şpade "nesynchr├│nneho" pohybu motorov aj koncov├ę mikrosp├şna─Źe.Pohony uchyt├şm na konci retiazky o r├ím okna a pri potrebe ┼żal├║zie vytiahn├║┼ą sa len retiazka zhod├ş z kolie─Źka.
aluzky.png
Otázka však znie:
M├í ten mikromotor s prevodovkou tak├║ silu, aby tie ┼żal├║zie preklopil ? (samozrejme vyberiem s ─Źo najv├Ą─Ź┼í├şm prevodov├Żm pomerom). Nemal som e┼íte tak├Ż, tak neviem pos├║di┼ą.
Motory by som dal na 6V, symetrick├ę nap├íjanie z bat├ęri├ş - kv├┤li z├íberov├Żm pr├║dom a bat├ęrie cez sp├şna─Źky dob├şja┼ą povedzme 1x za de┼ł vhodn├Żm adapt├ęrom (nem├ím v ├║mysle vyr├íba┼ą sym. stab. zdroj, bat├ęri├ş z NTB m├ím dos┼ą aj balanc├ęry, v├Żst. nap├Ątia uprav├şm). Na ovl├ídanie by som dal dvojkan├ílov├Ż bezdr├┤tov├Ż ovlada─Ź, pr├şpadne to e┼íte vylep┼íi┼ą s├║mrakov├Żm sp├şna─Źom.
ovl.png
Ide mi len o to, ─Źi to tie motor─Źeky zvl├ídnu - a┼ż m├íte nejak├ę sk├║senosti s nimi, tak sa pode─żte. Pr├şpadne a┼ż m├íte e┼íte nejak├ę n├ípady / vylep┼íenia....
Komponenty idem objedna┼ą asi z Wish-u. Maj├║ tam s├şce smie┼íne ceny. ale za to drah┼íie po┼ítovn├ę. Realiz├ícia teda chv├ş─żu potrv├í...
Ne┼íikovn├ş elektrik├íri maj├║ ob─Źas tak├║ zvl├í┼ítnu iskru v oku.
mr.dred
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3279
Vek: 54.43
Zalo┼żen├Ż: 17.08.2011

Re: Nakl├ípanie hor. ┼żal├║zi├ş

Odosla┼ąod Marek1975 » 28 Dec 2018, 08:47

zdar, takyto motor som mal - na fotke vyzeral vacsi, no v skutocnosti je prtavy - velkostou do maleho anglicaka, ak ti mozem doporucit tak zo zretelom na otacky a silu sa poobzeraj v kutici ci nemas vyradenu accu vrtacku - pouzijes motor a prevodovku, ma to dost sily na to na co potrebujes, otacky mozes nastavit cez dajake lacne pwm.
https://www.elektrolab.eu inzertn├í str├ínka pre predaj a n├íkup elektronick├Żch komponentov, retro elektronika, n├íradie a pom├┤cky, ponuka slu┼żieb, pracovn├ę ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktor├í re├ílne pred├íva v├í┼í tovar.
Marek1975
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1531
Vek: 44.52
Zalo┼żen├Ż: 25.10.2016

Odosla┼ąod mr.dred » 28 Dec 2018, 08:58

Tie ┼żaluzie sa zase neprekl├ípaj├║ moc ┼ąa┼żko a na okne nechcem ma┼ą motor ako 2 p├Ąste :lol:
mr.dred
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod marioo » 28 Dec 2018, 10:44

Naj┼ąa┼ż┼íie bude spravi┼ą rozumn├║ mechaniku.... aby to nevyskakovalo, alebo aby sa "super umelohmotn├í" retiazka neroztrhla ...
v├Ą─Ź┼íina t├Żch retiazok stoj├ş za ... :butthead:
marioo
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 763
Vek: 46.37
Zalo┼żen├Ż: 15.07.2012

Odosla┼ąod 5ko » 28 Dec 2018, 17:22

Ak ide iba o nakl├ípanie ┼żaluzi├ş iba o t├Żch cca90┬░ tam nie je potrebn├í velk├í sila,to by zvl├ídol kludne aj motor─Źek nakl├ípania tlmen├Żch svetiel z autoreflektora,alebo ovl├ídania sp├Ątn├Żch zrkadiel,je to aj dos┼ą siln├ę aj mali─Źk├ę,ale asi probl├ęm bude s tou mechanikou ,aby sa to dalo ovl├ída┼ą aj ru─Źne, aj dialkovo, bez komplikovan├Żch mechanizmov volby re┼żimu.
Ak chcem automatiku, mus├ş to by┼ą ,,preklzuschopn├ę,, ─Źi┼że ak podr┼ż├şm tla─Ź├ştko dlh┼íie, ako je max doraz, nech to len ,,rapk├í,, a nedol├íme prevody, a ak to chcem preto─Źi┼ą ru─Źne ,tak to mus├ş robi┼ą to ist├ę, ─Źi┼że nedotrh├ím prevodovku na motor─Źeku.
Je to na hlb┼íie zamyslenie,ale ur─Źite sa to d├í vyrie┼íi┼ą po mechanickej str├ínke tak, aby to fungovalo spolahlivo blbuvzdorne v oboch re┼żimoch. :wink:
Lenivos┼ą je matka pokroku.Leniv├Ż ─Źlovek rozm├Ż┼íla,ako by si robotu u─żah─Źil a tak nie─Źo vyn├íjde.
Ku ka┼żd├ęmu ─Ź├şnskemu v├Żrobku by mali pribali┼ą jedn├ęho ─Ź├ş┼łana, aby som ho mohol nakopa┼ą do ....,ked sa to pokaz├ş.
5ko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8650
Vek: 63.78
Zalo┼żen├Ż: 18.02.2010

Odosla┼ąod speed » 28 Dec 2018, 20:11

Skus skocit do modelarskeho obchodu a kuknut nejake servo. Potom si len zmenou pwm napr 2x ne555 a zmenis frekvenciu relatkom. A budes to mat malinke, silne a presne a netreba ziadne doplnkove koncaky a pod.
speed
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 282
Zalo┼żen├Ż: 04.12.2007

Odosla┼ąod mr.dred » 22 Jan 2019, 11:42

Nazdar páni.
Pri┼íli motor─Źeky, ovl├ídanie, bol som zohna┼ą ret├şazkov├ę kolie─Źka, tak ┼íup ┼íup uk├íza┼ą, ─Źo z toho bude.
Potrebn├Ż mater├ş├íl: (ovl├ídanie je na obr. vy┼í┼íie)
1.png
mivy.png
Dr┼żiak motora som vyrobil z pokazen├ęho guli─Źkov├ęho mikrov├Żsuvu na ┼íufl├şky.Pou┼żil som len k├║sky v├Ą─Ź┼íej/┼íir┼íej li┼íty, ktor├ę sa daj├║ po malej ├║prave do seba zacvakn├║┼ą a do vzniknut├ęho "tunela" vojde motor natesno bez fixovania.
Zostaven├Ż motor─Źek pripraven├Ż na mont├í┼ż
2a.png
Takto nejako to bude na okne - toto je skúška ... asi na trvalo :lol:
2.png
P├┤vodn├ę zam├Ż┼í─żan├ę nap├íjanie s Li-Ion+ nab├şjanie som zatia─ż nahradil 12V / 2A adapt├ęrom.

Na t├║ skuto─Źnos┼ą,ak├ę s├║ motor─Źeky mali─Źk├ę, maj├║ ├║┼żasn├║ silu, Na 6V s├şce nevl├ídzu, ale pri 12V ┼żal├║ziu aj vytiahnu a spustia. Mel├║ ako z posledn├ęho, ale takto sa pou┼ż├şva┼ą nebud├║ :rolleyes: Retiazku treba okolo kolie─Źka ovin├║┼ą - 1,5 z├ív. lebo in├í─Ź preskakuje.
Nap├íjanie motorov 12V nie je vhodn├ę, lebo ovl├ídanie m├í mal├ę oneskorenie pri zapnut├ş aj vypnut├ş a nastavenie ┼żal├║zi├ş je nepresn├ę,lebo prekl├ípanie je pomerne r├Żchle. Lep┼íie by bolo pou┼żi┼ą tak├ęto motor─Źeky, ktor├ę s├║ silnej┼íie a s v├Ą─Ź┼í├şm prevodom.
motor.png
No a na záver videjko https://youtu.be/R9iqMy3d0eQ
mr.dred
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod Dr.Martin » 22 Jan 2019, 12:48

Ahoj ja pl├ínujem nie─Źo podobn├ę a tie┼ż som k├║pil tieto motor─Źeky ale chcel by som aj vytahova┼ą hore a dole. Ja som tu┼í├şm k├║pil 6V a 60RPM a e┼íte nepri┼íli,je viac druhov ak├Ż je ten tvoj ke─Ć hovor├ş┼í ┼że je slab├Ż.
Dr.Martin
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 684
Vek: 25.41
Zalo┼żen├Ż: 15.06.2011

Odosla┼ąod mr.dred » 22 Jan 2019, 12:52

6V/ 30 RPM
Tie Y370 vyzeraj├║ lep┼íie, tie┼ż maj├║ r├┤zne prevody 2-100RPM a navy┼íe je tam aj ┼ínekov├Ż prevod
mr.dred
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod E001 » 22 Jan 2019, 12:58

Iba tak├í ├║vaha - nebolo by mo┼żn├ę ten motor─Źek s prevodovkou z posledn├ęho obr├ízka pou┼żi┼ą bez retiazky priamo nasaden├Ż na koliesko hore v ┼żaluzii ?
SONY je SONY, ale bol som nevern├Ż - zos├şk a CD som vymenil za AKAI...
E001
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 995
Vek: 62.45
Zalo┼żen├Ż: 18.11.2012

Odosla┼ąod mr.dred » 22 Jan 2019, 13:16

trochu rozm├Ż┼í─żania,fidlikania,br├║senia,p├şlenia a in├Żch ─Źinnost├ş, ktor├ę sa robia popri pit├ş piva - a ┼ílo by to... ale je ich ve─ża typov. Ja m├ím tak├ęto...
Pr├şlohy
xx.png
mr.dred
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod marioo » 22 Jan 2019, 13:38

motor da┼ą hore, bez retiazky a dole k oknu iba 2 tla─Źitka (+ samozrejme ovladanie cez smart ...)
marioo
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod mr.dred » 22 Jan 2019, 13:49

Idem jednu ┼żaluziu rozkucha┼ą. M├í tak├Ż dojem, ┼że v tomto n├íhone je brzda. Keby som ju vybral a dal tam ten mikromotor─Źek, ur─Źite sa nebude tak tr├ípi┼ą...
Pr├şlohy
xx.png
mr.dred
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod marioo » 22 Jan 2019, 13:53

Len aby si tam mal nejaky prevod aby to samo nepadalo... alebo potom krokovy motor...
marioo
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod mr.dred » 22 Jan 2019, 14:36

Mysl├şm, ┼że ten mikromotor ho v pohode udr┼ż├ş. Je dos┼ą probl├ęm ho preto─Źi┼ą z opa─Źnej strany. A navy┼íe pri vypnutom stave m├í e┼íte skratovan├Ż komut├ítor cez ovl├ída─Ź - el. brzda :wink:

edit:

Brzda tam nieje...
mr.dred
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod E001 » 22 Jan 2019, 14:38

Nemyslel som motor─Źek da┼ą priamo na hriade─ż, myslel som to kolie─Źko, ktor├ęmu po obvode ide retiazka:
Pr├şlohy
aluzia.jpg
E001
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod marioo » 22 Jan 2019, 14:42

A necha┼ą aj retiazku aj motor?

to by sa tam asi nezmestilo
marioo
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod mr.dred » 22 Jan 2019, 14:48

... v tom bielom p├║zdre, ─Źo som okr├║┼żkoval je to retiazkov├ę koliesko cez ktor├ę ide hriade─ż a tam vlo┼żi┼ą motor? Nerozumiem.

Ten motor by bolo najlep┼íie da┼ą na druh├║ stranu. Tam je miesta dos┼ą a sta─Ź├ş spojka na hriadele a motor nejako uchyti┼ą.
mr.dred
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod E001 » 22 Jan 2019, 14:58

Tak to m├í┼í in├Ż, alebo nov┼í├ş model. Tieto moje maj├║ h├ídam desa┼ą rokov.
E001
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod marioo » 22 Jan 2019, 15:25

daj to na druhu stranu spoj hriade─ż .. a zachov├í┼í aj retiazkov├║ manualnu funkciu...
marioo
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Ďalšia

Nasp├Ą┼ą na Automatiz├ícia

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 0 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist