Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • NAS/Media server - od z├íkladu

NAS/Media server - od základu

Moderátori: psichac, Moderátori

NAS/Media server - od základu

Odosla┼ąod Drakoush » 29 Dec 2018, 11:21

Zdrav├şm vospolok,

doba napreduje, v telke je prd a preto som postaven├Ż pred ─Ćal┼í├ş v├Żvojov├Ż stupe┼ł dom├ícnosti - dom├íce ├║lo┼żisko. Je to pre m┼ła ale ┼ípanielska dedina a uv├ştal by som teda radu od niekoho, kto tomu rozumie.
Dom├íce ├║lo┼żisko bude predov┼íetk├Żm vyu┼ż├şvan├ę ako multimedi├ílna kni┼żnica - mali by tu by┼ą ulo┼żen├ę v┼íetky filmy, hudba a pod., aby ich bolo mo┼żn├ę prehra┼ą potom na Smart TV alebo AppleTV cez nejak├║ appku. Z├írove┼ł bud├║ na ├║lo┼żisku ulo┼żen├ę ostatn├ę dokumenty, napr. z├ílohy, r├┤zne s├║bory a pod.
Ponuka je ve─żmi ┼íirok├í a nem├ím ┼íajn, ─Źo vybra┼ą. ─îi sta─Ź├ş zobra┼ą najlacnej┼í├ş NAS, alebo kv├┤li streamu mus├ş ma┼ą v├Żkonnej┼í├ş HW... Resp. potrebujem vedie┼ą, ─Źo vlastne potrebujem, aby som sa mohol potom orientova┼ą na trhu.

─Äakujem!
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 9066
Vek: 23.59
Zalo┼żen├Ż: 08.02.2012
Paragraf: 22

Re: NAS/Media server - od základu

Odosla┼ąod mato3000 » 29 Dec 2018, 12:04

len si e┼íte ujasni, ─Źi chce┼í len multimedi├ílne veci, alebo aj z├ílohu a vzdialen├Ż pr├şstup .......

ak len multimedi├ílne pikoviny, tak sta─Ź├ş jednodiskov├Ż NAS, ale pre zvy┼íok si ber viacdiskov├Ż. Ja m├ím od QNAP TS-453 PRO a ├║pln├í spokojnos┼ą, u┼ż som to sem aj p├şsal p├ír kr├ít. Treba si na tom spusti┼ą RAID 5 a m├í┼í d├íta relat├şvne v pohode. Samozrejme je tu invest├şcia do HDD. K tomu u┼ż nepotrebuje┼í ni─Ź, okrem dobr├ęho pripojenia + HDMI k├íbel

v pr├şpade viacdiskov├ęho si nekupuj HDD naraz, ale prikupuj postupne v horizonte roku dvoch a rovnak├║ zna─Źku. Ja m├ím WD ─Źerven├Ż 3Tb. S├║ ur─Źen├ę na NAS 7/24. Jedn├í sa o to , ┼że ak ti skolabuje jeden ostatn├ę spojd├║ dalej. Ak bude┼í ma┼ą RAID5. tak jednoducho tam vlo┼ż├ş┼í HDD prid├í┼í v SW a on sa postar├í o v┼íetko.Ale bacha, ak si s t├Żm nikdy nerobil, mus├ş┼í si uvedomi┼ą, ┼że mnoh├ę veci sa prejavia a┼ż po nejakej dobe. Teda neni to tak├ę ako na PC .. proste ma┼że┼í, nie─Źo ve─żk├ę priemiestnuje┼í , ale e┼íte to m├┤┼że┼í ma┼ą nejak├║ dobu k dispoz├şcii na rovnakom nieste, alebo ma┼że┼í, ale pritom to pou┼ż├şva┼í a o hodku to tam u┼ż ale neni :D
mato3000
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 9537
Zalo┼żen├Ż: 04.01.2009

Odosla┼ąod Drakoush » 29 Dec 2018, 12:37

D├íta tak urgentne nepotrebujem, ale mysl├şm, ┼że ke─Ć sa raz nie─Źo kupuje, malo by sa po─Ź├şta┼ą aj s t├Żm. Nechcem vybavova┼ą veci lacno, ale kvalitne.
Vo─żba disku je u m┼ła jasn├í - WD Red 10TB a teda v priebehu 1 roka k├║pi┼ą druh├Ż. Alebo po─Źas dvoch rokov.
Ko─żko ┼Ąa vy┼íiel ten Tvoj? P├í─Źi sa mi podpora widl├Ż aj MacOS, tak┼że time machine presuniem tam.
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator

Odosla┼ąod mato3000 » 29 Dec 2018, 13:04

to si u┼ż nepamet├ím ... ale t├Żch 10TB bude trochu prehnan├ę, treba si uvedomi┼ą, ┼że potrebuje┼í rovnak├ę HDD a je to dos┼ą zbyto─Źn├ę. ak vezme┼í 4x3T to bude┼í ma┼ą 8TB priestoru a to ti bude sta─Źi┼ą hodne na dlho. 100E za HDD je aj tak dos┼ą. Rozhodne ti to posta─Ź├ş na p├ír rokov a potom bude st├í┼ą 10T HDD 50E :pain:. Na za─Źiatok potrebuje┼í min dva HDD, aby si mohol spusti┼ą RAID5 . Probl├ęm je ┼że ti Raid vezme dos┼ą miesta pre ochranu d├ít a ostane ti z dvoch mo┼żno 12TB. Tak┼że sa ti to moc neoplat├ş, vezmi rad┼íej za norm├ílu cenu dva a potom ─Źasom upgraduj.
Naposledy upravil mato3000 d┼ła 29 Dec 2018, 13:06, celkovo upraven├ę 1 kr├ít.
mato3000
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod Drakoush » 29 Dec 2018, 13:05

Asi m├í┼í pravdu, ten disk nevydr┼ż├ş ve─Źne a cena p├┤jde dole.
https://www.alza.sk/synology-ds218j-d5150061.htm
Ak├Ż je rozdiel medzi tak├Żmto lacn├Żm NASom a t├Żm Tvojim? Potrebujem v├┤bec na dom├íce ├║lo┼żisko zariadenie typu profi? Dok├í┼że streamova┼ą aj tak├ęto zariadenie?
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator

Odosla┼ąod lacosebosik » 29 Dec 2018, 13:09

Do NAS by so ne┼íiel, je to zbyto─Źne predra┼żen├ę...
Ak by som si staval dom├íce multi-centrum tak ho postav├şm na Mini-ITX doske s 1 nap├íjan├şm (od 12- 24 V), S lInuxom ako OS, kde si cez web nahod├şm Nextcloud alebo Owncloud ... ni─Ź in├ę be┼żn├Ż ─Źlovek ani nepotrebuje. :lol:
lacosebosik
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 47
Zalo┼żen├Ż: 13.08.2017

Odosla┼ąod mato3000 » 29 Dec 2018, 13:09

neviem ak├Ż je rozdiel, ale ten moj je omnoho profesion├ílnej┼í├ş a m├í denn├║ podporu od v├Żrobcu. A za t├║ dobu 4-5 rokov ─Źo ho m├ím sa neskuto─Źne zmenil SW a FW toho NASka. Ja by som ne┼íiel do t├Żch lacn├Żch z alzy. Ale na druh├║ stranu nem├ím s tak├Żm sk├║senos┼ą. Ale rozhodne by som ┼íiel nim do 4 ┼íachtov├ęho, koli roz┼íirovaniu a TOTO ---- 512MB DDR3 RAM , to je v├Żsmech ..... aj ten m├┤j mal LEN p├┤vodne 4GB a musel som ho napicha┼ą na 8GB.

-- Spojen├Ż pr├şspevok 29 Dec 2018, 12:11 --

lacosebosik, samozrejme ten tvoj n├ípad je tie┼ż cesta, ale nie pre dospel├ęho ─Źloveka, ─Źo nem├í ─Źas na pikoviny. On p├şsal , ┼że chce kvalitn├ę a nepredpoklad├ím ┼że sa chce venova┼ą bastleniu ... raz to ─Źasom pochop├ş┼í

-- Spojen├Ż pr├şspevok 29 Dec 2018, 12:15 --

Dok├í┼że streamova┼ą aj tak├ęto zariadenie?

samozrejme dok├í┼że, ale ako to ti nepoviem, ak nebude┼í ma┼ą updat kodekov , tak si v prdeli .... moj si napr├şklad vie vytvori┼ą vlastn├ę prek├│dovanie pre multimedi├ílny v├Żstup a teda v├Żstup na TV neza┼ąa┼żuje potom syst├ęm a obraz ide par├ídne. Samozrejme aj to zaber├í nejak├ę miesto, ale d├í sa to vypn├║┼ą. ─îo by bolo ale na ┼íkodu.
mato3000
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod Drakoush » 29 Dec 2018, 13:18

Tak┼że dost├ívame sa do bodu, kedy by bolo vhodn├ę debatova┼ą okolo HW n├írokov. Ke─Ć┼że si napichal 8GB RAM, zrejme si to potreboval.
Tak┼że v princ├şpe, na ─Źo si okolo HW da┼ą pozor? Mimo toho, ─Źo tu bolo uveden├ę - RAM, 4 ┼íachty a samozrejme vysokor├Żchlostn├ę pripojenie SATA a LAN, hr├í tu rolu aj pou┼żit├Ż CPU? Je lep┼íie vybera┼ą nie─Źo s celeronom, alebo sta─Ź├ş aj tak├Ż, ako bol tu - nejak├Ż ping pong?
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator

Odosla┼ąod mato3000 » 29 Dec 2018, 13:20

k tomu NAS ku je mrte SW, a denne prib├║da dal┼í├ş + s├║ neust├íle upgrady, samozrejme antivir a v┼íetko mo┼żn├ę pre samotn├║ funkciu . V┼íelijak├ę multimedi├ílne , internetov├ę, ├║lo┼żn├ę, ... no proste za f├║rik pikov├şn. Zauj├şmav├í je synchroniz├ícia z v┼íetk├Żch zariaden├ş .. ale na to pr├şde ─Źasom. Ja m├ím takto posp├íjan├ę v┼íetky PC v pr├íci a aj doma. Teda na jednom rob├ş┼í , dokon─Ź├ş┼í a doma pokra─Źuje┼í ... To plat├ş aj o tabletoch a mobiloch ... pripojenie 8 kamier + ich spr├íva ... zadara .... proste je to plnohodnotn├Ż multimedi├ílny bal├şk, ktor├Ż ide s dobou.

8 GB som potreboval hlavne koli kamer├ím aby nebol probl├ęm s multimediami. Teda aby vedel spracova┼ą ten sign├íl a nepoc├ştil som pri kukan├ş TV nejk├ę probl├ęmy

-- Spojen├Ż pr├şspevok 29 Dec 2018, 12:22 --

ja m├ím 2GHz a celeron J1900 ─Źo bude ale u┼ż zastaral├í ┼íunka, ke─Ć┼że ho m├ím 5 rokov

-- Spojen├Ż pr├şspevok 29 Dec 2018, 12:24 --

aby som nezabudol, ve─żmi d├┤le┼żit├í je podpora SW pre mobily . teda ANDROID a IOS a pod, to samozrejme je .. Ja viem v┼íetko pozera┼ą - kamery / spravova┼ą / pracova┼ą cez mobil /tablet ... a ak by mal aj WC LCD, tak aj cez neho :pain:
mato3000
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod Drakoush » 29 Dec 2018, 13:24

https://www.alza.sk/synology-diskstatio ... 121460.htm
Tak┼że nie─Źo na tento sp├┤sob. Nehovor├şm, ┼że konkr├ętne tento model, ale nie─Źo v tejto cenovej kateg├│rii. Nedo─Ź├ştal som sa tam, ak├║ to m├í RAM, zrejme sa t├Żm nechc├║ chv├íli┼ą.
Sk├║sim potom poh─żada┼ą nie─Źo od QNAP v├Żrobcu.
P.S.: nebude┼í robi┼ą upgrade v nejakom horizonte? To je ot├ízka do slepa, odk├║pil by som Tvoje star├ę zariadenie a mal by som vystaran├ę :D :D
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator

Odosla┼ąod mato3000 » 29 Dec 2018, 13:26

pretoto sa oplat├ş viac investova┼ą naza─Źiatku .... inak videl som ho pred├íva┼ą aj na bazo┼íi , tu┼í├şm za 400E ..chlap├şk ┼íiel do 6┼íachtov├ęho
mato3000
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod Drakoush » 29 Dec 2018, 13:27

To je e┼íte suma, ktor├║ by som bol ochotn├Ż za to da┼ą.
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator

Odosla┼ąod mato3000 » 29 Dec 2018, 13:29

upgrad nepl├ínujem, toto pre jednu dom├ícnos┼ą a firmu ├║plne sta─Ź├ş, ned├ívno som pridal 4t├Ż HDD , m├ím zaplnem├║ 1/3 ├║lo┼żn├ęho priestoru z 8TB, pritom tam m├ím asi 200 filmov a kopu vlastn├Żch multimedi├ílnych veci. Filmy s┼ąahujem tak├ę ─Źo s├║ do 1GB, neni re├ílne vidno rozdiel medzi tak├Żm a 2GB. Tak┼że 1h/0,8GB je ├║plne super.

-- Spojen├Ż pr├şspevok 29 Dec 2018, 12:31 --

skontroluj si ak├║ m├í podporu henten, ja sa ob├ívam v┼żdy o to ─Źo sa stane o dva/tri roky ... zmen├ş sa zna─Źka a ... ┼íak vie┼í. Tak┼że si pozri ak├ę softy su k dispoz├şcii + kukni na re├ílne recenzie. Ja by som ale ┼íiel do QNAP ... ale m├ím len jednu ref. sk├║senos┼ą

-- Spojen├Ż pr├şspevok 29 Dec 2018, 12:34 --

tie┼ż si uvedom, kam v sieti ho napoj├ş┼í, ten m├┤j ma├í 4 LANky a vie by┼ą aj ako server .. bla bla bla ... proste ujasni si ak├ę bude┼í ma┼ą pripojenie a ako ho bude┼í vyu┼ż├şva┼ą, lebo kamery m├┤┼że┼í zapoji┼ą mimo hlavn├║ sie┼ą ....

P.S. je to vlasne aj dom├íci alarm, lebo pod├íva hl├ísenia o neru┼íen├ş na mobil/PC/tablet ... no proste je to skoro lep┼íie ako vlastn├í ┼żena :ignore: ... minim├ílne tak nepind├í , a ke─Ć pind├í, tak nastav├ş┼í :thumbup:

-- Spojen├Ż pr├şspevok 29 Dec 2018, 12:36 --

bacha , ten tvoj m├í len RAID0 a1 , ujasni si ─Źo chce┼í a ─Źo bude┼í potrebova┼ą, toto m├┤┼że by┼ą probl├ęm.
mato3000
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod MiroH » 29 Dec 2018, 15:11

Tie┼ż rozm├Ż┼í─żam nad NASkom, odi┼ílo mi DVD a potrebujem ho nejako nahradi┼ą, syn doporu─Źuje NAS s multim├ędiami a QNAP to sp─║┼ła.

mato3000: m├í ten Tvoj NAS viackan├ílov├Ż zvuk cez HDMI ? Teda 5.1 alebo ak├Ż je vo filme ?
MiroH
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 147
Vek: 55.26
Zalo┼żen├Ż: 13.12.2009

Odosla┼ąod mato3000 » 29 Dec 2018, 16:16

no neviem .... h├ídam to je digit├ílny prenos a teda z├ívis├ş to na kodekoch, ktor├ę si tam d├í┼í ... ale mo┼żem sa m├Żli┼ą ....

poviem ti to takto, doma m├ím postaven├ę dom├íce kino na mieru , dreven├ę 3p├ísmov├ę infinity , poprdeli kvalitn├ę a hrub├ę k├íble okolo cel├ęho domu, kvalitn├Ż denon starej ┼íkoly ( ke─Ć ho otvor├ş┼í pochop├ş┼í ), priestorovo nastavite─żn├Ż zvuk ....bla bla bla ... . ke─Ć som mal o 20 rokov menej bol som z toho napichan├Ż jak fretka .... kupoval som to v zahrani─Ź├ş a tajne prev├í┼żal cez hranice ..... pozrel som si p├ír filmov - super popi*i .... ale kino je kino a to najme koli pukancom a atmo┼íke ...
Tak┼że u┼ż to m├ím 15 rokov odstavene, k├íble odpojen├ę a repr├íky mi robia len doplnok k n├íbytku. Tak┼że v┼íetko ide cez TV a ob├ívam sa , ┼że to tak aj ostane. Na druh├║ stranu pozera┼ą vesni─Źko m├í strediskov├í v 5.1 je fakt isto poprdeli ....

Na druh├║ stranu, bude┼í asi z t├Żch ─Źo bud├║ z├ílohova┼ą komplet 8GB DVD koli hodinovej sprostosti na NAS. Tak sa pozri na ┼ípecifik├íciu napr├şklad tu https://www.qnap.com/en/product/ts-453%20pro, ja som kukol na ponuku video ja tam toho viac, ale hlavne m├í┼í Hybrid desk station a vr├ímci neho sa spravuje to video na HDMI ... ja m├ím ale video po sieti, lebo NAS m├ím o poschodie ni┼ż┼íie a nechce sa mi d├íva┼ą 10m HDMI k├íbel cez dve nosn├ę steny. Ale predpoklad├ím ┼że to v┼íetko tam je , preto┼że to je multimedi├ílna stanica.
mato3000
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod Milos66 » 29 Dec 2018, 16:59

Drakoush nap├şsal:Nedo─Ź├ştal som sa tam, ak├║ to m├í RAM, zrejme sa t├Żm nechc├║ chv├íli┼ą.

4GB DDR3L RAM
Je to tam nap├şsan├ę.
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
Milos66
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3914
Vek: 52.57
Zalo┼żen├Ż: 28.09.2013

Odosla┼ąod Cofi » 29 Dec 2018, 17:00

som uz sice starsi ale kto dnes okrem par zberatelov filmov, ktorym zostal tento navyk z rokov mileniovych stahuje a uklada filmy doma?

idete financovat NASko ktoreho cena pokryje dva roky poplatku za pristup na net + cenu pristupu na server z ktoreho streamujete v akejkolvek kvalite a je tam toho tolko ze to pracujuci clovek ani nema kedy pozerat

nic v zlom...len nazor :-)
Cofi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 73
Vek: 38.33
Zalo┼żen├Ż: 25.01.2010

Odosla┼ąod mato3000 » 29 Dec 2018, 17:44

no to m├í┼í ─Źiasto─Źne pravdu, ale pozabudol si , ┼że to NAS sl├║┼żi prioritne na pr├ícu a z├ílohu, p├şsal som to vy┼í┼íie. Multimedi├ílna ─Źas┼ą v podstate neni a┼ż tak d├┤le┼żit├í. Za druh├ę, ak le┼ż├ş┼í ve─Źer pred TV a u┼ż si z toho znechuten├Ż, tak ver mi r├íd siahne┼í po filme tvojej chuti a nemus├ş┼í 15 min br├║zda┼ą po nete. Tie TV nemaj├║ moc dobr├ę prehliada─Źe .... ale hej aj my vyu┼ż├şvame na to tablet a potom to prehod├şm na TV ... tie┼ż mi ide ako na ka┼żdom aj YouTube a tie┼ż ob─Źas sledujem v priamom prenose ┼ítart spaceX ..... ale napriek tomu, tie┼ż sa tomu div├şm , ─Źasto vyu┼ż├ş├şvame NAS a dokonca aj star├Ż extern├Ż 1TB HDD, napojen├Ż na TV.Proste pohodlie a k tomu jedna ovl├ída─Źka a pekn├Ż ve─Źer je pred tebou :pain:
Teda ja moc nepozer├ím, neni ─Źasu, ale rodina ...
P├ír kr├ít sa mi stalo, ┼że som pri spr├íve NAS upgradoval multimedi├ílnu ─Źast a teda sa na chv├şlku odstavilo pripojenie a u┼ż mi volali, ┼że nejde sie┼ą :D . Samozrejme som to robil z nejakej kr─Źmy pri poseden├ş na v├şnku a vobec ma nenapadlo, ┼że bud├║ akur├ít vyu┼ż├şva┼ą NASko

a k tomu stremovaniu, samozrejme pre─Źo nie, ale mnoh├ę filmy obl├║ben├Żch hercov pozer├íme k─żudne v horizonte 10 rokov aj 20x ... neboj aj na teba pr├şde wekom :D ..... a ni─Ź viac nepokaz├ş n├íladu, ak akut├ít Tcom odstav├ş net, lebo hento , alebo tamto .... st├íva sa mi to tak 3x do roku, naposledy pred mesiacom, a to m├ím firemn├ę pripojenie, lebo to pou┼ż├şvam na pr├ícu a je to extr├ęmne d├┤le┼żit├ę. Teda neviem ako ─Źasto sa to st├íva pri 10E pripojeniach. Oni to spojazdnia s├şce do d┼ła , ale napr├şklad naposledy musel pr├şs┼ą technik, aby odo m┼ła zistil, ┼że je vada u nich :thumbup: a to trvalo dva dni ... sodoma-gomora , ale te─Ć u┼ż opravdick├í ... chv├ílabohu za stiahnut├ę filmy a syn musel pre┼żi┼ą WiFi abs┼ą├ík ...

ak padne celosvetovo net, tak 1/3 popul├ície sp├ícha samovra┼żdu, lebo pr├şde nen├ívratne o kamar├ítov .... ale ja som poisten├Ż, budem doma kuka┼ą :D
mato3000
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod Daevid » 31 Dec 2018, 21:57

Ja m├ím napr├şklad viac ako 7 rokov Synology DS209 a m├┤┼żem o ┼łom poveda┼ą skoro to ist├ę ako hovor├ş mato3000 na ten QNAP. A mal som mo┼żnos┼ą vysk├║┼ía┼ą aj nieko─żko nov┼í├şch variant Synology. V skratke v├Żvoj tejto zna─Źky ide m├ş─żov├Żmi krokmi, rovnako ako p├şsal mato3000 o QNAP. Ke─Ć som ho k├║pil mal jednoduch├ę a stroh├ę rozhranie a p├ír z├íkladn├Żch funkci├ş. Dnes u┼ż dok├í┼że aj nemo┼żn├ę a st├íle prich├ídzaj├║ nov├ę a nov├ę vychyt├ívky, ktor├ę u┼ż ani nedok├í┼żem vyu┼żi┼ą. Synology rozhodne nieje lacn├ę ale za kvalitu sa plat├ş a je vidno ┼że investuj├║ do v├Żvoja.

Aby som V├ís uviedol trochu do sveta Synology, ur─Źite nav┼ít├şvte str├ínku synology.com kde s├║ v┼íetky inform├ície o jednotliv├Żch modeloch ako aj re├ílne hodnoty prenosov├Żch r├Żchlosti, spotreby, at─Ć... V┼íetky NAS od synology maj├║ rovnak├Ż opera─Źn├Ż syst├ęm nazvan├Ż DSM, bez oh─żadu na model. L├ş┼íi sa iba drobnos┼ąami, napr├şklad menej v├Żkonn├Ż NAS nepodporuje virtu├íliz├íciu (lebo na to nem├í v├Żkon), tak sa tam ned├í doin┼ítalova┼ą bal├ş─Źek na virtu├íliz├íciu... Na str├ínkach synology je aj Live DEMO toho prostredia DSM, tak si ho viete vysk├║┼ía┼ą ─Źi v├ím to vyhovuje. Rada s zna─Źen├şm J je najni┼ż┼íia a s oh─żadom do bud├║cna by som sa jej vyhol, preto┼że m├í aj najni┼ż┼í├ş v├Żkon. Osobne by som volil nejak├Ż model s procesorom architekt├║ry x86 a nie ARM, kv├┤li aplik├íciam ktor├ę sa daj├║ doin┼ítavova┼ą. Ve─ża aplik├ícii od komunity s├║ kompilovan├ę preva┼żne pre t├║to architekt├║ru CPU, preto┼że je v├Żkonnej┼íia a tie┼ż sa na ┼łu ─żah┼íie kompiluj├║ programy zo sveta PC a linuxu. Tie┼ż som zabudol spomen├║┼ą, OS je na b├íze teraz neviem ─Źi UNIX alebo LINUX, to je ale asi jedno, preto┼że medzi nimi je rozdiel preva┼żne v licencii.

Na z├íver by som e┼íte asi spomenul XPenology. Ak viete pracova┼ą s virtu├ílnymi strojmi napr. vo VMware, tak sa v ┼łom d├í spusti┼ą bootloader, ktor├Ż simuluje NAS od synology. To znamen├í, ┼że ke─Ć spust├şte virtu├ílny stroj s t├Żmto bootloaderom, stiahnete zo str├ínok synology DSM firmware a nain┼ítalujete ho do tohoto virtu├ílneho stroja rovnako ako by ste ho in┼ítalovali do nov├ęho synology NAS pr├íve vytiahnut├ęho z krabice. Jedin├ę ─Źo tam nefunguje je DDNS od synology, v┼íetko ostatn├ę ide. Na tomto virtu├ílnom synology ale neodpor├║─Źam updatova┼ą DSM, m├┤┼że presta┼ą fungova┼ą.

//EDIT

To najpodstatnej┼íie som samozrejme zabudol, zd├í sa ┼że synology m├í pre svoje produkty 5 ro─Źn├║ podporu. Po piatich rokoch u┼ż nedost├ívam updaty na nov┼íie verzie DSM. U┼ż dost├ívam iba security updaty, ktor├ę zapl├ítaj├║ bezpe─Źnostn├ę diery ale ┼żiadne nov├ę funkcie a doplnky.

//EDIT 2

Synology ma tie┼ż siln├║ komunitu a aj samotn├í firma jej nasl├║cha. Pred p├ír rokmi, synology pridalo do syst├ęmu podporu VPN sieti (server u┼ż bol, ale pridali klient m├│d aby sa NAS pripojilo do vzdialenej siete). Tuto funkciu som za─Źal r├Żchlo pou┼ż├şva┼ą, no mala jedn├║ z├ísadn├║ chybu. Ke─Ć sa nadviazan├ę spojenie rozpadlo, u┼ż sa automaticky neobnovilo. Na f├│re synology bol alebo asi st├íle je wish list kde som po┼żiadal o doplnenie automatick├ęho znovupripojenia pre t├║to slu┼żbu. N├ísledne nieko─żko ─Źlenov podporilo m├┤j n├ívrh a asi o mesiac vy┼íiel nov├Ż DSM ktor├Ż t├║to funkciu obsahoval...
Daevid
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 62
Zalo┼żen├Ż: 15.11.2007

Odosla┼ąod martin knocik » 31 Dec 2018, 22:36

neda sa ten sznologz sw (ktory je udajne postaveny na Linuxe) pustit na oby─Źajnom PC (nie synology) ?
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

─żudstvo je v├şrus ktor├Ż napadol Zem

nerobme si ┼ąa┼żk├║ hlavu z debilov ─Źo n├ím ani po ─Źlenky nesiahaj├║, bu─Ćme radi ┼że my da─Źo dok├í┼żeme a smejme sa im ak├ş s├║ sprost├ş
martin knocik
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1469
Vek: 27.9
Zalo┼żen├Ż: 23.01.2008

Ďalšia

Nasp├Ą┼ą na Internet a sie┼ą

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 3 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist