Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • ochrana akumul├ítoru

ochrana akumulátoru

Si za─Źinaj├║ci elektronik? Tak t├íto rubrika je ur─Źen├í pr├íve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

ochrana akumulátoru

Odosla┼ąod radkohladik » 30 Apr 2019, 07:23

Pros├şm o radu. Akumul├ítor p┼Öipojen├Ż k solar procesoru. Zastavit vyb├şjen├ş do spot┼Öebi─Źe na 12.6V- ─Źekat na nabit├ş do 13.4V.
Bohu┼żel odb─Ťr je cca 50A, tak┼że i 100Ah aku. "plave"Tedy zapojen├ş kter├ę by na sestupu odpojilo spot┼Öebi─Ź a s hysterez├ş ─Źekalo na dobit├ş.
V├Żkonov├Ż sp├şna─Ź jsou 2ks IRFD064. Zap. vyp mus├ş b├Żt skokem. Zkou┼íel jsem TL7712-funguje ,ale neum├şm zv─Ťt┼íit hysterezi.Nab├şjen├ş aku je ze sol├ír panelu, tak┼że takov├ę nahodil├ę. M├íte n─Ťco ? ok├ęnkov├Ż kompar├ítor ? N├ípad. D├şky
radkohladik
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 5
Zalo┼żen├Ż: 30.04.2019

Re: ochrana akumulátoru

Odosla┼ąod breta1 » 30 Apr 2019, 09:33

P├ş┼íe┼í "Zastavit vyb├şjen├ş do spot┼Öebi─Źe na 12.6V"

To nem├í logiku, akumul├ítor, kter├Ż je vyb├şjen├Ż a m├í 12,6V, je 100% nabit├Ż, zastavit vyb├şjen├ş by m─Ťlo smysl a┼ż p┼Öi n─Ťjak├Żch 10,6V
breta1
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8804
Zalo┼żen├Ż: 06.02.2009

Odosla┼ąod datam » 30 Apr 2019, 11:07

Sk├║s si n├íjs┼ą v google nejak├Ż "Low Voltage Cut-off" obvod alebo hotov├ę zariadenie a m├í┼í po probl├ęme.
datam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 2333
Vek: 37.37
Zalo┼żen├Ż: 24.04.2008

Odosla┼ąod romiadam » 30 Apr 2019, 15:03

Ten odber 50A z baterky 100Ah nie je vela? To je trvaly odber?
Prep├í─Źte mi za diakritiku a preklepy - v├Ą─Ź┼íinou p├ş┼íem z mobilu a ENG klavesnice.
(v├Żroky nemenovan├ęho ─Źlena f├│ra:) ...z├íklady elektrotechniky ovl├ídam dokonale, tak napr. tak├Ż tyristor neviem ako presne funguje
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2939
Zalo┼żen├Ż: 09.04.2008

Odosla┼ąod Kommando » 30 Apr 2019, 16:20

Breta1 ja mam CA-CA a tam co som studoval praveze nieje dobre ked ma nizke napetie ze tak zacne nejaka oxidacia prebiehat a potom uz nedosiahne nikdy povodnu kapacitu mam tam otvor a je tam taky plavak so zelenym vrchom a ked klesne plavak tak vidim cierne a vtedy by sa mal nabit a baterka ma 12voltov cize kazdy akumulator nieje stavany na hlboke podbitie a udajne ked vidim biele cez odvor tak baterka je kaput zatial som vzdy videl len ciernu farbu a vtedy nabijam az tak ze mu z ventilov na bokoch fuci unikajuci vodik a zatial spape ako hodinky neriskoval by som hlboke podbitie a podla mna uz 11v je velmi malo na CA-CA baterie nieto tych 10.6 co pises

-- Spojen├Ż pr├şspevok 30 Apr 2019, 16:25 --

ja mam tak ze ked fuci z ventilov ma 14v po odpojeni po pol hodine klesne na 12.5volta a je stabilne 12.5volta a ked klesne na 12v tam vidim cez priezor vciernu farnu dalo by sa to urobit nejakym voltmetrom za 3e co su ze ho navrtat a dat tam kontakti a nejake jemne medenne spoje a ricicka ked klesne na urcitu uroven sa spoji kontakt s kontaktom na rucicke a zapoji nabijanie a zas ked rucicka vystupi na urcitu uroven tak tam tiez bude kontakt co odpoji zariadenie ale cele ako by to mohli byt realizovane netusim akurat si myslim ze toto je najlacnejsi sposob ako sa to da urobit s tym merakom 3eurovym analogovym co sa predavaju na 30v rozsah
Kommando
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 22
Zalo┼żen├Ż: 27.04.2019

Odosla┼ąod radkohladik » 30 Apr 2019, 17:07

Odb─Ťr z aku je 50A -p┼Öes m─Ťni─Ź t├íhne ─Źerpadlo na vodu. Na nab├şjen├ş nem├ím vliv, MPPT solar system si s├ím l├íduje podle svitu a definovan├ę kapacity aku zadan├ę v programu-max 20A .Pot┼Öebuji aby byl odb─Ťr proudu zastaven├Ż do nabit├ş-cca 14V. Po dosa┼żen├ş povolit odb─Ťr a┼ż do poklesu na 12.6V. Skokem odepnout a ─Źekat na nabit├ş na14 V . Z prodejny aku. m├ím potvrzeno ┼że toto cyklov├ín├ş trak─Źn├ş 100Ah vydr┼ż├ş hodn─Ť dlouho, a na─Źerp├í ze studny slu┼ín├ę mno┼żstv├ş vody. Men┼í├ş v├Żkon by m─Ťl Maly┼í ale vibracema uvolnuje jemn├Ż kal a pomalu ni─Ź├ş kopanou studnu. Doposud zap├şn├ím ru─Źn─Ť , to bych u toho musel sed─Ťt. Kdy┼ż se zapne nabit├şm a vypne na12.6 /12.5 V baterka je chr├ín─Ťn├í a voda m├í kam t├ęci.P┼Öih┼Ö├şv├ím taky sklen├ş─Źek doma 100W , ale tam m├ím ke slunci jistotu pomoci s├şt─Ť.
radkohladik
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod datam » 02 M├íj 2019, 14:50

Pou┼żi modul SBS1215C2 a dorob si k tomu 50A silnej┼í├ş koniec pomocou tranzistorov.
datam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 2333
Vek: 37.37
Zalo┼żen├Ż: 24.04.2008

Odosla┼ąod Dolfi » 02 M├íj 2019, 15:56

Kommando nap├şsal:... ja mam CA-CA a tam co som studoval praveze nieje dobre ked ma nizke napetie ...

Mo┼żno m├í┼í pravdu, ale:
- neviem, ─Źi sa trak─Źn├ę bat├ęrie robia s technol├│giou Ca-Ca,
- nemysl├şm si, ┼że pre 100 Ah trak─Źn├║ baterku je 50 A odber ├║plne k├│┼íer,
- nako─żko trak─Źn├ę baterky, kv├┤li dlhej cyklickej v├Żdr┼żi, s├║ ├║plne inak kon┼ítruovan├ę, tak maj├║ relat├şvne ve─żk├Ż vn├║torn├Ż odpor, (nedok├í┼żu da┼ą kr├ítkodobo tak├Ż ve─żk├Ż skratov├Ż pr├║d), tak┼że pri ve─żkej z├í┼ąa┼żi na nich vznikne v├Ą─Ź┼í├ş ├║bytok nap├Ątia, ktor├Ż ale neznamen├í, ┼że baterka je vybit├í.

Pre radkohladik:
Preto Breta ur─Źite m├í pravdu ! Pri 12,6 V je 100 Ah trak─Źn├í baterka pri 50 A odbere fakt takmer nabit├í ! Sk├║s vyb├şjanie nastavi┼ą napr├şklad na 11 V a po odpojen├ş zmeraj nap├Ątie na baterke, kam a┼ż vysko─Ź├ş. Ak jemne nad 12 V, je to v pohode.

A v cyklickom re┼żime sa baterka k─żudne m├┤┼że nab├şja┼ą aj na 15 V, (nastavi┼ą regul├ítor). T├Żm ale netvrd├şm, ┼że meni─Ź mus├ş ─Źaka┼ą a┼ż na toto nap├Ątie. K─żudne sa m├┤┼że sp├şna┼ą napr├şklad u┼ż pri 13 V a vyp├şna┼ą pri 11 V ... :wink:
Druhotriedny nadriaden├Ż si nikdy nevyberie prvotriedneho ale tre┼ąotriedneho podriaden├ęho.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 10315
Vek: 66.77
Zalo┼żen├Ż: 17.08.2008

Odosla┼ąod radkohladik » 04 M├íj 2019, 14:50

n├ípad s modulemSBS1215C2 je vynikaj├şc├ş , jen jsem doufal ┼że n─Ťkter├Ż z ─Źlen┼» se u┼ż taky potr├ípil a m├í ┼Öe┼íen├ş. Pova┼żujte pros├şm dotaz a tema za ukon─Źen├ę d─Ťkuji
radkohladik
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod Dolfi » 04 M├íj 2019, 15:36

Aj tak ┼íe d├í ! Modul za zhruba 30 libier, ktor├Ż zrejme nefunguje pod─ża predst├ív, ─Źo u┼ż narob├ş┼í ... :wink:

Napokon, pre─Źo by sa to malo rie┼íi┼ą oby─Źajn├Żm klopn├Żm obvodom s hyster├ęziou, (napr├şklad dve BC-─Źka + v├Żkonov├ę autorel├ítko).
Druhotriedny nadriaden├Ż si nikdy nevyberie prvotriedneho ale tre┼ąotriedneho podriaden├ęho.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod Dolfi » 07 M├íj 2019, 22:07

S─ż├║bil som nakresli┼ą obvod na zap├şnanie meni─Źa. D├ím ho sem. (No z├ípas├şm so skenovan├şm, ─Źosi som zbabral. Nejak mi to vyosilo obr├ízok a neviem ho zrovna┼ą.)

No po─Ćme k zapojeniu: K T1 a T2 som pridal e┼íte tret├ş tranzistor, pre istotu, nech pr├şpadne nap├Ą┼ąov├ę ┼ípice z rel├ę neovplyv┼łuj├║ sn├şmanie nap├Ątia. Pr├şvod na obvod by mal by┼ą samostatn├Ż, rovno zo svoriek baterky a pokia─ż mo┼żno kr├ítky. A nemota┼ą s dr├┤tmi, ktor├Żmi te─Źie 50 A. (Len tak mimochodom, meni─Ź nem├ę vyp├şna─Ź ? Ak nie je v├Żkonov├Ż, neoplatilo by sa zap├şna┼ą meni─Ź cez vyveden├Ż vyp├şna─Ź, nejak├Żm mali─Źk├Żm rel├ítkom ?)

P1 sa nastavuje horn├ę nap├Ątie (13,9 V). R7 100k vytv├íra hyster├ęziu. Ur─Źite som ho netrafil. Ak bude ve─żk├í, (pod 12,6 V), treba R7 zv├Ą─Ź┼íi┼ą.

Tranzistory T1 a T2 s├║ ak├ęko─żvek s mal├Żm v├Żkonom, T3 by mal by┼ą na vy┼í┼í├ş pr├║d, lebo n├şm te─Źie asi 133 mA. Di├│da D1 je ak├íko─żvek Si malov├Żkonov├í.

Kond├şk C1, (r├ídovo 10 nF), tam nemus├ş by┼ą. Nakreslil som ho len pre istotu, ak by obvod klopil pomaly.

V pr├şpade nejasnost├ş, sa nehanbite p├Żta┼ą ... :wink:
Pr├şlohy
img064.pdf
(75.88 KiB) Stiahnutá 27 krát
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod breta1 » 08 M├íj 2019, 10:30

Dolfi, dovolil jsem si navrhnout mali─Źkou ├║pravu tv├ęho zapojen├ş u toho vstupn├şho kompar├ítoru s T1 (snad se nebude┼í zlobit).
To ─Źerven─Ť or├ímovan├ę by se dalo nahradit obvodem TL431 - je v n─Ťm vlastn─Ť reference i kompar├ítor a v├Żsledn├í tepeln├í z├ívisost bude men┼í├ş.
Pr├şlohy
odp 1.PNG
breta1
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod Dolfi » 08 M├íj 2019, 12:53

Fajn, m├┤┼że by┼ą !

No ani to p├┤vodn├ę rie┼íenie nebude a┼ż tak tepelne z├ívisl├ę. Zenerka 5V6 by mohla ma┼ą jemne plusov├║ teplotn├║ z├ívislos┼ą, tranzistor T1 m├í m├şnusov├║ teplotn├║ z├ívislos┼ą, (cca 2 mV/ st. C) a mohlo by sa to kompenzova┼ą.

Len R6 (R5) asi bude treba zmen┼íi┼ą (3k3), aby TL431 pracovala pri definovanom minim├ílnom pr├║de 1 mA.

Opravujem: Aby TL431 pracovala nad 1 mA, treba R5 da┼ą pod 560R, aby T2 sa za─Źala otv├íra┼ą a┼ż pri pr├║de nad 1 mA.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod Merak » 08 M├íj 2019, 18:03

romiadam nap├şsal:Ten odber 50A z baterky 100Ah nie je vela? To je trvaly odber?

Napr├şklad pri UPS m├í┼í 12V 7,2Ah akumul├ítor a z├í┼ąa┼ż 300W. Ak├Ż pr├║d bude tiec┼ą z akumul├ítora?

Spr├ívne 300W/12V=25A. A ─Ź├şm bude nap├Ątie klesa┼ą, t├Żm bude pr├║d r├ís┼ą.

Tak┼że pri 100Ah akumul├ítore t├Żch 50A je pohoda.
┼żivot je ako s├şnusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzit├Żm si dvakr├ít na nule
pon├║kam na predaj: http://svetelektro.com/Forum/predam-pop ... art40.html
P.S.: sk├┤r som vedel zapoji┼ą vidlicu a z├ísuvku ako rozpr├íva┼ą
Merak
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 6707
Vek: 39.87
Zalo┼żen├Ż: 10.07.2012
Paragraf: 24

Odosla┼ąod Dolfi » 08 M├íj 2019, 18:59

Nemysl├şm si, ┼że to a┼ż tak ├║plne plat├ş pre trak─Źn├║ baterku, ktor├í je cyklicky nab├şjan├í.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod romiadam » 08 M├íj 2019, 22:33

Merak, suhlasim matematika a fyzika nepsti. To je v poriadku.
Otazka je co na to povie akumulator. On tu pise o solar systeme. Ty o UPS. U UPS je priorita dodat energiu na par minut, kym sa system bezpecne vypne. Takze tam pretazeni akumulatoru sa ignoruje. U solaru by bolo vhodne baterky setrit, leb inak bude kazde dva roky menit akumulatory a to sa potom moze cely solar system hodt do kosa.

Moja otazka bolo mierena skor na to ci 50A nepretazuje znacne 100A/h akumulator. To je vybjnie 1/2C . Ci je to OK pre akumulator alebo nie. Viem ze akumulatoru znacne vadi vzhlaodm na zivotnost uroven vybitia. Ale neviem ako na zivonost vplyva prudove zatazenie. Inak povedane ak ja budem ten akumulatorvybjat 50A ale len po uroven 80% energie (vybijem ju len trosicku), tak to akumulatoru vobec nevadi?
Alebo aj ten vybijaci prud ovplyvnuje zivotnost baterie?
Prep├í─Źte mi za diakritiku a preklepy - v├Ą─Ź┼íinou p├ş┼íem z mobilu a ENG klavesnice.
(v├Żroky nemenovan├ęho ─Źlena f├│ra:) ...z├íklady elektrotechniky ovl├ídam dokonale, tak napr. tak├Ż tyristor neviem ako presne funguje
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2939
Zalo┼żen├Ż: 09.04.2008

Odosla┼ąod radkohladik » 09 M├íj 2019, 06:58

D─Ťkuji moc za p─Ťknou diskusi. Aku bude m├şt povolen├Ż odb─Ťr jen p┼Öi nabit├ş. M─Ťni─Ź m├í samoz┼Öejm─Ť vyp├şna─Ź-je to poloprofi ─Ź├şna .M─Ťni─Ź je p┼Öes vyp├şna─Ź p┼Öed chatou odepnut├Ż . Pokud je pot┼Öeba zapnout-ru─Źn├ş vyp├şna─Ź zapnu a pracuji v zahrad─Ť. Abych nepou┼ż├şval rel├ę na 50A pro m─Ťni─Ź-sp├şn├ím Mosfetama-jejich ┼Ö├şzen├ş je cca 1mA.Podp─Ťtov├Ż sp├şna─Ź p┼Öi poklesu aku pod velmi diskutovanou mez m├í odepnout ty fety a ─Źek├í na nabit├ş. Potom podle pot┼Öeby znovu zapne-─Źerp├í vodu.p┼Öi odchodu ze zahrady rozpoj├şm ru─Źn├ş vyp├şna─Ź . Aku se nabije a p┼Öi dal┼í├ş n├ív┼ít─Ťv─Ť se m┼»┼że ─Źerpac├ş cyklus opakovat. Bez m─Ťni─Źe funguje kompar├ítor Tlc072 spolehliv─Ť do odporov├ę z├ít─Ť┼że.Jen to nastaven├ş je pon─Ťkud neforemn├ę.Tak┼że definovatU aku min -max do zm─Ťny nap─Ťt├ş na v├Żstupu bezv├Żkonov─Ť-polaritu mohu zm─Ťnit . ─îerpadlo v tahu pracuje 5 minut-potom se plov├íkem aut. vypne. Aku nabit├ę- ─Źerpadlo m├í cyklus 5 min pr├íce-10min pauza . Za den max 7x. snad jsem kone─Źn─Ť definoval pot┼Öebu . Jen chr├ínit Aku p┼Öed podbit├şm a nechat ho nab├şt. Na stole to funguje. Zkus├şm n├ípad od Breta. p─Ťkn├Ż den
radkohladik
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod breta1 » 09 M├íj 2019, 10:09

Mo┼żn├í kdybys dal schema toho tv├ęho zapojen├ş, dalo by se to asi cel├ę zjednodu┼íit.
breta1
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod jenda23 » 09 M├íj 2019, 11:05

Trak─Źn├şm a obzvl├í┼ít─Ť louhov├Żm bateri├şm a┼ż tak nevad├ş vyb├şjen├ş vy┼í┼í├şmi proudy, provozuje se to tak b─Ť┼żn─Ť, pr├ív─Ť ┼że jsou vhodn─Ťj┼í├ş jak baterie automobilov├ę. Snesou opakovan├ę hlubok├ę podbit├ş i vyb├şjen├ş/nab├şjen├ş vysok├Żmi proudy, b─Ť┼żn─Ť a┼ż 1/2C.
Lokomotiva je jako ┼żena.Je jich stovky typ┼» a ka┼żdej z nich je jinej,ka┼żd├í z nich je sv├Żm zp┼»sobem kr├ísn├í.Kdy┼ż j├ş chce┼í aspo┼ł trochu poznat jsou to stovky hodin ─Źasu.Nejde s n├ş b├Żt ani┼ż bys j├ş bezmezn─Ť miloval,je nemo┼żn├Ż j├ş zn├ít do posledn├ş skulinky
jenda23
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 5419
Vek: 29.3
Zalo┼żen├Ż: 27.06.2008
Paragraf: 23

Odosla┼ąod Dolfi » 09 M├íj 2019, 14:42

No kone─Źne dostato─Źn├ę inform├ície ! A zd├í sa, ┼że to nie je a┼ż tak, ako som predpokladal, (st├íle zapnut├ę ─Źerpadlo/ meni─Ź, ako ochrana prebitia akumul├ítora).

S t├Żm ovl├ídan├şm meni─Źa si ma nepochopil. Mal├Żm rel├ítkom, (paralelne k vyp├şna─Źu), sp├║┼í┼ąa┼ą meni─Ź. A netreba tam ┼żiadne v├Żkonov├ę FET-y, ale nap├íjanie na priamo.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Ďalšia

Nasp├Ą┼ą na Pre za─Źiato─Źn├şkov

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 4 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist