Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Odpor diody?

Odpor diody?

Si za─Źinaj├║ci elektronik? Tak t├íto rubrika je ur─Źen├í pr├íve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Odpor diody?

Odosla┼ąod naboj » 28 Mar 2018, 21:38

Som za─Źiato─Źn├şk takze mozno to bude hlupa otazka, ale zakupil som si multimeter a skusal som s nim merat odpor vsetkeho mozneho avsak nepodarilo sa mi zmerat odpor led diody. Na multimetri som mal nastaven├ę 200 Ohm a pri tejto hodnote sa led dioda trochu rozsvietila ale odpor sa mi zmerat nepodarilo. Skusal som na vyssich nastaveniach multimetra (2000,20k,200k,2000k) ale dioda sa ani nerozsvietila ani nic nenameralo. ─î├şm to je? :lol: :lol:
naboj
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 67
Vek: 15.31
Zalo┼żen├Ż: 25.03.2018

Re: Odpor diody?

Odosla┼ąod platon.rado » 28 Mar 2018, 21:40

A povedz mi ,na─Źo by ti bola t├íto inform├ícia ???
Najlep┼íie repros├║stavy nie s├║ tie,ktor├ę n├ím najviac daj├║,ale tie ktor├ę n├ím najmenej stratia.
platon.rado
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 4685
Vek: 42.22
Zalo┼żen├Ż: 20.02.2008

Odosla┼ąod naboj » 28 Mar 2018, 21:42

Tak som ├║plny za─Źiato─Źnik snazim sa zistit/zmerat vsetko co viem a aspon nieco z toho pochopit :DD

! Zmazanie zbyto─Źnej cit├ície predo┼íl├ęho pr├şspevku.Necituj pros├şm pr├şspevok nad tvoj├şm pr├şspevkom.─Äakujem,upravil: 29.3.2018 mirosne !
Naposledy upravil mirosne d┼ła 29 Mar 2018, 12:46, celkovo upraven├ę 1 kr├ít.
D├┤vod: Zmazanie zbyto─Źnej cit├ície predo┼íl├ęho pr├şspevku.
naboj
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod platon.rado » 28 Mar 2018, 21:46

To je pekn├ę, ┼że sa sna┼ż├ş┼í zmera┼ą ─Źo sa d├í.Ale odpor LED di├│dy sa nemeria.M├┤┼że┼í zmera┼ą iba odber jednosmern├ęho pr├║du.

read

https://www.tomshardware.sk/n/informacie-o-led-diodach
Najlep┼íie repros├║stavy nie s├║ tie,ktor├ę n├ím najviac daj├║,ale tie ktor├ę n├ím najmenej stratia.
platon.rado
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod otep69 » 28 Mar 2018, 21:49

Tak stale dobre, ze ho napadlo merat len odpor Led-ky.
Stretol som sa s expertami co si tiez kupili novy merak a skusili zmerat aky prud maju v zasuvke :D :D :D
Te┼í├ş ma Peter.
F*ck me I am Famous ...
─îo nejde silou, p├┤jde silou e┼íte v├Ą─Ź┼íou.
otep69
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 200
Vek: 30.59
Zalo┼żen├Ż: 31.10.2008

Odosla┼ąod naboj » 28 Mar 2018, 21:52

platon.rado nap├şsal:To je pekn├ę, ┼że sa sna┼ż├ş┼í zmera┼ą ─Źo sa d├í.Ale odpor LED di├│dy sa nemeria.M├┤┼że┼í zmera┼ą iba odber jednosmern├ęho pr├║du.

read

https://www.tomshardware.sk/n/informacie-o-led-diodach

V─Ćaka ale e┼íte pre ujasnenie m├í t├í Ledka v├┤bec nejak├Ż mozno extremne extremne mal├Ż ale m├í??
naboj
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod Pozitron » 28 Mar 2018, 21:53

Be┼żn├ę lacn├ę multimetre obvykle meraj├║ "odpor" usmer┼łovac├şch di├│d na rozsahu 2000╬ę a ukazuj├║ hodnotu ├║bytku nap├Ątia na di├│de v priepustnom smere. Tak┼że pod─ża typu di├│dy (Ge, Si, Schottky, a pod.) uk├í┼że multimeter napr. ─Ź├şslo 500 a┼ż 800 (Si) pri ur─Źitej hodnote meracieho pr├║du, ktor├Ż pr├íve pretek├í di├│dou. Horn├í hranica ├║daja je ─Ź├şslo 1999.
LED maj├║ ├║bytok nap├Ątia v priepustnom smere od cca 1,6V (─Źerven├ę) a┼ż po viac ako 3V (modr├ę) - ak to chce┼í vedie┼ą presne, pozri si VA charakteristiky jednotliv├Żch druhov LED. Meracie pr├║dy multimetra na odporov├Żch rozsahoch s├║ mal├ę a nesta─Źia na rozsvietenie LED.
Potom multimeter uk├í┼że ─Ź├şslicu "I" ako prekro─Źenie rozsahu.
Pozitron
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 227
Zalo┼żen├Ż: 20.12.2011

Odosla┼ąod platon.rado » 28 Mar 2018, 21:53

Robia sa v┼íelijak├ę zverstv├í.Ale nie je hanba sa sp├Żta┼ą.Rad┼íej ako sa doma zabi┼ą :)

"neboj" a nie ┼że sa teraz sp├Żta┼í ak├Ż pr├║d je v z├ísuvke :)

-- Spojen├Ż pr├şspevok 28 Mar 2018, 20:55 --

Pozitron nap├şsal:Be┼żn├ę lacn├ę multimetre obvykle meraj├║ "odpor" usmer┼łovac├şch di├│d na rozsahu 2000╬ę a ukazuj├║ hodnotu ├║bytku nap├Ątia na di├│de v priepustnom smere. Tak┼że pod─ża typu di├│dy (Ge, Si, Schottky, a pod.) uk├í┼że multimeter napr. ─Ź├şslo 500 a┼ż 800 (Si) pri ur─Źitej hodnote meracieho pr├║du, ktor├Ż pr├íve pretek├í di├│dou. Horn├í hranica ├║daja je ─Ź├şslo 1999.
LED maj├║ ├║bytok nap├Ątia v priepustnom smere od cca 1,6V (─Źerven├ę) a┼ż po viac ako 3V (modr├ę) - ak to chce┼í vedie┼ą presne, pozri si VA charakteristiky jednotliv├Żch druhov LED. Meracie pr├║dy multimetra na odporov├Żch rozsahoch s├║ mal├ę a nesta─Źia na rozsvietenie LED.
Potom multimeter uk├í┼że ─Ź├şslicu "I" ako prekro─Źenie rozsahu.

Zatia─ż si ho mal necha┼ą pri LED DIOD :)
platon.rado
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod Edgar » 28 Mar 2018, 21:57

naboj nap├şsal:e┼íte pre ujasnenie m├í t├í Ledka v├┤bec nejak├Ż mozno extremne extremne mal├Ż ale m├í??

Ak sa ned├í zmera┼ą na ┼żiadnom rozsahu, tak je ten odpor extr├ęmne ve─żk├Ż, nie mal├Ż. To plat├ş v┼íeobecne o odporoch.
Edgar
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1208
Vek: 22.21
Zalo┼żen├Ż: 12.08.2013

Odosla┼ąod naboj » 28 Mar 2018, 22:03

Aha tak┼że t├íto dioda (konkr├ętne cervena 3v) m├í v├Ą─Ź┼í├ş odpor ako ludske telo kedze moj odpor sa mi zmerat podarilo?
Naposledy upravil mirosne d┼ła 29 Mar 2018, 12:47, celkovo upraven├ę 1 kr├ít.
naboj
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod platon.rado » 28 Mar 2018, 22:27

Vie┼í od ─Źoho z├ívis├ş odpor ─żudsk├ęho tela ???
platon.rado
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod naboj » 28 Mar 2018, 22:29

V├Ż┼íka,v├íha,vlhkost pokozky,okolite prostredie....??
Naposledy upravil mirosne d┼ła 29 Mar 2018, 12:47, celkovo upraven├ę 1 kr├ít.
naboj
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod platon.rado » 28 Mar 2018, 22:32

oki
platon.rado
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod misocko » 28 Mar 2018, 22:56

Aha tak┼że t├íto dioda (konkr├ętne cervena 3v) m├í v├Ą─Ź┼í├ş odpor ako ludske telo kedze moj odpor sa mi zmerat podarilo?
- zase si komplikujes zaklady. 3V LED potrebuje prave tie cca 3V na to aby sa vobec otvorila / zacala viest prud. Moj merak ma pri diodovom teste napetie na hrotoch 2,57V , pri prepnuti na odpor ma len 0,5V , pri 20Mohm dokonca len 0,37V (nijako teda nedokaze otvorit polovodicovy prechod 3V diody a nedokaze ju nijako odmerat). okrem toho na diodach vseobecne sa meria ubytok v priepustnom smere nie odpor.
nemeraj odpor na polovodicoch typu dioda, bipolarny tranzistor, tyristor, triak, diak, kondenzator
odpor mozes merat na odporoch, cievkach, mosfetoch (na mosfete asi zatial vela toho nenameras)
PS, nikdy sa nesnaz zmerat prud v zasuvke, az pochopis preco, budes elektrikar 8) (myslim vazne)
misocko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2780
Vek: 42.39
Zalo┼żen├Ż: 14.06.2009

Odosla┼ąod naboj » 28 Mar 2018, 23:00

Diki moc presne toto som potreboval :) :lol:
Naposledy upravil mirosne d┼ła 29 Mar 2018, 12:48, celkovo upraven├ę 1 kr├ít.
naboj
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod peterple » 28 Mar 2018, 23:04

─îo sa t├Żka odporu diody, tak dioda m├í odpor. Ale nie tak├Ż ako si predstavuje┼í. Ty si predstavuje┼í ┼że ka┼żd├í s├║─Źiastka m├í nejak├Ż odpor a t├íto hodnota ┼że je kon┼ítanta. To je pomerne dobre pravda pre ur─Źit├ę materi├íly. Ale pre in├ę to tak v├┤bec nie je. Cel├ę to z├íle┼ż├ş na tom ak├║ m├í t├í sk├║man├í s├║─Źiastva V-A charakteristiku. To je krivka ak├Ż te─Źie s├║─Źiastkou pr├║d v z├ívislosti od pripojen├ęho nap├Ątia. Keby si hodil do googla zop├ír kl├║─Źov├Żch slov tak ju ani nemus├ş┼í mera┼ą a n├íjde┼í ju nakreslen├║. Potom zbad├í┼í ┼że nie je line├írna. To znamen├í ┼że v ka┼żdom bode tej krivky vie┼í vypo─Ź├şta┼ą odpor ako u/i v tom bode a vypo─Ź├ştan├Ż odpor bude r├┤zny v r├┤znych bodoch krivky. No a na probl├ęm ti u┼ż bolo odpovedan├ę ┼że pomocou multimetra prepn├║t├ęho na meranie odporu sa tam pohybuje┼í v oblasti kde LED nie je vodiv├í tak┼że odpor je obrovsk├Ż a preto multimeter ukazuje nekone─Źno.
Uk├í┼ż m├║dremu chybu a on sa ti po─Ćakuje. Uk├í┼ż chybu hlup├íkovi a on sa uraz├ş.
peterple
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1828
Vek: 52.31
Zalo┼żen├Ż: 25.06.2013

Odosla┼ąod Dolfi » 29 Mar 2018, 02:11

Na multimetroch je aj rozsah na meranie di├│d. Meria sa 1 mA zdrojom pr├║du, ktor├Ż je vytvoren├Ż v multimetri. A na Si di├│de ti uk├í┼że asi 600 Ohm, lebo pri 1 mA je na PN prechode ├║bytok asi t├Żch 600 mV. Nako─żko rozsah je len do 1 999 mV, tak dok├í┼że┼í zmera┼ą akur├ít LED do 1 999 Ohmu (─Źerven├║), lebo R = U/ I = 1 999 mV/ 1 mA.

Inak, LED, Zenerove di├│dy a pod., (ktor├ę maj├║ vy┼í┼í├ş ├║bytok nap├Ątia), sa meraj├║ na zdroji nap├Ątia, s odporom v s├ęrii s tou s├║─Źiastkou, ako ├║bytok na nich.
Pr├şklad: Majme napr├şklad zenerku 5,1 V a chceme ju zmera┼ą pri pr├║de 10 mA. M├íme povedzme 12 V zdroj. (12 V - 5,1 V) : 10 mA = 680R. Tento odpor zapoj├şme do s├ęrie so zenerkou, pripoj├şme ich na 12 V zdroj a zmeriame ├║bytok na zenerke. Mal by by┼ą 5,1 V +- rozptyl pod─ża DS.
Druhotriedny nadriaden├Ż si nikdy nevyberie prvotriedneho ale tre┼ąotriedneho podriaden├ęho.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 10064
Vek: 66.28
Zalo┼żen├Ż: 17.08.2008

Odosla┼ąod budvar10 » 29 Mar 2018, 08:20

Prv├í odpove─Ć, ktor├í sa mi zd├í uspokojiv├í je od peterple (K+). Z├írove┼ł ot├ízka od naboja mi pr├şde ├║plne namieste a ve─żmi racion├ílna. Niektor├ę pr├şspevky mi pripadaj├║, ┼że ich autori s├║ zasko─Źen├ş touto ot├ízkou.

Di├│da je neline├írna s├║─Źiastka (neline├írny jednobran) - odpor nie je kon┼ítant├Ż. Zjednodu┼íene/ide├ílne, ak je di├│da uzavret├í m├í nekone─Źn├Ż odpor a ak je otvoren├í, m├í nulov├Ż odpor. Inak sa spr├íva v priepustnom a inak v z├ívernom smere, a inak sa spr├ívaj├║ r├┤zne typy di├│d. Ak chce┼í zisti┼ą viac, potrebuje┼í odsledova┼ą VA charakteristiku, ako bolo spomenut├ę vy┼í┼íie. Ohmmetrom sa to asi nepodar├ş, bude treba voltmeter, amp├ęrmeter, zdroj a regul├íciu.
budvar10
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 427
Zalo┼żen├Ż: 15.12.2014

Odosla┼ąod Jirka84 » 29 Mar 2018, 12:10

To naboj,
kdy┼ż u┼ż se tady mluv├ş o LED diod├ích,

image001.gif

taky si pro─Źti i tento odkaz pro zv├Ż┼íen├ş sv├Żch znalost├ş (m├í┼í tam i pdf verzi pro sta┼żen├ş do PC):
http://www.mlab.cz/Articles/Texts%20Kro ... da.cs.html
nebo:
https://www.arduinoposlovensky.sk/teoria/dioda/
http://remote-lab.fyzika.net/experiment ... php?lng=cs
http://slideplayer.cz/slide/11961714/

PS spoustu odpov─Ťd├ş jsi dostal tak├ę na :
https://svetelektro.com/modules.php?nam ... ead#unread
Naposledy upravil Jirka84 d┼ła 29 Mar 2018, 12:26, celkovo upraven├ę 1 kr├ít.
Mám rád: Tady jsi taky doma
Pro radost
Zabava doma Kutn├í Hora ... Z├íbava pro zn├ím├ę Pod─Ťbrady

..mlad├ş ned─Ťlaj├ş v┼żdy , co se jim ┼Ö├şk├í..
Jirka84
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1917
Vek: 68.12
Zalo┼żen├Ż: 21.03.2012

Odosla┼ąod naboj » 29 Mar 2018, 12:21

─Äakujem Jirka84 ur─Źite sa na to pozriem :D
naboj
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen

Ďalšia

Nasp├Ą┼ą na Pre za─Źiato─Źn├şkov

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 4 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist