PC predlzovacka (master/slave)

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

PC predlzovacka (master/slave)

Príspevok od používateľa romiadam » 22 Nov 2009, 03:57

U jedneho mojho znameho som videl, ze PC napaja cez predlzovacku, kde jedna zasuvka je master, ktora pri urcitom prude, nastaveny potenciometrom, zapne aj ostatne zasuvky slave. Je to vyborna vec, lebo mu to vypne vsetky ostatne zariadenia okolo PC. Nikde takuto zasuvku neviem dostat. V TESCu som podobnu videl, ale ta ma aj prepatovu ochranu a stoji vyse 40€ a je aj rozmerovo velka.
Preto sa vas chcem opytat, ci niekto z vas nevie o neakej jednoduchej scheme, bez pouzitia transformatora, co by som mohol "nasackovat" do klasickej predlzovacky s vypinacom (vypinac dam prec)
Mozno niekto z vas mi odpise, ze PC daj do zasuvky a ostatne zariadenia do predlzovacky s vypinacom. Ano je to riesenie, ale tam sa clovek musi zohynat, a to som lenivy. :-) . A ta predlzovacka je schovana za skrinou, takze keby to vypinala elektronika, bolo by to vyhodnejsie.
Ja som na IT jednu schemu nasiel, ale jej nerozumiem ako to cele pracuje(nie som ani totalny amater, ale ani profik) , lebo autor tej schemy to tam popisal celkom jednoducho a ani nepopisal vsetky suciastky. Tu je odkaz na ten popis zapojenia:
http://web-ee.com/schematics/electronic ... index.html
a tu na schemu:
http://web-ee.com/images/L01-switcct.gif

Pre tych co nevedia po ENG tu uvadzam neprofesionalny preklad ako to popisal autor:
Zariadenie pracuje na principe snimania prudu z hlavnej zasuvky. D8, D9 a D10 sa spravaju ako snimac a napatie na nich poklesne o 1,8V ak nimi tecie prud. D7 zabezpecuje tok prudu pre opacnu fazu. Vyplyvajuce 1,8 voltove polovicne amplitudy nabiju C3 cez D6. Ak sa vypne PC v hlavnej zasuvke, kondenzator C3 udrzi TR2 otvoreny na cas asi 200ms.
Ked TR2 je otvoreny, TR1 je taktiez otvoreny. Toto zapne triak TR3, ktory zapne slave zasuvky. C4 a R9 zabezpecuje, aby sa triak spravne vypol pri induktivnej zatazi. Led D5 indikuje ze slave zasuvky su pod napatim.
C1 a D4 su v seriovo privedene na sietove napatie. Vysledne -15V pulzy cez D4 su usmernene D3 a vyhladzovane C2. R2 limituje spinaci prud a R1 rychlo vybija C1, ked sa obvod odpoji od sirtoveho napatia. D1 indikuje, ze zariadenie je pripojene na sietove napatie. Ak sa obvod pripoji na sietove napatie, D1 bude svietit. Prud v opacnej polperiode je zabezpecovany cez D2.
Tak toto je vsetko. Velmi tomu nechapem, hlavne to odkial sa tam vzalo tych 1,8V oltov. Ved ten prud ide z fazy L IN cez D7, D6 C3 opat na fazu ??? Toto nechapem.
Ak niekto mate nieco jednoduchsie, alebo mi toto tu vysvetlite (jednoduchsie) budem vam vdacny. Dakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
MISSHO
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 19 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Kysucke Nove Mesto
Vek: 28

Príspevok od používateľa MISSHO » 22 Nov 2009, 08:09

minule som take volaco videl v lidli ale bolo to tak pred mesiacom skus pozerat letaky lidl raz za cas tam take veci maju a niesu ani tak strasne drahe
0
Radsej sa 2x spytat to iste ako urobit v tom chybu.Ked nieco neviem , tak sa pytam.

Používateľov profilový obrázok
Peťus
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3940
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Peťus » 22 Nov 2009, 08:11

to si děláte srandu,kupovat ochrany (a další) v Lidlu a další marketech?No jestli si chceš něco ubastlit tak jsem ti hodil na edisk asi 3 (4) schémata,některý jsou fakt jednoduchý,tak se koukni... Ale bacha je tam síťový napětí! :)

Kód: Vybrať všetko

http://www.edisk.cz/stahnout-soubor/96813/master-slave.zip_7.96MB.html
0
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, STM32, ESP8266, ESP32,...)

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 22 Nov 2009, 09:18

To zařízení není nikterak složité ale chtěl bych upozornit že toto zařízení a zejména jeho integrace dovnitř "psa" (mimochodem proč se tomu říká PES?) není z hlediska elektrické, tepelné a celkové provozní bezpečnosti záležitost pro laiky! To není jak připojit třeba síťový transformátor. Nelze to tam nějak nabastlit. Takové zařízení se bez důkladné úvahy stává velice nebezpečnou záležitostí.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

BOBOR
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1069
Dátum registrácie: 15 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: Snina, Košice

Príspevok od používateľa BOBOR » 22 Nov 2009, 10:04

D1-D4 - 1N5408
D5 - BAT46
Op - MOC30201
Tc - T410/600T
Prílohy
Master-Slave.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 22 Nov 2009, 10:22

Ano, asi pred mesiacom-dvoma bola na to v lidli akcia. Mali so systemom M-S, a potom este jednu taku velku s vela zasuvkami aj s nejakou kvazi ochranou. Obe mam doma, po premerani ci nahodou nechyba PE vodic a podobne :lol: som ich pouzil. A idu. Na ochranu serem, to by som musel mat uz nejake ochrany implementovane inde, samotna ochrana v predlzovacke mi prd zachrani.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Nov 2009, 00:24

Diki moc chalani, presne toto som potreboval. Nieco jednoduche. To co som nasiel ja, sa mi zdalo trochu zlozite, i ked principialne je to podobna schema. Tak uz mam cim zabit volny cas. :-) Este raz diki.

PS: Petus, ja uz som za tie roky co sa hrabem pasivne v elektrike a elektronike (asi 15 rokov) niekolkokrat nahodou okostoval 230V, a mal som dost. Je to riadne brnenie v ruke. Nie je to sranda. Takze vzdy pri praci so sietovym napatim si davam pozor. A ked uz to nasackujem do tej predlzovacky, tak to pre istotu zalejem neakou tou zivicou na to urcenou.
0

vosm
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 24 Máj 2010, 00:00

Master / Slave

Príspevok od používateľa vosm » 24 Máj 2010, 01:46

Kúpil som si jednu takúto predlžovačku od firmy EMOS.
Detaily na tomto odkaze:
http://datacomp.sk/prep-ochrana-master- ... 71543.html
Mali ju v akcii v Metre za cca 19 euro.

Je to super vec, avšak má jeden háčik na ktorý by som chcel upozorniť všetkých ktorí si podobnú predlžovačku chcú kúpiť za účelom zníženia spotreby automatickým vypínaním stand-by odberov. Táto predlžovačka obsahuje elektroniku, ktorá pre svoju funkciu taktiež vyžaduje trvalé napájanie. Bol som si toho vedomý pri jej kupovaní, ale keďže je to predlžovačka práve pre zníženie spotreby, dúfal som že jej vlastná spotreba bude minimálna. Po rozbalení a zmeraní odberu naprázdno som bol však sklamaný, bolo to 7W!
Plánoval som ju použiť na vypínanie monitora, reproduktorov a tlaciarne ak je PC vypnutý. Použitie tejto predlžovačky však nemá zmyslel pretože tieto tri spotrebiče majú celkový stand-by spotrebu 6W. PC má stand-by 7W + predlžovák 7W = 14W, PC + LCD + repro a tlaciareň = 13W. Nakoniec som zostal pri starej dobrej predžovacke s vypínačom, ktorý sa dá vypnúť/zapnúť aj s nohou takže netreba liezť pod stôl a ušetrím celých 13W.
Možno iné, drahšie modely majú spotrebu nižšiu, odporúčam ale každému kto sa podobný výrobok chystá kúpiť, aby si dopredu zistil aký ma stand-by odber, aký odber sa ním chystá vypínať a spočítal si 2+2.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Príspevok od používateľa romiadam » 26 Máj 2010, 22:48

Diki za upozornenie. Vidis, na to som ani nepomyslel, ze to moze mat az taky velky odber.
0

Používateľov profilový obrázok
Axwell
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2388
Dátum registrácie: 28 Feb 2009, 00:00
Vek: 32

Príspevok od používateľa Axwell » 26 Máj 2010, 23:50

ja mam otazku, ze ci nevadi caste zapinanie/vypinanie pc zdroju ale i monituru, repro atd... ale hlavne pc zdroj, a tiez prudovy naraz, naraz vsetko sa zapne no podla mna neni to moc prijemne pre tie zdroje. ci ?
0

zapalkac
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 24 Jan 2011, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa zapalkac » 24 Jan 2011, 17:55

BOBOR napísal:D1-D4 - 1N5408
D5 - BAT46
Op - MOC30201
Tc - T410/600T
Tato schema funguje ale ma taketo chyby:

Vystupne napatie na zasuvke SLAVE je len 110V
Ked chcete mat 220V potrebujete namieto 100Ohm dat 300Ohm, konkretne 330Ohm, tak sa to pise v datasheete optoclena.

Ale potom mi odpor o hodnote 39Ohm zhorel. A naco je tam vlastne ten odpor? alebo ten R2 ? a co jepresne kapacita 1m0 ? kolko toje Faradov.
0

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa djwiktor » 24 Jan 2011, 20:09

Sice je pekne ako to riesite.. ale nebolo by ovela jednoduchsie, teda ak to chces mat len na pc.. a ked zapnes pc, tak zapnut vsetko okolo neho,.. ja by som rozobral zasuvku, ktoru chcem ovladat, a dal by som tam relatko na 5V.. a sup ho do USB, a na vystupe ti relatko zopne 10A... usbcko znesie 500mA.. takto to mam ja a doteraz ziaden problem.. akurat si omeraj, ci ked vypnes pc, tak mas na USB napajani nulu.. ak nie, tak pozri manual k pc, ci sa to neda nastavit.. ak nie, tak postav sledovanie prudu.. ak by si to vsak mal tak, ze usb sa "vypne " uplne, tak najjednoduchsie je jeden USB kablik(kludne aj 3metre), jedno rele 5V/230V a jednu antiparalelnu diodu k relatku.. a hotovo.. v najhorsom si tam este mozes pridat paralelne k relatku jednu zelenu ledku s odporom.. (pre pripad ze by si tam nemal ziaden spotrebic pripojeny aby si vedel ci je zasuvka pod prudom)..
0

zapalkac
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 24 Jan 2011, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa zapalkac » 24 Jan 2011, 20:23

djwiktor napísal:Sice je pekne ako to riesite.. ale nebolo by ovela jednoduchsie, teda ak to chces mat len na pc.. a ked zapnes pc, tak zapnut vsetko okolo neho,.. ja by som rozobral zasuvku, ktoru chcem ovladat, a dal by som tam relatko na 5V.. a sup ho do USB, a na vystupe ti relatko zopne 10A... usbcko znesie 500mA.. takto to mam ja a doteraz ziaden problem.. akurat si omeraj, ci ked vypnes pc, tak mas na USB napajani nulu.. ak nie, tak pozri manual k pc, ci sa to neda nastavit.. ak nie, tak postav sledovanie prudu.. ak by si to vsak mal tak, ze usb sa "vypne " uplne, tak najjednoduchsie je jeden USB kablik(kludne aj 3metre), jedno rele 5V/230V a jednu antiparalelnu diodu k relatku.. a hotovo.. v najhorsom si tam este mozes pridat paralelne k relatku jednu zelenu ledku s odporom.. (pre pripad ze by si tam nemal ziaden spotrebic pripojeny aby si vedel ci je zasuvka pod prudom)..
Cau, pocuj a naco a kde presne by som mal dat tu antiparalelnu diodu?
0

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa djwiktor » 24 Jan 2011, 20:26

Ta dioda ti zabranuje vzniku napetovej spicky po odpadnuti kotvy relatka. ak by si ju tam nemal, tak si zvysujes riziko, ze pri vypnuti pocitaca si odpalis USBcko.. dava sa paralelne k cievke relatka, v zavernom smere.
0

zapalkac
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 24 Jan 2011, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa zapalkac » 24 Jan 2011, 21:27

djwiktor napísal:Ta dioda ti zabranuje vzniku napetovej spicky po odpadnuti kotvy relatka. ak by si ju tam nemal, tak si zvysujes riziko, ze pri vypnuti pocitaca si odpalis USBcko.. dava sa paralelne k cievke relatka, v zavernom smere.
Nechapem ako zapojit antiaralelnu diodu ( co su 2 diody vedla seba ale otocene navzajom ) zaverne. Vies to nakreslit v skicary napr.?
0

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa djwiktor » 24 Jan 2011, 22:02

takto
Prílohy
Bez názvu.JPG
0

zapalkac
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 24 Jan 2011, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa zapalkac » 24 Jan 2011, 22:06

To vynutie su predpokladam svorky na rele na casti pre 5V, tak? Uz len najst nejake rele a nakreslit schemicku, pre ostatnych. Spravis to pre nas?
0

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa djwiktor » 24 Jan 2011, 22:10

Na toto schemu nepotrebujes... pin +5V z usb( ak cvaknes daku usb predlzku, tak cerveny kablik) das na jeden kontakt cievky rele, pin GND usb (ked cvaknes usb predlzku, tak cierny kablik, alebo opletenie kabla) das na druhy kontakt cievky rele, diodu zapajkujes podla obrazku hore na tie dva kontakty cievky.. a na druhej strane budes mat spinaci kontakt relatka... a nim len prerusis fazu v zasuvke.. teda rozoberes zasuvku a fazovy( hnedy alebo cierny kablik, ale radsej si to premeraj skusackou, najme pri cinskych zasuvkach ) cvaknes... ten co ti ide od privodu, das potom na jeden kontakt rele, a druhy co ti ide do zasuviek na druhy kontakt rele a je to hotovo...
0

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Príspevok od používateľa Jerry19 » 24 Jan 2011, 22:33

A ak niekto nechce mat do serie s MASTER zariadenim diody na snimanie prudu, ktore sa samozrejme podpisu na priebehu prudu primarnym/MASTER zariadenim a "znecistuju" siet. A ak nechcete spinat triakom ale RELE, co je tiez cistejsie riesenie.

http://www.extremecircuits.net/2010/06/ ... ii_04.html

Resp cievka ktora zopne jazyckovy kontakt, ked nou tecie prud, by sa dala nahradit trafkom. Tzn. by sa pouzilo v podstate prudove meracie trafko a nasekundar by zapinal triak, ktory zopne SLAVE zasuvky, alebo aj rele b slo pouzit.

Ja som to mal doteraz pri PC vyriesene jednoducho, som si vyviedol 12V z PC zdroja (z volneho MOLEX konektora) na rele, ktore zapinalo SLAVE veci. Tzn ked zapnem PC, nabehne +12V v PC a zapne rele.
0
Naposledy upravil/-a Jerry19 v 24 Jan 2011, 23:28, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 24 Jan 2011, 22:41

Peto, najjednoduchsie je to napajat zo zdroja z PC, alebo toho USB. Pripadne to co dal Jerry (uff :lol: ) to myslim si tiez pekne riesenie, je to na Tebe.
0

Napísať odpoveď