Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • R├ídioamat├ęrske sk├║┼íky

R├ídioamat├ęrske sk├║┼íky

Chcete pomoc┼ą v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

Re: R├ídioamat├ęrske sk├║┼íky

Odosla┼ąod Laggger164 » 07 Dec 2016, 20:42

Rozm├Ż┼í─żal som nad t├Żm ┼że aj ja by som vysk├║┼íal r├ídioamat├ęrizmus, no chcel by som sa sp├Żta┼ą ak├Ż v├Żkon m├┤┼że ma┼ą vysiela─Źka bez r├ídioamat├ęrskej licencie. S triedou Novice som sa do─Ź├ştal ┼że je to 100 Wattov a s Extra a┼ż 750 Wattov ale neviem ko─żko bez nej.

Vlastne ┼żiadne inform├ície som nena┼íiel o tom ak├ę frekvencie m├┤┼żem pou┼ż├şva┼ą bez licencie.

B├Żvam na V├Żchode Slovenska, neviem ako ─Ćaleko by boli najbli┼ż┼íie sk├║┼íky, vedel by mi niekto poradi┼ą ako to zisti┼ą? V mojom okrese som nena┼íiel nikoho, kto by mi poradil, dokonca aj mestsk├í kni┼żnica je zavret├í. (u┼ż 4 mesiace)
Laggger164
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 7
Zalo┼żen├Ż: 07.12.2016
Karma: 0

Re: R├ídioamat├ęrske sk├║┼íky

Odosla┼ąod muziker » 07 Dec 2016, 20:55

M├í┼í v tom tak trochu "─Źalam├ídu" :) Najprv si pre─Ź├ştaj v┼íetko ─Źo je v tejto t├ęme pred tvojim pr├şspevkom a n├íjde┼í v ┼łom odkazy na ─Ćal┼íie inform├ície. Zatia─ż k├Żm sa nenau─Ź├ş┼í z├íklady , neosvoj├ş┼í si pravidl├í pri vysielan├ş, neurob├ş┼í sk├║┼íky a nez├şska┼í povolenie na amat├ęrske vysielanie, ni─Ź nepodnikaj s vysiela─Źkami, lebo si m├┤┼że┼í narobi┼ą len probl├ęmy.

Na webe http://www.hamradio.sk n├íjde┼í v┼íetko potrebn├ę ─Źo ┼ąa zauj├şma. Najprv si tam pre─Ź├ştaj toto:

Zauj├şmam sa o amat├ęrske vysielanie, ako sa dopracujem k povoleniu na amat├ęrsku stanicu?

To je ─Źast├í ot├ízka, na ktor├║ je jednoduch├í odpove─Ć. Ur─Źite nie tak, ┼że si pre─Ź├ştam odpovede na sk├║┼íobn├ę ot├ízky a na druh├Ż de┼ł idem na sk├║┼íky. Pre porovnanie ÔÇô ke─Ć ideme na sk├║┼íky na vodi─Źsk├Ż preukaz, najsk├┤r n├ís nau─Źia cel├║ te├│riu, potom n├ís nau─Źia jazdi┼ą na aute pod dozorom, potom n├ís vysk├║┼íaj├║ a po obdr┼żan├ş vodi─Źsk├ęho preukazu sme za─Źiato─Źn├şci, ktor├ş potrebuj├║ p├ír mesiacov praxe, aby jazdili bezpe─Źne. R├ídioamat├ęri sa musia pripravova┼ą podobne.

Ak├ę s├║ po┼żiadavky?

Z├íkladnou podmienkou r├ídioamat├ęrskeho vysielania je ma┼ą povolenie od T├Ü SR. R├ídioamat├ęrske povolenie je mo┼żn├ę u n├ís z├şska┼ą po dov┼Ľ┼íen├ş veku 15 rokov (vraj sa to u┼ż posunulo smerom dole na 14 rokov). Prv ne┼ż z├íujemca pod├í ┼żiados┼ą o povolenie, mus├ş sa nau─Źi┼ą predpisy, r├ídioamat├ęrsku prev├ídzku a r├ídiotechniku.

Predpisy pre r├ídioamat├ęrsku prev├ídzku vyd├íva Telekomunika─Źn├Ż ├║rad SR (T├Ü SR) pod n├ízvom Povo─żovacie podmienky. Okrem nich je potrebn├ę vedie┼ą aj niektor├ę paragrafy z R├ídiokomunika─Źn├ęho poriadku ITU (Medzin├írodn├í telekomunika─Źn├í ├║nia) a niektor├ę odpor├║─Źania eur├│pskych organiz├íci├ş CEPT a ERO.

R├ídioamat├ęrska prev├ídzka je s├║hrn ┼ípecifick├Żch medzin├írodn├Żch postupov pri nadv├Ązovan├ş r├ídioamat├ęrskych spojen├ş. Nau─Źi┼ą sa r├ídioamat├ęrsku prev├ídzku je asi najv├Ą─Ź┼í├ş probl├ęm, ale je to ot├ízka praxe na amat├ęrskych p├ísmach a ochota nau─Źi┼ą sa skratky, prefixy, Q-k├│dy a v┼íetko potrebn├ę.

R├ídiotechniku vy┼żaduje Telekomunika─Źn├Ż ├║rad SR preto, lebo ITU definuje koncesovan├ęho r├ídioamat├ęra ako osobu znal├║ v odbore r├ídiotechnika, ktor├í vie r├ídioamat├ęrsku stanicu pripravi┼ą na pr├şjem a vysielanie, vie ju obsluhova┼ą z poh─żadu dodr┼żiavania bezpe─Źnostn├Żch predpisov a vie zasiahnu┼ą v pr├şpade ├║razu elektrick├Żm pr├║dom.

V┼íetky ot├ízky na r├ídioamat├ęrske sk├║┼íky n├íjdete na webovej str├ínke Slovensk├ęho zv├Ązu r├ídioamat├ęrov (SZR) http://www.hamradio.sk, v rubrike Pre za─Ź├şnaj├║cich a samozrejme i na str├ínke T├Ü SR http://www.teleoff.gov.sk. Na str├ínkach SZR s├║ aj ─Ćal┼íie ─Źl├ínky, z ktor├Żch m├┤┼żete ┼ítudova┼ą pri pr├şprave na sk├║┼íky, pr├şpadne s├║ tam aj vypracovan├ę odpovede na sk├║┼íobn├ę ot├ízky.

Je ve─żmi dobr├ę urobi┼ą prv├ę r├ídioamat├ęrske kroky v r├ídioklube alebo pod dozorom sk├║sen├ęho r├ídioamat├ęra. U┼íetr├şte t├Żm ve─ża ─Źasu a pr├şprava bude efekt├şvnej┼íia. Dokonca sa od nich m├┤┼żete nau─Źi┼ą robi┼ą spojenia na p├ísmach.


R├ídioamat├ęrske vysielanie ÔÇô ─Źo to vlastne je?

Cie─żom r├ídioamat├ęrskej prev├ídzky je nadv├Ązovanie r├ídioamat├ęrskych spojen├ş. Obsahom t├Żchto spojen├ş s├║ inform├ície, ktor├ę sa t├Żkaj├║ len r├ídioamat├ęrskeho vysielania, hlavne po─Źute─żnosti, mena, stanoviska, vysielacieho zariadenia, pr├şpadne po─Źasia protistanice. Na r├ídioamat├ęrskych p├ísmach sa neved├║ ÔÇ×kr─Źmov├ę debatyÔÇť a neslu┼ín├ę re─Źi, nehovor├ş sa o n├íbo┼żensk├Żch ot├ízkach a o politike. Podstan├ę je nadviazanie spojenia, ktor├ę si r├ídioamat├ęri potvrdzuj├║ QSL l├şstkom. Na z├íklade obdr┼żan├Żch QSL l├şstkov m├┤┼żu r├ídioamat├ęri z├şska┼ą r├┤zne diplomy. T├Żchto diplomov je ve─żk├ę mno┼żstvo a vyd├ívaj├║ sa za nadviazanie spojen├ş s ur─Źit├Żm po─Źtom zem├ş (DXCC), ostrovov (IOTA), z├│n (WAZ), kontinentov (WAC), pr├şpadne okresov (diplom Slovensko), hradov a z├ímkov a podobne.

─Äal┼íou aktivitou r├ídioamat├ęrov s├║ r├ídioamat├ęrske preteky (kontesty), kde sa s├║┼ąa┼ż├ş o najv├Ą─Ź┼í├ş po─Źet nadviazan├Żch spojen├ş v ur─Źitom ─Źase a za dan├Żch podmienok. Kontesty s├║ medzi r├ídioamat├ęrmi mimoriadne ob─ż├║ben├ę a v ─Źase ich konania sa nieko─żkon├ísobne zv├Ż┼íi aktivita na p├ísmach.

R├ídioamat├ęrske vysielanie m├í aj mno┼żstvo ─Ćal┼í├şch aktiv├şt. Je to napr├şklad napr├şklad pr├íca cez r├ídioamat├ęrske dru┼żicov├ę prev├ídza─Źe, s├║ to spojenia odrazom od meteorick├Żch st├┤p a od Mesiaca, spojenia cez pozemsk├ę prev├ídza─Źe, spojenia ATV, SSTV, RTTY a in├Żmi digit├ílnymi druhmi prev├ídzky at─Ć. Mnoh├ę tieto aktivity s├║ n├íro─Źn├ę na technick├ę vybavenie a znalosti prev├ídzky.

V r├ídioamat├ęrstve n├íjdu uplatnenie aj technicky zameran├ş ─żudia, ktor├ş sa venuj├║ kon┼ítrukt├ęrskej alebo program├ítorskej ─Źinnosti. R├ídioamat├ęri st├íli v┼żdy na ─Źele technick├ęho rozvoja a inak tomu nie je ani dnes. Softv├ęrovo definovan├ę r├ídi├í (SDR), mikrovlnn├í technika, ─Źi nov├ę digit├ílne m├│dy, to s├║ len niektor├ę oblasti, kde r├ídioamat├ęri hraj├║ v├Żznamn├║ ├║lohu. Na z├íklade z├şskan├Żch sk├║senost├ş sa mnoh├ş uplatnia aj v profesion├ílnej oblasti.


Druhy r├ídioamat├ęrskej prev├ídzky

R├ídioamat├ęri za─Źali s vysielan├şm na kr├ítkych vln├ích v 20-tych rokoch minul├ęho storo─Źia a stav r├ídioamat├ęrskej prev├ídzky bol ├║mern├Ż vtedaj┼íiemu stavu rozvoja r├ídiotechniky vo svete. Prv├ę r├ídioamat├ęrske spojenia boli telegrafick├ę (CW), preto┼że t├íto prev├ídzka si vy┼żadovala najjednoduch┼íie technick├ę vybavenie. Znalos┼ą telegrafie bola od r├ídioamat├ęrov vy┼żadovan├í do roku 2007. Ale aj dnes, ke─Ć sa u┼ż telegrafia na sk├║┼íkach nevy┼żaduje, st├íle sa na amat├ęrskych p├ísmach pou┼ż├şva a je st├íle najefekt├şvnej┼íou prev├ídzkou (presnej┼íie druhom prev├ídzky, m├│dom).

V 30-tych rokoch minul├ęho storo─Źia za─Źali r├ídioamat├ęri pou┼ż├şva┼ą f├│nick├║ prev├ídzku. Najsk├┤r sa pou┼ż├şvala amplit├║dov├í modul├ícia (AM) a nesk├┤r, hlavne na VKV, frekven─Źn├í modul├ícia (FM). V 60-tych rokoch sa za─Źala pou┼ż├şva┼ą amplit├║dov├í modul├ícia s jedn├Żm postrann├Żm p├ísmom (SSB), ktor├í bola podstatne efekt├şvnej┼íia ako klasick├í AM modul├ícia. Zabran├í ┼í├şrka p├ísma sa zmen┼íila zo 6 kHz na 2,7 kHz. Pre porovnanie, ┼í├şrka p├ísma CW sign├ílu je asi 0,1 kHz.

CW a SSB s├║ aj dnes na─Źastej┼íie pou┼ż├şvan├ę druhy prev├ídzky na amat├ęrskych p├ísmach. Po druhej svetovej vojne (u n├ís koncom 60-tych rokov) sa za─Źali rozv├şja┼ą ─Ćal┼íie m├│dy, ako ─Ćalekopis (RTTY) a nesk├┤r pomal├í telev├şzia (SSTV). S rozvojom osobn├Żch po─Ź├şta─Źov sa digit├ílne prev├ídzky roz┼í├şrili a dnes s├║ napopul├írnej┼íie RTTY, SSTV, PSK31, WSJT, OLIVIA a ─Ćal┼íie. Prev├ídzkov├ę postupy pri t├Żchto prev├ídzkach s├║ ve─żmi podobn├ę CW spojeniam.

V roku 1990 boli uveden├ę do prev├ídzky r├ídioamat├ęrske informa─Źn├ę syst├ęmy BBS a DX cluster, ktor├ę pracovali m├│dom PAKET RADIO s r├Żchlos┼ąou 1200 Bd, hlavne na VKV p├ísmach. V dne┼ínej dobe r├ídioamat├ęri preniesli tieto informa─Źn├ę syst├ęmy na internet.


Chcem to robi┼ą, ako sa to nau─Źi┼ą?

Ak ste po pre─Ź├ştan├ş predch├ídzaj├║cich riadkov z├şskali pocit, ┼że sa chcete venova┼ą r├ídioamat├ęrskemu vysielaniu, tu je jedna z mo┼żnost├ş, ako sa to nau─Źi┼ą.

Najefekt├şvnej┼íou cestou v├Żu─Źby je po─Ź├║vanie na r├ídioamat├ęrskych p├ísmach, kde sa nau─Ź├şte prev├ídzkov├ę postupy, pou┼ż├şvan├ę Q-k├│dy a skratky, volacie znaky (prefixy) jednotliv├Żch kraj├şn, hl├ískovacie tabu─żky. Nau─Ź├şte sa vyu┼ż├şva┼ą podmienky ┼í├şrenia na jednotliv├Żch r├ídioamat├ęrskych p├ísmach po─Źas roka, ─Źi slne─Źn├ęho cyklu. Mus├şte sa nau─Źi┼ą aspo┼ł z├íklady angli─Źtiny, lebo fone prev├ídzka prebieha v angli─Źtine. Na CW sta─Ź├ş vedie┼ą r├ídioamat├ęrske skratky, ktor├ę poznaj├║ amat├ęri na celom svete, lebo CW je univerz├ílny jazyk. Na p├ísme 80m, pr├şpadne na VKV p├ísmach sa dohovor├şte aj po slovensky, ale to je m├ílo na to, aby ste sa venovali r├ídioamat├ęrstvu.

Je ve─żmi dobr├ę, ke─Ć sa nau─Ź├şte telegrafiu, podstatne v├ím to zv├Ą─Ź┼í├ş mo┼żnosti prev├ídzky na amat├ęrskych p├ísmach. V dne┼ínej dobe je u─Źenie mo┼żn├ę pomocou ┼ípeci├ílnych po─Ź├şta─Źov├Żch programov, ktor├ę generuj├║ r├┤zne texty v morzeovke nastavite─żnou r├Żchlos┼ąou. Nesta─Ź├ş len pozna┼ą v┼íetky p├şsmen├í (26) a ─Ź├şslice, ale mus├şte zvl├ídnu┼ą r├Żchlos┼ą 40 a┼ż 60 znakov za min├║tu. Potom m├┤┼żete pokra─Źova┼ą v po─Ź├║van├ş na amat├ęrskych p├ísmach. Zo za─Źiatku budete l├║┼íti┼ą spr├ívy po p├şsmenk├ích a budete ┼í┼ąastn├ş, ke─Ć zist├şte volaciu zna─Źku kore┼íponduj├║cej stanice, alebo kto vol├í v┼íeobecn├║ v├Żzvu (CQ). Potom zist├şte, ┼że v┼íetky r├ídioamat├ęrske spojenia maj├║ podobn├Ż obsah a postupne budete rozozn├íva┼ą jednotliv├ę skratky, pr├şpadne cel├ę spr├ívy. Pri tom sa nau─Ź├şte v├Żznam jednotliv├Żch skratiek, volacie zna─Źky stan├şc jednotliv├Żch kraj├şn, amat├ęrske Q-k├│dy. Telegrafiu sa ur─Źite nenau─Ź├şte ÔÇ×─Ćatlovan├şm na ru─Źnom k─ż├║─ŹiÔÇť, teda vlastn├Żm vysielan├şm, alebo pou┼ż├şvan├şm dek├│dovac├şch programov na CW. Za dobr├ęho telegrafistu sa m├┤┼żete pova┼żova┼ą vtedy, ke─Ć dok├í┼żete sluchom de┼íifrova┼ą a porozumie┼ą telegrafick├ę texty r├Żchlos┼ąou okolo 80 zn./min. bez potreby zapisovania.

─Äal┼íou ot├ízka je, na ktorom amat├ęrskom p├ísme sa za─Źa┼ą u─Źi┼ą a ak├Ż prij├şma─Ź pou┼ż├şva┼ą. Najjednoduch┼íie je postavi┼ą si prij├şma─Ź pod─ża n├ívodov v amat├ęrskych ─Źasopisoch, napr├şklad pre p├ísma 80 a 40 metrov. Nie je probl├ęm si k├║pi┼ą s├║─Źiastky pod─ża katal├│gov z├ísielkov├Żch firiem, alebo si vybra┼ą niektor├║ z jednoduch├Żch a lacn├Żch stavebn├şc KV prij├şma─Źov, alebo transceivrov, kde si osad├şte len prij├şmaciu ─Źas┼ą. Z├şskan├í kon┼ítrukt├ęrska prax sa v├ím v bud├║cnosti ur─Źite z├şde.

Najlep┼íie je za─Źa┼ą s po─Ź├║van├şm na p├ísmach 80 a 40 metrov, lebo na 80 m p├ísme s├║ dobr├ę podmienky na spojenia s Eur├│pou r├íno a nave─Źer, pr├şpadne v noci. Na p├ísme 40 m je to po cel├Ż de┼ł a stanice z ve─żk├Żch vzdialenost├ş (DX stanice) tam po─Źu┼ą hlavne v noci. Na t├Żchto p├ísmach m├┤┼żete po─Ź├║va┼ą aj SSB prev├ídzku a u─Źi┼ą sa hl├ískovacie tabu─żky, pr├şpadne sp├┤soby prev├ídzky. Nesk├┤r m├┤┼żete za─Źa┼ą s po─Ź├║van├şm na p├ísme 20 metrov, ─Źo je z├íkladn├ę DX p├ísmo, na ktorom m├┤┼żete po─Źu┼ą stanice z cel├ęho sveta.

Pri po─Ź├║van├ş na amat├ęrskych p├ísmach si v┼íak treba uvedomi┼ą, ┼że ─Źasto s├║ tam po─Źu┼ą aj prev├ídzkov├ę postupy, ktor├ę nie s├║ vhodn├ę na amat├ęrske p├ísma. Pravidl├í prev├ídzky n├íjdete v ─Źl├ínku Etika a pravidl├í prev├ídzky r├ídioamat├ęrov od Johna ON4UN. Tieto pravidl├í odpor├║─Źa Medzin├írodn├í r├ídioamat├ęrska ├║nia (IARU) a u n├ís SZR a T├Ü SR.

Po─Źut├ę stanice je vhodn├ę zapisova┼ą do denn├şka, ─Źi u┼ż papierov├ęho, alebo po─Ź├şta─Źov├ęho. V denn├şku by mali by┼ą rubriky ÔÇô d├ítum, ─Źas, p├ísmo alebo frekvencia, volacia zna─Źka po─Źutej stanice, volacia zna─Źka jej protistanice, report pre po─Źut├║ stanicu, meno oper├ítora, jeho stanovisko a pozn├ímky.

Aby po─Ź├║vanie nebolo samo├║─Źeln├ę, m├┤┼że ka┼żd├Ż za─Ź├şnaj├║ci r├ídioamat├ęr po┼żiada┼ą SZR o posluch├í─Źske ─Ź├şslo, ─Źo je znak zodpovedaj├║ci volacej zna─Źke amat├ęra vysiela─Źa. Posluch├í─Ź s pridelen├Żm posluch├í─Źskym ─Ź├şslom si potom m├┤┼że necha┼ą vytla─Źi┼ą posluch├í─Źske QSL l├şstky a po─Źut├Żm staniciam posiela┼ą na svojich QSL l├şstkoch tzv. reporty o pr├şjme. QSL l├şstok m├í ma┼ą ur─Źit├║ formu a mus├ş obsahova┼ą nieko─żko d├┤le┼żit├Żch ├║dajov. V┼íetko o tom, ─Źo m├í QSL l├şstok obsahova┼ą, je nap├şsan├ę v odpovediach na sk├║┼íobn├ę ot├ízky z prev├ídzky pre triedu ÔÇ×NÔÇť na str├ínke http://www.hamradio.sk v ─Źasti Pre za─Ź├şnaj├║cich. Slu┼ín├ş amat├ęri vysiela─Źi v┼żdy odpovedaj├║ na posluch├í─Źske QSL l├şstky. QSL l├şstky m├┤┼żu ─Źlenovia SZR zasiela┼ą cez QSL slu┼żbu SZR.

Ke─Ć v├ís r├ídioamat├ęrska prev├ídzka zaujme, m├┤┼żete si k├║pi┼ą prij├şma─Ź na v┼íetky amat├ęrske p├ísma, pr├şpadne prij├şma─Ź, na ktorom je mo┼żn├ę amat├ęrske stanice po─Ź├║va┼ą, napr├şklad vyraden├ę vojensk├ę r├ídiostanice. Ide├ílny je ale tov├írensk├Ż transceiver na amat├ęrske p├ísma, hoci zatia─ż budete m├┤c┼ą len po─Ź├║va┼ą. Na spestrenie m├┤┼żete po─Ź├║va┼ą aj stanice na RTTY, PSK31, ─Źi na in├Żch druhoch prev├ídzky, ale na u─Źenie by ste sa mali venova┼ą hlavne CW a SSB. Nad┼íenci VKV to maj├║ hor┼íie, lebo po─Ź├║va┼ą na VKV sa oplat├ş len po─Źas pretekov, preto┼że CW a SSB aktivita mimo pretekov je tam ve─żmi mal├í. Prev├ídzka v pretekoch je ve─żmi stru─Źn├í a r├Żchla, tak┼że pre za─Źiato─Źn├şkov s├║ najvhodnej┼íie p├ísma 80 a 40 metrov, na ktor├Żch s├║ ├║seky pre za─Źiato─Źn├şkov (v okol├ş 3560 kHz, 7030 kHz), kde sa d├í najviac nau─Źi┼ą. Z dlhoro─Źn├Żch sk├║senost├ş potvrdzujem, ┼że najlep┼íou pr├şpravou na vysielanie a na sk├║┼íky je posluch├í─Źska r├ídioamat├ęrska ─Źinnos┼ą.


Skúšky

Po─Źas po─Ź├║vania na amat├ęrskych p├ísmach zist├şte, ─Źi v├ís t├íto ─Źinnos┼ą zauj├şma a ─Źi sa jej chcete venova┼ą aj ─Ćalej. Ak ├íno, za─Źnete sa pripravova┼ą na sk├║┼íky. Ak m├íte praktick├ę sk├║senosti z po─Ź├║vania, sk├║┼íok sa b├í┼ą nemus├şte, ve─ża vec├ş u┼ż budete vedie┼ą. Na str├ínke http://www.hamradio.sk si stiahnite ot├ízky a odpovede na r├ídioamat├ęrske sk├║┼íky, pr├şpadne ─Ćal┼íie u─Źebn├ę texty a zodpovedne sa pripravte. E┼íte pred sk├║┼íkou by ste mali urobi┼ą svoje prv├ę spojenia v r├ídioklube alebo od niektor├ęho amat├ęra. Potom sa sk├║┼íky robia s ├║smevom. Pr├şs┼ą na sk├║┼íky len so znalos┼ąou, ┼że report RST je RADIO SANTIAGO, je dos┼ą ve─żk├í odvaha, respekt├şve zbyto─Źnos┼ą. Mus├şte ch├ípa┼ą sk├║┼íaj├║cich, ┼że od v├ís ┼żiadaj├║ dokonale vedie┼ą povo─żovacie podmienky, hl├ískovacie tabu─żky, skratky, Q-k├│dy, prefixy kraj├şn a prev├ídzkov├ę pravidl├í. Ot├ízky, resp. sylaby, ktor├ę pripravil T├Ü SR, s├║ rovnak├ę vo v┼íetk├Żch eur├│pskych krajin├ích a takmer rovnak├ę na celom svete. Amat├ęrske vysielanie nepozn├í hranice, sign├íl sa ┼í├şri po celom svete a va┼íe povolenie bude plati┼ą v mnoh├Żch krajin├ích sveta. Tak┼że na sk├║┼íky mus├şte pr├şs┼ą seri├│zne pripraven├ş.

Pomoc pri pr├şprave m├┤┼żete n├íjs┼ą v r├ídiokluboch, ktor├Żch zoznam n├íjdete op├Ą┼ą na str├ínke http://www.hamradio.sk, u bl├şzkych r├ídioamat├ęrov, pr├şpadne priamo v Slovenskom zv├Ąze r├ídioamat├ęrov. Pre mlad├Żch r├ídioamat├ęrov SZR ka┼żdoro─Źne organizuje kurzy, na ktor├Żch z├şskate v┼íetky vedomosti, potrebn├ę na urobenie sk├║┼íky na T├Ü SR. Samozrejme aj na kurzoch, maj├║ podstatn├║ v├Żhodu t├ş frekventanti, ktor├ş sa vopred pripravovali, po─Ź├║vali na p├ísmach a u┼ż robili prv├ę spojenia.

Po z├şskan├ş povolenia na vysielanie budete ma┼ą najinteligentnej┼íie hobby na svete, pri ktorom sa nau─Ź├şte zemepis, techniku, re─Źi, astron├│miu a z├şskate priate─żov na celom svete.Tono OM3LU
Naposledy upravil muziker d┼ła 08 Dec 2016, 00:16, celkovo upraven├ę 1 kr├ít.
muziker
muziker
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 5887
Vek: 70.24
Zalo┼żen├Ż: 10.03.2009
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Karma: 44

Re: R├ídioamat├ęrske sk├║┼íky

Odosla┼ąod Laggger164 » 07 Dec 2016, 21:13

─Äakujem, ─Ź├ştal som to u┼ż predt├Żm, no k├Żm som do┼íiel do konca tak som zabudol ─Źo bolo na za─Źiatku :)

Mal by som ma┼ą niekde nejak├║ star├║ vysiela─Źku, ktor├║ m├┤j otec zhotovil, on ma do toho trochu zasvetil, no on s├ím ┼żiadnu licenciu ani volac├ş znak nem├í, no iste mi dos┼ą pom├┤┼że.

Tak┼że chcel by som vedie┼ą ─Źi na dorozumievanie sa vysiela─Źkami na p├ísmach, ktor├ę nepotrebuj├║ licenciu je mo┼żn├ę aj s 4 Wattovou vysiela─Źkou. (pozeral som po tej zn├ímej Baofeng UV-5R)

Ved├║ci jedn├ęho t├íbora, do ktor├ęho chod├şm ka┼żd├Ż rok (nie, nie je to r├ídioamat├ęrsky t├íbor) pou┼ż├şvaj├║ Baofeng UV-3R, ─Źo s├║ men┼íie 2 Wattov├ę verzie. S├║ celkom dobr├ę, no celkom ─Źasto m├íme probl├ęm s komunik├íciou na vzdialenosti v├Ą─Ź┼íej ako 4Km, v├Ą─Ź┼íinou v hor├ích.

Je tu ist├í mo┼żnos┼ą ┼że by v├Żkonnej┼íia vysiela─Źka dok├ízala komunikova┼ą aj na 6Km vzdialenosti? Alebo je tu proste ten probl├ęm zvan├Ż Hora a ned├í sa tomu nijako pred├şs┼ą?
Laggger164
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 7
Zalo┼żen├Ż: 07.12.2016
Karma: 0

Re: R├ídioamat├ęrske sk├║┼íky

Odosla┼ąod pajkovac_Sam » 07 Dec 2016, 23:02

muziker, ty vie┼í, ┼że tvoje pr├şspevky s├║ najm├Ą pre m┼ła mnohokr├ít u┼żito─Źn├ę, no popros├şm ┼ąa opravi┼ą vek, lebo to bije do o─Ź├ş t├Żm hrub├Żm p├şsmom. Naposledy na Regula─Źnom ├║rade vraveli, ┼że u┼ż od 14 rokov sa m├┤┼że.
O tom, ┼że som mohol po┼żiada┼ą o posluch├í─Źsku "licenciu" som nevedel :-)

Laggger164,
neboj sa, po─Ź├║va┼ą m├┤┼że┼í. Len mus├ş┼í dodr┼żiava┼ą telekomunika─Źn├ę tajomstvo. A t├Żm sa toho nau─Ź├ş┼í asi aj najviac (hoci v mojom pr├şpade to bolo tak, ┼że som po─Ź├║val VHF prev├ídza─Ź, pustil sa za t├Ż┼żde┼ł do te├│rie a nejako spravil sk├║┼íky... no pom├íhal mi aj kamar├ít r├ídioamat├ęr).
Slovo r├ídioamat├ęrizmus je vtipn├ę, osobne by som pou┼żil r├ídioamat├ęrstvo.
P├ş┼íe┼í o v├Żchode Slovenska, m├┤┼że┼í to ┼ípecifikova┼ą? Aj na v├Żchode je pomerne dos┼ą r├ídioamat├ęrov. Pokia─ż viem, tak sk├║┼íky sa robia na Regula─Źnom ├║rade (b├Żval├Ż T├ÜSR), ┼żia─ż, v Bratislave.
Baofeng UV-3R je mal├í, ┼íikovn├í, s├ím ju m├ím. ─îi by si so silnej┼íou sa dokri─Źal ─Ćalej neviem. Na to nech odpovedia zdatnej┼í├ş ako na technick├║ ot├ízku.
No pokia─ż je mi zn├íme, tak bez licencie m├┤┼że┼í vysiela┼ą len na "vo─żnom" p├ísme. A ja pozn├ím len CB a PMR (neviem, ako je to s LPD??). CB je max t├Żch 4 W, PMR max 0,5 W s neodn├şmate─żnou ant├ęnou (─Źi┼że tie, ktor├ę k├║pi┼í v elektre).
Asi som ┼ąa sklamal, no presne toto sklamanie bolo moj├şm motorom prihl├ísi┼ą sa na sk├║┼íky...
E┼íte presn├ę paragrafy:
http://cb-pmr.sk/index.php/pravo-a-poriadok
http://www.teleoff.gov.sk/data/files/6322.pdf

Nech sa dar├ş.
pajkovac_Sam
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 85
Zalo┼żen├Ż: 26.09.2014
Bydlisko: Lokátor: KN08TQ
Karma: 1

Re: R├ídioamat├ęrske sk├║┼íky

Odosla┼ąod muziker » 08 Dec 2016, 00:18

S├şce som to opravil, ale ako som nap├şsal je to ─Źl├ínok z http://www.hamradio.sk (n├íjde┼í ho na li┼íte v─żavo pod n├ízvom "Pre za─Ź├şnaj├║cich". Autor ─Źl├ínku ktor├Ż som sem dal je uveden├Ż na konci. V prvom rade by to mal uvies┼ą na spr├ívnu mieru on. :)
muziker
muziker
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 5887
Vek: 70.24
Zalo┼żen├Ż: 10.03.2009
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Karma: 44

Re: R├ídioamat├ęrske sk├║┼íky

Odosla┼ąod Laggger164 » 08 Dec 2016, 08:08

┼Żijem v okrese Sobrance, na internete som na┼íiel dvoch r├ídioamat├ęrov v tomto okrese. Je to hne─Ć pri hranici s Ukrajinou.
Laggger164
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 7
Zalo┼żen├Ż: 07.12.2016
Karma: 0

Re: R├ídioamat├ęrske sk├║┼íky

Odosla┼ąod pajkovac_Sam » 08 Dec 2016, 10:35

muziker nap├şsal:V prvom rade by to mal uvies┼ą na spr├ívnu mieru on. :)

Trefa do ─Źierneho! Chv├ílim ─żud├ş z hamradio.sk za ich pr├ícu, ┼że dali predpisy do ─Źitate─żnej formy, no zrejme aj oni s├║ zanepr├ízdnen├Ż, ako my, ka┼żdodenn├Żmi staros┼ąami a tak maj├║ postar┼íie inform├ície na str├ínke.
V ┼íkole n├ís neust├íle n├║tili p├şsa┼ą d├ítumy a miesto, odkia─ż sme ─Źerpali inform├ície, u┼ż viem pre─Źo :-D
A ke─Ć┼że vid├şm, ┼że s├║ to inform├ície star┼íieho d├íta (z ktor├Żch som sa u─Źil aj ja a som v─Ća─Źn├Ż, ┼że na R├Ü na to brali oh─żad), tak sa pok├║┼íam robi┼ą osvetu aspo┼ł tu na f├│re :D
Inak inform├ície: http://www.teleoff.gov.sk/index.php?ID=28 pod ─Źas┼ąou Dr┼żite─żom individu├ílneho povolenia m├┤┼że by┼ą.

Laggger164,
to si u┼ż dos┼ą na v├Żchod. Ja sa vyzn├ím len tu na mojom pieskovisku...
Doned├ívna bola v Snine partia PMR nad┼íencov, no od jedn├ęho som kupoval ja ant├ęnu asi pred rokom a potom to pomaly ut├şchalo.
Sk├║s popozera┼ą str├ínky:
http://www.pmrsnina.sk/uvod
http://pmr-he.mypage.cz/menu/domov
http://www.scbr.sk/mapa-cb-opakovacov/
Asi je to od teba na kus cesty, no o t├Żch viem ja.
E┼íte jedna my┼ílienka: Na jar sa organizuje HAM stretnutie v KE o ktorom muziker pravidelne informuje tu na f├│re (─Ćakujeme). Sk├║s sa tam zastavi┼ą. Mo┼żno niekoho spozn├í┼í, alebo ┼ąa tam nasmeruj├║ spr├ívnym smerom.
pajkovac_Sam
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 85
Zalo┼żen├Ż: 26.09.2014
Bydlisko: Lokátor: KN08TQ
Karma: 1

Re: R├ídioamat├ęrske sk├║┼íky

Odosla┼ąod OM0XA » 08 Dec 2016, 11:45

Laggger164: bez licencie nemozes vysielat so ziadnou vysielackou na ziadnom pasme!

Mozes pouzivat vysielacky na CB a PMR pasme, prip. LPD, ale aj na tie je vydana licencia - generalne povolenie. Najskor sa oboznam s predpismi, aby si vedel co mozes a co nemozes.

To ze si niekde kupis Baofung alebo inu lacnu, nekvalitnu vysielacku este neznamena, ze s nou mozes legalne vysielat. Ak to robi nejaky chlap v tabore, porusuje zakon a hrozia mu za to sankcie.
OM0XA
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 223
Zalo┼żen├Ż: 03.10.2012
Bydlisko: Poprad
Karma: 2

Re: R├ídioamat├ęrske sk├║┼íky

Odosla┼ąod Laggger164 » 08 Dec 2016, 17:40

Pr├íve si povedal ┼że nem├┤┼żem vysiela┼ą so ┼żiadnou vysiela─Źkou na ┼żiadnom p├ísme.

Tak┼że z ak├ęho d├┤vodu existuj├║ kan├íly, ktor├ę pou┼ż├şvaj├║ tie lacn├ę Walkie-talkie vysiela─Źky?

Oni pou┼ż├şvaj├║ p├ísma na ktor├ę nie je potrebn├í licencia. Ale sp├Żtam sa, ktor├ę konkr├ętne, jedn├ęho ved├║ceho pozn├ím. Odpoviem ke─Ć budem vedie┼ą!

EDIT: Náhodou som brúzdal po Youtube a našiel som toto video: https://youtu.be/WOfSw5u40LE
─îo si mysl├şte?
Laggger164
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 7
Zalo┼żen├Ż: 07.12.2016
Karma: 0

Re: R├ídioamat├ęrske sk├║┼íky

Odosla┼ąod muziker » 15 Mar 2017, 15:36

Oznam pre pr├şpadn├Żch z├íujemcov o r├ídioamat├ęrsku ─Źinnos┼ą (vysielanie).

Slovensk├Ż zv├Ąz r├ídioamat├ęrov pl├ínuje aj v roku 2017, v lete zorganizova┼ą kurz pre z├íujemcov o r├ídioamat├ęrstvo.
Term├şn kurzu je pl├ínovan├Ż v term├şne 14. 8. - 23. 8. 2017. Miesto konania bude Park hotel v Stupave.
Cie─żom kurzu je pr├şprava na ├║spe┼ín├ę zvl├ídnutie r├ídioamat├ęrskych sk├║┼íok, tie sa uskuto─Źnia na z├íver kurzu.
Na kurze sa m├┤┼że z├║─Źastni┼ą nielen ml├íde┼ż, ale aj z├íujemcovia z radov star┼í├şch.

V prihl├í┼íke uve─Ćte meno ├║─Źastn├şka, vek, adresu, kontakt, a po┼ílite e-mailom na sekretari├ít SZR.
Telefonick├ę inform├ície poskytneme na ─Ź├şsle 0905 533719.
Predbe┼żn├ę ceny pre ├║─Źastn├şkov: 140 ÔéČ pre deti a ml├íde┼ż, 200 ÔéČ pre dospel├Żch.

Uz├ívierka prihl├í┼íok je 25. marca 2017. Od po─Źtu prihl├ísen├Żch z├ívis├ş, ─Źi sa kurz bude kona┼ą.
muziker
muziker
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 5887
Vek: 70.24
Zalo┼żen├Ż: 10.03.2009
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Karma: 44

Re: R├ídioamat├ęrske sk├║┼íky

Odosla┼ąod zephyr » 06 Aug 2017, 15:13

N├íjde sa niekto, kto ─Źak├í na pozv├ínku na sk├║┼íky? Najbli┼ż┼íie by mali by┼ą september/okt├│ber :wink:

Budem tie┼ż v─Ća─Źn├Ż za nejak├ę postrehy, cenn├ę rady zo sk├║┼íok za posledn├ę obdobie. V─Ćaka!
zephyr
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 4
Zalo┼żen├Ż: 06.08.2017
Bydlisko: Martin
Karma: 0

Re: R├ídioamat├ęrske sk├║┼íky

Odosla┼ąod Harchom23 » 06 Aug 2017, 19:28

a este sa da prihlasit? lebo rozmyslam ze by som siel... a kde sa skusky konaju? (viem ze BA, ale kde to tam je?)
FEL Uniza 1. rok ******* .-. \ --- \ -... \ . \ .-. \- ********* HELVETE ASKE ******** \ METAL /
Harchom23
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 953
Vek: 20.26
Zalo┼żen├Ż: 14.01.2014
Bydlisko: Martin
Karma: 7

Re: R├ídioamat├ęrske sk├║┼íky

Odosla┼ąod zephyr » 07 Aug 2017, 17:38

Pokia─ż viem, tak neexistuje ┼żiadna "uz├ívierka ┼żiadost├ş". Norm├ílne po┼íli, prilo┼ż k tomu v┼íetky pr├şlohy a ur─Źite pr├şde aj tebe pozv├ínka.

Sk├║┼íky bud├║ predpoklad├ím priamo na ├Ürade pre regul├íciu elektronick├Żch komunik├íci├ş a po┼ítov├Żch slu┼żieb, Tov├írensk├í 7. Hrozn├Ż maj├║ ten n├ízov. Nemohlo to zosta┼ą Telekomunika─Źn├Ż ├║rad? :lol:
zephyr
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 4
Zalo┼żen├Ż: 06.08.2017
Bydlisko: Martin
Karma: 0

Re: R├ídioamat├ęrske sk├║┼íky

Odosla┼ąod randy » 08 Aug 2017, 13:52

Tiez by som sa mal prihlasit, len zatial mam najvacsi problem s fotografiou. Fakt neviem, naco im je a v podstate normalnu dokladovu fotku mam tak 10 rokov staru. Na doklady si vsetci spravia sami a inde, napr na triatlonovu licenciu, staci uploadnut hociaku.
randy
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 2
Zalo┼żen├Ż: 08.08.2017
Karma: 0

Re: R├ídioamat├ęrske sk├║┼íky

Odosla┼ąod pajkovac_Sam » 08 Aug 2017, 19:35

Teraz to volaj├║ skr├ítene "Regula─Źn├Ż ├║rad" a ├íno, ja som bol v BA na Tov├írenskej 7.
Sk├┤r ako na fotku si d├ívajte pozor na platnos┼ą ob─Źianskeho.
pajkovac_Sam
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 85
Zalo┼żen├Ż: 26.09.2014
Bydlisko: Lokátor: KN08TQ
Karma: 1

Re: R├ídioamat├ęrske sk├║┼íky

Odosla┼ąod rohy » 08 Aug 2017, 19:48

to randy,zaujmave spojenie triatlon a radioamaterstvo,tie┼ż som bol ten pripad.
rohy
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 485
Vek: 50.31
Zalo┼żen├Ż: 28.02.2008
Bydlisko: PD
Karma: 2

Re: R├ídioamat├ęrske sk├║┼íky

Odosla┼ąod randy » 08 Aug 2017, 21:57

Takze dokladovu fotku mi vytlacia hocikde :) Aj som na take nieco zabudol. Uz som sa zlakol, ze budem musiet ist do foto salonu, ako to dakedy byvalo zvykom. Asi som doteraz zil v jaskyni :roll:

@rohy: V podstate licenciu potrebujem len na prevadzkovanie APRS, nech mam trackovany bike a auto zadarmo + a ked uz bude, tak aj na DMR Tier 2. Iny zmysel v tom nevidim - ziadne QSL a sutaze, proste len hranie a pochopenie, ako ten cely svet funguje.
randy
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 2
Zalo┼żen├Ż: 08.08.2017
Karma: 0

Re: R├ídioamat├ęrske sk├║┼íky

Odosla┼ąod rohy » 09 Aug 2017, 11:54

a robiš aj triatlon?
rohy
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 485
Vek: 50.31
Zalo┼żen├Ż: 28.02.2008
Bydlisko: PD
Karma: 2

Re: R├ídioamat├ęrske sk├║┼íky

Odosla┼ąod JanoP » 25 Sep 2017, 19:39

Sorrow Throughout the Nine Worlds
JanoP
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1644
Zalo┼żen├Ż: 24.09.2009
Bydlisko: Bratislava
Karma: 14

Re: R├ídioamat├ęrske sk├║┼íky

Odosla┼ąod muziker » 16 Jan 2018, 12:02

Pre pr├şpadn├Żch z├íujemcov sa aj tohto roku bud├║ poriada┼ą sk├║┼íky a tomu samozrejme mus├ş predch├ídza┼ą nejak├í pr├şprava, preto ak by mal niekto z├íujem nech sa prihl├ísi ...

Letn├Ż r├ídioamat├ęrsky kurz. Slovensk├Ż zv├Ąz r├ídioamat├ęrov pl├ínuje v lete zorganizova┼ą kurz pre z├íujemcov o r├ídioamat├ęrstvo. Term├şn kurzu je pl├ínovan├Ż na druh├║ polovicu augusta 2018. Cie─żom kurzu bude pr├şprava na ├║spe┼ín├ę zvl├ídnutie r├ídioamat├ęrskych sk├║┼íok, ktor├ę sa uskuto─Źnia na z├íver kurzu. Kurz je ur─Źen├Ż najm├Ą pre ml├íde┼ż, ale z├║─Źastni┼ą sa m├┤┼żu aj z├íujemcovia z radov star┼í├şch.
Ak chcete na letn├Ż kurz pr├şs┼ą ako ├║─Źastn├şk, po┼ílite vo─żne formulovan├║ prihl├í┼íku, v ktorej uvediete meno ├║─Źastn├şka, vek, adresu, kontakt, e-mailom na sekretari├ít SZR (mailto:szr@szr.sk). Telefonick├ę inform├ície poskytneme na ─Ź├şsle 0905 533719.
Uz├ívierka prihl├í┼íok je 28. febru├íra 2018. Od po─Źtu prihl├ísen├Żch z├ívis├ş, ─Źi sa kurz bude kona┼ą.
muziker
muziker
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 5887
Vek: 70.24
Zalo┼żen├Ż: 10.03.2009
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Karma: 44

PredchádzajúcaĎalšia

Nasp├Ą┼ą na VF technika

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 2 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist

Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
─îas potrebn├Ż k spracovaniu str├ínky 0.77 sek├║nd