Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /var/www/web4/web/includes/un_extensions.php on line 910
Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Re: PETR-48 mini+Kosmos CP1 replika

Re: PETR-48 mini+Kosmos CP1 replika

M├┤j v├Żrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Odosla┼ąod vlado5 » 29 J├║n 2014, 19:20

Z├şskal som p├ír k├║skov MHB8748 a rozhodol som sa vysk├║┼ía┼ą funkcie tejto stavebnice na univerz├ílnej doske, ktorej rozmery (aj s displejom) s├║ men┼íie, ako origin├íl. Z├íkladn├Ż podnet mi dali str├ínky Nostalcomp-u. Hlavn├Żm probl├ęmom bolo zohna┼ą monitor, nako─żko t├íto stavebnica nebola a┼ż tak├í zn├íma, ako PMI-80. Pri h─żadan├ş podkladov som narazil na str├ínku http://www.litildivil.cz/poptavka/petr.htm a po osloven├ş autora mi monitor zaslal-v tej dobe ke─Ć som to robil, e┼íte nebol zverejnen├Ż. Moment├ílne je dokument├ícia dostupn├í aj na str├ínkach http://www.sapi.cz/petr/petr.php . Stavebnica je ve─żmi zaujmav├í, m├í svoj prog. jazyk-netreba ovl├ída┼ą asm, ako u PMI-80. Je obdivuhodn├ę, ko─żko funkci├ş autor dok├ízal dosta┼ą do 1kB. Pri podrobnej┼íom st├║diu komentovan├ęho v├Żpisu monitora je vidie┼ą, ┼że autor jednotliv├ę rutiny upravoval, aby boli ─Źo najefekt├şvnej┼íie. V dne┼ínej dobe urobi┼ą k├│piu stavebnice je dos┼ą probl├ęm ani nie s jedno─Źipom, ale s jeho naprogramovan├şm a hlavne s obvodom 8155, ktor├Ż nebol tak roz┼í├şren├Ż ako 8255. St├ílo by za ├║vahu tento monitor prerobi┼ą na jadro 51 a pou┼żi┼ą in├║ pam├Ą┼ą programu 6116, a V/V interface, 8255. V dne┼ínej dobe by sa to dalo zrealizova┼ą aj s jedn├Żm modern├Żm procesorom, ako napr. klon PMD-85 ale to u┼ż je o inom. Okomentovan├Ż zdrojov├Ż k├│d je pr├şstupn├Ż (na rozdiel od COSMOS-1) a t├Żm je hodne zjednodu┼íen├í mo┼żnos┼ą rekompil├ície na in├Ż procesor.
Edit: Replika Kosmos CP1 je doplnená na konci (22.3.2016 o 11.28 hod.). Vo vlákne je aj implementácia na jadro 8051
Pr├şlohy
DSCF2104.JPG
PETR v základnej zostave
DSCF2115.JPG
PETR v takmer plnom obsaden├ş
Naposledy upravil vlado5 d┼ła 23 Mar 2016, 17:58, celkovo upraven├ę 2 kr├ít.
vlado5
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 191
Zalo┼żen├Ż: 19.07.2011

Re: PETR-48 mini

Odosla┼ąod nalimko33 » 29 J├║n 2014, 20:06

nemaj├║ by┼ą okienka t├Żch EPROM prelepen├ę?
SHARP MZ-811
nalimko33
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 4419
Vek: 48.29
Zalo┼żen├Ż: 29.12.2008

Odosla┼ąod jaromir » 29 J├║n 2014, 20:09

Velmi gustiozne, paci sa mi to. Takymto stylom (univerzalka) by som to zrealizoval aj ja. Parada.

Ukaz este spodnu stranu plosaku ;-)
jaromir
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 4537
Vek: 36.73
Zalo┼żen├Ż: 08.07.2011

Odosla┼ąod vlado5 » 29 J├║n 2014, 20:16

Tie okienka by mali by┼ą prelepen├ę, ale oby─Źajn├ę svetlo im v├┤bec nevad├ş. Probl├ęm by nastal pri dlh┼íom osvieten├ş priamym slnkom. Ale pri pr├şpadnom vymazan├ş niektorej bunky pre m┼ła nie je probl├ęm preprogramova┼ą.
Zo strany spojov m├┤┼żem nafoti┼ą, nie je tam ni─Ź zauj├şmav├ę-posp├íjanie sp├íjkovan├şm tenk├Żm ran┼ż├şrom. Moment├ílne som na chalupe, priebe┼żne m├┤┼żem doplni┼ą.
vlado5
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod jaromir » 29 J├║n 2014, 20:17

Viem ze tam nie je nic zaujimave (hoci tam lezi podstatna cast prace), ale chcel som vidiet ako to mas usporiadane.
jaromir
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod vlado5 » 01 J├║l 2014, 19:47

Prid├ívam detail procesora bez zalepen├ęho okienka a na prianie Jarom├şra prip├íjam foto zo strany spojov
Pr├şlohy
DSCF2100-1.JPG
Detail procesora
DSCF2529.JPG
PETR-48 mini zo strany spojov
vlado5
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod jaromir » 01 J├║l 2014, 19:50

Dakujem. Celkom pekne a uhladne.

Vidim, ze pouzivas univerzalku bez nejakej ochrannej vrstvy, len cista med. Ja obcas tiez pouzivam taku, ale mam trochu problem s oxidaciou. Ked to clovek pred spajkovanim obrusi jemnym brusnym papierom, tak je to fajn, ale po par dnoch/tyzdnoch to chyti vrstvicku oxidu a blbo sa na to spajkuje (ked chce chce clovek nieco opravit alebo doplnit). Prebrusit znovu sa to da tazko, lebo uz clovek nema taku peknu velku plochu ako na zaciatku.
Ako toto riesis?
jaromir
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod vlado5 » 01 J├║l 2014, 20:21

Pri sp├íjkovn├ş som nezistil ┼żiadne probl├ęmy. ┼Że nie je doska povrchovo upraven├í ma nenapadlo. V d├ívnej┼íej minulosti, ke─Ć som vyr├íbal plo┼ín├ę spoje kreslen├şm lievikov├Żm perom som pri zne─Źistenom plo┼ínom spoji zistil, ┼że je vhodn├ę pried kreslen├şm ho minim├ílne odmasti┼ą.
Na tento ├║─Źel som pou┼ż├şval ─Źistiaci prostriedok na riady s n├ízvom "ZUZKA" (za b├Żval├ęho re┼żimu). Bol to nechanick├Ż ─Źistiaci prostriedok s jemn├Żm pr├í┼íkom, ktor├Ż ho aj prebr├║sil aj odmastil a kreslilo sa bez probl├ęmov. U t├Żchto jedno├║─Źelov├Żch zariaden├ş, ur─Źen├Żch na vysk├║┼íanie ma to netr├ípi. Pokia─ż je materi├íl uschovan├Ż v suchu, nie je probl├ęm s oxid├íciou-univerz├ílky m├ím u┼ż 3 roky uskladnen├ę. Pod─ża mojich sk├║senost├ş, ak by som tento pl. spoj s prev┼Ľtan├Żmi otvormi natrel kalafunou v liehu rozpustenou, c├şn by pre┼íiel cez otvor a vy┼íiel by na druhej strane na v├Żvode s├║─Źiastky-vysk├║┼ían├ę praxou, tak┼że dotato─Źn├í povrchov├í ├║prava je v tomto pr├şpade ne┼żiad├║ca.
vlado5
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod vlado5 » 16 Feb 2015, 12:08

Kone─Źne som sa dostal k pracovn├ęmu stolu-dlh├ę zimn├ę ve─Źery a urobil som prepis monitora na nahr├ívanie a ─Ź├ştanie programov na EEPROM 24C128 (64kB-16384x8bit). Do pam├Ąti sa vojde 64 programov o d─║┼żke 256 byte-to znamen├í pri pou┼żit├ş z├íkladnej RAM.
Prv├Ż obsah (PETREPR5) je dlh┼í├ş ako z├íkladn├í pam├Ą┼ą programu MH8748 a umo┼ż┼łuje ─Ź├ştanie do EEPROM aj z├íznam na EEPROM. Je nap├ílen├Ż do pr├şdavnej pam├Ąti EPROM 2716 (2kB), umiestnenej na roz┼íiruj├║com module. Prep├şna─Ź EA je prepnut├Ż na vonkaj┼íiu pam├Ą┼ą programu.
Druh├Ż obsah (PETREPR6) je ur─Źen├Ż na nap├ílenie do procesora a umo┼ż┼łuje len ─Ź├ştanie z EEPROM. Nako─żko sa tam nevo┼íli v┼íetky potrebn├ę o┼íetrenia rut├şn, z nedostatku miesta, m├í nejak├ę nedostatky-nekontroluje ve─żkos┼ą ─Ź├şsla zadan├ęho z kl├ívesnice, a druh├Ż probl├ęm-pri prehliadan├ş programu a n├íslednom stla─Źen├ş LOAD zostane pam. miesto na poslednej hodnote prehliadan├ęho pame┼ąov├ęho miesta-neza─Ź├şna od nuly. Tla─Ź├ştko SAVE nie je mo┼żn├ę v tejto konfigur├ícii aktivova┼ą.

Teraz k pripojeniu EEPROM: Zap├íja sa na v├Żvody P1.0 -SDA (v├Żv.5) a P1.1-SCL (v├Żv.6). Vstupy som o┼íetril pod─ża doporu─Źen├ęho zapojenia rezistormi 4k7 zapojen├Żmi na +5V. Ostatn├ę v├Żvody s├║ zapojen├ę na GND, samozrejme okrem VCC. Pam├Ą┼ą neodp├íjam, lebo je mal├í pravdepodobnos┼ą, ┼że sign├íly ktor├ę u┼ż├şvate─żsk├Ż program generuje, ju bud├║ adresova┼ą, n├ísledne aktivova┼ą a vstupova┼ą do jej obsahu-pokia─ż by nebol nap├şsan├Ż pre tento ├║─Źel.

Monitor pracuje tak, ┼że po stla─Źen├ş tla─Ź├ştka SAVE alebo LOAD sa zobraz├ş ot├íznik a ─Ź├şslo pam├Ą┼ąov├ęho miesta sa zad├í tla─Ź├ştkami 0 a┼ż 9, alebo je mo┼żn├ę krokova┼ą tla─Ź├ştkami PREV alebo NEXT. Z├ípis alebo ─Ź├ştanie je vykonan├ę po stla─Źen├ş tla─Ź├ştka END.

V pr├şloh├ích priklad├ím programy, v poslednom s├║bore PETR DEMO 5 s├║ n├ízorn├ę uk├í┼żky programov-prv├Ż je m├┤j, demo a ostatn├ę s├║ z pr├şru─Źky-niektor├ę mierne upraven├ę.
Pr├şlohy
PETREPR5.ASM
(60.74 KiB) Stiahnutá 53 krát
PETREPR5.HEX
(3.12 KiB) Stiahnutá 25 krát
PETREPR6.ASM
(58.38 KiB) Stiahnutá 31 krát
PETREPR6.HEX
(2.93 KiB) Stiahnutá 24 krát
PETR DEMO 5X upr.HEX
(45.01 KiB) Stiahnutá 25 krát
vlado5
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod juraj77 » 16 Feb 2015, 12:27

:potlesk:
" Bez vody si viem predstavi┼ą ┼żivot, ale bez internetu a po─Ź├şta─Źa nie.."
juraj77
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1520
Vek: 40.92
Zalo┼żen├Ż: 23.09.2012
Paragraf: 22

Odosla┼ąod enigma » 16 Feb 2015, 13:36

jaromir nap├şsal:Dakujem. Celkom pekne a uhladne.

Vidim, ze pouzivas univerzalku bez nejakej ochrannej vrstvy, len cista med. Ja obcas tiez pouzivam taku, ale mam trochu problem s oxidaciou. Ked to clovek pred spajkovanim obrusi jemnym brusnym papierom, tak je to fajn, ale po par dnoch/tyzdnoch to chyti vrstvicku oxidu a blbo sa na to spajkuje (ked chce chce clovek nieco opravit alebo doplnit). Prebrusit znovu sa to da tazko, lebo uz clovek nema taku peknu velku plochu ako na zaciatku.
Ako toto riesis?

jarom├şr , d├í sa to ve─żmi jednoducho a efekt├şvne rie┼íi┼ą . sta─Ź├ş kalafonu roztopi┼ą v liehu ( 96%) a roztokom pretrie┼ą DPS . pekne to vyzer├í a aj napom├íha sp├íjkovanie ....
enigma
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2048
Zalo┼żen├Ż: 24.12.2011

Odosla┼ąod maher » 16 Feb 2015, 22:43

pekná práca
ak niekto potrebuje krabi─Źku na toto, m├ím zop├ír star├Żch kalkula─Źiek...
maher
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 585
Zalo┼żen├Ż: 10.09.2008

Odosla┼ąod stefanSK » 31 Mar 2015, 14:43

Ahoj,

m├í┼í e┼íte krabi─Źky zo stolov├Żch kalkula─Źiek?
( v jednom pr├şspevku na PETR-48 mini si p├şsal: "ak niekto potrebuje krabi─Źku na toto, m├ím zop├ír star├Żch kalkula─Źiek..." )

Mal by som záujem o jeden kus.
S.K.
stefanSK
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 660
Vek: 64.92
Zalo┼żen├Ż: 24.06.2010

Odosla┼ąod maher » 31 Mar 2015, 15:17

poslal som SS
maher
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 585
Zalo┼żen├Ż: 10.09.2008

Odosla┼ąod vlado5 » 03 Apr 2015, 08:49

Tak op├Ą┼ą som mal po─Źas zimy trochu ─Źasu, tak som sa pohral s monitorom a podaril sa mi prepis do strojov├ęho k├│du pre procesor s jadrom 51. Kto by mal z├íujem si stavebnicu vysk├║┼ía┼ą a nem├í pr├şstup k procesoru 8748 m├┤┼że si stiahnu┼ą:
Pr├şlohy
PETREPR A51.asm
(49.71 KiB) Stiahnutá 39 krát
PETREPR A51.hex
(3.51 KiB) Stiahnutá 23 krát
DSCF0140a.JPG
89S51 s redukciou v p├┤vodnom zapojen├ş
DSCF0143a.JPG
Pre nostalgikov 87C51 s pam├Ą┼ąou EPROM
vlado5
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod vlado5 » 22 Mar 2016, 12:28

Podarilo sa mi zohna┼ą p├ír k├║skov I8749, tak som si vysk├║┼íal funk─Źnos┼ą stavebnice KOSMOS CP1. Vzh─żadom k tomu, ┼że som vysk├║┼íal zapojenie stavebnice PETR 48 (pozri prv├Ż pr├şspevok tohoto vl├íkna!!), chcel som porovna┼ą ich mo┼żnosti. Pre inform├íciu-procesor 8749 m├í oproti procesoru 8748 dvakr├ít v├Ą─Ź┼íiu pam├Ą┼ą programu (2kB) a aj dvakr├ít v├Ą─Ź┼íiu vn├║torn├║ pam├Ą┼ą d├ít (128 B) oproti procesotu 8748.
Stavebnica PETR m├í 27 in┼ítrukci├ş a stavebnica KOSMOS CP1 m├í 24 in┼ítrukci├ş. In┼ítrukcie s├║ po ─Ź├şslo 21 takmer identick├ę, okrem 02-v├Żstup na displej, ktor├í m├í u PETR viac mo┼żnost├ş (─Źo ma prekvapilo). PETR m├í mo┼żnos┼ą zobrazovania zvolen├ęho znaku na danej poz├şcii displeja. ─Äalej som zistil, ┼że PETR m├í oproti KOSMOS navy┼íe log. s├║─Źet (OR), skok do podprogramu (CALL), n├ívrat z podprogramu (RET), testovanie vstupu T0 a n├ísledn├Ż skok, ─Ź├ştanie kl├ívesnice a ovl├ídanie vonkaj┼íieho preru┼íenia. Z├írove┼ł m├í oproti stavebnici KOSMOS aj mo┼żnos┼ą prezera┼ą a meni┼ą stav pr├şznakov├ęho bitu F a ukazovate─ża z├ísobn├şku (SP). Z├írove┼ł m├í PETR aj tla─Ź├ştko reset, ktor├ę je ve─żmi u┼żito─Źn├ę. U stavebnice PETR je mo┼żn├ę tie┼ż konfigur├íciou prepojok EA a T1 (s pou┼żit├şm roz┼íirovacieho modulu) riadi┼ą procesor in├Żm programom a z├írove┼ł vyu┼ż├şva┼ą podprogramy monitora. Stavebnica KOSMOS CP1 m├í oproti PETR48 po vlo┼żen├ş roz┼íiruj├║ceho obvodu 8155 mo┼żnos┼ą ovl├ída┼ą a ─Ź├şta┼ą porty aj na tomto obvode, ─Źo PETR nem├í-ten vyu┼ż├şva len RAM v tomto roz┼íiruj├║com obvode. Po vysk├║┼ían├ş obidvoch zapojen├ş som zistil, ┼że KOSMOS je chudobn├Żm pr├şbuzn├Żm PETR-a, aj ke─Ć sa zd├í, ┼że PETR je jeho vydaren├í k├│pia. Autori sa s monitorom pohrali, PETR m├í viac mo┼żnost├ş a m├í aj komfortnej┼íiu obsluhu. To v┼íetko aj napriek tomu, ┼że procesor MHB8748, ktor├Żm je obsaden├Ż m├í o polovicu men┼íiu pam├Ą┼ą. Toto je kr├ísny pr├şklad optimaliz├ície programu a jeho n├ísledn├ę "vy┼íperkovanie". Modern├ş program├ítori, m├íte sa e┼íte ─Źo u─Źi┼ą !!!.
Pr├şlohy
CP1.JPG
Replika stavebnice KOSMOS CP1
8749.JPG
Detail pou┼żit├ęho procesora
vlado5
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod budvar10 » 22 Mar 2016, 13:03

:thumbup:
budvar10
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 456
Zalo┼żen├Ż: 15.12.2014

Odosla┼ąod archeocomp » 01 Mar 2019, 14:30

Prip├íjal si aj 8251 k 8048? N├íhodou nejde┼í na Forever do S├║─Źe?
archeocomp
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 22
Zalo┼żen├Ż: 31.03.2017

Odosla┼ąod vlado5 » 03 Mar 2019, 20:19

Poslal som ti e-mail. Do S├║─Źe nejdem, m├ím teraz in├ę povinnosti.
vlado5
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod Ivan_Ryger » 04 Mar 2019, 06:07

pani, ked sme uz pri tejto teme: akym programatorom programujete MHB8708 a MHB8748?
Existuje aj nieco na programovanie PROM 74188, 287 a p.? Kedysi som ich programoval bit po bite, a uz by som to nechcel v zivote robit.
I.
Ve─żk├Ż baz├ír zauj├şmav├Żch elektronick├Żch s├║─Źiastok https://om1air.rajce.idnes.cz
Ivan_Ryger
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 545
Zalo┼żen├Ż: 01.04.2008

Ďalšia

Nasp├Ą┼ą na M├┤j v├Żrobok - MINI

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist