reset RPI pri prepnuti zdroja na baterku

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

zemepan2
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 11 Jún 2019, 19:41

reset RPI pri prepnuti zdroja na baterku

Príspevok od používateľa zemepan2 » 14 Aug 2019, 18:20

zdravim
Mam Raspberry pi zapojeny z tohto https://www.aliexpress.com/i/32869614078.html zdroja cez toto https://www.ebay.com/itm/DC-DC-Step-Dow ... 2749.l2649
na zdroj mam pripojene aj ine veci. problem je ten ze ked vypnem istic a zdroj sa prepne na baterku tak ta kratka doba kedy precvakne rele mi resetuje RPI. ako by som to mohol odstranit?
dik
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11647
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: reset RPI pri prepnuti zdroja na baterku

Príspevok od používateľa Dolfi » 14 Aug 2019, 18:32

1. Daj do 5 V napájania čo najväčší kondenzátor, alebo.
2. Trvale udržuj (nabíjaj) baterku a nič sa nebude prepínať a tým aj vypadávať (resetovať).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

zemepan2
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 11 Jún 2019, 19:41

Re: reset RPI pri prepnuti zdroja na baterku

Príspevok od používateľa zemepan2 » 14 Aug 2019, 18:38

aky je to co najvacsi kondenzator? staci ho dat na +- vyvody zdroja?
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11647
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: reset RPI pri prepnuti zdroja na baterku

Príspevok od používateľa Dolfi » 14 Aug 2019, 19:29

Neviem, ako je riešený ten + 5 V menič. Ak má priamo kondenzátor na výstupe, tak sa mu paralelne ďalší veľký kondík pravdepodobne nebude moc ľúbiť. Bolo by ho dobré oddeliť tlmivkou (odporom). Si schopný zmerať odber prúdu toho uP ?

Áno, tlmivka do série s plusom zdroja a za tlmivku elektrolyt na zem. A na ten elektrolyt pripojiť uP. Tlmivka musí zvládať odoberaný prúd a na DC odpore nesmie vzniknúť väčší úbytok, ako je min. napájacie napätie toho uP. Elektrolyt na 6 V, napríklad 10 mF.

Len taká úvaha: odber 0,1 A 5 V je 0,5 W, prepnutie relátka 10 msec., je to 5 mWs. Energia v kondenzátore je 1/2 x C x U2, čiže 0,5 x 0,01 F x 5 V x 5 V je asi 125 mWs. Predpokladajme, že to dokáže vykryť výpadok napájania pri prepnutí relátka.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

zemepan2
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 11 Jún 2019, 19:41

Re: reset RPI pri prepnuti zdroja na baterku

Príspevok od používateľa zemepan2 » 14 Aug 2019, 19:45

menic nemam pri sebe ale podla fotiek na ebayi je na vystup pripojeny kondik 470uF (C2). zajtra to mozem kuknut detailnejsie. a takisto mozem zmerat ten prud. a co keby vyletujem ten C2 a nahradim ako pises 10mF?
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11647
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: reset RPI pri prepnuti zdroja na baterku

Príspevok od používateľa Dolfi » 14 Aug 2019, 20:21

Akurát to som sa snažil v predchádzajúcom príspevku vysvetliť, že ten menič je tak spočítaný a jednoduchým prilepením ďalšieho kondíka ho totálne rozhodíš. Preto tá tlmivka, ktorá oddelí výstup od pridaného kondenzátora. My potrebujeme zásobáreň energie a nie meniť hodnotu filtračnej kapacity meniča.
(Veľmi veľmi približne na vysvetlenie: výstup meniča má pílovitý priebeh, povedzme 4,9 až 5,1 V, podľa ktorého je ten menič riadený.)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4308
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: reset RPI pri prepnuti zdroja na baterku

Príspevok od používateľa misocko » 14 Aug 2019, 20:34

ten menic je synchronny
pri vypadku napajania skratuje vystupny kondik cez cievku k zemi
treba bud pridat diodu pred vystupny kondik alebo pridat diodu pred pridavny kondik a samotne RPI
ziadnu tlmivku tam myslim netreba, menic sa o nabitie kondiku postara CC rezimom alebo soft startom , v pripade potreby sa da zvysit cas nabehu pridavnym kondikom na SS (SoftStart)) pin

otazkou vsak je ci skutocne sposobi reset RPI vypadok jeho napajania , alebo skor nejake zarusenie....
chcelo by to pozriet napajanie RPI skopom v case vypadku.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11647
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: reset RPI pri prepnuti zdroja na baterku

Príspevok od používateľa Dolfi » 14 Aug 2019, 22:53

Fakt si presvedčený, že na oddelenie toho kondenzátora stačí dióda (Schottky) a menič nezblbne ? Ak hej, som úplne za !

Osobne sa mi viacej páči stále udržiavanie nabitej baterky a z nej + zdroja, napájanie 5 V meniča, (bez akéhokoľvek prepínania relátkom).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4308
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: reset RPI pri prepnuti zdroja na baterku

Príspevok od používateľa misocko » 14 Aug 2019, 22:59

menic nezblbne (rozhodne nie tak aby resetol RPI , aj ked cinan dokaze... )
ale
nemyslim ze reset toho RPI je sposobeny vypadkom napajania
tiez si nemyslim ze je to rusenie prave vo vetve napajania RPI ale niekde inde (tam kde to zerie tych 12V)
0

zemepan2
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 11 Jún 2019, 19:41

Re: reset RPI pri prepnuti zdroja na baterku

Príspevok od používateľa zemepan2 » 15 Aug 2019, 16:59

baterka by mala byt z toho zdroja napajana nepretrzite nie? aspon tak sa ten zdroj vola. backup power supply. ja si pod tym predstavujem komplet riesenie aj s nabijanim baterky. skusim to teda tak.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11647
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: reset RPI pri prepnuti zdroja na baterku

Príspevok od používateľa Dolfi » 15 Aug 2019, 20:25

A nedalo by sa dať trochu viac informácií ?

Z tých 12 V je čo ešte napájané ? (Stačia prúdové odbery.)

Tá baterka je aká, (napätie, kapacita) ?

Ak ten zdroj dáva 12 V do Pb baterky, tak tá sa určite nikdy nenabíja, (teba asi 13,5 V).

Ako ten sieťový zdroj vyhodnotí výpadok siete ? Ak len stratou 12 V napätia a až potom spadne relátko a pripojí sa zálohovacia baterka, tak na 100% musí vypadnúť aj ten menič z 12 V na 5 V.

A je dosť veľký rozdiel z hľadiska výpadkov napájania, rušenia, resetu zariadenia, ..., a udržiavania nabitej baterky bez záťaže a pri výpadku siete ju pripnúť a štartovať menič, (Back UPS) a ísť kontinuálne na menič napájaný zo siete, resp. okamžite z baterky, ak vypadne sieť.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

zemepan2
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 11 Jún 2019, 19:41

Re: reset RPI pri prepnuti zdroja na baterku

Príspevok od používateľa zemepan2 » 16 Aug 2019, 15:59

Tak.
-prudove odbery su s rezervou mozno 0,5-1A. nemeral som to.
-z prevodnika na 5V je napajane aj relay board s 8 vystupmi. no robi to aj ked nie su vsetky relatka zapnute
-zo zdroja su napajane 2 magneticke zamky a 3 motorove. - vypadava to aj ked niesu mag. zamky aktivovane.
- baterka je 12v 7,2Ah. meral som ju pri "nabijani" a nameral som 12V, a tak isto aj pri vybijni je 12.(viem aj s tymto nieco spravit? pravdepodobne je to zle ako pises ze tam ma byt 13,5V). hned vedla mam druhu baterku, ta mi zalohuje alarm PARADOX a tam som pri nabijani nameral 14V.
-odber RPI sa mi nepodarilo odmerat. nemam taky merak.
- ako zdroj vyhodnoti vypadok? netusim
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok