Soft start zhavenia pre elektronky

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Soft start zhavenia pre elektronky

Príspevok od používateľa Mek » 06 Aug 2019, 23:04

Mam elektronku PCL82, ktora ma zhaviace napatie 16V. Napajanie celeho obvodu je 24V. Na zhavenie som pouzil soft start podla datasheetu LM317 a funguje dobre:
317.JPG
Problem je, ze zhavenie cuca asi 300 mA na jednu elektronku. Casom pribudne druha, to bude 600 mA. Takze ta LM317 bude potrebovat poriadny chladic a to sa mi nepaci.
Potom mam este v zapojeni jeden spinany regulator s LM2596 kupeny od Cinana. Donho davam 24V a na vystupe mam 16V. Tento regulator znesie vraj prud do 2,5A a nevyzaduje ziadne chladenie. Takze by som ho chcel pouzit na zhavenie elektroniek. Problem je, ze nema soft start. Tento modul, mimochodom, pouzivam pre step-up menic na anodove napatie, takze v zapojeni bude aj tak.
Potrebujem teda soft start pre zhavenie elektroniek. Napriklad by to slo tak, ze po zapnuti napajania bude zhavenie pripojene na LM317, a ked napatie z LM317 dosiahne plnych 16V, tak sa prepne (napr. pomocou rele) na ten spinany regulator. Tak vyuzijem lepsie ten spinany regulator a vyhnem sa velkemu chladicu pre LM317. Druha varianta by mohla byt, ze namiesto porovnavania napatia, sa proste rele prepne po stanovenej dobe, ked uz elektronka je pravdepodobne nazhavena (napr. 10s). Ale radsej by som tu prvu variantu s porovnavanim napatia. Problem je len, ze sa neviem dogooglit nejakeho konkretneho a overeneho zapojenia. Preto sa radsej opytam skusenejsich. Ako na to?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Soft start zhavenia pre elektronky

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 06 Aug 2019, 23:16

Co tak to oblbnut FB pinom? Nanutit mu mysliet si ze je tam uz plne Uout, pritom by tam bolo napr. 50% a postupne uvolnovat FB az na menovite Uout? Tam som odrbal menic, aby mi daval vyssie Uout ale nevladal startovat na plne napatie hned, len postupne.
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Soft start zhavenia pre elektronky

Príspevok od používateľa StefanST » 07 Aug 2019, 01:45

Možná alternatíva, napájaná priamo zo 16V zdroja
SoftStart 2019.08.07.png
Rezistor 100k a kondenzátor 100uF určujú čas nábehu (nastaviť podľa požiadaviek)
Tranzistor sa bude zahrievať len počas nábehu napätia na výstupe.
0

fery66
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1049
Dátum registrácie: 04 Okt 2009, 00:00

Re: Soft start zhavenia pre elektronky

Príspevok od používateľa fery66 » 07 Aug 2019, 06:39

Presne ako píše zdenoeddie. K tomu nastavovaciemu trimru pripoj paralelne elektrolyt v sérii s odporom. Hodnoty treba "odlaborovať". Čím "väčší" elektrolyt, tým to bude dlhšie nabiehať. Niečo podobné som pred nedávnom riešil ale v zdroji 180V pre digitrón. Určite to pôjde.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Soft start zhavenia pre elektronky

Príspevok od používateľa Mek » 07 Aug 2019, 08:48

Zaujimavy napad s tym trimrom, avsak pre DC menic anodoveho napatia potrebujem hned plnych 16V. Neviem, ako sa bude spravat pri pomalom nabehu vstupneho napatia. Musim vyskusat.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

fery66
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1049
Dátum registrácie: 04 Okt 2009, 00:00

Re: Soft start zhavenia pre elektronky

Príspevok od používateľa fery66 » 07 Aug 2019, 09:07

Nie je náhodou lepšie pripájať anódové napájanie až po nažeravení elektrónok? Nemuselo by vadiť, keby aj DC menič "nabiehal". Možno sa mýlim. :(
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Soft start zhavenia pre elektronky

Príspevok od používateľa Mek » 07 Aug 2019, 10:18

fery66, aj to som googlil, a jedni vravia tak, druhi onak. Stretol som sa aj s nazorom, ze pri tak nizkom anodovom napati (170V) to nevadi.
Kazdopadne som skusil to s tym trimrom - paralelne k nemu R a C v serii. R=1k, C=10uF, a funguje to dobre. Mimochodom, anodove napatie ide hore omnoho rychlejsie. Asi to bude tym, ze UC3843 sa snazi udrzat definovane napatie na vystupe aj ked vstupne napatie je v roznom rozsahu.
Takze diky, problem vyrieseny :)
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
Pozitron
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 312
Dátum registrácie: 20 Dec 2011, 19:49

Re: Soft start zhavenia pre elektronky

Príspevok od používateľa Pozitron » 07 Aug 2019, 17:05

Elektrónky radu "P" boli určené pre sériové žeravenie v tkzv. univerzálnych TVP, ktoré nemali sieťový transformátor. Počiatočný nábeh žeraviaceho prúdu po zapnutí bol kompenzovaný termistorom NTC a tiež sériovým rezistorom.
S postupujúcou tranzistorizáciou jednotlivých blokov sa uplatnilo polvlnné žeravenie, t.j. cez sériovú diódu. Nakoniec zostala už len obrazovka ...
Myslím si, že v prípade použitia viacerých elektróniek radu "P" by si ich nemal zapájať paralelne ... niektoré by mohli byť podžeravené, iné naopak. Je to môj názor, ovšem ja by som sa dnes už s elektrónkami veľmi ani nehral.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Soft start zhavenia pre elektronky

Príspevok od používateľa Dolfi » 07 Aug 2019, 19:24

Ak ťa to baví, tak sa s elektrónkami hraj !

Áno, P-čkové elektrónky sú žeravené sériovo, menovitým prúdom 300 mA. No ak chceš byť puntičkár, tak zapoj do série so žeravením každej elektrónky presný "merací odpor", povedzme 1R0. A ak by prúdy boli moc rozdielne, tak sa ďalším sériovým odporom dajú dostaviť.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Soft start zhavenia pre elektronky

Príspevok od používateľa hpeter » 09 Aug 2019, 16:27

Mek napísal:Mam elektronku PCL82,
co sa snazis s softstart zdrojom, je prehnana starostlivost. to je ako masirovat feliciu drahou autokozmetikou.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok