Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • TRANSFORMATOR

TRANSFORMATOR

Si za─Źinaj├║ci elektronik? Tak t├íto rubrika je ur─Źen├í pr├íve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

TRANSFORMATOR

Odosla┼ąod pindur26 » 27 Nov 2017, 15:00

Zdravim, potreboval by som urobit zdroj a narazil som na takuto vetu:

Ak si netr├║fate zapoji┼ą sie┼ąov├Ż tranform├ítor a urobi┼ą kon┼ítrukciu pod─ża predpisov pre bezpe─Źn├║ mont├í┼ż elektrick├ęho zariadenia, tak si v nejakom ┼ípecializovanom obchode s elektronikou k├║pte hotov├Ż zdroj s transform├ítorom - 9V / 100mA, zaliaty v nejakej bezpe─Źnej plastovej krabi─Źke, radi v├ím tam poradia.

Rad by som vedel co to znamena
pindur26
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 14
Zalo┼żen├Ż: 21.09.2017

Re: TRANSFORMATOR

Odosla┼ąod Marek1975 » 27 Nov 2017, 15:07

ze si mas kupit napajaci adapter, ktory ma izolovany privod aj vyvod
Marek1975
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1487
Vek: 43.86
Zalo┼żen├Ż: 25.10.2016

Odosla┼ąod pocitujlasku » 27 Nov 2017, 15:07

Ze ak si netrufas pracovat s 230V, tak si mas kupit adapter 9V/100mA, ktory sa strci do zasuvky a z neho idu 2 kabliky, kde je 9V a tym napajas dane zariadenie. Teda neriesis trafo, usmernovac, filter, stabilizator...
Hotovy adapter myslia takeho nieco: https://www.alza.sk/hama-eco-univerzaln ... 241517.htm
Intel, Nvidia, Ubuntu, Firefox, Asus, Nissan, Jelinek 52%, Metal
---------------------------------------------------------------------------------------------
Jedn├şm z nejv─Ťt┼í├şch projev┼» ned┼»v─Ťry v Boha je hromosvod na kostele.
pocitujlasku
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 4400
Vek: 36.03
Zalo┼żen├Ż: 20.07.2007

Odosla┼ąod pindur26 » 28 Nov 2017, 17:05

Tak som to nemyslel, ale:

kupim trafo v obchode napr. 230V/6V a co je bezpecna montaz podla predpisov. Ked kupim trafo na dps a dam tam alebo aj nie, podla toho ,ci potrebujem zdroj striedaveho ,alebo jednosmerneho prudu, diodovy mostik, musim to trafo z bezp. dovodov zaliat ? Zatial sa nechystam rucne vyrabat trafo, ale aj tak by som nerad vyrobil nieco co by ma mohlo zabit. A napr. tie malicke kockate trafa na dps ako napr. uz som spomenul 230V/6V treba chladit ?

Jedna podotazka, ktora sa dnes vynorila : ak niekto viete parametre vystupneho transformatora v stavebnici MEZ Elektronik 02. Rad by som si zohnal ekvivalent.
pindur26
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 14
Zalo┼żen├Ż: 21.09.2017

Odosla┼ąod Edgar » 28 Nov 2017, 17:30

Ak by sme i┼íli do extr├ęmov a zap├íjal by si nejak├ę nezn├íme (neozna─Źen├ę) trafo bez z├íkladn├Żch znalost├ş, mohol by si prehodi┼ą prim├ír a sekund├ír, ─Źo by mohlo zabi┼ą ke─Ć┼że by v├Żstupn├ę nap├Ątie mohlo by┼ą aj 1000V. Inak ten v├Żrok nevid├şm tak tragicky. ├üno je pravda ┼że ur─Źit├ę podmienky dan├ę normou mus├ş sp─║┼ła┼ą ka┼żd├Ż transform├ítor (izola─Źn├Ż stav ─Źi u┼ż medzi vinutiami, na plo┼í├íku alebo izola─Źn├Ż stav plastu v ktorom je umiestnen├Ż mus├ş sp─║┼ła┼ą podmienku zosilnenej izol├ície at─Ć.) no pre dom├íce pou┼żitie to naozaj nie je tak kritick├ę...
Edgar
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1211
Vek: 22.22
Zalo┼żen├Ż: 12.08.2013

Nasp├Ą┼ą na Pre za─Źiato─Źn├şkov

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: Rafi87 a 5 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist