Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Triakov├Ż regul├ítor

Triakov├Ż regul├ítor

M├┤j v├Żrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Triakov├Ż regul├ítor

Odosla┼ąod aero » 24 Aug 2014, 10:34

Triakov├Ż regul├ítor pre f├ízov├ę riadenie, tro┼íka zlo┼żitej┼í├ş ako obvykle, h├ídam aj tro┼íka lep┼í├ş. D├ím to aj sem, mohlo by sa to niekomu hodi┼ą.

Pre n├ívrh obvodu som mal dan├Ż potenciometer 100┬ák╬ę, s nezn├ímym max v├Żkonov├Żm za┼ąa┼żen├şm (v katal├│goch bol pri podobne vyzeraj├║cich potenciometroch p├şsan├Ż Pmax 50 mW), tak┼że potenciometer nemohol by┼ą nam├íhan├Ż vysok├Żm nap├Ąt├şm (jednalo so o n├íhradu p├┤vodn├ęho regul├ítora v zariaden├ş). Z toho vyplynulo, ┼że bude nutn├ę navrhn├║┼ą obvod tak, aby bol uhol otvorenia triaku riaden├Ż nap├Ąt├şm na potenciometri, nie jeho odporom. Vyr├íbali sa aj integrovan├ę budi─Źe triakov (napr. MAA436, U2008B), dnes sa e┼íte d├í zohna┼ą TCA785, ale aj ten je dos┼ą ve─żk├Ż (DIP16) a drah├Ż. Tak┼że som si nakoniec navrhol vlastn├ę zapojenie.

Princ├şp ─Źinnosti
Regul├ítor funguje takto: je vytv├íran├ę p├şlovit├ę nap├Ątie, ktor├ę je synchronizovan├ę so sie┼ąov├Żm nap├Ąt├şm, kompar├ítor ho porovn├íva s nap├Ąt├şm z potenciometra, ktor├ę stanovuje okamih kedy sa m├í triak otvori┼ą (teda uhol otvorenia triaku). Takto vznikne obd─║┼żnikov├Ż sign├íl. Z neho s├║ n├ísledne pomocou deriva─Źn├ęho ─Źl├ínku vytvoren├ę kr├ítke impulzy sp├şnaj├║ce triak.
Sch├ęma zapojenia regul├ítora je tak├íto:
regulator_sch.png

Uk├í┼żka priebehov pri postupnom zvy┼íovan├ş v├Żkonu spotrebi─Źa (p├şla, budiace impulzy, nap├Ątie na A2 triaku, pr├║d spotrebi─Źom):
regulator_osc118.png

regulator_osc119.png

regulator_osc120.png

A e┼íte fotky osaden├ęho plo┼í├íku:
regulator_foto1.jpg

regulator_foto2.jpg

Regul├ítor pracuje stabilne, nevznikaj├║ chybn├ę budiace impulzy. Je navrhnut├Ż tak, aby nebolo potrebn├ę ni─Ź dola─Ćova┼ą trimrom a fungoval spo─żahlivo aj pri nastaven├ş na max v├Żkon a tie┼ż aby sa spotrebi─Ź dal vypn├║┼ą.
Nedostatkom je neline├írne riadenie pr├şkonu spotrebi─Źa vzh─żadom na polohu potenciometra, ke─Ć┼że je line├írne riaden├Ż uhol otvorenia triaku. To je be┼żn├í vlastnos┼ą regul├ítorov pre f├ízov├║ regul├íciu.
Vzh─żadom na to, ┼że regul├ítor je ovl├ídan├Ż nap├Ąt├şm, je mo┼żn├ę ovl├ída┼ą ho aj in├Żm zdrojom nap├Ątia ako potenciometrom, napr. z ─Ćal┼íieho obvodu (v regula─Źnom obvode so sp├Ątnou v├Ązbou).

Poznámky k úpravám zapojenia
Tento regul├ítor je navrhnut├Ż pre riadenie v├Żhrevn├ęho telesa s pr├şkonom 2┬ákW a sie┼ąov├ę nap├Ątie 230┬áV. Budiace impulzy s├║ ┼íirok├ę asi 75┬á┬Ás, pr├║d do triaku je nastaven├Ż na 16┬ámA. Dobre pracoval so z├í┼ąa┼żami odoberaj├║cimi aspo┼ł 1┬áA (efekt├şvny, teda spotrebi─Ź s menovit├Żm pr├şkonom 230┬áW), pre pou┼żitie so z├í┼ąa┼żou s men┼í├şm pr├şkonom treba pred─║┼żi┼ą budiace impulzy pre triak v├Żmenou C3 za 4,7┬ánF. Prisp├┤sobenie pre in├ę nap├Ątie ako 230┬áV~ je len ot├ízkou zmeny R1 a R11 (pozor na max dovolen├ę pracovn├ę nap├Ątie t├Żchto rezistorov).
Pou┼żil som triak z radu E, ─Źi┼że s mal├Żm IGT aby som minimalizoval spotrebu, ale je mo┼żn├ę pou┼żi┼ą aj triak zo z├íkladn├ęho radu (bez doplnkov├ęho p├şsmena), vtedy bude vhodn├ę zv├Ż┼íi┼ą budiaci pr├║d pre triak zmenou R10.
Kompar├ítor LM293 je pou┼żit├Ż kv├┤li potrebe v├Ą─Ź┼íieho rozsahu pracovn├Żch tepl├┤t, pre izbov├ę teploty bude pou┼żite─żn├Ż aj LM393, s LM2903 bude obvod fungova┼ą tie┼ż.
Keby sme chceli tento regul├ítor pou┼żi┼ą na ovl├ídanie motora, bude vhodn├ę pou┼żi┼ą 800┬ávoltov├Ż triak, doplnenie o komuta─Źn├║ ochranu tie┼ż neu┼íkod├ş. Av┼íak kv├┤li f├ízov├ęmu posunu pr├║du vo─Źi nap├Ątiu sa d├í ─Źaka┼ą, ┼że to nebude fungova┼ą ├║plne hladko, ale to by sa dalo vyrie┼íi┼ą doladen├şm krajn├Żch nap├Ąt├ş potenciometra (R6 a R7).
aero
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 354
Vek: 27.53
Zalo┼żen├Ż: 26.10.2009

Re: Triakov├Ż regul├ítor

Odosla┼ąod Jurajko » 24 Aug 2014, 10:39

Pekn├ę...─Źo tak├Ż tvar dosky? M├í┼í nato ┼ípeci krabi─Źku?
...som za─Źiato─Źn├şk - samouk
Na predaj: http://svetelektro.com/Forum/rozpredam-t28883.html
Jurajko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 647
Vek: 35.32
Zalo┼żen├Ż: 31.10.2011

Odosla┼ąod aero » 24 Aug 2014, 10:51

Tento regul├ítor je ur─Źen├Ż do teplovzdu┼ínej pi┼ítoli, tak┼że plo┼í├ík je prisp├┤soben├Ż tomu.
aero
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod breta1 » 24 Aug 2014, 11:30

Pon─Ťkud nezvykl├ę sp├şn├ín├ş v druh├ęm a t┼Öet├şm kvadrantu (norm├íln─Ť se sp├şn├í v prv├ęm a t┼Öet├şm), ale snad to nebude vadit (kv┼»li symetrii).
breta1
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8642
Zalo┼żen├Ż: 06.02.2009

Odosla┼ąod Thales » 25 Aug 2014, 07:55

V ─Źem je to v├Żhodn─Ťj┼í├ş oproti jednoduch├ę klasice? Tedy krom mo┼żnosti extern├şho ┼Ö├şzen├ş nap─Ťt├şm, to je jasn├ę. V eliminaci t─Ťch fale┼ín├Żch impuls┼»? Nebo je┼ít─Ť n─Ťco? Zaj├şmalo by m─Ť jak se to popere s induk─Źn├ş z├ít─Ť┼ż├ş, tam si na tom jednoduch├ę regul├ítory zpravidla vyl├ímou zuby. Ale jinak p─Ťkn├í pr├íce :)
Zapamatuj si:
- To ┼że n─Ťco funguje neznamen├í ┼że je to tak spr├ívn─Ť a u┼ż v┼»bec ne bezpe─Źn─Ť.
- Je t┼Öeba se u─Źit od t─Ťch co opravdu um├ş a ne od t─Ťch co si jen mysl├ş ┼że to um├ş
Thales
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 13804
Vek: 36.84
Zalo┼żen├Ż: 07.10.2008

Odosla┼ąod pyskon1 » 25 Aug 2014, 15:51

j├í pou┼ż├şv├ím tento regul├ítor, postavil jsem jich snad 10 a po┼Ö├íd funguj├ş na 100%.
http://elektrolab.wz.cz/?elektronika=je ... a_regulace
pyskon1
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 165
Vek: 25.46
Zalo┼żen├Ż: 28.06.2012

Odosla┼ąod aero » 25 Aug 2014, 20:18

V takomto zapojen├ş m├ím dostupn├Ż budiaci pr├║d len jednej polarity, tak┼że triak je mo┼żn├ę prev├ídzkova┼ą bu─Ć v 1. a 4. kvadrante, alebo v 2. a 3. Ale 4. kvadrantu sa sna┼ż├şme vyhn├║┼ą, tak┼że ... Ke─Ć si pozer├ím sch├ęmy integrovan├Żch budi─Źov (T2117, U2008B, ...), tam sa tie┼ż pou┼ż├şva 2. a 3. kvadrant, tak┼że mi to neobvykl├ę nepr├şde.

V├Żhodnej┼í├ş je v spomenutej mo┼żnosti extern├ęho riadenia, tie┼ż v tom, ┼że pot neni za┼ąa┼żen├Ż tak vysok├Żm nap├Ąt├şm ako v klasike, pot mo┼żno zmeni┼ą za in├Ż.
Tro┼íku som to sk├║┼íal so s├ęriov├Żm motorom, i┼ílo to celkom dobre (len triak to nevydr┼żal). Len neviem ─Źo si m├ím predstavi┼ą pod falo┼ín├Żmi impulzami.
aero
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod eurobastler » 27 Dec 2014, 01:35

pyskon1 nap├şsal:j├í pou┼ż├şv├ím tento regul├ítor, postavil jsem jich snad 10 a po┼Ö├íd funguj├ş na 100%.
http://elektrolab.wz.cz/?elektronika=je ... a_regulace

Celokovov├Ż potenciometer nem├í v tom zapojen├ş ─Źo h─żada┼ą :axe:
Obrázok
eurobastler
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3808
Vek: 30.03
Zalo┼żen├Ż: 19.04.2009

Odosla┼ąod rumy » 06 Dec 2018, 09:18

ahojte
nechcem zakladat nove vlakno tak sa skusim aj tu opytat..
kupil som si makitu frezku 1800w no bohuzial nema rozbehovy nabeh na motor cize ked zapnem tak mi vzdy trhne rukou co ma taku silu ten motor preto by som si chcel vyrobit daky nabehovy regulator otacky motora, nemusim regulovat skor chcem len nech to prvotne zapnutie nevyhodi hned do plnych otacok ale nech sa rozbehne plynulo..
dakujem
rumy
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 147
Vek: 33.56
Zalo┼żen├Ż: 01.04.2008

Odosla┼ąod fery66 » 06 Dec 2018, 09:35

Nie─Źo podobn├ę som d├ívnej┼íie rie┼íil pomocou U2008B.
Pr├şlohy
U2008B.pdf
(341.53 KiB) Stiahnutá 60 krát
fery66
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 997
Zalo┼żen├Ż: 04.10.2009

Odosla┼ąod rumy » 06 Dec 2018, 10:01

ok ale toto reguluje otacky to nema ten plynuly nabeh otacok alebo som si to zle vysvetlil? plus nasiel komentar na jednej stranke kde daky pan pisal ze vraj to nefuguje pri uhlikovych motoroch..
rumy
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod fery66 » 06 Dec 2018, 10:22

Pr├íve ┼że to m├í plynul├Ż n├íbeh! Pozri si datasheet. Kondenz├ítor C5... Pre─Źo by to nemalo fungova┼ą na uhl├şkov├Żch motoroch? 8O
fery66
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 997
Zalo┼żen├Ż: 04.10.2009

Odosla┼ąod rumy » 06 Dec 2018, 10:25

to len pisem co som cital.. inac nasiel som aj celkom pekny navod aj popis..
mozno sa niekomu hodi..
http://www.hobbyelektro.eu/zdroje-menic ... gulace.php
rumy
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod rumy » 13 Dec 2018, 11:03

ahojte nakolko som nie az tak zdatny v elektrotechnike mal by som na niekoho prosbu ci by si niekto nepozrel schemu pripadne pokec ohladne tejto stavebnice
http://www.stavebnice.postreh.com/select.php?link=Pt019
a vedel mi povedat ci toto zapojenie bude fungovat aj tak ze bude mat plynuly rozbeh otacok motora ..velmi pekne dakujem
rumy
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod Hopikmajo » 13 Dec 2018, 12:22

Je to len regul├ítor, ┼żiadny plynul├Ż rozbeh tam nieje.
Kto sed├ş v kostole v o─Źak├ívan├ş, ┼że z neho bude dobr├Ż ─Źlovek,
ten m├┤┼że k─żudne sedie┼ą v gar├í┼żi a ─Źaka┼ą k├Żm z neho bude auto.
Hopikmajo
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 761
Vek: 20.72
Zalo┼żen├Ż: 18.10.2014
Paragraf: 22

Odosla┼ąod rumy » 13 Dec 2018, 12:31

super tak si poskladam ten co som daval ako prvy link.. velmi pekne dakujem za pomoc
rumy
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Nasp├Ą┼ą na M├┤j v├Żrobok - MINI

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist